Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vickers Wellington Mk III - GPM 1/98
#1
Witam serdecznie szanowne grono modelarzy!
Na początek wypada się przedstawić. Mam na imię Marcin i pochodzę z jednego z piękniejszych wschodnich miast - Chełma. Swoją przygodę z modelarstwem rozpocząłem w 1994 roku w Modelarni przy lokalnym Domu Kultury. Piękne czasy to były Smile Aktualnie mieszkam w Poznaniu, gdzie przyjdzie mi osiąść na stałe ;D

No, ale do rzeczy. Chciałbym wam przedstawić model, który skleiłem niedługo po jego wydaniu. Wisiał sobie dobrych 10 lat, aż postanowiłem go uwiecznić, zanim doszczętnie sczeźnieje. Maszyna to zacna, a zauważyłem że nikt jeszcze na forum go nie zaprezentował. Mam nadzieję, iż znajdzie się bardziej doświadczony modelarz, który wyciśnie z tej wycinanki jak najwięcej. Mój model ugryzł już ząb czasu, jak również niewprawione ówcześnie doświadczeniem palce. Sama budowa przebiegała bez problemów i błędów projektowych. Pamiętam, że miałem więcej zabawy przy klejeniu osłon silników oraz elementów kadłuba pod stanowiskiem przedniego strzelca. Z góry też przepraszam za "kwadratowe" koła, ślady butaprenu i co liczniejsze niedociągnięcia etc. :oops: Niestety wtedy nie przykładałem się za bardzo do techniki "papier ścierny i jazda..".

Mam nadzieję w krótkim czasie zaprezentować model wrześniowy, nad którym aktualnie pracuję.

Bez niepotrzebnego mielenia językiem.. GALERIA:

[Obrazek: th_P1000414.jpg] [Obrazek: th_P1000399.jpg] [Obrazek: th_P1000411.jpg] [Obrazek: th_P1000412.jpg] [Obrazek: th_P1000400.jpg] [Obrazek: th_P1000425.jpg] [Obrazek: th_P1000407.jpg] [Obrazek: th_P1000430.jpg] [Obrazek: th_P1000402.jpg] [Obrazek: th_P1000432.jpg] [Obrazek: th_P1000426.jpg] [Obrazek: th_P1000408.jpg] [Obrazek: th_P1000404.jpg] [Obrazek: th_P1000437.jpg] [Obrazek: th_P1000397.jpg]

Komentarze mile widziane!
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
En taro Adun! Wink Ech...to były czasy Wink

Podoba mi się Smile Uważam ze model jak narazie zwycięsko wychodzi z batalii z czasem Smile Zresztą, sklejony też jest dobrze Smile Tym bardziej że jest jak sądzę retusz, co rzadko się zdarza przy tak starych modelach Smile

Pozdrawiam i czekamy na więcej Smile
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#3
W końcu się pojawiają duże samoloty :mrgreen:
Odpowiedz
#4
  Ten sam, ale jakby nie ten sam. Ja lepiłem również Mk III z GPM, ale był to nr69 (żółty, format A4) i nie było na nim zaznaczonych linii prześwitu szkieletu "w kratkę" tak charakterystycznego dla wellingtona. Ale ten mój to ma chyba już latek około piętnastu?... Albo i lepiej.
  Trzymają się te nasze starocie jeszcze jako tako: klejone przeważnie na butapren - wytrzymują jakoś próbę czasu.
  Ta Twoja wersja z zaznaczonym szkieletem jest o wiele ciekawsza! No, i wykonanie wcale dobre. Wykonałeś nawet komorę bombową z bombami. Mnie się nie chciało. A butapren ma to do siebie, iż, nawet usunięty z powierzchni zabrudzonej - przypomina o sobie po iluś tam latach brzydkimi plamami. Nie potrafię wytłumaczyć tego zjawiska.
  Pozdrawiam - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#5
Dziękuję za komentarze.

Lekko się uśmiecham, gdy przypomnę sobie na czym polegał wtedy mój retusz. "Zielony przecież to zielony", a pędzelek 00 lub 01 zakrawał na miano fanaberii  Big Grin Generalnie był to mój pierwszy dwusilnikowiec, byłem prawie dumny z zachowania geometrii kadłuba  Big Grin
Wykonanie luku bombowego potraktowałem jako obowiązek, sam model zyskuje przez to nieprzeciętnie dużo. Szczególnie gdy wisi pod sufitem  ;D
Jest tylko jedna kwestia, która nie daje mi spokoju. Chodzi o klapy luku bombowego. Nie trafił mi się model, w którym to owe klapy po pewnym czasie nie ulegałyby deformacji, zwichrowaniu. Szczególnie te o tej długości. Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów ma na to patent?

Ku chwale Aduna!
pumbik1666
Odpowiedz
#6
  Nie wiem, czy nasączenie klap owych specyffikiem BCG utrzyma ich kształt, i na jak długo. Ale nasączenie cyjanoakrylem utrzyma rzeczony kształt na pewno! I prawdopodobnie długoooo...
  Pozdrawiam - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#7
cyjanoiakryl albo lakier akrylowy bezbarwny
Odpowiedz
#8
Hy hy Stary dobry jeszcze ręcznie kreślony GPM  PDT_Armataz_01_34

Pozdrowienia dla kolegi z pięknego miasta na wschodzie :]
Odpowiedz
#9
Witam

Fajny model kiedyś robiłem podejście do tego samolotu ale z Małego Modelarza. Niestety sklejanie skończyło się na lakierowaniu. Użyty eksperymentalny lakier tak zmasakrował papier, że nie nadawał się do niczego :-(

Generalnie podoba mi się ten samolot zwłaszcza w takim malowaniu.

P.S. Pozdrowienia do kolegi z Chełma który wyemigrował do Poznania. Ja mam dokładnie taki sam scenariusz.
Odpowiedz
#10
Serdecznie dzięki za wszystkie komentarze (no i oczywiście za pozdrowienia)!
Model ma oczywiście to "coś". Miałem wielką ochotę skleić go ponownie po nabraniu większego doświadczenia, ale nakład jest wyczerpany, a ceny sporadycznie pojawiających się egzemplarzy na 'Alledrogo' osiągają astronomiczne kwoty.
Niemniej Wellington w tym drugim wydaniu gpm-owskim wart jest swojej ceny (w porównaniu z pierwszym - żółtym wychodzi zdecydowanie zwycięsko). No i ta szachownica na kadłubie cieszy oko  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] Vickers WELLINGTON Mk.lc (GPM) kajym 18 1,466 05-04-2024, 06:53
Ostatni post: zbin
  [G] Vickers Mk.E Typ A - 1:25 - opracowanie własne messer 6 4,232 02-10-2017, 09:53
Ostatni post: Partyzant
  GPM 09 Wellington Mk.III oldboy 4 4,791 30-10-2013, 03:00
Ostatni post: Raven
  Vickers Wellington szebi 11 7,706 06-12-2008, 12:08
Ostatni post: szebi
  Vickers E - Modelcard ceva 3 3,831 07-05-2008, 09:47
Ostatni post: Sprudin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości