Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Sherman III "Maczuga" Pułk 6. Pancerny - projekt własny
#51
Ogniwa gąsienic prawie skończone - muszę jeszcze "tylko" dokleić te 400 elementów widocznych z lewej strony zdjęcia, a potem całość pomalować.

[Obrazek: img9292n.th.jpg]

W międzyczasie kadłub czołgu otrzymał trochę wyposażenia:

[Obrazek: img9294n.th.jpg][Obrazek: img9297n.th.jpg][Obrazek: img9300n.th.jpg]
Odpowiedz
#52
Tylko 400 elementów...
przynajmniej laserem cięte...
Hardkorowi modelarze mogą się zżymać, że idziesz na łatwiznę i nie opierdzielasz tych elementów ręcznie, ale po pierwsze: jest ich ~ośmiu, po drugie - umówmy się, nikt normalnie funkcjunujący(?) nie jest do tego zdolny.
Elementy gąsiennic czołgów cięte laserowo to jak dla mnie warunek ew. nabycia danego modelu. Osiemnaście  cylindrów w gwiazdowym silniku lotniczym przyprawia mnie o histerię, a co dopiero kilkaset kilkunastoelementowych członów gąsiennic...
Odpowiedz
#53
(25-08-2011, 08:39)Miskowski71 link napisał(a):Tylko 400 elementów...
przynajmniej laserem cięte...
Hardkorowi modelarze mogą się zżymać, że idziesz na łatwiznę i nie opierdzielasz tych elementów ręcznie

Akurat te 400 elementów widocznych na zdjęciu zostało wyciętych ręcznie. Laserowy był tylko szkielet ogniwka oraz bieżnik. Reszta wycinana własnoręcznie. Jak na razie za mną wycięcie (a w zasadzie wybicie) ponad 1600 otworów o średnicy 1mm, drugie tyle czeka w kolejce przy sklejaniu łączników gąsienic.
Odpowiedz
#54
Sherman otrzymał już wszystkie elementy, które należało zamocować do kadłuba. Do końca budowy pozostało mi skleić łączniki ogniw gąsienic - co niestety zajmie trochę czasu.

[Obrazek: aimg0256.th.jpg]
Odpowiedz
#55
Hmmm...tak się zastanawiam, czy nie dałoby się na tym etapie zrezygnować w projekcie z czarnych linii obrysu elementów? Dla klejących w standardzie dałoby to ogromnego "boosta" do efektu końcowego, szczególnie przy takich elementach jak przekładnie czy wieża. W tej chwili te ciemne linie niestety psują efekt.

Pozdrawiam
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#56
(07-09-2011, 12:45)Sprudin link napisał(a):Hmmm...tak się zastanawiam, czy nie dałoby się na tym etapie zrezygnować w projekcie z czarnych linii obrysu elementów? Dla klejących w standardzie dałoby to ogromnego "boosta" do efektu końcowego, szczególnie przy takich elementach jak przekładnie czy wieża. W tej chwili te ciemne linie niestety psują efekt.

... albo (jeśli się uda upakować) zamieścić obie wersje tych elementów - z obrysem i bez (tak jak ostatnio we "Chwacie"). Wieża w paru miejscach tych obłości ma bardzo jasny kolor - przez co wycinanie tego bez obrysu co niektórym może sprawić trochę kłopotu - warto więc mieć alternatywę  :mil11:
Odpowiedz
#57
(07-09-2011, 12:45)Sprudin link napisał(a):Hmmm...tak się zastanawiam, czy nie dałoby się na tym etapie zrezygnować w projekcie z czarnych linii obrysu elementów?

Nie zrezygnuję - gdyż ponieważ aczkolwiek zawżdy pisałem o tym na początku relacji - będą linie obrysowe, zaś dla ambitnych taka opcja:

[Obrazek: arkuszenowe.th.jpg]

Odpowiedz
#58
A ja podziwiam!
Odpowiedz
#59
WOW! Super! Kurcze, ja też tak chce...
"Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski" Gen. S. Maczek
Odpowiedz
#60
Zanim zabiorę głos w Twojej relacji to najpierw Cię przeproszę, wiesz za co. :oops:

Widzę że kroi się niezły model i rozsądna opcja do Shermana z AH.
Pozwolę sobie wtrącić parę uwag do Twojej pracy.
Pierwsza dotyczy alternatywnych części bez linii obrysu. Takie rozwiązanie jak zaproponowałeś moim zdaniem nie jest najlepsze. Uważam że znacznie lepiej byłoby umieścić części na czarnym tle. Dlaczego czarnym a nie np. szarym lub białym? Chodzi o kontrast i i ostre krawędzie części ułatwiające precyzyjne cięcie. Czarny jako jedyny w większości drukarni nie jest nakładany za pomocą rastra co gwarantuje że krawędź linii nie składa się z pikseli.
Czyli same plusy i w efekcie czego można bardzo dobrze skleić nawet skomplikowane siatki.
Druga uwaga dotyczy szkieletu wieży. O ile nie jest za późno to zasugerowałbym dodanie części bezpośrednio obejmujących strop wieży i miejsce przykręcenia jarzma armaty. Będzie stabilnie i brak obawy zapadnięcia poszycia.
Trzecia dotyczy szkieletu kadłuba, o ile widzę to brak jest wypełnienia dna wanny.
Czwarta to brak w opisie szablonów ich średnicy i koloru jaki mają posiadać.

Pozdrawiam.   
Odpowiedz
#61
Cieszę się, że w końcu ktoś konkretnie odniósł się do tego, co tutaj pokazuję - choć szkoda, że tak późno (o tym poniżej).

Postaram się odpowiedzieć na Twoje uwagi:

1. Kwestia do przemyślenia, przede wszystkim z wydawcą. Ale koncepcja dość ciekawa, zwłaszcza po dokładnym obejrzeniu arkuszy w Iskrze z Orlika.

2 i 3. Z jednej strony jest to wykonalne, ale z drugiej strony kilka tygodni temu wysłałem do wydawcy gotowe pliki z elementami wycinanymi laserowo. Dowiem się, czy "lasery" zostały już zamówione. Jeśli nie, to uzupełnie szkielet wieży i kadłuba o stosowne wręgi (choć w przypadku kadłuba to podczas klejenia brak wypełnienia wanny szczególnie nie utrudnił mi przyklejenia poszycia i pozostałych elementów - ale wiem, istnieje obawa o "krowie żebra"). Głupio by wyszło, gdyby elementy wycinane laserowo były uboższe niż te z wycinanki.

4. Do zrobienia, z tym że raczej ograniczę się do podania ogólnych nazw farb, np. Olive drab. Nie mogę zagwarantować, że w druku wyjdzie odcień identyczny np. z Humbrolem 66.

Odpowiedz
#62
Czas na aktualizację - Szerman otrzymał w końcu jedną taśmę gąsienicy oraz ogniwa gąsienicy na przedniej płycie - stanowiące dodatkowe opancerzenie. Rozpocząłem również składanie drugiej taśmy gąsienicy - na razie mam połączone 10 ogniw, zostało jeszcze 69. W następnej odsłonie pewnie już będzie galeria gotowego modelu.

[Obrazek: img0492ou.th.jpg][Obrazek: img0489ooj.th.jpg][Obrazek: img0488ot.th.jpg]
[Obrazek: img0486ou.th.jpg][Obrazek: img0483oy.th.jpg]
Odpowiedz
#63
Czy kamuflaż na elementach zawieszenia i kołach to tak niespecjalnie zgrywał się z kamuflażem na reszcie kadłuba?
Odpowiedz
#64
Tak wynika z dostępnych materiałów - np. na tym zdjęciu, co prawda jeszcze zrobione w Egipcie :

[Obrazek: szer.jpg]

Na zdjęciach robionych już we Włoszech widać głównie kurz na podwoziu...


Odpowiedz
#65
Na zdjęciu archiwalnym widać prawą stronę a na zdjęciach twojego modelu lewą, czy masz może zdjęcia lewej strony?
Odpowiedz
#66
Ze zdjęć wynika, że wózki z obu stron miały takie samo malowanie. Mam jeszcze takie zdjęcia:

[Obrazek: img0536sp.th.jpg] [Obrazek: img0537db.th.jpg]

W surówce jest oczywiście błąd - koła środkowych wózków powinny być w kolorze Olive Drab, w projekcie zostało to już poprawione.
Odpowiedz
#67
(24-10-2011, 09:12)messer link napisał(a):W surówce jest oczywiście błąd - koła środkowych wózków powinny być w kolorze Olive Drab, w projekcie zostało to już poprawione.
O to między innymi mi chodziło w moim pytaniu o kamuflaż. Teraz już wszystko jasne.
Fartuchy błotników jeszcze nie przyklejone prawda?
Odpowiedz
#68
(24-10-2011, 09:33)ceva link napisał(a):Fartuchy błotników jeszcze nie przyklejone prawda?

Nie ma i nie będzie - we Włoszech czołgi już ich nie posiadały. Do końca budowy modelu została tylko (aż) jedna taśma gąsienicy.
Odpowiedz
#69
Budowa modelu dobiegła końca - oto link do galerii: 

http://www.papermodels.pl/index.php?topic=9940.0
Odpowiedz
#70
Gratulacje.
Model wygląda apetycznie, oby tak samo wyglądał po wydrukowaniu.
Nabędę na pewno jak nie do sklejenia to do archiwum.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,316 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :) ruto88 18 3,105 18-06-2023, 12:20
Ostatni post: ruto88
  [R] HMS Fiji, skala 1:400, projekt Ruto 88. zablo1978 32 5,774 21-11-2022, 06:08
Ostatni post: zablo1978
  [R] HMS Edinburgh 1942r 1:400 projekt własny. ruto88 28 6,899 14-08-2022, 11:28
Ostatni post: ruto88
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,075 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R] HMS Fiji 1:400 1941r Bitwa o Kretę. Projekt własny. ruto88 47 10,770 27-01-2022, 01:53
Ostatni post: ruto88
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,020 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,398 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,440 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 15,991 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości