Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Messerschmitt BF-109 E1 (MPModel 15 nr:1/2013)
#1
Ok. Witam serdecznie użytkowników tego forum! Na imię mam Łukasz i postanowiłem w końcu spróbować swoich sił w dziedzinie modelarstwa kartonowego, jest to moje pierwsze prawdziwe spotkanie z kartonem, gdyż to co próbowałem kleić 15 lat temu, modelarstwem nazwać nie można.
Wybór mój padł na ten samolot i wydanie, gdyż jest chyba najłatwiejsze jakie można dostać w tej chwili w empiku, a jak wiadomo jako nowicjuszowi umiejętności mi brak.
Poniżej zamieszczam zdjęcia tego co udało mi się przed chwilą skleić, nie jest tego dużo a no i jakość klejenia mizerna, wynika to z faktu, że zabrałem się za model po całym dniu pracy i po prostu moje oczy już nie wyrabiają. Szczęście w nieszczęściu, że pewnie tych elementów po oklejeniu samolotu poszyciem nie będzie widaćSmile Obiecuję, że fotel i reszta przyrządów  będą o niebo lepiej wykonane.

[Obrazek: 7c8cc45af6a7362am.jpg]

[Obrazek: addc78e0e673dcebm.jpg] [Obrazek: 8809c7db3c3eeb9em.jpg] [Obrazek: 4b94420668faa379m.jpg] [Obrazek: e935c935acc6cb5cm.jpg]

Wiadomo, że założyłem ten post aby każdy doświadczony modelarz mógł mi coś doradzić i wytknąć co robię źleSmile Więc do ataku...
Odpowiedz
#2
Witam.
Ostatnio właśnie nabyłem ten model, w Pilskim Empiku nic nie było i wygrzebałem to. Masz już kibica bo też niedługo się za niego biorę.
Odpowiedz
#3
Jak wiadomo Makro Bolesne wyciąga na światło dzienne każdy jeden, najmniejszy nawet paproch (przyjrzyj się jednogroszówce!) więc... nie ma się co łamać, nie jest źle. Mimo to staraj się unikać klejenia w momentach, kiedy "oczy nie wyrabiają" bo raz że to wcale nie jest przyjemność wtedy ;-) a dwa mimowolnie możesz coś koncertowo zepsuć i to do tego stopnia, że model nadawać się będzie tylko do kosza.
Na zdjęciu wygląda jakbyś zaginał element za fotelem pilota "w powietrzu" a nie np. na krawędzi linijki. Czy wręgi są oszlifowane po wycięciu? Uważaj też z ilością używanego kleju, bo trochę go zostało tu i tam na elementach kabiny. ;-)
Ogólnie polecam przeglądnij sobie ten wątek o ile jeszcze tego nie robiłeś - znajdziesz tam sporo przydatnych informacji nawet dla początkujących, warto poczytać.
No i powodzenia w budowie - będę tu z chęcią zaglądał.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#4
Witam w kolejnym dniu moich zmagań z kartonem. Udało mi się skleić fotel pilota, i choć bardzo się starałem to i tak efekt nienajlepszy jestSmile CO do szlifowania wręg to chciałem to zrobić przed spasowaniem poszycia kabiny.
A i faktycznie na zdjęciach z Super Makro wszystko wygląda 3 razy gorzej, ale co tam, przynajmniej dokładnie widać błędySmile
[Obrazek: 1cb6df590ee3918fm.jpg] [Obrazek: da5953d6719f16e9m.jpg] [Obrazek: 08b4c0aa5d0b3ed5m.jpg]
Odpowiedz
#5
No i jeszcze dzisiejszy mały update:
dokleiłem drążek oraz pedały...
[Obrazek: df691adac8ba0344m.jpg] [Obrazek: dcb07f9560fa241am.jpg] [Obrazek: 0a31254b60eff935m.jpg] [Obrazek: 3ae7fcc776d53d94m.jpg] [Obrazek: cb51e7659755ad27m.jpg]
Odpowiedz
#6
Witaj na forum!
Masz kolejnego kibica.  PDT_Armataz_01_34 Ja również kupiłem tą wycinankę, ze względu na "wrześniowe" malowanie i bardzo jestem ciekaw efektu końcowego.
Patrząc na zdjęcia myślę, że tragedii nie ma. Wprawa przychodzi z czasem. Zdziwiła mnie tylko jedna rzecz: pasy w fotelu. Dlaczego sterczą w powietrzu, zamiast leżeć sobie grzecznie na siedzisku?
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#7
Bardzo przyjemny modelik i fajnie się go klei Wink
Odpowiedz
#8
Witam, jako że dziś była pracowita niedziela, to na klejenie pozostało niewiele czasu... Więc udało mi sie tylko skleić zegary oraz rozpocząć oprzyrządowanie burty:
[Obrazek: 8d7d2cca1d4af2c7m.jpg] [Obrazek: 7a6f81e6422b7f81m.jpg] [Obrazek: 7fed6829913b1423m.jpg]

Po zdjęciach widzę, że będę musiał jeszcze raz oszlifować i wyretuszować zegary, aby miało to jakiś sensowny wygląd.
No i między elementy zegarów wkleiłem folię, która ma imitować szkła, ale niestety na zdjęciach tego już nie uświadczymySmile
Odpowiedz
#9
Po wycięciu otworów, przed podklejeniem folią, warto je od środka "wygładzić" czymś twardym np. wykałaczką i usunąć (odciąć, zeszlifować) farfocle które powstaną z tyłu tablicy. Alternatywą dla folii jest kropla/kilka kropel kleju CR, który przy odrobinie wprawy fajnie imituje "wypukłość" przeszklenia przyrządów.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#10
Dzisiaj udało mi się wygospodarować parę godzin dla modelikaSmile
Więc:
Tutaj mam już naklejone poszycie kabinki

[Obrazek: 6857265775ff157em.jpg]
[Obrazek: 65771acb498a2b40m.jpg]

[Obrazek: 7ee958076cc839e5m.jpg]
No i dwa segmenty za nią. Jak widać na zdjęciach strasznie męczy mi się karton przed cisnięciem wręgi na swoje miejsce, mimo iż  są dokładnie szlifowanie.

Odpowiedz
#11
Czesc,
Podgladam z ciekawoscia bo czekam na Markowego Bf 109 E4/7 testowanego przez Japonie (Marek, Marek, Marek  :mrgreen: )
Jesli moge to pare uwag:
1. Nigdy nie "wciskaj" wreg, one powinny gladko wsuwac sie na miejsce. Wytnij wrege, przymierz do segmentu i szlifuj deliatnie po obwodzie az do skutku.
2. Do zdjecia poloz na macie biala kartke papieru i na nia model a potem wykadruj w trakcie obrobki zdjecia wszystko co niepotrzebne.
Michael Krol
Odpowiedz
#12
No włąsnie musze się poprawić w robieniu i dodawaniu zdjęć, a i z tymi wręgami to problem mam, bo jak zeszlifuję i gładko wejdzie to potem wydaje mi sie , że za mocno jest wręga zmniejszona i ma luz. Musze nad tym opracować.
Odpowiedz
#13
Dlatego wlasnie szlifuj bardzo delkatnie po calym obwodzie wregi. Po kazdym szlifowaniu przymierzaj i powtarzaj operacje az do skutku.
Pamietaj tez ze musisz miec rowniez miejsce na klej pomiedzy krawedzia wregi a segmentem poszycia  Wink
Michael Krol
Odpowiedz
#14
A czym lepiej szlifować w tym przypadku:
papierem naklejonym na przykład na patyczek, czy samym papierkiem?
Odpowiedz
#15
Papier na patyczku po lodach, papier położony na płasko na stole... papier ścierny "luzem" w ręku może spowodować, że oszlifujesz krawędź wręgi pod skosem lub na okrągło.
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#16
Witać

Dzisiaj popracowałem troche nad szlifowaniem wręg i szło mi to dużo lepiejSmile
Dokleiłem dwa ostatnie duże segmenty kadłuba:

[Obrazek: 0427b7f03e2636edm.jpg] [Obrazek: d1ca8baa3921e4e0m.jpg]
Odpowiedz
#17
Póki masz dostęp przez dziurę we wrędze, spróbuj coś zrobić z wnękami kaemów, albowiem trochę Ci się nie przykleiły do poszycia.
Odpowiedz
#18
Właśnie widzę,że muszę to poprawić, nie wiedziałem jak je prawidłowo przykleić, bo nie jest to jasno pokazane na rysunku...
Odpowiedz
#19
Witam , przed Tobą wiele nauki...
1. dokładniej formuj papier.
2. więcej uwagi poświęcaj pod czas doklejania wręg i poszycia.
3. bez pośpiechu.
Podpunkt 3 powtarzać wielokrotnie. Wink
Podglądam...
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#20
Dzięki za rady, wierzcie lub nie staram sie do nich stosowaćSmile
Dzisiaj poświęciłem znowu trochę czasu i dokleiłem ostatnie przednie segmenty. Oraz kilka detali zewnętrznych. Wyciołem i składam tylne usterzenie, niedługo dam jego fotki.

[Obrazek: eb354c56f9c2774em.jpg]

[Obrazek: 6369ae146a3551bem.jpg]

Przeglądałem relacje z budowy modeli Kartonowej Kolekcji, i wydaje mi się że są łatwiejsze niż te z MPModel, gdyż tu mam tylko lakoniczną instrukcję, a w wydawnictwie P. Mistewicza niemal każda najmniejsza czynnośc jest dokładnie opisana, co dla takiego młokosa jak ja jest świetnym rozwiązaniem. Nie zniechęcam się, broń Boże, i model ukończe, ale następne latadło bedzie napewno z Kartonowej KOlekcjiSmile
Odpowiedz
#21
Witam.
Męczysz się widzę, masz rację że modele KK są bardziej przejrzyste dla początkujących, ale też wymagają dokładności.
Wybrałeś meserszwanca, niby model wydaje się prosty w budowie, a zaskakuje :grin: prawda?
Wiesz że spaprałeś ewidentnie tylną część kabiny, tą z folią.
Nie wiem jak to poprawisz, ale kibicuję Ci i nie musisz się martwić że coś nie tak, liczy się jedno ---RADOCHA :mrgreen: ze sklejania.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#22
[Obrazek: 47ece445ae667a2e.jpg]

Coś mi się wydaję ,że szykują się kłopoty zbin ma rację widzisz na zdjęciu jak wygląda tylna część owiewki kabiny ma taki sam kształt jak wiatrochron
a u Ciebie pogięte jak zamierzasz to poprawić ? w instrukcji ni piszą jak to zrobić ale w relacjach chociaż widać jaką formę ma przyjąć ta część. postaraj się coś zrobić bo szkoda modelu i Twojej pracy.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#23
No własnie nie wiem.... Macie jakieś pomysły jak można to poprawić? Kurde mogłem poszukać jeszcze prostszego modelu do sklejania PDT_Armataz_01_33
Odpowiedz
#24
Spokojnie, bez stresu. Pierwszy model to pierwszy model, bardzo wstępny trening, więc nie poddawaj się i skończ go, z tą owiewką nie ma dramatu, da się to pozginać tak, żeby pasowało do reszty, spokojnie sobie spróbuj formować, będzie git.

I tak, jak Ci pisał seb, bez pośpiechu, bez pośpiechu, bez pośpiechu.
Odpowiedz
#25
Witam wszystkich krytyków, dzięki którym mam motywację aby starać się coraz bardziej. Z dzisiejszego mozolnego klejenia powstał ster kierunku i prawie cały ster wysokości.

[Obrazek: 7c2375fd03b505b4m.jpg]

[Obrazek: b54568681e931d6em.jpg]

[Obrazek: e7b465907eb95efbm.jpg]

I wiem, swastyka się nie zgrywa, ale reszta kamuflażu pasuje więc chyba tak własnie miało to byćSmile
No i mam prośbę do kogoś kto sklejał już to wydanie 109: otóż nie mam bladego pojęcia jak zabrać się za zastrzały sterów wysokości. składają się one z 3 elementów i cholera wie jak to poskładać.

[Obrazek: 8299802aca8100cam.jpg]

Tak to wygląda, jakby ktoś mógł coś poradzić to byłbym wdzięczny. BTW nie znam się na samolotach ale uważam, że te podpory są zbędne Big Grin
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Messerschmitt 109G-6 - Kartonowa Kolekcja krystianeq 7 4,158 25-03-2021, 09:13
Ostatni post: Karas
  Messerschmitt Me 109G-6 KK Wiatr1000 11 3,771 17-09-2020, 11:44
Ostatni post: Wiatr1000
  4 TP Sklej Model numer 1/2013 oOdz1m3k 3 2,545 04-02-2019, 11:54
Ostatni post: michal84
  [G] Messerschmitt Me 109G-6 Kartonowa kolekcja. F4ntx 4 3,137 31-08-2018, 10:39
Ostatni post: F4ntx
  [R] Messerschmitt Me109 F-4 - Kartonowa Kolekcja 12 yemu 26 9,559 12-05-2014, 11:48
Ostatni post: yemu
  [R] Polikarpow Po-2 WS (LNB) - Kartonowa Kolekcja 1/2013 orzech 61 25,534 12-02-2014, 12:47
Ostatni post: orzech
  [R] Messerschmitt Bf-109 F-4 Kartonowa Kolekcja. Maniek15 maniek15 45 17,108 07-12-2013, 07:08
Ostatni post: seb545
  (R/G)Messerschmitt BF-109 E1 (MPModel 15 nr 1/2013) Alski 35 11,461 15-11-2013, 10:01
Ostatni post: Alski
  [G] Messerschmitt Bf 109 F4 KK 3-4/2011 Carrot 3 2,932 10-07-2013, 10:38
Ostatni post: MARIUSZ_G

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości