Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ansaldo A.1 Balilla; WAK 1:33
#1
Witam wszystkich zainteresowanych.
Ostatnimi czasy prowadziłem relację z budowy modelu Ansaldo A.1 Balilla. Po szczecińskim Paprykarzu przyszła pora na galerię.
Słów kilka o modelu…
W zasadzie w relacji zostało powiedziane wszystko ale tak skrótowo: model piękny jeżeli chodzi o kolorystykę, niewielka ilość części zachęca do pracy ale Ci co liczą na łatwy sukces mogą się przeliczyć. Jest kilka zgrzytów takich jak niedopasowany szkielet, fantazyjny kokpit, uproszczona do maksimum konstrukcja, brak oznaczeń gdzie mają zostać dołączone elementy płatowca, niejasne rysunki montażowe itd. itp. Ale jeżeli ktoś przez to przebrnie będzie miał piękny model w swojej kolekcji. A przy tym można go naprawdę mocno zwaloryzować – do przerobienia we własnym zakresie jest kokpit, do uplastycznienia bryła kadłuba i konstrukcja płatów. O druciarni nie wspominając. Ja główny nacisk położyłem na druciarnię gdyż to ona właśnie stanowi o atrakcyjności modeli samolotów z okresu początków lotnictwa. W pracy posiłkowałem się kilkunastoma dobrymi zdjęciami z inernetu a także z książek: „Dług Honorowy” Karolewitza i Fenna oraz „Pierwsze samoloty myśliwskie lotnictwa polskiego” Tomasza Goworka. Zresztą na tej ostatniej pozycji chyba również wzorował się autor… Szkoda, że niezbyt dokładnie.
No ale dość marudzenia. Zapraszam do oglądania.

[Obrazek: qlrk.jpg]

[Obrazek: 5cx3.jpg], [Obrazek: aq6l.jpg], [Obrazek: iw7h.jpg], [Obrazek: imj4.jpg], [Obrazek: t27k.jpg], [Obrazek: esnd.jpg]


[Obrazek: cla9.jpg], [Obrazek: juso.jpg], [Obrazek: 9c53.jpg], [Obrazek: hwwt.jpg], [Obrazek: nfcm.jpg], [Obrazek: i77c.jpg]

[Obrazek: 57yk.jpg], [Obrazek: s8p0.jpg], [Obrazek: s3r5.jpg], [Obrazek: 42mo.jpg], [Obrazek: gjpn.jpg], [Obrazek: qgaw.jpg]


[Obrazek: 4our.jpg], [Obrazek: pm2p.jpg], [Obrazek: jl6w.jpg], [Obrazek: q6m8.jpg], [Obrazek: 0xm5.jpg], [Obrazek: mr4y.jpg]


Na wszelkie pytania chętnie odpowiem.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Piękny model! Naciągi , a szczególnie imitacja  charakterystycznych taśm  naciągów budzą respekt. :milbravo:
Jak dla mnie ( odczucie subiektywne) miejscami model za mocno się błyszczy. Myślę sobie,że dobrze by zrobiło pomalowanie modelu jakimś półmatem z aerografu... :roll: Wink :milbravo:
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#3
Racja - naciągi za mocno się błyszczą (chociaż fajnie to wygląda Wink ) Bałem się jednak robić z tym cokolwiek by tego nie zniszczyć...
Kadłub niestety był taki błyszczący (chociaż pomalowany satyną) jak pokazują niektóre zdjęcia. Pokrywa silnika pociągnięta błyszczącym lakierem - w zamyśle miało imitować połysk metalu.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#4
SUPER.  Przepiękny model  :milbravo: :milbravo: :milbravo:
Pozdrawiam Serdecznie
Darek "Wrajcik"
Odpowiedz
#5
Pierwszy model kartonowy jaki widziałem z tymi taśmami.
Okucia, naciągi i taśmy... Zazrość bierze. Wink

Gratulacje. Smile
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...
Odpowiedz
#6
Bez dwóch zdań świetny model :milbravo:
Widać przemyślane podejście do tematu, sporo dodanych elementów, które podnoszą realizm, wreszcie solidne wykonanie. Jedynie do czego można byłoby się przyczepić to lekki pośpiech w wykańczaniu elementów, np. widać to na końcówkach skrzydeł. Myślę, że staranniejsze formowanie takich elementów podniosłoby jeszcze bardziej końcowy efekt. Ogólnie, bardzo mi się podoba PDT_Armataz_01_34

Uda mi się Ciebie namówić na udział w konkursie Skrzydeł Wielkiej Wojny? Gorąco zachęcam! Fajnie byłoby zobaczyć kolejnego szmatopłata w Twoim wykonaniu.
Odpowiedz
#7
Dziękuję bardzo za ciepłe przyjęcie  Smile

Cotlet - pośpiech był jedynie przy składaniu podwozia, produkcji śmigła, oraz przy wykańczaniu taśm między naciągami płatów.

Na taśmach widać grudki SG, których nie zeszlifowałem w obawie przed uszkodzeniem. Po prostu gdyby poszło coś nie tak nie miałbym już szans na naprawę. Same taśmy żyją własnym życiem... tzn jak samolot postoi pod lampą (w trakcie montażu czy fotografowania) to plastik użyty na taśmy zaczyna się chyba rozszerzać. :-? bo faluje gdzieniegdzie... Poza tym taśmy są ewidentnie za szerokie - i tu też widać pośpiech ponieważ nie miałem czasu na dobranie odpowiedniego materiału i techniki.

Problem z końcówkami skrzydeł jest taki, że zaznaczone rozcięcia niestety są chyba za duże. Po złożeniu ich razem i długotrwałym "pieszczeniu" końcówką noża olfy albo się rozjeżdżały albo krzywizna uzyskana zupełnie nie pasowała do spodniej części płata. Z dolnymi płatami nie było takich problemów - poza tym zostały polakierowane po retuszu w przeciwieństwie do płatów górnych na których jasny retusz wyraźnie odcina się na końcówkach, które powinny zostać jeszcze raz polakierowane. Krótko mówiąc tutaj zabrakło doświadczenia i umiejętności :|

Jeżeli chodzi o SWW to kiedy znajdę jakiś fajny model to może spróbuję. A na razie mam trochę inne plany  :wink:

Pozdrawiam
Odpowiedz
#8
(08-10-2013, 06:44)cotlet link napisał(a): Bez dwóch zdań świetny model.  Jedynie do czego można byłoby się przyczepić to lekki pośpiech w wykańczaniu elementów.
W zupełności zgadzam się z kolegą, a pośpiech pachnący papryką był :razz:. Następny model lepszy będzie, ja to wiem :wink:
PS: Nie bądź taki skromny Lukee... ,,Luck" :mrgreen:
Odpowiedz
#9
Samolocik wyszedł Ci bardzo fajnie. Świetnie poradziłeś sobie z druciarnią.
Zdjęcia też należy pochwalić.    :milbravo: :milbravo:
Odpowiedz
#10
Piekny model, pieknej maszyny  PDT_Armataz_01_34, wykonanie bardzo mi się podoba, mam nadzieję że wkrótce zobaczymy kolejne latadło z tamtego okresu w Twoim wykonaniu  PDT_Armataz_01_36 .
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg] [Obrazek: logo-ismr-gray.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Shocked [G] Ansaldo A.1 Balilla (WAK 12/2006) Olek 4 2,573 09-03-2021, 12:29
Ostatni post: Olek
  [G] Włoski czołg kołowy ANSALDO wyd.Orieł 1:25 Marcin PP 3 2,896 15-05-2019, 12:06
Ostatni post: ges
  [G] Ansaldo A.1 Balilla 1:50 WAK Krystian 0 2,000 03-05-2015, 09:40
Ostatni post: Krystian
  [G] Ansaldo A.1 Balilla WAK kolodzieju 4 3,170 03-10-2013, 09:06
Ostatni post: zbin
  Ansaldo A.1 Balilla z Orlika Partyzant 6 5,098 25-07-2011, 11:05
Ostatni post: uri
  Ansaldo Balilla uri 3 3,279 22-05-2010, 03:30
Ostatni post: Berni
  [Galeria] Ansaldo A1 Balilla - 1:50 -Kartonowy Świat pulpetto 6 3,845 16-02-2009, 01:45
Ostatni post: Arovist
  [Galeria] Ansaldo A1 Balilla - 1:50 -Kartonowy Świat pulpetto 0 1,880 13-02-2009, 12:42
Ostatni post: pulpetto

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości