Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[WKM2] ORP Błyskawica MM7-8/97
#1
Jakiś czas temu zacząłem kleić sobie Błyskawicę. Dostałem ją w prezencie od przyjaciela i obiecałem, ze skleję. Założenia mam takie, że ma to być model w standardzie, retuszowany pastelami olejnymi - jak zajdzie potrzeba mam terpentynę, którą będe rozrabiał pastele i docierał nimi w "ciężkie" zakątki modelu Smile .Na początku źródła mojej wiedzy:
[Obrazek: IS_1_zps138f1681.jpg]
Na fotce załączonej jest Błyskawica , a przy niej autor wątku z bratem, jakieś ... 23-25 lat temu. Ponizej Błyskawica z 2012, którą dopiero zwiedziłem i zakochałem się w tym okręcie. Perełka!
[Obrazek: IS_2_zps3ed656d5.jpg]
[Obrazek: IS_2a_zps17cee75e.jpg]

Kadłub sklejony, spasowany i szlifowany. Faktycznie średnio spasowany Sad
[Obrazek: IS_4_zps69f0ce6a.jpg]
[Obrazek: IS_3_zps2a61e13b.jpg]

Potem wyciąłem z kartonu barwionego paski, które miały za zadanie łączyć od spodu poszycie. Jak się okazało potem nie w każdej wrędze było to potrzebne.
[Obrazek: IS_5_zpsa8187b0f.jpg]
[Obrazek: IS_6_zps3e477958.jpg]
[Obrazek: IS_7_zps999ef6d6.jpg]
[Obrazek: IS_8_zps2d1bfa6a.jpg]

Pokład...
[Obrazek: IS_10_zps08300b52.jpg]

...i burty powyżej linii wodnej. Stwierdziłem, że wybiję wszystkie szybki (a, co trochę przemocy należy się nawet modelarzom Big Grin ) i otwory podkleję pociętą stara dyskietką.
[Obrazek: IS_12_zps2f910038.jpg]
[Obrazek: IS_11_zps62b7383e.jpg]

Uważam, że wyszło nieźle. Inaczej niż kadłub - zwłaszcza poniżej linii zanurzenia Sad
[Obrazek: IS_18_zpsaec8054a.jpg]
[Obrazek: IS_16_zps70d997ec.jpg]
[Obrazek: IS_17_zpsedc4a8b9.jpg]
[Obrazek: IS_14_zps85e82b22.jpg]
[Obrazek: IS_13_zps9076352c.jpg]
[Obrazek: IS_15_zpse68cc4b6.jpg]

Kadłuba już nie będę poprawiał z wyjątkiem uzupełnień w retuszu.
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#2
Wygląda fajnie. Będę obserwował z ciekawością dalszy ciąg relacji.
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#3
widzę jeszcze jedno wolne krzesło to usiądę z boczku Smile
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
#4
Zapraszam , zapraszam popcorn będzie za chwilę Big Grin A poważnie, to milo mi witać zacne grono w skromnych moich progach. Przelazłem z działu "początkującego" i mam nadzieję, że nie wyszedlem przed szereg w taki sposób Smile

Jak macie chwilę, to wypełnijcie proszę anonimową ankietę o czytelnictwie w Polsce (11 pytań, bardzo krótka). Bardzo jej potrzebuje moja Żona do prowadzonych przez nią badań na studiach. Dzięki z góry Smile
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#5
Też się przyłączam do oglądaczy Smile powodzenia w budowie
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości...
Odpowiedz
#6
Powodzenia, bo okręt to rzeczywiście perełka.
Pzdr
Odpowiedz
#7
To i ja popatrzę, bo zapowiada się bardzo ciekawie.
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#8
Użerania się z materią ciąg dalszy Smile

Na warsztat poszły relingi. Właściwie to pomysły na to jak je zrobić. Podpatrzyłem kiedyś na forum patent na relingi z papieru ściernego do gipsu. Poszukałem i zacząłem "dziergać". Nie najgorzej wyszło, lecz chyba nie do tej skali:
[Obrazek: IS_19_zpse34b91d6.jpg]

Po rozmowach ze Zbigiem postanowiłem zrobić je z drutu. Na słupki pocięte spinacze, na "ogrodzenie" drut miedziany. Pomysł niezły, ale wykonanie - moje Big Grin . Muszę nauczyć się kleić drutologię. Używam do drucików HEMOLU:
[Obrazek: IS_20_zps63e4e684.jpg]

Wyszło tak:
[Obrazek: IS_22_zps77fab2e8.jpg]
[Obrazek: IS_21_zpscc800bc3.jpg]
[Obrazek: IS_23_zps682fc4dd.jpg]
[Obrazek: IS_25_zpsf4fe4127.jpg]

Przyszedł czas na malowanie. Z racji, że oswajam się z pastelami olejnymi (dobór kolorów wyszedł mi całkiem całkiem) spróbowałem je rozpuścić terpentyną balsamiczną (i dobrze!) w celu pomalowania drucików (nie dobrze !!!  PDT_Armataz_01_32 ). Moja żona ochrzciła to co wyszło mianem titanica (ględziła coś o wodorostach na statku  :mil11Smile
[Obrazek: IS_20a_zps5e7913b9.jpg]
[Obrazek: IS_26_zps3cc41710.jpg]
[Obrazek: IS_28_zps53ebf707.jpg]
[Obrazek: IS_28_zps53ebf707.jpg]
[Obrazek: IS_29_zps14927566.jpg]
[Obrazek: IS_27_zps9b036bc7.jpg]

Po tym co "zmajstrowałem" pomyślałem, że wezmę się za elementy nadbudówki, kotłownie itd. Przy gniazdach karabinów maszynowych nie zamontowałem brezentu specjalnie. Są fotki na których nie ma osłon na relingach.
[Obrazek: IS_34_zpsf7d5aeec.jpg]

Potem kupiłem dwie odpowiednie farbki i prace ruszyły. Poprawiłem tego titanca na tyle na ile umiem.
[Obrazek: IS_43_zpsa9ce03b6.jpg]

Zacząłem również wyrzutnie torped (które muszę nieco zmodyfikować).
[Obrazek: IS_35_zps871452fa.jpg]
[Obrazek: IS_36_zpsd940068f.jpg]
[Obrazek: IS_41_zps523e004c.jpg]
[Obrazek: IS_44_zps00c12d13.jpg]

Aktualnie pracuję nad pontonami, dwoma łódkami i kończę wyrzutnie torped. Będą w pozycji otwartej  myślę nad tym, żeby zrobić same torpedy również.
[Obrazek: IS_37_zps0927460f.jpg]
[Obrazek: IS_38a_zpsab97666d.jpg]
[Obrazek: IS_42_zps227a6aa5.jpg]
[Obrazek: IS_38_zps63d8ecff.jpg]

Pontony też zmodyfikowałem, jeden skleiłem na próbę bez retuszu. Zrobię go później.
[Obrazek: IS_39_zps8e1c1241.jpg]
[Obrazek: IS_40_zpsd1d706f4.jpg]

Na razie to tyle. Wracam do dłubania.
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#9
A tutaj retuszowane pontoniki. Brakuje im ogłady, zwłaszcza od środka i nie wiem jak mam to naprawić Sad Pontony  naklejane są na karton ok 0,7mm i dopiero wycinane. Piłowałem iglakiem okrągłym , potem gładziłem końcówką iglaka (rączką) i zalewałem raz wikolem. Co mogę jeszcze zrobić żeby to wyglądało lepiej...?
[Obrazek: IS_45_zpsb044e21f.jpg]
[Obrazek: IS_44_zps51bb4c77.jpg]
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#10
(24-06-2014, 12:47)marcin1323 link napisał(a):(...) Co mogę jeszcze zrobić żeby to wyglądało lepiej...? (...)

Będę brutalny - wykonać od nowa.

O tyle o ile kadłub wyszedł Ci całkiem fajnie (co na początkującego jest i tak sporym osiągnięciem) to już relingi wyglądają rzeczywiście jak by spoczywały na dnie całe wieki lub okręt szedł po oceanie arktycznym...
Zerwij i wyrzuć te na nadbudówce wykonane z siatki do szpachli. Jeżeli już chcesz sobie ułatwić (w końcu każdy szuka najprostszych rozwiązań) to sprawdź firanki, siatki plastikowe, filtry itp. Pewnie coś dobierzesz. Przejdź się do kwiaciarni lub pasmanterii - tam jest dużo wstążek tasiemek również siatkowych wyglądających o niebo lepiej od tej zastosowanej przez Ciebie.

Co do wspomnianych pontonów to wykonaj je z kabla elektrycznego jednożyłowego otulonego o odpowiedniej średnicy (przekrój okrągły uzyskasz). Albo zeskanuj jeszcze jakie masz w wycinance, naklej na karton, wytnij precyzyjnie ostrym narzędziem i sklej używając małej ilości kleju.

Pozdrawiam i życzę powodzenia i cierpliwości w dalszej pracy.
Odpowiedz
#11
Cóż-trzeba brać się za robotę. Relingi z nadbudówek zerwę i zrobię od nowa - podobnie drabinki, relingów na kadłubie nie mogę ruszyć, bo nawierciłem pokład po czym wkleiłem słupki. Są nie do ruszenia. Pontony zrobię inaczej - oszlifuję, zaleję wikolem i pomaluję. Chciałby mieć jak najwięcej kartonu a jak najmniej innych materiałów w modelu. Dzięki Lukee za odpowiedź, to pomaga uzyskać właściwą perspektywę i dystans do modelu nad którym ślęczy się w każdą wolną chwilę Smile
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#12
Te siatki do szpachli, tak samo jak papiór ścierny, mają różne numery, "gramatury", czyli różne grubości. Wybrałeś ten mocarny. Zapewniam, że gdybyś zwiedził taki market, jak Castorama czy coś, to dobrałbyś delikatniejszą siatkę. Drugie- dokładniej trzeba wycinać, co by się "kolanka" nie porobiły. Ja przez to złomowałem jeden okręt...
Odpowiedz
#13
Dlatego bezcenne są Wasze porady, za które jestem niezmiernie wdzięczny Smile dziś majstruję przy pontonach i dwóch łódkach. Poza tym naprawiam kabinkę me109 w 1/50 . Jak uporam się, to wstawię galeryjkę  PDT_Armataz_01_36
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#14
W niektórych torebkach śniadaniowych są dolączane druciki do
zawiązywania torebek. Druciki ok 0,4mm idealne na słupki do relingów (no może troszkę
za grube). Spinacze za grube, drut miedziany też. Poprzeczki powinny mieć ok. 0,2mm - 0,1mm.
Jeśli oczywiście czegoś nie pomyliłem :evil:
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#15
Tu masz trochę o relingach:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f...ply_258214
http://www.konradus.com/forum/read.php?f...ply_135669
http://www.konradus.com/forum/read.php?f...ply_207097
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości...
Odpowiedz
#16
Jeszcze raz dziękuję za patenty. Czas na robotę. Szkoda, że tych spartolonych relingów na głównym pokładzie nie mogę zmienić Sad
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#17
Możesz. Zapytaj na forum o skan pokładu, druknij sobie i wywal ten stary reling. I tyle.
Odpowiedz
#18
Szkoda dobrze zaczętego modelu, vansen ma rację ten reling nie da Ci spać po nocach . Albo zerwij pokład , wyrwij wklejone druty , w razie czego służę skanem , albo obetnij je przy samej d.... zeszlifuj do 9 i naklej wydrukowany na cienkim papierze pokład. Dokup relingi laserowe kartonowe i przyklej bez wklejania w pokład. Pozdrawiam.
Odpowiedz
#19
Wpis ten dedykuję wszystkim modelarzom (zwłaszcza młodym stażem i wiekiem), którzy kiedyś na swej drodze doszli do tabliczki z napisem "nie da się". Otóż Panowie i Panie - w modelarstwie DA SIĘ!  :mil11: Wystarczy przyjazny kop w cztery litery (dziękuję Panie ZbiG-u) i masa porad udzielona od przyjaznych forumowiczów (Alski, vansen, Raven 666, Japonczyk, Lukee i inni na priva). Uczę się i mam świadomość niedoróbek prezentowanego poniżej pływadełka, ale dzięki Wam pnę się do góry po długalaśnej drabinie modelarskiej sztuki. Do rzeczy:
- wyrwałem z korzeniami poprzednie "relingi" (nawet ja już piszę o nich w cudzysłowie  PDT_Armataz_01_11),
- szlif i malowanie pokładu,
- nowe słupki z patentu Japończyka, poręcze z żyłki, zapożyczone od ZbiG-a,
Przy montażu klejem (kropelka) upaprałem nieco pokład. Nie martwię się tym-delikatny papier ścierny i nowa warstewka farby załatwić powinna problem. Teraz zastanawiam się nad kolorem relingów. Wiem, że temat był już wałkowany i znam opinię niektórych forumowiczów w tej sprawie, niemniej ja waham się. Chyba jednak zwycięży jasny szary. Zwyczajnie-będą lepiej widoczne.

Tak karygodne opóźnienie wyniknęło z miłości do żony i gór jednocześnie  Big Grin  urlop, te sprawy... a od relingów coraz bardziej mnie odpychało. Niemniej już lody przełamane. Czekam na kolejne uwagi i sugestie. Jak dobrze pójdzie "na dniach" przejdę do pontonów i aparatów torpedowych Smile

[Obrazek: IS_46_zps06a5ea26.jpg]
[Obrazek: IS_47_zpsa148c3b0.jpg]
[Obrazek: IS_51_zpsf2bb31f2.jpg]
[Obrazek: IS_50_zpsb9d15890.jpg]
[Obrazek: IS_52_zps72f2aba5.jpg]
[Obrazek: IS_49_zpse7dc3801.jpg]
[Obrazek: IS_48_zps3475a0f1.jpg]

...do napisania Smile
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#20
:milbravo:
Odpowiedz
#21
no Panie, różnica kolosalna!!! A i widać, że nad tłem dla zdjęć popracowałeś, same plusy :milbravo:
Odpowiedz
#22
Dziękuję Smile Co do tła, to baty mi się należą i tyle Smile Zawodowo kiedyś zajmowałem się fotografia, więc taka kicha jaką zaprezentowałem na pierwszych zdjęciach miejsca mieć nie powinna. Już się "naprawiłem" Big Grin Walczę dalej, właśnie przerwałem malowanie "barierek" bo streamu szukam na mecz naszych  PDT_Armataz_01_25
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#23
Duuuużo lepiej, co nie znaczy że idealnie. Zrobiłeś ten sam błąd co ja.
Zbyt lekko naciągnięta żyłka i nie równe słupki. Ja już nie poprawiałem w swoim modelu
tylko zostawiłem takie krzywe. Obaj mamy nauczkę na przyszłość :twisted:
Co do słupków - jest taki patent (jeszcze go nie sprawdziłem), wklejasz słupki
dłuższe niż potrzebne, następnie przycinasz wkład od długopisu (np. ZENIT - taka rurka)
na żądaną wysokość słupku. Dalej prosto. Przycięty wkład nakładasz na słupek i
przycinasz równo z władem. Myślę, że w miarę jasno to opisałem PDT_Armataz_01_04
A żyłka, a żyłkę trzeba po prostu troszkę mocniej naciągać przy przyklejaniu.
Teraz czekam na efekty mojego marudzenia widoczne na Twoim modelu :twisted:
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#24
Słupki są idealnie równe względem siebie  Big Grin Zrobiłem inną metoda podpatrzoną na forum. Dociąłem igłę lekarską długości 6mm i na wklejone słupki nakładem rzeczona igłę, po czym ucinałem "pozostałości" wystające ponad nią. Nierówności wzięły się stąd, że:
1-nie udało mi się wkleić w jednym rzędzie słupków
2-dużej "giętkości" tychże słupków

Relingi mam już pomalowane.
Japończyk nie będę już zrywał kolejny raz słupków bo nie będę miał co w końcu szlifować (myślę o pokładzie)  :mil11: Obiecuję stosować się do kolejnych, jakże pomocnych Waszych rad. Cieszę się, że widzicie różnicę - ja widzę również  8-)
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#25
Gratuluję decyzji  PDT_Armataz_01_34

Wygląda lepiej. Jeżeli reling zrobiłeś z żyłki to pamiętaj, że możesz ją jeszcze naciągnąć  PDT_Armataz_01_01

Wystarczy, że zbliżysz grot lutownicy (rozgrzanej) do żyłki a ona się trochę skurczy. Tylko trzeba bardzo uważać by nie zbliżyć za bardzo - wtedy przepalisz żyłkę. Najlepiej ostrożnie zbliżać i obserwować kiedy żyłka zaczyna się napinać - wtedy odsunąć grot i ocenić czy już czy grzejemy dalej... Aha, jeszcze jedno - patrz uważnie czy żyłka nie ciągnie słupków - jak się skurczy za mocno to pociągnie słupek a może i nawet najbliższych kilka. Dlatego trzeba to zrobić z dużym wyczuciem.

I jeszcze jedno - próbowałem tej metody na pomalowanej żeyłce Humbrolem i z lakierem nie działo się nic złego.
Spróbuj - w jednym miejscu - najwyżej lakier zejdzie to domalujesz. Ale najpierw poćwicz na jakiejś żyłce nie na modelu wtedy ocenisz na jaką odległość możesz zbliżyć lutownicę.

Pozdrawiam

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [WKM2][R] HMS Malaya 1:300 FantomModel 179 81,311 21-03-2023, 02:14
Ostatni post: Karas
  [R] ORP Błyskawica 1:400 JSC hoogo5 4 2,037 03-01-2021, 09:20
Ostatni post: Winek
  [WKM2][R/G] NAGATO 1:200 Dom Bumagi. Spychacz 306 123,830 03-07-2020, 12:18
Ostatni post: Togo
  [WKM2] Lekki krążownik Giuseppe Garibaldi [Modelik 1:200] Sprudin 13 9,292 27-06-2020, 10:48
Ostatni post: Japończyk
  [WKM2][R/G] HMS Good Hope, 1:300, Fantom Model yogi 199 101,234 18-02-2020, 09:58
Ostatni post: janek102t34
  [WKM2][R] HMS RODNEY 1:200 DB Arkadiusz 153 77,125 26-10-2019, 04:10
Ostatni post: jakub
  [WKM2][R] Włoski Niszczyciel DARDO - Orlik 2/2011, 1:200 Hastur 27 21,016 09-10-2019, 05:39
Ostatni post: ZbiG
  [R] [WKM2] Nagato DB 1:2oo Karas 223 100,688 14-02-2019, 08:28
Ostatni post: Lesio73
  [WKM2] Krążownik pancernopokładowy ROSSIJA Japończyk 154 68,883 11-02-2019, 10:01
Ostatni post: Lesio73
  [WKM2] [R] USS Erie WAK 1:200 radzias 51 28,415 14-12-2018, 11:26
Ostatni post: yogi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości