Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Niszczyciel Błyskawica JSC 1:250
#1
Witam wszystkich użytkowników forum.Po bardzo długiej przerwie zabawy z kartonem postanowiłem coś ulepić.Wybór padł na Polski niszczyciel ORP Błyskawica z wydawnictwa JSC w skali 1:250 do linii wodnej.Nigdy wcześniej nie sklejałem czegoś co unosi się na wodzie więc myślę że warto spróbować czegoś nowego.Podpatrując inne relacje chciałbym w swoim modelu dodać trochę ulepszeń tj. przeszklone iluminatory czy reling.Będę wdzięczny za podpowiedzi i wskazówki jak dobrze skleić modelik do końcaSmilePozdrawiam

[Obrazek: f22dfb99-551f-4b4c-8b31-67c3e71bf884_zps2c25fba4.jpg]
Odpowiedz
#2
Witam na forum  Cool

Mam dwie sprawy:
Jak zakładasz relację to wypadłoby pokazać jakiś sklejony frsgment modelu - szkielet, armatę lub choćby banderę  Wink
Mamy tutaj na Forum taki konkursik: http://www.papermodels.pl/index.php?topi...#msg139369 serdecznie zapraszam do rywalizacji  :-)
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#3
Modele JSC z jednej strony sa fajne ale z drugiej strony wykonanie kadluba stanowi mimo wszystko wyzwanie. Niestety jeszcze nie

To co ja bym radzil to:
-skserowac model - czesci kadluba - na bloku technicznym lub podobnym
-po wycieciu podkleic od 'wewnatrz' poklad
-podkleic burty - ale uwaga na sklejki - tj zostawic kawalek niepodklejony na krawedzi gdzie beda sklejki
Tudziez odwrotnie - nie mam egz przed soba tak wiec nie wiem czy sklejki sa na pokladzie czy na burtach
-wregi - wyciac,przymierzyc  i ew zrobic ciut mniejsze
-moj patent - po tym co mi po sklejeniu Soldka wyszlo: srodek wreg, dolna krawedz: dziurkaczem/nozyczkami otwory i wkleic patyk do szaszlykow - zmniejszysz ryzyko ze cos sie przesunie/podniesie/opadnie, wzmacnia model i ulatwia trzymanie
-uwazac na przyklejanie wreg do burt - nie na sile - aby nie bylo takiego 'esa' w miejscu klejenia.

-przyklejanie burt - absolutnie nie wikolem (nie calosc). Wikol mi pasowal bo dlugo zasycha ale jak wysechl to sciagnal rufe na dol - model juz ze 2 mies sie prostuje....

Wyzej kadluba: polecam posiadanie ksero bo warto podklejac poklady/sciany nadbudowek - wzmacnia konstrukcje, nie zapadnie sie.
Odpowiedz
#4
Witam.Szkielet niszczyciela został ukończony.Trochę mnie się zeszło z tą materią ze względu na obecny niedowład prawej dłoni ale to nie ważne.Ożebrowanie kleiłem klejem BCG nakładając na wykałaczkę.Pierwszy raz używałem tego specyfiku.Klej okazał się za mocny i w efekcie zrobił mi banana z kręgosłupa okrętu.Tyle w tym dobrego iż pływadło nie posiada części podwodnej i powędruje na stałe na podstawkę.Modelik składam tak jak to przewiduje opracowanie tj opis montażu.

TUCO póki nie będę miał oklejonego szkieletu nigdzie z nim się nie wybieramSmile

[Obrazek: statek_zpsf87d9492.jpg] [Obrazek: statek1_zps8c3698dd.jpg] [Obrazek: statek2_zps2dae7469.jpg] [Obrazek: statek3_zps739952c3.jpg] [Obrazek: statek4_zps4b1a1003.jpg] [Obrazek: statek5_zpsef77aabf.jpg] [Obrazek: statek6_zps7ce3ef56.jpg] [Obrazek: statek7_zpsa8531f4c.jpg] [Obrazek: statek8_zpsd0bd05da.jpg]

Ps. zdjęcia były robione aparatem z komórki i przy kiepskim świetle dlatego takie trochę nie wyrażne.
Odpowiedz
#5
Cześć.
Szkielet trzeba było skleić na np. Butapren. BCG jest klejem wodnym. Stosowany
głównie do sklejania małych części. Burty i pokład sklej innym klejem i będzie
dobrze.
Pozdrawiam.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#6
Japończyk szkielet przed oklejaniem mam przykleić do czegoś płaskiego póżniej go demontując???Kolejne pytanie mianowicie czym wydziergać otworki na iluminatory w burtach i jaki materiał zastosować na ,,szkła''???Myślałem nad czarną folią z worka na śmieci...Proszę o porady.
Odpowiedz
#7
Szkielet, zwłaszcza tę poziomą część- "wodnicę" możesz przypiąć pinezkami do czegoś płaskiego, np. deska, blat, stary panel. Na to przychodzą wręgi i wzdłużnica, czyli ta długa pionowa część, w którą osadzasz wręgi. Ja osobiście po związaniu kleju, czyli po przyklejeniu wręgów wraz ze wzdłużnicą do wodnicy odpinam szkielet. Oklejanie burtami już w łapach, z oczywistą kontrolą wichrowania kadłuba. Otwory pod bulaje to cała masa rozwiązań stosowanych przez kolegów modelarzy- od dziurkaczy przez wybijaki z gwoździ spiłowanych na płasko po wybijaki z igieł lekarskich, oczywiście przyciętych. Ja stosuję diubanie skalpelem i poprawianie wykałaczką. Co do wyklejenia... Najlepsze podobno są do podklejania bulajów stare dyskietki, a raczej ta folia w środku. Worek na śmieci chyba by się zmarszczył pod wpływem klejów chlorokałczukowych. To tak w skrócie. Powodzenia.
Odpowiedz
#8
Po namyśle jak przytwierdzić delikatny szkielet i ponownie go oderwać niczego nie uszkadzając wpadłem na pomysł ze styropianem.Ożebrowanie przypiąłem 18 pinezkami - efekt cały przyszły kadłub przylega równo na całej powierzchni.Jutro zabieram się za montaż pokładu.Użyję do tego celu butaprenu w nadziei iż choć trochę zmniejszy się banan...
Odpowiedz
#9
Jak zlepisz pokład to możesz go na noc obłożyć książkami. Od góry. Powinno pomóc w sprawie banana.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Niszczyciel Novik modelik 1/200 Wiktor 42 14,851 18-08-2019, 09:25
Ostatni post: Wiktor
  [Relacja - Nieskończona] Francuski niszczyciel "LE TERRIBLE"" spider1636 16 11,613 02-10-2013, 06:16
Ostatni post: swiecaa
  [Relacja - Nieskończona] Niszczyciel ORP PIORUN MM 12/2001 Bartek Czerwony 7 5,966 11-07-2010, 12:16
Ostatni post: Piterski

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości