Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
/R/ Kartonowy Arsenał F6F-3 Hellcat
#1
Witam

Polowałem na ten model bardzo długi okres czasu. Okazuje się że to wydanie Kartonowego Arsenału jest towarem deficytowym, ale udało się i zakupiłem dwa (drugie czeka na lepsze czasy).

Jest to mój pierwszy model AH. Zdaję sobie sprawę że nie jest on tak skomplikowany jak obecne wydania, ale pierwsze koty za płoty Smile.
Model jak do tej pory kleję głównie wikolem i jestem zadowolony z współpracy z tym klejem  PDT_Armataz_01_27

Oto moje wypociny

[Obrazek: 100_7658.jpg]  [Obrazek: 100_7655.jpg]    [Obrazek: 100_7651.jpg]    [Obrazek: 100_7650.jpg]    [Obrazek: 100_7649.jpg]
W budowie: Fokker D XXI (Modelik), Hellcat (AH), P-47 Thunderbolt (Orlik), Catalina (FlyModel), PWS-A Avia BH33 (MM)
Odpowiedz
#2
Ładnie jak na pierwszego Hala hmmmm kiedy to umnie było heh :-)
Ładnie dobrany retusz.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#3
Jak na pierwszego Hala to fajny model wybrałeś, brawo ! :-)

Co do wikolu to bardziej polecałbym Ci BCG jeżeli chodzi o kleje na bazie wody.

Pozdrawiam!

Odpowiedz
#4
Witam

Trochę minęło od czasu kiedy rozpocząłem relację. Tak długa zwłoka spowodowana była tym, że nie byłem zadowolony z efektów mojej pracy nad Hellcatem.
Z racji tego że jestem początkującym modelarzem  na starcie prac popełniłem masę błędów, które zemściły się na mnie w trakcie budowy modelu.
Jeden z największych błędów była impregnacja arkuszy lakierem w sprayu, który sprawił że karton stał się sztywny i trudny w formowaniu oraz wrażliwy na rozpuszczanie, co doprowadziło do tego że w niektórych miejscach są ślady z farby drukarskiej.
Druga sprawa to,  że wycięte już elementy skrzydeł uległy zniszczeniu, ocalały tylko wnęki podwozia oraz szkielet.
Hellcat poleżał jakiś czas w kartonie, aż postanowiłem go dokończyć, po pierwsze jest na czym poeksperymentować, po drugie jestem typem modelarza, który cieszy się z tego że w ogóle ukończy jakiś model.
Do skrzydeł wydrukowanych na domowej plujce dorobiłem szkielet z pod poszyciem, ponieważ ten oferowany w wycinance był dla mnie zbyt biedny. Faktem jest też to, że najwięcej trudności w modelach sprawiają mi właśnie skrzydła a zastosowanie pod poszycia znacznie poprawia poprawność i wygląd skrzydła. Teraz już żaden model samolotu nie obędzie się bez zastosowania tej techniki.

Pozdrawiam

[Obrazek: th_1.jpg] [Obrazek: th_2.jpg] [Obrazek: th_3.jpg] [Obrazek: th_4.jpg]
W budowie: Fokker D XXI (Modelik), Hellcat (AH), P-47 Thunderbolt (Orlik), Catalina (FlyModel), PWS-A Avia BH33 (MM)
Odpowiedz
#5
Witam
Nadszedł czas na galerię.
Model wyszedł jak każdy widzi, mnóstwo błędów i niedoróbek z mojej strony  sprawiły że jedyna radość jaką odczuwam, to tylko i wyłącznie z faktu, że dobrnąłem do końca budowy.
Przypomnę że skrzydła są drukowane na atramentowej plujce i z stąd różnica koloru.

Owiewka nie ma wewnętrznej ramki, ponieważ nie mieściła się w owiewce. Doszedłem do wniosku że owiewka została wykonana z za grubego kawałka folii (owiewka kupowana - Gomixu). Gdybym miał wydrukowaną tę część na cieńszym papierze to na pewno by przypasowała.

W sumie był to w historii mojej zabawy z kartonem trzeci rozpoczęty model. Od jego rozpoczęcia do ukończenia upłynęły trzy lata, w których zdobyłem trochę doświadczenia z kartonową materią.
Grunt w tym, że nie wylądował w koszu.
[Obrazek: th_100_8214.jpg] [Obrazek: th_100_8214.jpg] [Obrazek: th_100_8216.jpg] [Obrazek: th_100_8219.jpg] [Obrazek: th_100_8220.jpg] [Obrazek: th_100_8223.jpg] [Obrazek: th_100_8227.jpg] [Obrazek: th_100_8228.jpg]

Pozdrawiam
W budowie: Fokker D XXI (Modelik), Hellcat (AH), P-47 Thunderbolt (Orlik), Catalina (FlyModel), PWS-A Avia BH33 (MM)
Odpowiedz
#6
Prawdę mówiąc, trudno jest mi na tych zdjęciach dostrzec jakieś niedoróbki. Model prezentuje się całkiem fajnie. Szkoda tylko, że nie miałeś erraty, żeby te okopcenia na spodzie kadłuba się zgrywały. Ja takową mam od niedawna - była wydrukowana w P-39. Trochę to psuje wygląd modelu, no ale to nie Twoja wina.
Na przyszłość warto by było tylko popracować nad ukształtowaniem łopat śmigła. Nie wystarczy ustawienie ich pod kątem. Łopaty śmigieł są skręcone, w ten sposób że kąt natarcia przy osi śmigła jest dużo większy, niż na końcu łopaty.
Tutaj bardzo ładnie to widać: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...cat_03.JPG
Jest to jak najbardziej wykonalne w modelu kartonowym.
Za bardzo ładną całość:  :milbravo:
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#7
Fajny model,
Gratulacje,
:milbravo:
Trochę spaprali z tym przesunięciem, dobrze że jest od spodu. Mniej widać. Swoją drogą te okopcenia jakoś mi nie leżą , dobrze że z tego zrezygnowali.
Odpowiedz
#8
Model sklejony z kulturą, prezentuje się nader zacnie i się podoba :milbravo:
Odpowiedz
#9
Dobra robota  PDT_Armataz_01_34 przyjemnie oglądać.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25 Wojtas 96 32,726 02-10-2023, 07:08
Ostatni post: Karas
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,335 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R] HMS Havock, Answer Kartonowy Świat nr.8, skala 1:200. zablo1978 6 4,160 13-04-2021, 06:46
Ostatni post: pikowski
  [Relacja] Hawker Hurricane Mk.I 1:33 Kartonowy Arsenał messer 7 7,448 10-11-2018, 11:40
Ostatni post: Gregory
  [R] P-47M-RE Kartonowy Arsenał 6/2015 zbin 52 24,401 02-03-2017, 09:47
Ostatni post: zbin
  [R] P-38H Lightning (Kartonowy Arsenał 5-6/2013) zbin 55 30,980 29-11-2016, 10:21
Ostatni post: Raven
  [R] Republic P-47 D-11 Thunderbolt [Kartonowy Arsenał 6/2011] Papa_Smurf 30 17,090 09-06-2016, 06:24
Ostatni post: Kali16
  Pierwszy model kartonowy Konstal 105na Pablo89 3 5,874 23-05-2016, 11:41
Ostatni post: Pablo89
  [R] Flak 36/37, 1:25, Kartonowy Arsenał 1-2/96 ppflcn 37 20,077 27-04-2016, 02:47
Ostatni post: ppflcn
  FOCKE-WULF Ta 152 H-1 Картонная Модель (Model Kartonowy) viktorrr 49 21,338 31-03-2016, 02:52
Ostatni post: Gregory

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości