Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC" skala 1:200
#51
    Ufff... - temat tak olbrzymi, iż ogarnąć go trudno. A w kwestii znawców tematu: większość wręgów w kadłubach modeli ma numerację rosnącą od dziobu w kierunku rufy. Nie spotkałem się z czymś takim w oryginalnej dokumentacji stoczniowej. W dokumentacji oryginalnej jest zupełnie odwrotnie. Może to wpływać na prawidłowość określania burt: lewa - prawa.
  Niby drobiazg, a rzutuje na obycie z rysunkami w ogóle, a okrętowymi w szczególności. I dlatego mile zdziwiło mnie, iż w modelikach pana RomanaC, które mam przyjemność budować aktualnie, numeracja wręgów ustawiona jest [/b]prawidłowo[/b].
  To tak na nawiasie.
  Dla Autora wątku pełen uznania jestem dla Jego dużej wiedzy i jeszcze większej pasji poznawania oryginałów projektowanych modeli.
  To może zaowocować przepięknymi opracowaniami wycinanek. (Pamiętam również o pozytywnym odzewie o zapasie kolorów!)
  Ukłony szacunku pełne zasyłam. ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#52
Ahoj!
ZbiG: Dawno temu podobnie jak Ty zastanawialiśmy się nad oznaczeniem wręg w modelach kartonowych. Dlaczego w większości wydawanych modeli kartonowych numeracja wręg jest zupełnie inna, niż w dokumentacji stoczniowej lub planach modelarskich? Ktoś kiedyś na jednym z konkursów modelarskich zapytał mnie - na jakiej podstawie uważam, że model kartonowy podlega takim samym regułom, prawom co rysunek techniczny. Nie potrafiłem w sposób jednoznaczny odpowiedzieć mu na to pytanie. Usłyszałem wtedy odpowiedź...- model kartonowy musi być po prostu sklejalny zgodnie z instrukcją montażu i tyle.
Jeżeli forumowicze stwierdzą, że numeracja wręg w modelach kartonowych ma być podobna do tej jaka znajduje się w dokumentacji stoczniowej lub planach modelarskich uwzględnimy to w przyszłych projektach, nie ma problemu. RomanC - to fachowiec przez duże F, więc nie ma co się dziwić, że w swoich projektach numeruje wręgi tak, jak są oznaczone one na planach. 

Co do obycia z rysunkami okrętowymi - jeśli zdecydujemy się w przyszłości na wydanie planów modelarskich (być może będzie to żaglowiec "OCEANIA") obiecujemy, że plany zostaną wykreślone zgodnie ze wszystkimi zasadami jakie dotyczą rysunku technicznego. Poniżej mała próbka naszych możliwości. Rysunki przedstawiają dziobową nadbudówkę Oceanii. 
<[Obrazek: db53c2198164886.jpg]><[Obrazek: 9d401c198167056.jpg]>
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#53
  Dziękuję za szybką reakcję na mój elaborat.
  "OCEANIA"? - czy to ta, powojenna, czyli żaglowiec pana Chorenia z dziwnym ożaglowaniem? Tak wynikałoby to z kształtu nadbudówki (nie jestem, jak to się mówi, "w temacie").
  Zdaje się, chociaż pewien tak zupełnie nie jestem, iż przed wojną był włoski transatlantyk o tej nazwie... ("VULCANIA", "NEPTUNIA", "OCEANIA")
  Ukłony zasyłam. ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#54
Ahoj!
ZbiG: Chodzi o żaglowiec "OCEANIA" pana Chorenia. Będzie to wersja pierwotna z prostokątnymi żaglami. Po ostatnim generalnym remoncie "Oceania" nosi już trójkątne żagielki.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#55
Ahoj!
Na Konradusie Locutus88 zapytał:....Czy w Twoim opracowaniu będzie możliwość wykonania słynnej klatki schodowej wraz ze szklaną kopułą?

37) Słynna klatka schodowa ze szklaną kopułą (Locutus88) -  Bardzo dobre pytanie - dość często zadawane na priva przez wielu modelarzy budujących model statku pasażerskiego RMS "Titanic". Pewnie Ciebie (i nie tylko) zmartwię, ale NIE BĘDZIE TAKIEJ MOŻLIWOŚCI. 
Dlaczego???  Są dwa powody:

1) Nad kopułą znajdował się element wyposażenia pokładu (co prawda przeszklony), który w dużym stopniu przysłaniał kopułę. W skali 1:200 sama kopuła nie ma zbyt dużych wymiarów. 
<[Obrazek: 230e09205756698.jpg]>

2) Na statkach typu Olympic szkło w kopule nad klatką schodową było białe. W czasie dnia przebijało się przez nie światło słoneczne, ale za cholerę nie dało się przez nie zobaczyć co jest w środku. 
<[Obrazek: cc3f91205756839.jpg]>
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#56
Witam,
Co w temacie?, kiedy do kupienia ?, wiadomo już coś odnośnie terminu wydania ?
Pozdrawiam
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
#57
Ahoj!

Prace trwają. Projekt ukończony jest w 90%. Pracujemy obecnie nad rysunkami montażowymi. Testujemy poszczególne podzespoły, nanosimy końcowe poprawki, sprawdzamy numerację elementów itp, itd. Przygotowujemy również projekt pod elementy cięte laserem, blachy fototrawione i metalowe lufy dla jednostki Olympic.
Co do terminu wydania....Nie potrafię na dzień dzisiejszy dokładnie sprecyzować daty wydania modeli kartonowych. Wpływ na to ma wiele czynników. Jest wiele niewiadomych. Roszady personalne  w pracy zawodowej, zmiany terminów... Co by dalej nie przynudzać. Jeśli drukarnia stanie na wysokości zadania to drugi kwartał 2013 jest jak najbardziej realny.  Termin ten dotyczy modeli: RMS "Titanic" i HMT "Olympic". Model jednostki HMHS "Britannic" zostanie wydany w późniejszym terminie. Britannic - znacznie różnił się od pozostałych bliźniaków. Naniesienie wszystkich poprawek wynikających z różnic konstrukcyjnych tej jednostki zajmie trochę czasu.
Pozdrawiam.
Do końca tego roku powinny się ukazać w formie papierowej darmowe mini modele jednostek typu Olympic opracowane przez Ralpha Curell'a. Prospekt w polskiej wersji jezykowej jest praktycznie gotowy do druku. Obecnie przebywam na drugiej półkuli i mam ograniczony dostęp do netu. Mam nadzieję, że mimo utrudnień komunikacyjnych uda się jeszcze w tym roku wydrukować ten prospekt z mini modelami kartonowymi.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#58
Ahoj! 
Jest nam bardzo miło poinformować Was, że udało nam się wydrukować broszurę z mini modelami statków pasażerskich typu Olympic. Poniżej okładka.

<[Obrazek: dedbd3222840368.jpg]>

W posterze znajdują się trzy mini modele kartonowe (RMS "Titanic", HMT "Olympic" i HMHS "Britannic") opracowane w skali 1:1200 przez naszego przyjaciela Ralpha Currell'a. W wersji papierowej wprowadzono kilka drobnych zmian: zmieniono konstrukcję szkieletu kadłuba statku, ujednolicono numerację elementów dzięki czemu na podstawie jednej instrukcji montażowej, z małymi modyfikacjami możemy wykonać wszystkie trzy modele.

W skład broszury wchodzą:
- 4 arkusze kartonu offsetowego z elementami wycinanki
- 3 arkusze papieru offsetowego z elementami szkieletu kadłuba i podstawkami pod modele
- rysunkowa instrukcja montażu
- dodatkowe artykuły
- konkursy z atrakcyjnymi nagrodami
                                        W sumie 24 strony formatu A4.

Gdzie można nabyć broszurę promocyjną?
Osobiście można ją odebrać w sklepie modelarskim EMAR w Olsztynie.

Broszurę można zamówić pisząc na adres mailowy:  krzysztofpodgorniak@wp.pl  i wpłacając na konto kwotę 5 zł, która pokrywa całkowity koszt przesyłki (znaczek +koperta) na terenie Polski.

NUMER KONTA 11 1240 5598 1111 0000 5034 3652
KRZYSZTOF PODGÓRNIAK
UL. DWORCOWA 31/20
10-437 OLSZTYN

Poster z mini modelami kartonowymi będzie rozdawany na konkursie modelarskim w Olsztynie, który odbędzie się w kwietniu 2013 roku.

UWAGA - Osoby, które brały udział w ankiecie SZKUTNIKA w maju 2012 roku i do tej pory nie otrzymały broszury promocyjnej z mini modelami, proszone są o kontakt mailowy ze SZKUTNIKIEM.

WSZYSTKIM MODELARZOM ŻYZYMY WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#59
BRAWO.

No ladna mi broszura ......7 arkuczy do wycinania ......model jak nic tylko ta skala ......nie teges ;-)
Czekamy na wilkiego brata ups siostre.....
Nie ma modeli idealnych - takie trzeba zbudować samemu. Najlepiej od podstaw......
Odpowiedz
#60
Wiadomo coś z tymi trzema statkami? , myślę ze niektórzy czekają na te zapowiedzi.
Odpowiedz
#61
Witam serdecznie,
przeczytałem cały ten wątek , i smaka sobie narobiłem, i mam pytanie czy te modele zostały wydane ?
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#62
Ahoj!

Piterkowiec: Modele niestety nie zostały wydane. :-(. Temat pozostaje jak najbardziej aktualny. Obecnie trwają prace nad całą trójką modeli. Są to zupełnie inne projekty, kreślone przez innego projektanta.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#63
(20-10-2017, 01:23)SZKUTNIK napisał(a): Ahoj!

Piterkowiec: Modele niestety nie zostały wydane. :-(.  Temat pozostaje jak najbardziej aktualny. Obecnie trwają prace nad całą trójką modeli. Są to zupełnie inne projekty, kreślone przez innego projektanta.

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Temat bardzo ciekawy. A jak dla mnie zwłaszcza HMHS „BRITANNIC". 
Mogę mieć tylko nadzieję, że tak jak w przypadku USS Hornet , także jednostki pasażerskie będą wydane w opcjonalnej  skali 1:300, z uwagi na brak miejsca dla 1:200.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#64
Ahoj!

Piterkowiec: Statki pasażerskie w 1:300. Nie chcę niczego obiecywać. Zobaczymy jak będzie się sprzedawał USS "HORNET" w tej skali. Jeżeli będzie odpowiedni zbyt, to najprawdopodobniej statki pasażerskie też puścimy w skali 1:300.
Widzę, że interesują Ciebie jednostki szpitalne. Przed HMHS "BRITANNIC" na pewno w naszej ofercie pojawi się jednostka "WILHELM GUSTLOFF". Będzie dostępna również w szpitalnej piżamce.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#65
(20-10-2017, 08:55)SZKUTNIK napisał(a): Ahoj!

Piterkowiec: Statki pasażerskie w 1:300. Nie chcę niczego obiecywać. Zobaczymy jak będzie się sprzedawał USS "HORNET" w tej skali. Jeżeli będzie odpowiedni zbyt, to najprawdopodobniej statki pasażerskie też puścimy w skali 1:300.
Widzę, że interesują Ciebie jednostki szpitalne. Przed HMHS "BRITANNIC" na pewno w naszej ofercie pojawi się jednostka "WILHELM GUSTLOFF". Będzie dostępna również w szpitalnej piżamce.

Wilhem Gustloff, jak najbardziej będzie w moim zainteresowaniu, zwłaszcza w malowaniu statku szpitalnego.
Aczkolwiek zobaczy się jak się będzie prezentował projekt modelu.
W skali 1:200 będzie miał dł. ok 1 metra, więc w chałupie miejsca powinno wystarczyć.
------------------------
No to czekamy, a w tym czasie potrenuje sobie sklejanie na innych cywilach.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#66
Mniam,mniam ,,Gustloff"'. Jedno z moich modelarskich marzeń.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#67
Czekam na jakieś nowe modele... jakoś nic mi się nie podoba ostatnio, albo jakość, albo skala... ech...
Odpowiedz
#68
Odgrzeję ten wątek... Czy są szanse, że te modele (zwłaszcza Britannica) zostaną wydane w najbliższym czasie?
Odpowiedz
#69
Ja wierzę, oni tańczą wciąż
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#70
(07-12-2020, 01:25)Karas napisał(a): Ja wierzę, oni tańczą wciąż

ja też Smile niestety mój 7-letni syn bawiący się ostatnio w armatora cierpliwości nie ma i nie chce czekać na te modele, także musiałem popełnić i przerobić dwa plastiki żeby go zadowolić
[Obrazek: 40a80fd404d53572m.jpg]
[Obrazek: ddbed0bb5ce8f28bm.jpg]
całe szczęście, że jest już znów dostępny Titanic/Olympic w 1:400
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [N] Brytyjski transportowiec lotniczy HMS ATHENE skala 1:200 made by SZKUTNIK SZKUTNIK 0 931 11-06-2023, 12:04
Ostatni post: SZKUTNIK
  [N] Amerykański pancernik USS NEW MEXICO (BB-40) skala 1:200 made by SZKUTNIK SZKUTNIK 2 1,664 07-05-2023, 08:32
Ostatni post: ruto88
  [N] RWD-6 skala 1:50 dodatek dla najmłodszych Paweł O 2 2,124 29-07-2022, 05:04
Ostatni post: Paweł O
  Dodatki Żywiczne 3D do modeli kolejowych skala 1:25 pawcio37 6 2,761 07-04-2022, 05:21
Ostatni post: pawcio37
  [ Recenzja ] Samolot Bristol F.2b Fighter skala 1:33 / wydawnictwo DrafModel / Paweł O 1 4,672 22-01-2021, 03:17
Ostatni post: Dombeer
  [N] In-box Niemiecki okręt podwodny UB-16 skala 1:100 wydawnictwo DrafModel Paweł O 3 4,468 18-01-2021, 11:28
Ostatni post: Lesio73
  [N] JSC 245 korweta Hasanuddin, skala 1:200 JSCmodel 1 2,600 29-03-2019, 09:33
Ostatni post: Lukee
  [N] Blacha fototrawiona do USS BALTIMORE skala 1:200 syjek 0 2,359 24-06-2018, 12:58
Ostatni post: syjek
  [N] JSC 109 Virtus, skala 1:100 JSCmodel 1 2,625 27-02-2018, 07:25
Ostatni post: Piterkowiec
  [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:300 - made by SZKUTNIK SZKUTNIK 17 8,763 11-01-2018, 03:40
Ostatni post: FantomModel

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości