Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[WKM] HMS DREADNOUGHT MM-7-8-9/2009 1:200 Koniec i początek...
#1
Witam Was serdecznie.
Miało relacji nie być w ogóle, ale po raz kolejny skutecznie się przekonuję, że „wspólna” budowa daje bardzo pozytywne efekty. Dotyczy to zwłaszcza tematu, który nie ma za wiele materiałów źródłowych, dostępnych dla przeciętnego „zjadacza” jak ja, zarówno w formie opracowań książkowych jak i, a może przede wszystkim – penetracji bezgranicznej i niezgłębionej sieci.

Te kilka słów wstępu niech będzie uzasadnieniem otwarcia tutaj, na Tym Szacownym Forum, mojej pierwszej relacji z budowy pancernika HMS Dreadnought.
Rozpocząłem ją na Konradusie i tam też szerzej napisałem o powodach zajęcia się tym tematem (http://www.konradus.com/forum/read.php?f...r=0&page=1 ).

Może znajdzie się TUTAJ  Dusza, która podpowie to czy owo.

Aby tradycji stało się zadość, podaję kilka zdjęć z początku budowy okrętu:

[Obrazek: 1_zps01d74556.jpg]

[Obrazek: DSC08883_zps10c906ef.jpg]

[Obrazek: th_DSC08894_zps5b9750b9.jpg] [Obrazek: th_DSC08898_zps5ebd6f0e.jpg] [Obrazek: th_DSC08895_zps6a491dd0.jpg]

[Obrazek: DSC08915_zps970cbd02.jpg]

[Obrazek: 1_zps6c746efe.jpg]

[Obrazek: th_2_zpsfbc88b04.jpg][Obrazek: th_3_zps300adb37.jpg] [Obrazek: th_DSC_0013_zps6728ffd5.jpg] [Obrazek: th_4_zps1977255c.jpg] [Obrazek: th_DSC_0017_zpse1775f61.jpg] [Obrazek: th_5_zpsb66ff5ce.jpg]

Przykleiłem nowy pokład zeskanowany z innych opracowań:

[Obrazek: th_DSC_0021_zps61c5340e.jpg] [Obrazek: th_DSC_0025_zps951567b2.jpg]

Zapraszam Was do komentowania postępu prac oraz podawania spostrzeżeń i wskazówek wykonawczych, zwłaszcza odnośnie „rozczytywania” materiałów źródłowych.

Odpowiedz
#2
[Obrazek: 0yahoo.gif]
Nareszcie, wiedziałem że w końcu i na Pamapersach zaczniesz swoja relacyjną aktywność.
O efekt końcowy jestem spokojny mimo nie najlepszej bazy wyjściowej. Oj będzie na co patrzeć i z niecierpliwością czekać na kolejne odsłony budowy Dreda.

Pozwodzenia.
Odpowiedz
#3
Mimo że pływadła mnie niezbyt interesują to tu nie sposób nie zaglądać ... Ale Katarzyny  nie zaniedbuj:-).
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#4
Z wielkim zainteresowaniem będę śledził prace nad tym okrętem.

Powodzenia
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#5
Nie wiem, czy znajdzie się ktoś do podpowiadania, za to do oglądania już się kilku znalazło  :mrgreen:.
Zapraszam do wzięcia udziału w naszym konkursie: http://www.papermodels.pl/index.php?topic=12176.0
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#6
Dzięki za dobre przyjęcie  Smile
Skoro konkurs WKM trwa, z miłą chęcią będę w nim uczestniczyć.
Do zobaczenia wkrótce.
Odpowiedz
#7
(10-09-2013, 09:29)Tuco link napisał(a):Nie wiem, czy znajdzie się ktoś do podpowiadania

No właśnie ja tylko podpatruję bo niczego pewnie odkrywczego nie napiszę . Wink
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#8
(10-09-2013, 10:53)Art link napisał(a):Skoro konkurs WKM trwa, z miłą chęcią będę w nim uczestniczyć.



To już wiemy kto wygra ten konkurs Big Grin
Odpowiedz
#9
vansen, nie psuj morale innychWink
Art, powodzenia w budowie.
Odpowiedz
#10
Witam,
Czym lakierowałeś poszycie, że się tak błyszczy?
Nie doczytałem nigdzie czy impregnowałeś czymś wycinankę, możesz podpowiedzieć?
Pozdrawiam
Odpowiedz
#11
No to mnie Vansen załatwił z samego początku  PDT_Armataz_01_01
Teraz będę musiał się bardzo starać, aby sprostać ostrej konkurencji.

Lukee. Wszystkie arkusze maluję caponem 2 x, pędzlem, prosto z puszki (firmy Domalux). Ma to kilka zalet. Capon „wyciąga” soczystsze barwy, zabezpiecza druk przed przypadkowym pobrudzeniem oraz impregnuje karton. Ta impregnacja jest potrzebna do późniejszego procesu malowania lakierem matowym. Bez impregnacji, rozpuszczalnik z lakieru matowego zbyt szybko wsiąka w karton i pozostawia „mączny” nalot (miałem taki przypadek przy Bismarcku).

Jako lakieru matowego używam Duplicolor (jest dostępny w OBI). Dobrze się sprawdził w poprzednich modelach. Pozostawia bardzo „głęboki” mat. Jest tylko problem z obiektem. Przy samolotach, maluję je w całości po skończeniu modelu. Z okrętem jest nieco trudniej (drutologia, zakamarki).

Na teraz mam plan, aby prysnąć matem kadłub w całości po wykonaniu pokładu i poszycia nadbudówki. Resztę będę „matowił” sukcesywnie po wykonaniu pudełek, wież i innych elementów. Rozważam również pomatowienie nie pociętych jeszcze arkuszy.
Odpowiedz
#12
Cześć.
Ponieważ zbyt szybko lecę z tym okrętem...  :-\ trzeba przerwać i realizować zobowiązania relacyjne odcinając pewien etap.

Dla porównania podałem pokład dziobowy przed i po „renowacji”.

[Obrazek: 1_zpse3979386.jpg]]

[Obrazek: 2_zps1b674e15.jpg]

Przy burtach dodałem osłony otworów spustowych.

[Obrazek: th_3_zps32c7a1b3.jpg] [Obrazek: th_5_zps2b6916cb.jpg] [Obrazek: th_4_zps72f84497.jpg]

Mam pewien problem z doborem kolorów farb do malowania drutologii. Gustuję w emaliach, a tych, w macie (humbrol, model master) nie ma zbyt dużego wyboru, w odniesieniu do nieco dziwnych barw wycinankowych. Mieszać farb nie lubię (problemy z doróbkami).
Ci, którzy dziergali Dreda, może coś podpowiedzą.

Prowadzenie relacji jak zwykle ma pozytywne konotacje. Wielu z Was do mnie pisze i wskazuje na materiały o Dredzie, a nawet mi ich użycza. Bardzo Wam dziękuję.
Ciekawe ilu z Was uda mi się namierzyć u Przecisza...
Do zobaczenia więc przy piwku  :-D
Odpowiedz
#13
Witaj,

Tempo rzeczywiście ekspresoweSmile
Odpowiedz
#14
Art gorąco polecam Ci akryle Vallejo można mieszać i przechowywać je trwale (w przeciwieństwie do wymieszanych emalii które lubią się psuć z czasem-wielokrotnie otwierane są podatne na zasychanie, korzuch) w pojemniku szklanym albo jakimś z polipropylenu np. z starych klisz. Nanoszą się znakomicie i za pomocą pędzla jak i aerografu. I w dodatku w "najlepszym sklepie" w Rzeszowie jest duży wybór kolorów. Można dobrać  również z tych niemodelarskich. Wiem że szarych odcieni jest co najmniej kilkanaście do wyboru Wink. W moim odczuciu drut emaliowany malują najlepiej...
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#15
Kolor burt jest jasnoszary wpadający w czerwień. Więc najlepiej użyć trzech kolorów - bieli, czerni i czerwieni. Zacząć od białego, dodając czarnej farby. Po uzyskaniu właściwego odcienia szarości dodawać delikatnie czerwieni. Smile I powinno być OK. Może najlepiej zagospodaruj wolny słoiczek po farbce i zmieszaj zapas Wink
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#16
Dzięki za porady. Tomasz, pewnie skończy się na mieszaniu. Problem będzie wówczas, jak farba mi zaschnie i znów trzeba będzie mieszać i nie trafić z kolorem. Wolę mieć gotowe, ale tu bida jest.

Co do rodzaju farb, zdecydowanie wolę olejne (humbrol), mam większą nad nimi kontrolę, po dodaniu rozpuszczalnika, ładnie się rozprowadzają i nie zasychają tak szybko jak akryle.

Może coś robię nie tak, ale mimo dodania rozpuszczalnika do farbki vallejo, zasycha ona  znacznie szybciej niż humbrole, i na drutach lubi pozostawiać „złogi” (fakt, że do valejo dodaję rozpuszczalnik do akryli Tamya, i może  w tym jest problem...)
Macie na to receptę?
Odpowiedz
#17
Oprócz rozcieńczalnika dodaj opóźniacz. Podobno opóźniacz to nic innego jak gliceryna. Tylko nie stosuj nitrogliceryny ;-)
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
Odpowiedz
#18
Czy Vallejo to emalia olejna? Jak tak to użyj olejku terpentynowego. Stosunkowo wolno wyparowuje, wolniej niż terpentyna i benzyna ekstrakcyjna.
Odpowiedz
#19
Farbki akrylowe rozcieńczam wodą, ponoć czysta gorzała jest najlepsza do rozcieńczania :-P
Kiedyś do akrylowej paktry dodałem rozpuszczalnika do farb akrylowych (taki z marketu) i zamiast rozrzedzić zrobił mi się budyń.
Odpowiedz
#20
A przed malowaniem pozbawiasz druty lakieru?( dotyczy miedzianych) wszystkie na cewkach i transformatorowe są lakierowane. Ja na wszelki wypadek wszystkie przeciągam kilkakrotnie pomiędzy papierem ściernym.
Odpowiedz
#21
(19-09-2013, 03:35)Art link napisał(a):Może coś robię nie tak, ale mimo dodania rozpuszczalnika do farbki vallejo, zasycha ona  znacznie szybciej niż humbrole, i na drutach lubi pozostawiać „złogi” (fakt, że do valejo dodaję rozpuszczalnik do akryli Tamya, i może  w tym jest problem...)
Macie na to receptę?
Jest spore zamieszanie z farbami akrylowymi i rozcieńczalnikami do nich. Na forach internetowych szczególnie gdzie udzielają się pancerniacy można spotkać opinię że farby Tamiya to specyficzne "akryle" oparte na innej emulsji będącej spoiwem dla pigmentu. Z tego powodu ich rozpuszczalnik X-20A (podobno mieszanina alkoholu izopropylowego z wodą destylowaną) bardzo rzadko nadaje się do innych farb. Ja rozpuszczam nim oprócz akryli Tamiyi jeszcze akryle Gunze. Chociaż te dwie farby pod aerograf najlepiej rozcieńczać "żółtym" Leveling thinerem Gunze. Natomiast podobne do siebie Vallejo i np.Lifecolory czy popularne polskie Pactry do malowania pędzlem najlepiej rozpuszczać zwykłą wodą bez żadnych dziwnych dodatków. Farba przysycha wtedy w podobnych warunkach w zbliżonym czasie jak emaelia.Napisałem przysycha bo schnie szybciej o wiele od Humbrola . Można w niewielkim zakresie sterować przysychaniem akryli Vallejo za pomocą tzw opóźniacza ale trzeba to robić ostrożnie i dodawać go w bardzo małych ilościach  bo przesadnie dodany powoduje że farba może schnąć godzinami...Czasem stosuje do tego opóźniacz Talensa do artystycznych farb akrylowych - dosłownie kropelkę dodaję do słoika 200ml z wodą i taką mieszaniną rozpuszczam farbę. Nie radzę dodawać opóźniczy bezpośrednio bo można łatwo przekroczyć dozwoloną ilość zepsuć farbkę. Na jakość malowania farbkami Vallejo ma również wpływ dobre wymieszanie farbki przed użyciem. Nie wystarczy potrząsnąć kilka razy , najlepiej uderzyć kilka razy dnem o udo albo blat stołu.Takie potrząśnięcie ruszy zastygły, gesty stwardniały pigment z dna pojemniczka. Farba wtedy potrafi pokazać niesamowitą siłę krycia i swoją jakość. No i nie śmierdzi co ma czasem kolosalne znaczenie w egzystowaniu z innymi domownikami Big Grin.
ps.Druty maluję w ten sposób że pierwszą warstwę kładę mocniej rozcieńczoną farbką nie dbając o jakość przykrycia powierzchni ale staram się zamalować całość jak najcieniej. Po przyschnięciu tzn. dosłownie kilku minutach, maluję farba o konsystencji mleka i ta druga warstwa zupełnie wystarczy .
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#22
Witam ponownie.
Podaję kilka fotografii kadłuba zanim opakuję go w ochronny pokrowiec podczas prac przy nadbudówce dziobowej i wyposażaniu pokładu.
Przy poszyciu burt wiele jeszcze się pozmienia, ale to dopiero w końcowej fazie budowy.

[Obrazek: 1_zpsc5779c7c.jpg]
[Obrazek: 2_zps0bb244a1.jpg]

[Obrazek: th_3_zps6c41d834.jpg] [Obrazek: th_4_zpsd807d6ad.jpg] [Obrazek: th_5_zps4698de30.jpg]

Ponieważ nakleiłem oddzielny pokład, powstała konieczność ułożenia na nim studzienek do bunkrów węglowych. Na poniższej fotografii wstawiłem zdjęcie pokrywy studzienki w powiększeniu oraz prostą technologię ich wykonania (krążki wycinałem z zapasu koloru, rozwarstwiałem i odchudziłem do najcieńszej „skórki” z nadrukiem, a następnie przyklejałem wycięty krążek siatki po herbacie).

[Obrazek: th_6_zps13eeb24c.jpg]

Do zobaczenia.
Odpowiedz
#23
    Professionalkunst  PDT_Armataz_01_23     
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#24
ZbiG-u nie przeklinać proszę!
Odpowiedz
#25
Ładne te studzienki, takie smaczki to jest to!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] "Borodino" i Cuszima 1905-2025 - Dom Bumagi nr 03/2009 1:200 Art 28 10,184 10-03-2022, 10:29
Ostatni post: Art
  [R] "MiGiem na Bornholm" - budowa dioramy i modelu (MiG-15 Hobby Model 1/2009) stachooo 32 10,244 27-09-2021, 09:50
Ostatni post: zbin
  Brytyjski pancernik HMS,, DREADNOUGHT,, 1:200,MM DAS79pl 131 43,697 24-08-2020, 06:47
Ostatni post: DAS79pl
  [WKM2] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009) pikowski 84 45,156 15-10-2018, 07:02
Ostatni post: pikowski
  Willys MB Jeep razy dwa, a może i trzy [Koniec] camilllo 28 14,522 20-09-2018, 11:20
Ostatni post: camilllo
Big Grin [R] Mig-15 Fagot [Hobby Model, 1/2009] Piterkowiec 24 12,637 10-03-2017, 07:12
Ostatni post: Piterkowiec
  Bell P-39D Airacobra KW Kartoon Model 1-2/2009 AleksOv 21 10,412 11-06-2016, 08:13
Ostatni post: Kali16
  [R] Junkers Ju-87 R2 Stuka - KW CM 3-4-5/2009 stachooo 54 19,778 02-05-2016, 12:40
Ostatni post: Raven
  [SzS] [R] TS-11 Iskra [Koniec] camilllo 21 11,503 31-12-2015, 04:38
Ostatni post: camilllo
  [R/G] Dewoitine D.520C1 1:33 WAK 10/2014 dla początkujących :) KONIEC Rafał Ż. 12 8,065 23-11-2015, 11:27
Ostatni post: Tuco

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości