Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Z]Statki pasażerskie: RMS „TITANIC”, HMT „OLYMPIC”, HMHS„BRITANNIC" skala 1:200
#26
Ahoj!

Witamy wszystkich ponownie. Czas na kolejne odpowiedzi na zadane przez Was pytania. Nie jest ich zbyt dużo tym razem. Jeśli chcecie o coś zapytać, podpowiedzieć, zasugerować coś, podzielić się własnymi spostrzeżeniami na temat modeli kartonowych prosimy bardzo o kontakt. Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje. Przecież te modele mają być dla Was.

11) Ringo i inne gry dziecięce (Sprudin) - Sprudin zaczekaj kilka dni. Mamy problemy z wrzuceniem fotek na imagebam.com Za kilka dni będziemy korzystać z innego dostawcy internetu wtedy spróbujemy sprawę naświetlić.

12) Druk offsetowy (syjek, Darecki IV i inni) - Druk offsetowy na razie w zdecydowanej przewadze Wink

13) Nakład modeli (ravot 89, Windus, vansen i inni) - Doskonale znamy realia sprzedaży modeli kartonowych w Polsce. To co jest deklarowane przez Was na forach raczej rzadko sprawdza się w realu Wink)) Kupować 3 takie same modele tylko w innych malowaniach ........chyba lekka przesada. 3 modele w nakładzie 300 egzemparzy daje w sumie 900 modeli statków pasażerskich typu Olympic. Jest to wystarczająca ilość. I przestańcie z tymi zamówieniami, listą kolejkową i pojedynkami. Jeśli nakład danego modelu się wyczerpie - zawsze można zrobić dodruk.

14) Premiera Małego Modelarza (Raziel_3) - Zapowiedź naszych modeli ukazała by się w dniu 15 kwietnia 2012 r. nie zależnie od zapowiedzi Małego Modelarza. Nie uważamy się za żadną konkurencję. Wręcz przeciwnie. Jest nam bardzo miło, że nie tylko my jesteśmy zainteresowani tematem Titanic'a. Jak do zapowiedzi SZKUTNIKA i Małego Modelarza dodać gotowe modele wydawnictwa Gomix i niemieckiego Schreiber-Bogen to w przyszłym roku do wyboru będą cztery modele kartonowe RMS TITANIC w skali 1:200. Czegoś takiego w kartonowym modelarstwie okrętowym jeszcze nie było. Nic tylko się cieszyć w tej sytuacji.

15) Wydawnictwo SZKUTNIK (minik88) - Nie ma co googlować w necie, bo wydawnictwo SZKUTNIK nie istnieje. Jak już wspomnieliśmy jesteśmy zwykłą grupą shiplovers'ów. Interesują nas głównie statki i żaglowce. W wolnym czasie bawimy się w modelarstwo - sklejamy i projektujemy modele kartonowe. Jedni z nas dodatkowo malują marynistyczne obrazki,drudzy hobbystycznie piszą artykuły i książki o tematyce związanej z morzem, pozostali oglądają filmy o piratach i grają w pirackie gry na kompie. Tak to wygląda. Jesteśmy po prostu zbieraniną ludzi, których łączy wspólna pasja. Jak już wspomnieliśmy w poprzednim wpisie na chwile obecną RACZEJ NIE przewidujemy kolejnych wycinanek pod znaczkiem SZKUTNIKA. Zwykły brak czasu. Pomysłów na kolejne modele jest wiele. Niektórzy z Was podali już nawet swoje propozycje. Z dokumentacją modelarską jest różnie - w zależności od jednostki. Coś tam ciekawego na pewno by się znalazło. Niestety brakuje rąk do pracy nad projektami. Jakby znaleźli się chętni projektanci do wspólnej zabawy............. to kto wie. Może coś by z tego w przyszłości wyszło? Na razie jest jak jest.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#27
(16-04-2012, 08:08)Darecki IV link napisał(a): Ceva napisał:
..Elementy szkieletu montowane na wypustki, taka rzecz oczywista w swej prostocie i jednoznaczności montażu, a znani projektanci modeli okrętów nawet nie zwrócili na nią uwagi. Celowanie pokładem do przyklejenia na szkielecie jest bezsensowne i mało precyzyjne. Problem ten doskonale eliminują wypustki...
Żadna nowość , jeśli masz Scharnhorst-a z wydawnictwa Military Model 2-3/2010 to zajrzyj do szkieletu, też jest na "wypustki", a krzywe są krzywymi.
A to nie wiedziałem, że postęp tak szybko kroczy w stronę... morza. :wink: Ze względu na to iż ów hitlerowski okręt jest poza moim zainteresowaniem nie posiadam tego modelu i nawet go nie miałem w rękach więc ew. za swoją niewiedzę przepraszam.
(16-04-2012, 08:08)Darecki IV link napisał(a): ps.no i przyszło mi klakierować dla AH  :oops: :oops:
No cóż, zdarza się... :roll:
Odpowiedz
#28
Heja,
Dzięki za tak szybka odpowiedź. Bez pośpiechu, nigdzie się stąd nie ruszam Smile Odnośnie zdjęć, próbowaliście na photobuckecie? Fotowiaderko jest pewne, sam używam od kilku lat i jeszcze mi zdjęcia nie poginęły.
Pozdrawiam
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#29
Właśnie mi się przypomniało jedno pytanie odnośnie dodatków do modelu.
Czy możliwe jest wydrukowanie na przeźroczystej folii ram bulajów, okien i drzwi? Bo o fototrawionych to nie wspominam ze względu na cenę. Może kalkomania?
W Titanicu jak znalazł dla chętnych na przerobienie modelu na lampkę nocną. :razz:
Odpowiedz
#30
Przejrzałem jeszcze raz zamieszczone fotki części do wycinania i rysunków montażowych , mam pytanie odnośnie pokładu ;
- na zdjęciach rysunków montażowych pokład ma zróżnicowane odcienie desek(i ten zdecydowanie lepiej wygląda) , na zdjęciu arkusza z elementami do wycięcia pokład ma jednolity kolor(pomijając cieniowanie), czy ostatecznie będzie to zmienione na taki wzór jak na rysunkach montażowych ?
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
#31
(17-04-2012, 07:38)Darecki IV link napisał(a): Przejrzałem jeszcze raz zamieszczone fotki części do wycinania i rysunków montażowych , mam pytanie odnośnie pokładu ;
- na zdjęciach rysunków montażowych pokład ma zróżnicowane odcienie desek(i ten zdecydowanie lepiej wygląda) , na zdjęciu arkusza z elementami do wycięcia pokład ma jednolity kolor(pomijając cieniowanie), czy ostatecznie będzie to zmienione na taki wzór jak na rysunkach montażowych ?
Obejrzałeś, a dokładnie nie czytałeś.
Odcienie kolorów pokazane na powyższych fotkach odbiegają od rzeczywistych - Są to skany arkuszy z kolorystyką  w CMYKu.
Kiedyś też ktoś mi tak dowalił.
Odpowiedz
#32
Doczytałem,
CMYK - Cmykiem, a tekstura -teksturą  :grin:


Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
#33
Moja propozycja.
Może by tak wydać statki w częściach, przykładowo:
-instrukcjacz.1
-szkielet cz.2
-kadłub cz.3
-duże elemnty, nadbudówki, kominy itp cz.4
-drobnica cz.5
-podstawka cz.6 ;-)
Rozłożyło by to koszty nabycia, wiecej klientow.
Odpowiedz
#34
Witam!

Szanowny Szkutniku wraz z całym Teamem shiplovers'ów - wielkie gratulacje, przede wszystkim za wytrwałość godną prawdziwych modelarzy, determinację no i to co najważniejsze - gratuluję pomysłu. Wprawdzie prace w mojej stoczni przy "Ziemi Szczecińskiej" się chwilowo zatrzymały, ale już się cieszę na myśl o tych 10 000 części "Titanica".
Nie będę Was namawiał do realizacji kolejnych jednostek bez dział, armat i torped (a jest, oj jest w czym wybierać!!!) - nie zrobię tego, ponieważ mam nadzieję, że sami dojdziecie do jedynego i słusznego wniosku - to są Wasze pierwsze ale nie ostatnie modele a początek wspaniałej serii. Oglądając fotki z częściami i rysunkami wstrzymałem oddech i chociaż mam Rhino i jestem informatykiem ale nie mam czasu się go nauczyć a mam kilka ciekawych planów cywilnych jednostek.
Kończąc powiem krótko - Panie i Panowie czapki i co tam kto ma, z głów, nadchodzi nowa era w modelarstwie kartonowym  8)
Pozdrawiam, życzę owocnej pracy i czekam na te arcydzieła!!!


Antoni O.
Odpowiedz
#35
Witam przeczytałem obejzałem i arcy ciekawie się zapowiada ! Hmmm kusi oj kusi mnie w morskie strony modelarstwa co raz bardziej :-)))
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#36
Ahoj!

Tym razem padło kilka pytań dotyczących samej budowy modeli. Bardzo nas to cieszy.

16) Lamka nocna RMS TITANIC (ceva) - O tym nie pomyśleliśmy Sad. Z oświetleniem kadłuba raczej będzie problem przy takiej konstrukcji. Wzmocnienia burtowe w szkielecie, podwójne poszycie..........no ale od czego jest wyobraźnia modelarska Smile. Co do okien i drzwi drukowanych na folii - robiliśmy takie eksperymenty. Nie jesteśmy z tego eksperymentu zbytnio zadowoleni. Przeszklenie szyb wyszło ok, tylko farba na drzwiach też daje połysk i wyglada to wszystko troszkę sztucznie. Jest pomysł by dla bardziej wymagających modelarzy puścić ramy okienne i drzwi cięte laserem na cienkim papierze. Przypalany brązowy kolor ram powinien dodać naturalności oknom. Można się wtedy pobawić z przyciemnianą folią jako szyby, albo doć kropelkę lakieru na papier by uzyskać "szklistość" szyby. Naklejenie ram okiennych i drzwi na ściany nadbudówek dodatkowo uwypukli nieco kształty. Nie da się przeszklić okien w naszym modelu by ukazać jego wnętrze - nie pozwala na to stabilny szkielet nadbudówek.   

17) Pokłady (Darecki IV) - Pokłady jak najbardziej będą cieniowane, ale w granicach rozsądku. Zauważyliśmy, że w niektórych kartonowych modelach okrętowych projektanci mocno przeginają z kolorystyką pokładów. Dość często na konkursach, patrząc na pokłady modeli statków i okrętów (np. skala 1:200) widzimy nie pokład, a poszczególne deski w pokładzie. Proponujemy dla relaksu odwiedzić w Gdyni "Dar Pomorza", albo inną jednostkę i przyjrzeć się drewnianym pokładom. Czy w rzeczywistości drewniany pokład mieni się tyloma kolorami co pokłady w niektórych wycinankach?.......  Jest pomysł, by w naszych modelach kartonowych pokłady dodatkowo wydrukować na cienkim prążkowanym papierze - imitację desek pokładowych osiągnąć nie różnorodnością kolorów, ale fakturą papieru.  A jak będziecie bardzo wybredni i będzie odpowiednie zainteresowanie tematem - pokłady do modeli kartonowych można w bardzo prosty sposób wykonać z drewna (przypalanko laserem). Proces technologiczny jest taki sam jak w przypadku wypalania drewnianych pokładów do modeli plastikowych w skali 1:350. Nie wiemy tylko jak taki model zostanie potraktowany przez sędziów na konkursie modelarskim. Czy drewniane pokłady w modelu kartonowym (zalecane przez wydawcę) -  to nadal model wykonany w standardzie, czy też może już nie jest to standard???

18) Titanic w odcinkach (clavdivs) - Ten pomysł był już przerabiany kilka lat temu przez jednego z wydawców (100 numerów). Cena pojedynczego zeszytu pewnie wyjdzie mniejsza. Ale jak doliczysz do tego koszty wszystkich przesyłek (rozumiem, że nie zamówisz wszystkich zeszytów jednocześnie), to nie wiemy czy dużo przyoszczędzisz.

19) Kilka ciekawych planów statków (antoni.o) - Rozumiemy, że posiadasz dokumentację stoczniową tych jednostek, a nie Plany Modelarskie albo Profile Morskie. Z resztą to już chyba jest zbędne, bo wielu forumowiczów (np. Raziel_3) zamierza sklejać modele kartonowe typu Olympic do końca życia Sad.

Na koniec jeszcze kilka słów.
Kochani. Jesteśmy ZSZOKOWANI niektórymi wypowiedziami (tutaj nie podamy nicków). Chodzi o zapoczątkowanie nowej ery w modelarstwie kartonowym. Co Wy wypisujecie. Jeszcze trochę i co nie którzy z Was zaczną odmierzać czas... to co było przed 15 kwietnia 2012 i to co jest teraz. Jaka nowa era modelarska? Sklejaniem modeli kartonowych zajmujemy się od 20-30 lat. Wiele w tym czasie sie zmieniło. W modelarstwie kartonowym również. Świat poszedł mocno do przodu. Nastała era komputerów i internetu. Wydawane kartonówki z roku na rok są coraz lepsze i tego nie da się zatrzymać. I bardzo dobrze. To co Wam wstępnie zaprezentowaliśmy - to proste pomysły ułatwiajace sklejanie modeli,dające całkiem przyzwoite efekty końcowe, których nam ciągle brakuje w wydawanych modelach kartonowych. Ot i cała filozofia. Żadne odkrywanie Ameryki, ani lot na Księżyc. Za jakiś czas pojawią się pewnie na forum inne osoby, które zaproponują Wam zupełnie nowe "odkrywcze technologie" sklejania modeli kartonowych. Jak to już Jarod w jednym z wątków napisał.....nie chwalcie dnia przed zachodem. Czeka na Was na prawdę jeszcze wiele fascynujących modeli do sklejenia. Prosimy Was - wyluzujcie troszeczkę.   

 
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#37
Gratuluje projektu! Z niecierpliwością będę czekał na wydanie modeli, wszak to moje modelarskie marzenia.
Odpowiedz
#38
Witam!

Cóż powiedzieć, fakt troszkę mnie poniosło z tą "nową erą" - ale czy to w złym tonie się cieszyć, że są jeszcze osoby pełne zapału, prawdziwie oddane pasji?! Pokazuję dzieciakom w szkole na zajęciach koła modelarskiego, jak powstają wspaniałe modele, zachęcam do poznania historii oryginałów - a Wy mnie strofujecie, że dałem upust emocjom - no może trochę przesadziłem - fakt. Poprawie się, więcej pracy, mniej filozofii. Mimo wszystko życzę sukcesów a na TITANIC'a i tak czekam  :lol:

antoni.o
Odpowiedz
#39
(19-04-2012, 12:57)antoni.o link napisał(a): ....Pokazuję dzieciakom w szkole na zajęciach koła modelarskiego, jak powstają wspaniałe modele, zachęcam do poznania historii oryginałów..
antoni.o

To w szkołach odbywają się jeszcze takie zajęcia??, jestem w szoku!!, ostatnio na konkursie w Osowej słyszałem że aktualna władza uważa modelarstwo za NIE EDUKACYJNE !!
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
#40
Witam!

Tak modelarstwo jest nawet w programie jednego z wydawnictw. Mam zajęcia z modelarstwa kartonowego. Modele drukuję na własnej drukarce z tej strony: http://cp.c-ij.com/en/contents/3154/list_15_1.html. Obecnie uczniowie w dwóch szkołach (druga klasa gimnazjum), w których prowadzę zajęcia techniczne, sklejają modele architektoniczne - różne budowle współczesne i historyczne. Modele są proste ale niektóre mają po 300-450 części i są dobrym wstępem do bardziej zaawansowanego modelarstwa kartonowego. Zachęcam nauczycieli zajęć technicznych do propagowania tej formy modelarstwa w szkołach.

pozdrawiam... antoni.o
Odpowiedz
#41
(19-04-2012, 11:41)Darecki IV link napisał(a): [quote author=antoni.o link=topic=10600.msg118107#msg118107 date=1334789869]


....Pokazuję dzieciakom w szkole na zajęciach koła modelarskiego, jak powstają wspaniałe modele, zachęcam do poznania historii oryginałów..
antoni.o

To w szkołach odbywają się jeszcze takie zajęcia??, jestem w szoku!!, ostatnio na konkursie w Osowej słyszałem że aktualna władza uważa modelarstwo za NIE EDUKACYJNE !!
[/quote]

A właśnie ja też na zajęciach modelarskich w szkole pokazałem zapowiedzi modeli i już wiem, że będzie to model zespołowy robiony przez 3 uczniów jednocześnie... Smile
Jak widać NIEKTÓRE szkoły jeszcze uczą tego i owego... Smile
Pozdrówka.
Jaakko
Odpowiedz
#42
Ahoj! 

20) Ringo i inne gry po raz drugi (Sprudin) - Na wielu fotografiach, rysunkach i planach widać na słonecznym pokładzie Titanic'a zaznaczone miejsca do gry SHUFFLEBOARD    <[Obrazek: c3046c185992193.jpg]><[Obrazek: 7939ca185992914.jpg]>
    Shuffleboard jest nadal bardzo popularną grą wśród pasażerów na statkach wycieczkowych.Tak twierdzą: Bruce Baveridge, Ralph Currell i cała reszta anglojęzycznych shiplovers'ów. My ze Wschodniej Europy podchodzimy do tego stwierdzenia bardziej sceptycznie. Nie znamy polskiego odpowiednika tej gry. Nie mamy bladego pojęcia, czy na polskich transatlantykach również grywano w shuffleboard. Może któryś z forumowiczów ze starszej młodzieży grał w coś podobnego na podwórku lub na pokładzie polskich statków i pomoże nam ustalić polską nazwę tej gry.

21)Żart rekreacyjno-rozrywkowy (vansen) - żarcik w porządalu, udał się. Chłopcy na forum zaczęli za bardzo się rozkręcać i trzeba było zwrócić co niektórym uwagę, by nie odbiegali zbytnio od tematu. Co do słynnego "San Francisco". Cóż. Na szczęście nie jesteśmy słynnym wydawnictwem. My w ogóle wydawnictwem nie jesteśmy. Ale rzeczywiście... pożyjemy zobaczymy. Już raz siła najwyższa namieszała w naszym projekcie - stąd opóźnienie. Mamy nadzieję, że limit nieszczęść w stosunku do nas został całkowicie wyczerpany.

22) Nie chwalcie dnia przed zachodem (Jarod, mini) - Minęło zaledwie kilka dni gdy Jarod wypowiedział te słowa, a GPM zapowieda kolejny świetny model - okręt HIEI. Sami widzicie ile ciekawych modeli kartonowych czeka na Was. Adrian podejrzewa, że Darecki IV jest autorem tego cuda. My też podejrzewamy, że sam Darecki IV maczał w tym palce Smile. Bardzo nas cieszy, że inni projektanci (Jarod, Darecki IV, Jurgen i inni) włączają się do dyskusji nad projektem jednostek typu Olympic. Wierzymy, że zaowocuje to w przyszłości kolejnymi coraz lepszymi kartonówkami jednostek pływających.

23) Propagowanie modelarstwa kartonowego wśród młodzieży (antoni.o, jaakko) - Chłopaki, wielki szacunek dla WAS. Widać są w Polsce jeszcze szkoły gdzie można się czegoś pożytecznego nauczyć. Załoga SZKUTNIKA całym sercem popiera takie akcje. Możemy powiedzieć Wam z marynarska - TAK TRZYMAĆ!. W przyszłości postaramy się sprawić małą niespodziankę tym wielkim śmiałkom, co chcą sklejać nasze modele. 




Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#43
To nie ja niestety, skan pokładu pochodzi z Kongo  :grin:
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
#44
Ahoj!

24) Artykuł w Modelarstwie Okrętowym po raz drugi (madteam19) - Napisaliśmy ze Zdzisławem kilka zdań na temat planów i modeli Titanic'a. Syjkowi tekst na tyle się spodobał, że wziął te nasze wypociny, wydrukował i opublikował w kwietniowym numerze MO. Ot i cała historia. A czasopismo.........jak najbardziej poważne  Wink

25) Kolejne modele kartonowe ze znaczkiem SZKUTNIK (dzidek... i pozostali). Zdetalizowany model kartonowy statku pasażerskiego M/S "Batory" całkiem niedawno wypuścił na rynek Mały Modelarz. Obawiamy się, że temat Batorego został niestety zamknięty na najbliższych kilka lat Sad. Ale wszystko idzie w dobrą stronę Smile).

Od momentu umieszczenia na forach zapowiedzi modeli statków typu Olympic, zgłosiło się do nas kilka osób wyrażając chęć współpracy. Są wśród nich także projektanci kartonówek. Bardzo nas cieszy fakt, że coraz więcej osób chce pobawić się w modelarstwo okrętowe razem z nami. Na razie prowadzone są bardzo luźne, niezobowiązujące rozmowy. Ciężko jest nam w tym momencie cokolwiek konkretnego Wam powiedzieć. Nie chcemy Wam zbyt dużo naobiecywać. Nie mniej bierzemy pod uwagę możliwość zaprojektowania dla Was kolejnego modelu kartonowego, być może będzie to kilka modeli. Na razie nie wiemy, jak dużym zainteresowaniem wśród modelarzy kartonowych cieszą się dobrze zdetalizowane modele jednostek cywilnych i żaglowców. Wydawcy modeli kartonowych zbytnio nie rozpieszczają miłośników tego typu jednostek. Może nam uda się przynajmniej częściowo wypełnić tę lukę. Proponujemy nastepujące skale dla modeli kartonowych:
skala 1:200 - statki towarowe i pasażerskie
skala 1:100 - żaglowce
skala 1:50  - jednostki pomocnicze (holowniki, statki rybackie, ratownicze,pożarnicze,badawcze, szkolne itp.)

I tutaj wielka prośba do Was. Aby poznać Wasze oczekiwania prosimy wszystkich chętnych o przysyłanie na adres mailowy:    krzysztofpodgorniak@wp.pl    propozycji modeli (maksymalnie 5 pozycji), które chcielibyście w przyszłości skleić razem ze SZKUTNIKIEM. Pozwoli nam to zorientować się bardziej w temacie, poznać Wasze modelarskie marzenia. Prosimy nie wypisywać swoich propozycji na forum. Ten wątek poświęcony jest jedynie statkom pasażerskim typu Olympic. Na maile od Was czekamy przez miesiąc, do końca maja 2012 roku. 1 czerwca 2012 opublikujemy listę  najbardziej pożądanych przez Was modeli kartonowych, no i zobaczymy wspoólnie co można dalej z tym fantem zrobić. Czekamy na Wasze propozycje.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#45
Ahoj!

26) Testerzy modeli żaglowców (Patryk.K) - Bardzo nam miło, że chcesz pobawić się w testera naszych modeli. Szkoda, że do tej pory nie przysłałeś swoich propozycji modeli, które chciałbyś razem z nami przetestować Sad. Masz szansę nadrobić tę zaległość do końca maja. Jak trafi się nam do testowania jakiś żaglowiec na pewno się z Tobą skontaktujemy. Masz na to nasze słowo.

27) Ankieta (madteam19) - Ciekawość to pierwszy stopień do piekła jak mówi przysłowie. A tak już całkiem poważnie. Ankieta - modele ze znaczkiem SZKUTNIKA, cieszy się wród forumowiczów średnim zainteresowaniem. Troszkę nas to dziwi. Taka duża ilość wejść na forach na naszą zapowiedź, a odzew na priva raczej dość mizerny. A może po prostu................... tak mocno zdetalizowane kartonowe modele jednostek pływających oparte w głównej mierze na dokumentacji stoczniowej nie są potrzebne na rynku modelarskim? Do tej pory zagłosowaliście w sumie na 34 jednostki. Nie chcemy obecnie zdradzać Wam więcej szczegółów na ten temat, by niczego nie sugerować osobom, które jeszcze nie podały swoich propozycji. Dotychczasowe propozycje są ciekawe, warte przemyślenia i bardzo zróżnicowane tematycznie. Żadna jednostka przez Was zasugerowana do tej pory nie uzyskała znaczącej przewagi  nad pozostałymi propozycjami. Czekamy na dalsze Wasze sugestie do końca maja 2012r.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#46
Tak na marginesie  PDT_Armataz_01_28
http://odkrywcy.pl/kat,111398,title,Aust...caid=6e655
Odpowiedz
#47
Witamy serdecznie. Mamy dziś 1 czerwca - Dzień Dziecka . Zgodnie z obietnicą chcemy Wam przedstawić wyniki naszej ankiety. Przez cały miesiąc mogliście wysyłać na nasz adres propozycje modeli, które w przyszłości chcecie skleić razem ze SZKUTNIKIEM. Wszystkim osobom, które przysłały do nas maile z propozycjami modeli serdecznie dziękujemy. Udało nam
się poznać Wasze marzenia modelarskie - no może nie wszystkie, ale znaczną część na pewno. Teraz już wiemy jakich modeli oczekujecie od wydawców modeli kartonowych.
Zaznaczyliśmy na wstępie, że w kręgu naszych zainteresowań znajdują się generalnie żaglowce i statki. Tego typu  jednostki są najbliższe naszym sercom. Mimo "ostrzeżenia" Smile wielu z Was przysłało do nas propozycje modeli okrętów wojennych.
W sumie zaproponowaliście razem 107 obiektów pływających, z czego tylko 64 jednostki zostały zklasyfikowane. Reszta (43pozycje) to okręty wojenne bez ożaglowania. Podsumowując wyniki ankiety stwierdziliśmy, że interesują Was głównie "pływadła" o dużych gabarytach. Tematycznie propozycje są bardzo zróżnicowane. Są wśród Was zarówno miłośnicy
dużych żaglowców jak i statków pasażerskich. Troszeczkę mniejszą grupę zwolenników mają jednostki pomocnicze i statki towarowe.
W poszczególnych skalach najwięcej głosów zebrały jednostki:
skala 1:200 - statek pasażerski "WILHELM GUSTLOFF"
skala 1:100 - fregata "DAR POMORZA"
skala 1:50 - jednostka ratownicza (luźne propozycje: Kapitan Poinc, SAR 3000, R-27, R-17)

Pierwsza dziesiątka w KOLEJNOŚCI ALFABETYCZNEJ prezentuje się następująco:BATORY/PIŁSUDSKI  II  USS CONSTITUTION  II DAR POMORZA  II SOVEREIGN OF THE SEAS  II STATEK RATOWNICZY  II STATEK TYPU LIBERTY  II STEFAN BATORY  II  VASA  II WILHELM GUSTLOFF  II ZAWISZA CZARNY II

Sami widzicie - rozpiętość tematyczna Waszych propozycji jest bardzo duża. Patrząc na pierwszą dziesiątkę modeli od strony technicznej (dostępność planów, fotografii, literatury, itp.) najtrudniej będzie zgromadzić dobrą dokumentację dla opracowania modeli: statku pasażerskiego "WILHELM GUSTLOFF" i żaglowca "SOVEREIGN OF THE SEAS". W pozostałych przypadkach z dotarciem do dokumentacji nie powinno być większych problemów  :-).
Zastanawia nas bardzo duża ilość nadesłanych przez Was propozycji modeli okrętów. Uważaliśmy do tej pory, że kto jak kto, ale miłośnicy okrętów nie powinni mieć większych powodów do narzekań. Wydawcy kartonówek co chwilę wypuszczają na rynek nowe modele okrętów. Z ankiety wynika......., że wcale tak super z okrętami nie jest, jak nam się do tej pory
wydawało. Warto by się nad tym tematem głębiej zastanowić.
W najbliższym czasie przejrzymy zasoby naszych shiploverskich bibliotek. Przeanalizujemy dokładnie zgromadzone materiały i postaramy się opracować dla Was kolejne modele kartonowe. Jesli zajdzie konieczność poprosimy o pomoc w uzupełnieniu dokumentacji innych shiploversów.
Czekamy na Wasze dalsze komentarze.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#48
Ahoj!

Dziękujemy wszystkim za dotychczasowe wpisy. Kilka słów na gorąco.......................

Maverick: No i się doczekałeś Smile))    Pierwsza dwudziestka w kolejności alfabetycznej: Batory/Piłsudski  -  USS Constitution  -  Cutty Sark  -  Czarna Perła  -  Dar Pomorza  -  Fryderyk Chopin  -  Golden Hind  -  ORP Iskra I  -  Queen Mary  -  Regulus  -  Santisima Trynidad  -  Sołdek  -  Sovereign of The Seas  -  statek ratowniczy  -  statek typu Liberty  -  statek typu Victory  -  Stefan Batory  -  Vasa  -  Wilhelm Gustloff  -  Zawisza Czarny II. 

dokker: co do "germańskich" jednostek - nie mieliśmy żadnego wpływu na wynik ankiety. A o gustach się nie dyskutuje......

Borek: "Sovereign of the Seas" - piękny żaglowiec. Niestety nie zachowało sie zbyt wiele z dokumentacji stoczniowej tej jednostki. Może kiedyś, kto wie..............................

ceva: jak widzisz "Sołdek" znalazł się w drugiej dziesiątce propozycji. Szkoda, że nie wziąłeś udziału w ankiecie. Była szansa na lepszą pozycję tego przepięknego rudowęglowca. Cóż..... wcześniej czy później zapewne doczekasz się tego modelu w sprzedaży  ;-)

Patryk.K: najwyższe noty z jednostek rybackich zebrał "Regulus". Rzeczywiście przydało by się nowe komputerowe opracowanie tego modelu. Innych również.

AC: dla Ciebie szczególne podziękowania za wpis. W końcu jakieś słowa krytyki (nie licząc kosy od Adriana). Coś nam się wydaje, że nie przeczytałeś uważnie wcześniejszych wpisów. Masz rację - wybór Titanic'a nie był przypadkowy (wystarczy przeczytać pierwszy wpis w tym wątku). To od niego wszystko się zaczęło i na nim miało się wszystko zakończyć. Sytuacja uległa jednak zmianie. Zgłosiły się do nas osoby, które wyraziły chęć wspólnej zabawy przy projektowaniu modeli kartonowych. Szkoda marnować taki potencjał. Po to stworzyliśmy ankietę by dowiedzieć się co Was interesuje najbardziej. Ankieta specjalnie była przeprowadzona poza forum, by nikomu niczego nie sugerować. Czysty żywioł. W swojej wypowiedzi wspominasz o zamierzeniach wydawcy, źle postawionym pytaniu, rynek krajowy, rynek zagraniczny itp. Strasznie dużo "polityki i ekonomii" w tym co piszesz. SZKUTNIK to grupa shiploversów, która w wolnym czasie relaksuje się między innymi sklejaniem i projektowaniem modeli kartonowych. Traktujemy to jak dobrą zabawę. Modelarstwo to nasze hobby. Nie zastanawiamy się nad globalną sprzedażą modeli kartonowych, ani nie przygotowujemy biznes planów z tym związanych. Zawodowo nas to nie interesuje. Co do "polskiego" tematu to nie jest chyba aż tak źle, skoro w przeprowadzonej ankiecie w pierwszej dwudziestce znalazło się 9 polskich propozycji modeli. W pierwszej kolejności postaramy się zebrać wystarczające materiały dla opracowania najwyżej notowanych propozycji modeli czyli: Dar Pomorza, Wilhelm Gustloff i jakaś jednostka ratownicza. 
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#49
Ahoj!
males13: Jeszcze troszkę trzeba poczekać na nasze modele ;-) Przed nami okres wakacyjny - chwile odpoczynku. Jesienią zaproponujemy Wam malutki przedsmak tego co czeka nas w przyszłym roku. Będą to mini modele jednostek typu Olympic w skali 1:1200 zaprojektowane przez naszego przyjaciela Ralpha Currell'a. Osoby bardziej niecierpliwe już dziś mogą odwiedzić stronę Ralpha i wydrukować sobie te modele na drukarce. W prospekcie znajdą sie trzy modele: RMS "Titanic", HMT "Olympic" i HMHS "Britannic" - w tych samych malowaniach co przyszłe modele w skali 1:200. W polskim wydaniu zostanie zmieniony kształt szkieletu kadłuba na bardziej tradycyjny. Zmianie ulegnie również numeracja poszczególnych elementów, tak by na podstawie jednej instrukcji (rysunków montażowych) będzie można wykonać trzy modele. Egzemplarz promocyjny będzie oczywiście bezpłatny - FREE MODEL.
Czy warto poczekać?............Na pewno warto.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz
#50
Ahoj!

28) Relingi (Gromek) - Relingi na "Titanic'u" nie różnią się zbytnio od relingów jakie możemy spotkać na innych statkach pasażerskich. Rzeczywiście, część relingów ma drewnianą górną poręcz. Grubość drewnianych poręczy na relingach i nadburciach jednostek typu Olympic wynosiła 3 cale (około 76 mm). W skali 1:200 jest to zatem 0,38 mm. 
<[Obrazek: 31f39a198826034.jpg]><[Obrazek: 616dba198826258.jpg]>

Relingi - w wycinance wszystkie relingi będą dokładnie rozrysowane (szablony) i bedą posiadały własną numerację, co ułatwi montaż poszczególnych elementów. Oczywiście, że planujemy jako dodatek wydać relingi fototrawione dla modeli typu Olympic. Co do drewnianych poręczy - w chwili obecnej ciągle szukamy odpowiedniego materiału. Fornir dostępny na rynku najczęściej posiada grubość 0,6 mm. Drewno używane na pokłady do modeli plastikowych jest niewiele cieńsze. Zobaczymy, jeżeli nie uda nam się znaleźć odpowiedniego materiału na poręcze ostatecznie wykonamy je z blachy.

29) RMS "Titanic" z MM (minik88) - Dziękujemy bardzo za informację o nowym terminie ukazania się modelu kartonowego RMS "Titanic" z Małego Modelarza. Wszyscy czekamy na tę chwilę.

30) Projektanci modeli kartonowych (gdaś) - niestety masz rację. Bardzo trudno znaleźć jest osoby, które znają konstrukcje jednostek pływających i jednocześnie dobrze radzą sobie z oprogramowaniem Rhino, lub innym programem graficznym. Znalezienie takiej osoby jest znacznie trudniejsze niż dotarcie czasami do dobrej dokumentacji. Tak więc, jeśli ktoś czuje się na siłach serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy - projektowanie modeli kartonowych razem ze Szkutnikiem. 
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [N] Brytyjski transportowiec lotniczy HMS ATHENE skala 1:200 made by SZKUTNIK SZKUTNIK 0 931 11-06-2023, 12:04
Ostatni post: SZKUTNIK
  [N] Amerykański pancernik USS NEW MEXICO (BB-40) skala 1:200 made by SZKUTNIK SZKUTNIK 2 1,664 07-05-2023, 08:32
Ostatni post: ruto88
  [N] RWD-6 skala 1:50 dodatek dla najmłodszych Paweł O 2 2,124 29-07-2022, 05:04
Ostatni post: Paweł O
  Dodatki Żywiczne 3D do modeli kolejowych skala 1:25 pawcio37 6 2,761 07-04-2022, 05:21
Ostatni post: pawcio37
  [ Recenzja ] Samolot Bristol F.2b Fighter skala 1:33 / wydawnictwo DrafModel / Paweł O 1 4,672 22-01-2021, 03:17
Ostatni post: Dombeer
  [N] In-box Niemiecki okręt podwodny UB-16 skala 1:100 wydawnictwo DrafModel Paweł O 3 4,468 18-01-2021, 11:28
Ostatni post: Lesio73
  [N] JSC 245 korweta Hasanuddin, skala 1:200 JSCmodel 1 2,600 29-03-2019, 09:33
Ostatni post: Lukee
  [N] Blacha fototrawiona do USS BALTIMORE skala 1:200 syjek 0 2,359 24-06-2018, 12:58
Ostatni post: syjek
  [N] JSC 109 Virtus, skala 1:100 JSCmodel 1 2,625 27-02-2018, 07:25
Ostatni post: Piterkowiec
  [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:300 - made by SZKUTNIK SZKUTNIK 17 8,764 11-01-2018, 03:40
Ostatni post: FantomModel

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości