Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[G] Mój RWD-5bis czyli konwersja surówki / 1:33 /
#1
Witam.


[Obrazek: DSCF6884_zpsf3cf8207.jpg]


Historię płk Stanisława Skarżyńskiego i RWD-5bis zna chyba każdy.  Ten niepozorny samolocik zaabsorbował mnie w tym roku całkowicie, zmusił do szperania w bibliotekach, sieci i pchlich targach dzięki niemu było mi dane poznać kilku ciekawych ludzi i wgłębić się w pracę muzealników podczas organizowania wystawy. Najdłużej jednak zajęło mi wykonanie miniaturki w jedynej słusznej skali która stanęła jak wisienka na torcie i uwieczniła roczne zmagania. Ale zacznę od początku. 26 Października ubiegłego roku dostałem od Tomka propozycje sklejenia surówki RWD-5 bis, ucieszyłem się wielce gdyż wiedziałem że rok 2013 to będzie 80 lat jak Skarżyński pokonał Atlantyk i fajnie że będzie model na rocznicę ( z RWD-6 w 2012 się nie udało niestety ). Jak zacząłem pracę zaświtało mi w łepetynie że surówka, surówką  ale ja na tę rocznice zrobię w wersji full max. I tak powoli zacząłem brnąć, w między czasie padła propozycja wystawy w Muzeum Miasta Jaworzna poświęconej modelarstwu jak sztuce wielowymiarowej. Na potrzeby wystawy powstał pierwszy RWD w skali 1:1 jak baner na ścianie stworzony przez Sławka Ostrowickiego oraz  spawana przez mnie osobiście klatka kabiny również w skali 1:1

[Obrazek: th_DSCF4086_zps827458bd.jpg] [Obrazek: th_DSCF4122_zpsc4458063.jpg]

O ile surówka poszła gładko i model ujrzał światło dzienne w wydawnictwie WAK ( za co im chwała )to na moim eksperymencie coś usiadło okrakiem i za cholerę nie chciało bym skleił to co zamierzałem. W między czasie przeczytałem wspomnienia  Skarżyńskiego i na ich podstawie wykombinowałem kilka drobiazgów, Krzyś Frankowski i Jarek Gorczak też naprowadzali na właściwe tory, za co im dzięki. Bardzo dużo pomógł Krakowski RWD-13  oraz biblioteka Muzeum Lotnictwa. Zapraszam do obejrzenia galerii, zdjęcia robione 11 listopada kiedy na chwilę pokazało się słońce. Model wtedy jeszcze nie był kompletny i wyczyszczony dlatego też na niektórych zdjęciach widać różne drobne ustroje Smile

[Obrazek: th_DSCF6850_zpsf40d27d1.jpg] [Obrazek: th_DSCF6853_zps304460b3.jpg] [Obrazek: th_DSCF6852_zpse8318ff1.jpg] [Obrazek: th_DSCF6851_zps4db03580.jpg] [Obrazek: th_DSCF6856_zpsdcd2366e.jpg] [Obrazek: th_DSCF6857_zps0e181f37.jpg] [Obrazek: th_DSCF6858_zps3543be2d.jpg] [Obrazek: th_DSCF6859_zps2e414c85.jpg] [Obrazek: th_DSCF6865_zpseac7d620.jpg] [Obrazek: th_DSCF6866_zps6c1cbb16.jpg] [Obrazek: th_DSCF6867_zps1a7218c1.jpg] [Obrazek: th_DSCF6868_zps8214a3b7.jpg] [Obrazek: th_DSCF6873_zps3bb71ac6.jpg] [Obrazek: th_DSCF6877_zps06841203.jpg] [Obrazek: th_DSCF6879_zps65df0db8.jpg] [Obrazek: th_DSCF6880_zpsfbca3122.jpg]


A na zakończenie jeszcze kilka detali :


[Obrazek: th_DSCF6883_zpse061d6eb.jpg] [Obrazek: th_DSCF6886_zps06129192.jpg] [Obrazek: th_DSCF6889_zps9eb91f7d.jpg] [Obrazek: th_DSCF6890_zpse91c8652.jpg] [Obrazek: th_DSCF6891_zps8e21d371.jpg] [Obrazek: th_DSCF6892_zps9954db2c.jpg] [Obrazek: th_DSCF6893_zps2a05dbb5.jpg]


Jak wyczyszczę kilka fotek z budowy to również postaram się je zamieścić. A na zakończenie tematu mam WIELKĄ  PROŚBĘ do projektantów i wydawców.

PANOWIE  w roku 2014 przypada 80 lat naszego triumfu na Challange 1934 gdzie Bajan i spółka na RWD-9  rozjechali konkurencję. Nie zapomnijcie o tym  PROSZĘ !!!!
Pozdrawiam.

Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#2
No w końcu widzę TO o czym tyle słyszałem.  Smile
Super.
Model wygląda fantastycznie, ale nie byłbym sobą żebym czegoś nie wypatrzył. Wypatrzyłem odcinające się od powierzchni modelu kalkomanie i zaokrąglenia płótna opiętego na konstrukcji kadłuba. O imitacji zapadniętego płótna na poszyciu płatów , sterów itp. nie wspominam bo z tym każdy przesadza (oparte na obserwacji poszycia prawdziwych samolotów).
Co by zresztą nie pisać to i tak zdecydowanie podtrzymuję swój zachwyt i powtórzę jeszcze raz SUPER.
PDT_Armataz_01_34
 
Odpowiedz
#3
Pozdrawiam Pierwszego Zajawkowicza III RP.
Paweł wspaniale wykonany model. Bije nie tylko kolorem poszycia ale Wielkim Sercem jakie w niego włożyłeś. Pasją do lotnictwa, aspektem historycznym i kulturowym. Wiem, troszkę  górnolotne słowa ale właśnie takich ludzi NAM POTRZEBA.
Wspaniale.
Odpowiedz
#4
Ja tu widzę kompletną fascynację tematem i wiele serca włożonego w budowę jak i zaangażowanie nie tylko w model ale i sprawy około modelarskie.  Bardzo mnie interesuje wnętrze . Zapewne dodawałeś , zmieniałeś coś  w  projekcie. Przyznam że zbieram materiały od dawna ale nie mam ich zbyt dużo odnośnie kabiny. Dało by radę zrobić lepsze zdjęcie tego miejsca?
Ogólnie Super!
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#5
Miałem okazję oglądać model jeszcze w trakcie budowy... zdjęcia nie oddadzą efektu na żywo Big Grin  Dziękuję również jako autor - wielką przyjemnością jest oglądanie takiego wykonania  :milbravo:
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#6
Pawle, model fantastyczny  :milbravo: :milbravo: :milbravo:
Pozdrawiam Serdecznie
Darek "Wrajcik"
Odpowiedz
#7
Piękny  :milbravo: :milbravo: :milbravo:
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg] [Obrazek: logo-ismr-gray.png]
Odpowiedz
#8
Panowie, dzięki wielkie za komplementa.
Irku - wstawię te fotki jutro bo dzisiaj zbyt późno wróciłem a jutro zbyt wcześnie muszę się zwlec z wyra.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#9
Piękny model.świetna robota.Drobiazgi nie wpływają ujemnie na całość.Gratuluję i pozdrawiam.
jowisz 32 [Obrazek: anaPoland.gif]
Odpowiedz
#10
PDT_Armataz_01_34 :milbravo:
W pierwszym momencie pomyślałem, że to plastyk.
Wielki szacunek do tego co robisz, znaczy się dla Ciebie.
Ja kleję, bo się tym bawię. U Ciebie to coś więcej niż pasja. Patrzę i patrzę na model i wiesz co widzę?
To samo co kolodzieju czy Vincent. I za kolegą powtórzę; TAKICH LUDZI NAM POTRZEBA, bo
zajmują się tym co wartościowe.

Ps.  Nieświadom, prędzej bym się spodziewał w galerii czegoś innego 8)
     
Odpowiedz
#11
kajym bardzo serdecznie dziękuję za miłe słowo nie wiem jednak czy na nie zasługuję, ja też kleję dla zabawy a myślę że tak naprawdę potrzebujemy siebie wszyscy nawzajem, koledzy z Lublina mają takie fajne hasło konkursu ,,Dla nas każdy modelarz jest mistrzem'' i to jest piękne.
Zgodnie z obietnicą kilka zdjęć które powstały podczas zabawy z RWD-dziakiem. Tak jak już wspominałem przy budowie korzystałem głównie ze wspomnień Stanisława Skarżyńskiego wydanych książką po jego tourne po Ameryce Południowej. Wzorowałem się również na katalogach przyrządów lotniczych firmy Askania Werke z Berlina która w okresie dwudziestolecia międzywojennego  była niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o instrumenty pokładowe.  Również przeglądając rysunki i plany biura RWD nasunęło się kilka rozwiązań.  Jednak mimo wszystko to  TYLKO MOJA WŁASNA INTERPRETECJA  WNĘTRZA KABINY.
Tak więc po kolei:
Widok na kabinę na fotelu poduszka która oprócz funkcji poduszki miała być pływakiem gdyby trzeba było lądować a stało by się to przed upływem trzeciej godziny lotu, po tym czasie zbiornik kadłubowy przejmował tę funkcję. Ponad to do fotela zostały przytwierdzone podłokietniki. Zrobiłem prawy podłokietnik podnoszony. Widać jeszcze pasy i część ręcznej pompy paliwowej.

[Obrazek: th_DSCF4861_zps5691ed9e.jpg]

Ręczna pompa paliwa

[Obrazek: th_DSCF4285_zps779ecfe5.jpg]

Pompa zamocowana bezpośrednio na dodatkowym zbiorniku, umieściłem ją dlatego w tym miejscu gdyż to najkrótsza droga do zbiorników skrzydłowych z których było pobierane paliwo. Przepompowanie paliwa na zmianę ze śledzeniem wskazań busoli to głównie absorbowało Skarżyńskiego podczas lotu.

[Obrazek: th_DSCF4863_zps2c7714bd.jpg]

Barograf do zapisu przelotu coś co występowało tylko podczas bicia rekordu, najpierw opieczętowany a potem zdemontowany. Barograf nie wiadomo jakiej był produkcji , jak już pisałem wzorowałem się na Askanii.

[Obrazek: th_DSCF4854_zps183ca190.jpg]

Dodatkowa busola firma jak wyżej.

[Obrazek: th_DSCF4856_zps477332a7.jpg]

Tak to było zamocowane za pierwszym razem, stanu obecnego niestety nie zrobiłem, nie jest tak ,,pancerny’’

[Obrazek: th_DSCF4883_zps9bbb7051.jpg]

A na zakończenie dziennik lotu oraz półka siatkowa na kapelusz i inne drobiazgi. Półka również w wersji prototypowej, i na zakończenie prototyp drzwi z kieszenią na spożywkę .

[Obrazek: th_DSCF4879_zps52600851.jpg] [Obrazek: th_DSCF4881_zps6cb64117.jpg] [Obrazek: th_DSCF4877_zpsb4a435ba.jpg]

Pozdrawiam.

PawełO.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#12
Przyłączam się do gratulacji, Twój model jest rewelacyjny!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#13
:milbravo:
Przyjemnie się taki model ogląda  :mrgreen:
Kupa włożonej pracy w detale! Poziom trudności według mnie podwójny ze względu na "metaliczną" farbę - wszystkie niedokładności zawsze widać jak na dłoni. Na pierwszy rzut oka krawędzie natarcia wydają się trochę załamane, ale jestem przekonany, że to tylko gra światła na metalicznej powierzchni. Zabawa tylko dla odważnych  PDT_Armataz_01_34

Trochę się posprzeczam z cevą. Nie znam zbyt dobrze RWD-5, ale wydaje mi się, że podstawy budowy samolotu są podobne jak innych z tego okresu. Nie wiem gdzie leży granica między poprawnym odwzorowaniem taśm, i naprężeń poszycia na skrzydłach i sterach. Zawsze jest to kwestia interpretacji zdjęć. Wiem natomiast, że pozostawienie tych powierzchni w skali 1/33 bez żadnej ingerencji byłoby grubym uproszczeniem.

[Obrazek: RWD-5bis.jpg]

Na zdjęciu samolot na ziemi, więc opór powietrza nie wyolbrzymia napięć. Widać wyraźnie załamania światła i cienie na poszczególnych żebrach (i nie są to jedynie prześwitujące taśmy).  Na zdjęciu poniżej widać jak metaliczna farba podkreśla wszystkie napięcia poszycia na skrzydle (co prawda nie jest to RWD, ale zjawisko powszechne):

[Obrazek: IMG_2805_zpsd5970999.jpg]

Może u Pawła nieco za bardzo podkreślone są te elementy na sterach, ale bez zdjęć ciężko powiedzieć.


Kadłub rzeczywiście trochę za obły.

Paweł, brawa za kupę świetnej roboty! Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć na żywo Twoje modele.

Odpowiedz
#14
Cześć .
Paweł O   ŚLICZNY  :milbravo:
Dasz paluchami podotykać co?
Pozdrawiam.
Ukończone : Bristol F2b "Fighter",  Nieuport - 17, MIG-15, Mi-2 MIESZACZ, TATRA 815 AD-20T, TATRA 815 6X6.
W budowie : TATRA 148, SBLim 2A
Odpowiedz
#15
Michał, Tomek, Łukasz dziękuję bardzo. Model oczywiśćie do zobaczenia i pomacania jest jak najbardziej, tylko musi wrócić po tourne w Lublinie  :mrgreen:
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#16
Jak wróci to niech się pochwali co dostał Smile
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#17
Mam nadzieję że się pochwali, bo jak narazie jak się go pytałem jak było to mówił że pochwali się jak wróci. Tedy czekam....cierpliwie  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mercedes L3000 po tuningu (czyli Hot Rod) Master 117 1 1,336 24-12-2022, 09:35
Ostatni post: Lukee
  [G] 3/5 Planu "Worek" 1:200 czyli OORP Wilk, Ryś, Żbik Modelarstwo Okrętowe Bialy 7 2,608 08-06-2021, 05:41
Ostatni post: Winek
  [G] „Kleine Werft” czyli zbudowałem małą stocznię, HMV, 1:250 yogi 35 12,571 19-04-2020, 08:50
Ostatni post: yogi
  Okręt Pogranicza, czyli OP-204, GPM Tomasz K 8 4,754 06-06-2019, 09:39
Ostatni post: radzias
  Beep, czyli Dodge WC-51 z Modelika cotlet 14 6,808 13-10-2017, 05:56
Ostatni post: cotlet
  [G] U-booty typ II czyli stado wilczków 1:400 Bialy 2 2,872 20-04-2017, 09:57
Ostatni post: Japończyk
  [G] Flutto Tritone czyli Nurkujący Makaroniarz 1:400 Bialy 3 3,171 04-04-2017, 10:16
Ostatni post: yogi
  Jeż bojowy II RP czyli ... TKS krys 8 4,635 15-01-2017, 08:14
Ostatni post: łosiu
  [G] Brazylijska ptica w brytyjskich kokardach czyli ... Papa_Smurf 1 3,299 22-05-2016, 10:08
Ostatni post: piotter
  Czas na kwas, czyli cysterna ACPT-0,9 - NOVA DeSign 1:43 Mr.Tsing 3 3,271 29-04-2016, 10:49
Ostatni post: Mr.Tsing

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości