Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(Relacja) P-40 Tomahawk IIB 1:33 Kartonowy Arsenał
#26
Świetnie  :milbravo: :milbravo: :milbravo:
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#27
Perfekcja.  :milbravo: :milbravo:
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#28
Bardzo fajnie  :milbravo:
Galerie: Tarpan
Odpowiedz
#29
PDT_Armataz_01_34 Początek jest bardzo obiecujący. Mam wrażenie, że zbyt mocno przyłożyłeś się do retuszu na piaskowym fragmencie poszycia. Proponuję na przyszłość retuszować tylko jeden segment, a drugi pozostawić bez retuszu. Przy precyzji jaką tu pokazałeś powinno być dobrze.
Odpowiedz
#30
Ja poproszę w przód, ciekaw jestem jak wyjdzie paszcza

Nie kumam jak i po co są zrobione te ząbki na poszyciu wewnętrznym kabiny, które wychodzą na środku cz.11b...
Odpowiedz
#31
Świetnie wychodzi :milbravo:
Na warsztacie:
W budowie: Dewoitine D-520
Skończone: Me 109 G6, Ławoczkin Ła-5 FN, Jak 3
Nie skończone: Ju 87 G-2
Odpowiedz
#32
Fajnie, Fajnie  PDT_Armataz_01_34
Mam małe pytanko, Czy poszycie wew i zewnętrzne kabiny ładnie na siebie weszło?, czy doszlifowywałeś szkielecik? pytam bo w moim Spice był z tym mały problem.
Jakim klejem przyklejałeś zewnętrzne poszycie do wewnętrznego?
Pozdro  PDT_Armataz_01_25

PS.  :milbravo:
Odpowiedz
#33
(19-02-2012, 03:36)air_22 link napisał(a):Nie kumam jak i po co są zrobione te ząbki na poszyciu wewnętrznym kabiny, które wychodzą na środku cz.11b...
Pod Literą G jest takie nacięcie kartonu (widać na zdjęciu nieprzyklejonej sklejki), niestety nie zaznaczono jak powinno być głębokie- bez ztych ząbków nie trzymało by się dobrze razem. Ja nie nacinałem tego głęboko tylko do linii gdzie przyjdzie oprofilowanie skrzydło-kadłub.
(19-02-2012, 04:44)Raven link napisał(a):Mam małe pytanko, Czy poszycie wew i zewnętrzne kabiny ładnie na siebie weszło?, czy doszlifowywałeś szkielecik? pytam bo w moim Spice był z tym mały problem.
Jakim klejem przyklejałeś zewnętrzne poszycie do wewnętrznego?
Szlifowałem delikatnie na dole z tyłu pod poszyciem 11b.
Sklejam BCG (wyjątkiem było przyklejenie podłogi do kształtownika K kilkoma kropkami Butaprenu) i wszystkie sklejki i części gruntuję wstępnie czekam aż wyschnie i drugi raz kleję gęstym tylko w miejscach łączeń min ilością kleju . Poszycie na burtach cz.7 zagruntowałem jeszcze przed klejeniem pudełek i żeberek we wnętrzu z dwóch stron po dwa razy. Ukształtowałem i dopiero przyklejałem elementy. Po wyschnięciu powierzchnię styku z poszyciem zewnętrznym szlifowałem delikatnie lekkie nierówności papierkiem 400 na klocku i ponownie zagruntowałem tylko tam gdzie był szlif.  Zewnętrzne burty kleiłem smarując zgruntowane wcześniej elementy tym klejem. Jest stres bo na przesunięcie i korektę jest dosłownie kilka sekund.
(19-02-2012, 02:42)zetpt link napisał(a):Mam wrażenie, że zbyt mocno przyłożyłeś się do retuszu na piaskowym fragmencie poszycia. Proponuję na przyszłość retuszować tylko jeden segment, a drugi pozostawić bez retuszu. Przy precyzji jaką tu pokazałeś powinno być dobrze.
Ten retusz który gdzieniegdzie wylazł na druk zewnętrzny zmyję  wacikiem jeszcze przed lakierowaniem .
Jadę do przodu  :razz: do paszczy PDT_Armataz_01_22
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#34
Perfekcyjna robota!
:milbravo:
Michael Krol
Odpowiedz
#35
Czysta rozkosz oglądać taką modelarską robotę! Mnie tam obojetne, w którą stronę teraz "pojedziesz", bo wiem,że i tak będzie pięknie... :-*
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#36
Dzięki Smile
Pojechałem do paszczy i ...musiałem wycinać i kleić szkielet przodu i po drodze skrzydeł bo instrukcja tak nakazuje żeby skrzydełka najpierwej przyprawić . Sporo tektury do wycinania jak na taki "prosty" myśliwiec :razz:.
Posklejałem wszystko razem BCG, jedynie ostre szpice i wpusty do kadłuba zaglutowałem SG.
[Obrazek: P1140052800x460.jpg]
Szkielet kadłuba i skrzydeł wsadzony na razie na sucho bez kleju.
[Obrazek: P1140053800x500.jpg]
[Obrazek: P1140054800x446.jpg]
Powoli wyłania się sylwetka brzydala.
[Obrazek: P1140055800x600.jpg]
Dodam tylko że wysokość wręg w tylnej i środkowej części kadłuba w modelu KA jest mniejsza nawet o 5mm w porównaniu z Tomahawkiem WAK i jak tylko skończę kadłub porównam oba modele w rzucie z boku  z zdjęciem sylwetki brytyjskiego Tomahawka. Może być ciekawie... Wink
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#37
Bardzo fajnie Ci ten model wychodzi no i tempo imponujące.
Będę tu często zaglądał bo jest na co popatrzeć.
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci
Odpowiedz
#38
Witam świetny model i relacja.
Powodzenia w budowie :-)
Podpatruję uważnie .
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#39
Witam ,piękny model , gdy sklejam swoje staram sie obliczyć przybliżony czas jaki poświęcam czy mógłbyś zdradzić ile średnio godzin dziennie poświęciłeś na wykonanie , pozdrawiam!!!
Odpowiedz
#40
Witam!
Świetnie ci idzie - piękny model! Natomiast patrząc na wycinankę obawiam się pewnych problemów z cz. nr 27a - mam wrażenie, że brakuje na niej odwzorowania żółtego fragmentu kokardy, który zostanie przykryty po jej przyklejeniu  Cry - w każdym razie w tym miejscu trzeba będzie uważać! podpatruję dalej i pozdrawiam..
Barni
Odpowiedz
#41
Witajcie i dziękuję ,
geronimo-Na budowę poświęcam od 4 do 6 godzin dziennie z przerwami na kawkę i świeże powietrze . Najwięcej czasu zeszło mi z pierwszym postem :mrgreen:.
barnitzke-Ta kokarda w przypadku Tomahawka N.Dukea jest poprawna... i pewnie Caldwell'a też. Zdjęcie AK 402 (trzy czwarte z tyłu) z 21 Listopada 1941r na kilka dni przed zniszczeniem samolotu  pokazuje wyraźny brak żółtego fragmentu na oprofilowaniu skrzydła zamieszczone w "Tomahawk and Kittyhawk Aces of the RAF and Commonwealth" -Osprey strona 19 .Książki  nie posiadam- widziałem w zbiorach znajomego). Na wielu zdjęciach tych samolotów w Afryce ta kokarda była tak przycięta i dotyczy to również późniejszych wersji. Przykładowe zdjęcie innej maszyny ale tej samej serii i okresu użycia
[Obrazek: Tomahawk_AK457_GA_O_112Sqdn.jpg]
zdjęcie z raf-112-squadron.org
To wynikało z sposobu transportu (skrzydła z oprofilowaniem oddzielone od kadłuba -kokarda była malowana tylko na kadłubie prawdopodobnie w już w fabryce Curtissa lub w W.Brytanii) i pośpiechu we wprowadzaniu nowocześniejszego sprzętu do walki  .To był okres kiedy Brytyjczycy w Afryce walczyli na dwupłatowych Gladiatorach i nielicznych Hurricane .
Tu jest dyskusja o tym: http://www.papermodels.pl/index.php?topic=10363.0
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#42
faktycznie! teraz wszystko jasne! dzięki! powodzenia w budowie!
Odpowiedz
#43
Dzięki za odpowiedź, powodzenia!!!
Odpowiedz
#44
"Mały dzieciak zanim jeszcze zaczęło  świtać wstaje i dziarsko deklaruje rodzicom że dzisiaj to on pójdzie stać w kolejce do piekarni. Rodzice zdziwieni nie mogą odmówić zuchowi... Biegnie co sił do ...kiosku . Chleb może poczekać . Nie kupuje żadnych cukierków, nie... pyta się o lutowy numer "najlepszego pisma na świecie". Pani w kiosku wzrusza ramionami - Był ! Jeden poszedł do teczki dla prenumeratora, drugi kupił ktoś przed tobą. Dobra,  a niech to , goni do innego tam też nie ma, może kupię w innym ..tak odwiedza wszystkie zakątki małej mieściny by w końcu stanąć w kolejce po chleb  :ble: i przestać myśleć o kawałku papieru. W następnym miesiącu się pewnie uda..."

  Pierwszym modelem który udało mi się kupić był Mosquito oczywiście niesklejony do końca zaliczył zestrzelenie z dachu bloku i piękny lot w płomieniach do ziemi :mrgreen:. Po drodze zapalił gałęzie jakiegoś krzaka, działo się .Tomahawka z MM nigdy nie udało mi się zdobyć. Jakiś taki trudno dostępny był. Nawet kilka lat później droga wymiany był problem.

Dobra dosyć tych retrospekcji. Wracamy do teraz:
Niestety żeby zabrać się za rekini ryjek trzeba przedtem sporo się napracować .  Muszę mieć  pokryte poszyciem skrzydła.
Chcę trzymać się instrukcji -bo w tych modelach swobodna twórczość kończy się zawsze katastrofą. Żeby poszycie przymocować, trzeba wykonać wnęki kół jako oddzielne pudełka.
[Obrazek: P1140060640x480.jpg]

Potem wykonałem za pomocą kartonu 180g z bloku technicznego fragmenty podposzycia.Podklejam metodą współautora modelu Marcina Grygiela którą opisał w tej relacji http://www.konradus.com/forum/read.php?f...r=0&page=1
Ze względu na dwustronny nadruk zmieniłem pierwotny pomysł klejenia za pomocą BCG skrzydeł. Po prostu nie umie nie mam pomysłu zrobić tak, żeby mi ten klej nie pokrzywił tych fragmentów poszycia przy klapie. Dodatkowo fragmenty podposzycia na pewno by zdeformowały zewnętrzną powierzchnię... Po wycięciu i przyklejeniu uformowanych końcówek skrzydeł zaglutowałem powierzchnię wewnętrzną klap i przykleiłem poszycie do szkieletu za pomocą Butaprenu.
[Obrazek: P1140063800x533.jpg]
Instrukcja błędnie sugeruje przyleganie wnęk podwozia do dźwigara klap cz. W4w. Ja dosunąłem do głównego dźwigara W4 i wzmocnienia W4m. To jest  jedyna możliwość ustawienia żeby nic z krawędzi wnęk nie wystawało przez otwór na dole płata. Wnęki wklejałem po przyklejeniu spodu a przed zamkniecie górnego poszycia płata.
Przed przyklejeniem zrobiłem reflektor do lądowania z wyoblonej na gumce blaszki z tubki pasty do zębów(nadruk zmyłem acetonem).
[Obrazek: P1140062640x437.jpg]
[Obrazek: P1140080800x571.jpg]
[Obrazek: P1140068800x600.jpg]
[Obrazek: P1140066800x494.jpg]
[Obrazek: P1140067800x600.jpg]
[Obrazek: P1140075800x455.jpg]
[Obrazek: P1140078800x523.jpg]
Na zdjęciach te wnęki wyglądają jakby miały inny odcień - w rzeczywistości moje oczy nie widzą żadnej różnicy w kolorze.
Albo mam oczy do wymiany albo ten cień w ostrym świetle tak myli aparat. Może aparat lepiej widzi niewielkie różnice w kolorze nie wiem.
[Obrazek: P1140079800x491.jpg]
Na koniec zaglutowałem rzadkim SG powierzchnię wewnętrzną klap bo wiotki ten fragment poszycia jak... Spróbuje przypiąć to do jakiegoś płaskiego kawałka tymczasowo i wklejać żeberka. Pewnie wyprowadzi się ta krawędź na prostą.
ps.Wydaje mi się że komory podwozia w modelu WAK są łatwiejsze do wykonania i równie efektowne.
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#45
Lepszym rozwiazaneim od "ganiania po chleb" bylo dogadanie sie z pania w kiosku - kosztowalo mnie to czekolade albo kwiatki co jakis czas a mialem odkladane wszystkie lotnicze MMy w pierwszej kolejnosci, nawet przed teczkowcami  :mrgreen:

Fantastyczne tempo sklejania i niesamowita precyzja - az radosc bierze takie zdjecia ogladac  :milbravo:
Michael Krol
Odpowiedz
#46
Nie podpieram się teraz żadnymi materiałami merytorycznymi, ale czy aby na pewno skrzydła nie były gładziutkie? Oni nawet nity ścierali, żeby był jak najmniejszy opór powietrza. Ale oczywiście mogę się mylić.
Odpowiedz
#47
  Robótka i relacja - wzorcowe! Patrzę i napatrzeć się nie mogę. I, aby mnie nikt nie zauważył - miejsce zająłem w loży.
  Pozdrawiam i z tchem zapartym na ciąg dalszy oczekuję. ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#48
Heloł,

A dlaczego nie zrobiłeś otworów we wnękach podwozia i klap?? Nie pasuje mi to do jakości jaką do tej pory pokazałeś. Szkoda żeś to zaniedbał.
Ale i tak podziwiam jakość. 8)
Pozdrawiam,

Wookie
Odpowiedz
#49
Wycioł czy nie i tak fajnie się prezentuję nie wymagajmy zaraz od niego kapitalnej walorki :-)
Pozdrawiam.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#50
Skrzydła wyglądają naprawdę dobrze. Wklejenie żeberek we wnęki klap powinno wyprostować krawędź spływu w tym miejscu i będzie ok.
(22-02-2012, 08:42)Vincent link napisał(a):ps.Wydaje mi się że komory podwozia w modelu WAK są łatwiejsze do wykonania i równie efektowne.

Zgodzę się z twoja opinią ale..... . Nie wiem czy ty tez tak miałeś w przypadku modelu z WAK-u ale coś nie zgrywało tam w szkielecie skrzydeł i trzeba było  rozdzielić poszycie wewnętrzne wnęk podwozia od wnęk klap. Ponadto wydaje mi się, że sposób mocowania skrzydeł do kadłuba był prostszy i można było dzięki temu kadłub i skrzydła budować niezależnie od siebie.
W modelu WAK mniej jest również zdetalizowana chłodnica silnika, szczególnie jej wylot, ale i tak g...no bedzie to widać w gotowym modelu.
Pozdrawiam:

Paolo

Wysłane z mojego starego PC przy użyciu najzwyklejszej przeglądarki.
----------------------------------------------------------
Motto: Sklejam bo lubię a nie dlatego, że potrafię.
Złota Myśl: 1.Lepiej żeby mnie nienawidzili takim jakim jestem, niż kochali kogoś kim nigdy nie będę. [Obrazek: 07icon_smile4.gif]
                       2. Nie mam konta na fejsie i o dziwo potrafię z tym żyć, tak więc nie możliwe stało się możliwe.

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005

Ukończone:
P-40 Tomahawk MM 2/1977 1:50
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25 Wojtas 96 32,007 02-10-2023, 07:08
Ostatni post: Karas
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,153 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,049 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,422 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  [R] HMS Havock, Answer Kartonowy Świat nr.8, skala 1:200. zablo1978 6 4,086 13-04-2021, 06:46
Ostatni post: pikowski
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,606 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości