Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] YT-1300 Millennium Falcon :-)
#1
Hej! Spodobała mi się pewna diorama na niemieckim forum i postanowiłem też sobie wreszcie coś zbudować ze świata SW. A jak wiadomo najpiękniejszy jest Sokół.

Statki serii YT produkowane były przez Corelian Engeenering Corporation. Najbardziej znanym, był Sokół Millenium należący do Hana Solo. Jednostki tego typu były bardzo łatwe w modyfikacji i dlatego zyskały sobie durze uznanie wśród przemytników i innych użytkowników prywatnych. Okrągły i spłaszczony kadłub był typowy dla serii YT. Standardowo YT-1300 uzbrojony był w dwie, poczwórne działka laserowe, umieszczone na górze i spodzie kadłuba. Dawało mu to, nawet bez modyfikacji, znaczną siłę ognia. Ponad to, w skład arsenału pokładowego wchodziły dwie wyrzutnie torped.

YT-1300 jest słynny z tego, jak łatwo jest wprowadzać w nim własne modyfikacje. Jako że na rynku obecne są tysiące tego typu jednostek, nie jest też większym problemem znalezienie części zapasowych na wymianę po ich zużyciu lub zniszczeniu przez agresywnego konkurenta. Na wypadek klęski w tego typu 'agresywnych negocjacjach' lub też innego nieprzyjemnego przypadku losowego, YT posiada dwie kapsuły ratunkowe, po jednej z każdej strony kadłuba. Przepisy wymagają, aby były one zawsze w stanie gotowości, jednak w praktyce właścicielom nie zawsze chce się wydawać dodatkowe fundusze na kapsułę w ogóle. Na pokład frachtowca można się dostać przez główną rampę lub przez jeden z dwóch mniejszych włazów - u góry i w dolnej części kadłuba.

Prawie wszyscy użytkownicy transportowców koreliańskich wprowadzili w nich ponadto jakieś mniejsze lub większe modyfikacje, tak, że praktycznie niemożliwością jest znalezienie dwóch identycznych jednostek tego typu. Niemal na porządku dziennym jest wzbogacanie tego frachtowca o osłony (model seryjny ich nie posiada) i drugą wieżyczkę z działkami, a także mocniejsze silniki, dodatkowe kontenery ładunkowe czy ukryte schowki na kontrabandę. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w początkach sprzedaży oferowano trzy różne modele YT: z kokpitem umieszczonym z prawej strony kadłuba, z lewej, lub też pośrodku (ten ostatni stał się podstawą do mało znanej wersji rozwojowej tego frachtowca - YT-1930). Ostatecznie największe powodzenie zdobyła wersja z kokpitem z prawej strony, niemal doszczętnie wypierając pozostałe odmiany. Powód takiego wyboru był dość prosty - okazało się, że piloci lekkich frachtowców nazdwyczaj cenią sobie dodatkową widoczność z jednej strony kadłuba zapewnianą przez tą konfigurację, a w kwestii 'prawy czy lewy' zadecydowała prawdopodobnie po prostu kolejność tych opcji na liście fabrycznej oraz zwykła moda. 'Millenium Falcon', transportowiec Hana Solo, to właśnie mocno zmodyfikowany YT-1300 w konfiguracji 'numer jeden'.


Oto i postępy:

[Obrazek: 6d1bceac62c3ec83m.jpg] [Obrazek: f71d16128d6a6bfem.jpg] [Obrazek: a3120869e06f1d4dm.jpg] [Obrazek: 51c2e0f596b513eem.jpg] [Obrazek: 6531f38dd3ba096cm.jpg] [Obrazek: 46160d7f9060b5cem.jpg]

To fioletowe to tylko chwilowa niemoc mojej drukarki - tego widać nie będzie. W kolejnych fotkach zamieszczę "skalę porównawczą" :-) Model jest wielkościowo nieco mniejszy od kartki A4.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#2
Jakoś czasu na nic nie mam :-(

Budowa Sokoła zbliża się ku końcowi.

[Obrazek: 6b28ba2b77946764m.jpg]
na macie: projekt X
Odpowiedz
#3
Cytat:Szybko ci to idzie Kroolo

Bo to szybki model :-)

No i koniec! Fajnie się go kleiło. Trzeba jednak dać wzmocnienie z kartonu na części MF-22 i MF-25 - ja nie dałem i tak trochę dziwnie wyszło. Opaski imitacji silników są za długie - trzeba ze 2mm na obwodzie skrócić. Zacieki robiłem nie z niechlujstwa ale celowo lałem dużo kleju - tak mi się jakoś spodobało po prostu ;-)

[Obrazek: fc99ea2593b7aa25m.jpg] [Obrazek: c98ad953a68c0eb3m.jpg] [Obrazek: 7b08e115b2c28435m.jpg] [Obrazek: d1ca8397a3f607ffm.jpg] [Obrazek: b1d69ec15c01326dm.jpg] [Obrazek: 1ee28fd4e30e27cdm.jpg] [Obrazek: 453a9214151e6608m.jpg] [Obrazek: 15862c5c911a75ccm.jpg] [Obrazek: c0a4399da7c80d42m.jpg] [Obrazek: d3181d12c4812552m.jpg] [Obrazek: 6ce9278784a4badbm.jpg] [Obrazek: afd5fc416777108cm.jpg] [Obrazek: 0079767efc3e1d4em.jpg] [Obrazek: 72cfd2e0bea16dc7m.jpg] [Obrazek: a50c479877a40936m.jpg] [Obrazek: b3f7ba92697c8261m.jpg] [Obrazek: f351f1e7665210cbm.jpg]
na macie: projekt X
Odpowiedz
#4
Bardzo fajny modelik, czy to ten do pobrania z sieci?
Odpowiedz
#5
Tak to ten. Jet tam wiele innych fajnych modeli. Oto link:

http://www7a.biglobe.ne.jp/~sf-papercraf...llery.html
na macie: projekt X
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] F-16C Night Falcon (Fly Model nr. 90) undertow 18 11,673 01-11-2010, 07:05
Ostatni post: oldboy

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości