Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] P 47 D-25 Thunderbolt Military Model
#1
Witajcie !

Dawno nie dawałem znaku życia (wiem tęskniliście  Tongue), co nie znaczy że Was regularnie nie podglądałem. No i postanowiłem się ujawnić i poprowadzić jakąś skromną relację.
Tematem tejże będzie znany i lubiany "Pan Dzbanek". Jak zawsze wahałem się czy katować Was od początku czy też pokazać efekt końcowy, ale nie znalazłem u nas takiej relacji od A do Z, więc jestem.

Model zaczęty bodajże w roku 2010 lub 2011 czyli samolot "z brodą". Rozpocząłem od wykonania cylindrów silnika i niestety zniszczyłem już pierwszy gotowy cylinder próbą waloryzacji. Zniechęciłem się tym bardzo i wycięte elementy powędrowały do pudełka i głęboko do szuflady. I tak sobie przezimowały czekając aż dojrzeję do ukończenia.
Niedawno nastał ten moment i zabrałem się jeszcze raz za cylindry - tego pierwszego nieszczęśnika do kosza - żeby mnie nie drażnił, zrobiłem sobie skan brakujących części, wydrukowałem i jakoś poszło. Ten dodrukowany różni się kolorami i jakością druku od oryginałów, ale uznałem że jakoś obleci (i tak będzie w tylnym zestawie). Skleiłem 9 cylindrów drugiego rzędu i w ramach odpoczynku od monotonii ruszyłem z "modelem właściwym".

Dość tej prozy oto obecny stan prac:

A tu jeszcze okładka i arkusze pomalowane Caponem

[Obrazek: th_001_zpsc223bb77.jpg] [Obrazek: th_002_zps9dbdd149.jpg]

i już nie przeciągam :

[Obrazek: th_003_zpsf0d5f9c4.jpg] [Obrazek: th_004_zpsa1169fa8.jpg] [Obrazek: th_005_zpseaab83b3.jpg]
[Obrazek: th_006_zps34ea015f.jpg] [Obrazek: th_007_zps3d5bed56.jpg] [Obrazek: th_008_zpse488e14c.jpg]

Wręgi wycinane metodą ręcznego lasera, Tablica z instrumentami przeszklona środkami własnymi - niestety wydawca nie zaopatrzył modelu w taką opcję. Zdaję sobie sprawę , że retusz nie jest idealny, choć robię co mogę. Z drugiej strony w świetle naturalnym wygląda to o wiele lepiej. Z fotelem pilota poczekam na wklejenie aż zaopatrzę się w "ładne pasy". Plan jest taki, że jedynymi niewycinankowymi częściami będą właśnie pasy pilota, oszklenie i może koła. Tym razem daruję sobie waloryzację silnika - za cinki w uszach jestem.

Dzięki za doczytanie tego przydługawego postu do końca.
Odpowiedz
#2
(06-12-2013, 08:45)sierściuch link napisał(a): Tematem tejże będzie znany i lubiany "Pan Dzbanek"
Tablica z instrumentami przeszklona środkami własnymi - niestety wydawca nie zaopatrzył modelu w taką opcję.
Lubię dzbanki i inne glinia... wyroby, co poniektórych Panów też..lubię :mrgreen:. Co do tablicy , to wydaje mi się że wydawca dodał co nieco od siebie... część 3a, to tablica do wycięcia otworków i przeszklenia między częścią 3. A jak kabinkę zamkniesz, kto tam będzie patrzał?  Wink
Zapomniałem .... powodzenia i cierpliwości życzę PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#3
Zapowiada się piękny model znowu . Wink
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#4
Piknie, piknie, popatrzym oko nacieszym....
Powodzenia.
Odpowiedz
#5
Witam wszystkich podglądających,

zbin niestety ta część 3a to służy za tył tablicy do której przykleić należy puszki zegarów - jest lustrzanym odbiciem części 3, a poza tym "brakuje" dolnego rzędu przyrządów. Także niestety nie tędy droga - na szczęście jakoś sobie poradziłem. Ale dzięki za chęć pomocy Big Grin.

Dziś efekt łykendowego dłubania - panele boczne - niby skromnie, ale pracochłonne te drobiazgi.

[Obrazek: th_009_zpse124cb21.jpg] [Obrazek: th_010_zps7c553539.jpg] [Obrazek: th_011_zpsd85ce7d8.jpg]
[Obrazek: th_012_zps1b9f22c5.jpg] [Obrazek: th_013_zps2b8573eb.jpg] [Obrazek: th_014_zps7500b66a.jpg]

Myślę, że najbardziej niewdzięczna część za mną. Teraz jeśli nie dam ciała przy oklejaniu poszyciem to powinno być całkiem przyzwoicie. Ale to się okaże niebawem.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#6
(08-12-2013, 04:26)sierściuch link napisał(a): zbin niestety ta część 3a to służy za tył tablicy do której przykleić należy puszki zegarów
No przecież, że masz rację. Chyba za szybko przejrzałem wycinankę i bzdury napisałem :oops:, a może na Mikołaja byłem już po [Obrazek: 2piwko.gif]
Fajnie drobnica wygląda. Pozdrawiam.
Odpowiedz
#7
Witajcie,

Zabrałem się za oklejanie kadłuba poszyciem. Niby nie wygląda to źle, ale pewne drobne nieścisłości są: tu brakuje 0,5 mm, tam lekkie przesunięcie 0,5 i takie tam. Zamaskowałem to ale wiem z relacji innych kolegów że takie błędy mogą się potęgować wraz z postępami budowy no i potem wychodzi kicha. Mam nadzieję, że u mnie nie skończy się to lotem "dokoszącym".

[Obrazek: th_015_zps2f30f466.jpg] [Obrazek: th_016_zpsc791ba4d.jpg]
[Obrazek: th_017_zps80d7fb2e.jpg] [Obrazek: th_018_zpsb51713a6.jpg] [Obrazek: th_019_zps6330b32b.jpg]

Pozdrawiam
Odpowiedz
#8
niestety Hal'e tak mają, że mszczą się na modelarzu za każdy błąd.
Odpowiedz
#9
Podczas świątecznej przerwy zmobilizowałem się maksymalnie i zaatakowałem w stronę ogona. Wszystko byłoby bardzo fajnie gdybym nie spaprał połączenia zaraz za kabiną. Myślę że zawinił tu mój zbytni optymizm gdy wybierałem tekturę - chyba trochę za grubą i to powoduje niespasowania. Na zdjęciach nie wygląda to źle ale w rzeczywistości nie daje mi spokoju. Na szczęście mam jeszcze drugie wydanie do którego zaopatrzę się w zestaw leniwca i spróbuję jeszcze raz. Oczywiście i ten egzemplarz będzie dokończony dla nabrania wprawy i wyłapania ewentualnych trudnych momentów.

[Obrazek: th_020_zps48529e0d.jpg] [Obrazek: th_021_zps153d469f.jpg] [Obrazek: th_022_zpsfeae9e40.jpg]

Pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Witam !

Mam ten model za sobą i miał parę błędów wynikających z błędów opracowania. M.in. właśnie poszycie sekcji kabiny oraz sekcja za kabiną. Także stwierdzenie że modele Hala nie wybaczają błędów jest prawdą (jak każde dobre opracowanie), ale w paru przypadkach błędy leżą po stronie samego modelu.

Powodzenia w budowie.

Pzdr
Odpowiedz
#11
No i ja miałem podobne problemy , każdy model ma jakieś drobne ... Trzeba zachować czujność i wyprzedzać swoje kroki pod czas budowy.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#12
Witajcie po sylwestrowym świętowaniu. Ja niestety nie byłem tak pracowity w ostatnią noc roku jak niektórzy koledzy kończący modele konkursowe, ale w czasie tej przerwy ukończyłem osłonę silnika. Nie jest idealna ale jestem zadowolony. Jedyne co mogę sobie zarzucić to to że nie udało mi się usunąć czarnych linii z obrysu części. Bałem się za bardzo zeszlifować żeby nie było przykrej niespodzianki przy pasowaniu. Przed sklejeniem wyglądało że linie będą ledwo widoczne a już po - krechy zostały.

[Obrazek: th_023_zps3449d06d.jpg] [Obrazek: th_024_zpsbf1c8dc8.jpg] [Obrazek: th_025_zpsdecea339.jpg] [Obrazek: th_026_zps418d95b7.jpg]

Teraz zabieram się za dokończenie silnika - na szczęście 9 cylindrów mam już gotowe. Muszę tylko dostać motywacyjnego kopniaka.

Życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku - trochę późno ale lepiej niż wcale.
Odpowiedz
#13
Bardzo ładniutka osłonka  PDT_Armataz_01_34, nie to co moja wymęczona :roll:
Odpowiedz
#14
Jeżeli ja w przyszłości tak skleję osłonę silnika w P-47, będę przeszczęśliwy. Naprawde dobra robota.
:milbravo:
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#15
(03-01-2014, 08:04)sierściuch link napisał(a): Przed sklejeniem wyglądało że linie będą ledwo widoczne a już po - krechy zostały.

Znany temat. Przed sklejeniem linie były praktycznie niewidoczne, bo były cienkie i na krawędziach elementów- trudne do dostrzeżenia. Tymczasem kiedy po sklejeniu dwie takie cieniutkie linie znajdują się obok siebie (i nie przy krawędzi bryły), zaczynają być widoczne.

Ale kształt osłony- super!
Odpowiedz
#16
Dzięki Panowie za pozytywne komentarze  PDT_Armataz_01_04. Prace nad silnikiem ciągną się niemiłosiernie i mam nadzieję w tym tygodniu zaprezentować go w całości. Przepraszam za takie bredzenie bez zdjęć, ale to  tak niegrzecznie nie podziękować za pochwały - przedostatni raz Tongue.

Edit:

Dziękuję Szanowny ZbiGu. Że on papierowy jest to doskonale widać, ale zawsze jakiś niedosyt pozostaje - takie malkontenctwo mi się udziela Wink

A teraz co by gołosłownym nie być to dwie szybkie fotki silnika na półmetku. Jeden cylinder - ten wyróżniający się kolorami - to egzemplarz drukowany chałupniczo. Pisałem o tym w pierwszym poście.

[Obrazek: th_027_zps40455d74.jpg] [Obrazek: th_028_zps6bc82b37.jpg]
Odpowiedz
#17
  Osłona całkiem do rzeczy; - cóż Ty, sierściuchu jeden chcesz od tej osłony?! Że widać linie? - Taż papierowy to model, więc jego prawo wyglądać jest tak, jak papierowy model wygląda!
  A malowanie jest wprost wspaniałe: nie widać, czy klejenie wychodzi czysto, czy mniej czysto... - Jeszcze parę odznaczeń po ptaszkach - i chlastać klejem można na potęgie! Taki model to nadałby się nawet dla mnie - nie żałuję kleju albowiem i chlastam tym klejem bez umiaru...
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#18
Ufff !

Nareszcie skończyłem babraninę z tymi cylindrami. Nie ukrywam że trochę dały mi w kość - bo kształt taki niestandardowy no i niestety są monotonne. Na szczęście mam to już za sobą. Chylę czoła naszym forumowym stoczniowcom za sklejanie tysięcy pudełek na pokład albo jakieś p-lotki, pancerniaki z resztą też nie gorsi z tymi gąsienicami. Ja to bym p...dolca dostał. W samolotach to najwyżej 18 cylindrów i basta  Wink

[Obrazek: th_029_zpsdfb20e25.jpg] [Obrazek: th_030_zps736eb8e4.jpg] [Obrazek: th_031_zps0990ba7b.jpg]
[Obrazek: th_032_zps7e4dd0a4.jpg] [Obrazek: th_033_zpsbad0c6c0.jpg] [Obrazek: th_034_zpse7b7f58b.jpg]

Teraz będzie trochę przyjemniej - zabieram się za ogon.
Odpowiedz
#19
piękniaczek robótka  :milbravo:
Odpowiedz
#20
Silniczek zajefajny. Jeśli sądzisz że teraz będzie łatwiej ...... Big Grin
Miłej zabawy Smile
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
#21
Dzięki za dobre słowo Panowie.
qbas że łatwiej nie napisałem - nawet o tym nie myślę PDT_Armataz_01_28, ale na pewno mniej monotonnie  Wink
Odpowiedz
#22
Manufaktura jest czasami taka uspokajająca...... i właśnie dzięki niej nie trzeba za dużo myśleć Big Grin
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
#23
Ślicznie Ci to wychodzi. Jest na co popatrzeć.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#24
Fajny motor,
Czyściutko jak w laboratorium.  PDT_Armataz_01_34 :mrgreen:
Odpowiedz
#25
Kolejna aktualizacja i mogę śmiało powiedzieć, że kadłub już prawie gotowy. Trwało to tak długo ponieważ miałem drobny problem z położeniem silnika w osłonie - przez moje przeoczenie silnik był przekoszony o jakieś 3 mm względem osi pionowej patrząc od przodu. Nie mogłem pozostawić takiego babola, dlatego musiałem zdemontować i ponownie wkleić silnik. Na szczęście (o dziwo) nawet się nie zaryswoał i osłona również ocalała Smile
Stateczniki gotowe, dzielnie prężą się na swoich miejscach. Wszystko klejone BCG - technika stara jak świat - wyoblanie na gumce i głaskanie aż do uzyskania pełnej satysfakcji. Wyszło ładnie i dziś obędzie się bez marudzenia.

p.s. hosting awaryjnie z fotosika - wiaderko mi serwisują :/

[Obrazek: th_035_zpsbd1abcfd.jpg] [Obrazek: th_036_zpsb3c17536.jpg] [Obrazek: th_037_zps3ea6375c.jpg]
[Obrazek: th_038_zpsbe432116.jpg] [Obrazek: th_039_zpscbe9915e.jpg] [Obrazek: th_040_zps69dd66db.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,391 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 700 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,477 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,505 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,795 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] P-47M Thunderbolt, AH, czyli dzbanek by QŃ qn 21 6,559 24-07-2023, 11:36
Ostatni post: Tommy T.B.
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,592 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,725 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
Brick P-47D 20RA Thunderbolt (Modelik - Nr 21/10) bartmalina 7 2,373 28-03-2023, 11:56
Ostatni post: bartmalina
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości