Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
#1
Witam wszystkich po dłuższej nieobecności na forum.

Zabrałem się za tytułowego Cromwella. Nie planowałem robić relacji na bieżąco, ale zostałem namówiony w innym wątku Smile Stwierdziłem, że nawet, jeżeli się nie uda, temat posłuży innym.

Mam spore obawy, czy uda mi się ukończyć model. Jest to mój pierwszy czołg, i kiedy patrzę na arkusze z kołami i ich mocowaniem, mam wątpliwości, czy wystarczy mi umiejętności i cierpliwości.

Nie przedłużając, prezentuję okładkę:

[Obrazek: ewhpGuEl.jpg]

Jak widać na zdjęciu, model powstanie na bazie laserowego szkieletu i laserowych gąsienić.

Tempo budowy jest dość niskie, ze względu na Mundial Smile
Odpowiedz
#2
Zacząłem od sklejenia głównej bryły czołgu. Nie ma tu żadnych trudności, wszystko dobrze pasuje.

[Obrazek: Bk3RLVSl.jpg]
[Obrazek: ck2KGfel.jpg]
[Obrazek: dsiZgEzl.jpg]

Utknąłem troszkę na częściach dodatkowych 9 oraz 10. Jak pisałem w drugim wątku, wszystkie są opisane jako 9. Po 30 minutach szukania pod stołem, gdzie mogłem zgubić te wszystkie części 10a-f, przyszło olśnienie, że to jednak błąd w druku Smile

Na poniższym zdjęciu części na kartoniku w prawym dolnym rogu powinny być ponumerowane jako 10a-f.

[Obrazek: WINR8i7l.jpg]

A tutaj po przyklejeniu:

[Obrazek: 34XJOPul.jpg]

Niestety, źle dobrałem kolor retuszu, i wygląda on bardzo ciemno. Spróbuję dziś rozrobić nową farbę, ale moje umiejętności w tym zakresie kuleją.
Odpowiedz
#3
Mój ojciec również klei ten czołg i zakupiłem mu farbkę Pactry A30.

[Obrazek: th_DSC00118_zps78a486c0.jpg]

Na zdjęciu przy silnym świetle i dużym zbliżeniu widać różnicę w barwie, jednak przy użyciu oka sprawia wrażenie świetnie dobranej.
Odpowiedz
#4
(26-06-2014, 10:40)Arturo link napisał(a): Mój ojciec również klei ten czołg i zakupiłem mu farbkę Pactry A30.

[Obrazek: th_DSC00118_zps78a486c0.jpg]

Na zdjęciu przy silnym świetle i dużym zbliżeniu widać różnicę w barwie, jednak przy użyciu oka sprawia wrażenie świetnie dobranej.

Ja używam farb tempera, i mieszam je samodzielnie. W Cromwellu barwa spodu czołgu jest jaśniejsza, więc konieczne jest użycie kilku odcieni.
Odpowiedz
#5
(26-06-2014, 09:29)piter85 link napisał(a): Jest to mój pierwszy czołg, i kiedy patrzę na arkusze z kołami i ich mocowaniem, mam wątpliwości, czy wystarczy mi umiejętności i cierpliwości.
Bez obaw, spokojnie dasz rade z kołami, nie są wcale trudne tylko potrzeba cierpliwości bo troche zabawy jest jak to przy każdym czołgu. PDT_Armataz_01_14

A model wybrałeś bardzo fajny, napewno będe śledził postępy bo sam sie za niego biore jak tylko skoncze 4tp Wink
W budowie: , pzinż 140 z MM, Airacobra 1:50, TKS
Ukończone: "Chi-he" z MM, "T-34/85" z MM, Crusader III z MM
Odpowiedz
#6
Chciałem przez weekend ruszyć z kopyta z pracami nad czołgiem, ale nie udało się - Spitfire latający nad Krakowem wyrwał mnie na lotnisko z lornetką Smile Niesamowity widok, w dodatku powodujący chęci rzucenia Cromewlla na rzecz Spitfire'a Smile

Udało mi się wyciąć i uformować kilka elementów zawieszenia:

[Obrazek: ueFRQxul.jpg]
[Obrazek: 0khU8UZl.jpg]
[Obrazek: BsisC6sl.jpg]

Tak prezentują się po przyklejeniu w odpowiednich miejscach:

[Obrazek: R85CZ9il.jpg]
[Obrazek: ZfOSBOil.jpg]

W międzyczasie zacząłem wycinać koła:

[Obrazek: RJYdtudl.jpg]

Stan na chwilę obecną:

[Obrazek: 2Tewhrdl.jpg]

Jak na moje możliwości, wyszło całkiem dobrze, ale niestety, parę błędów wyszło.
Nie wyretuszowałem krawędzi płyty dolnej, prez co wyszła solidna biała linia :mil1:. Oprócz niej, w kilku innych miejscach również zabrakło retuszu. Nic z tym już niestety nie zrobię. Liczę, że gąsienice zasłonią Smile

W następnej kolejności będą powstawały koła, i spodziewam się, że trochę mi to zajmie Smile
Odpowiedz
#7
Ja jednak sugerował bym kontynuację Cromwella do końca zwieńczonego modelarskim sukcesem, bo model jest wdzięczny i w trakcie tworzenia jak i po skończeniu. Spita zawsze można sobie zrobić w dalszej kolejności, a piszę to jako miłośnik pancerki, więc trzymam kciuki i kibicuję  PDT_Armataz_01_34
Jak by co to można pójść dalej i pomalować cały model z walorką samodzielną. Ziomal  PDT_Armataz_01_18 w razie czego służę radą i pomocą, wszak w jednym mieście mieszkamy to problemu z tym nie będzie  :mil11:
Pozdrawiam
Odpowiedz
#8
A dlaczego nie możesz wyretuszować ??
Bierzesz kredkę lub cienki pędzelek w łapki i hajda!
Poza tym i tak będzie to zasłonięte przez koła więc wszelkie maziaje będą niewidoczne lub mało widoczne...

Pozdrawiam
Odpowiedz
#9
(02-07-2014, 10:11)leon65z link napisał(a): Ja jednak sugerował bym kontynuację Cromwella do końca zwieńczonego modelarskim sukcesem, bo model jest wdzięczny i w trakcie tworzenia jak i po skończeniu. Spita zawsze można sobie zrobić w dalszej kolejności, a piszę to jako miłośnik pancerki, więc trzymam kciuki i kibicuję  PDT_Armataz_01_34
Jak by co to można pójść dalej i pomalować cały model z walorką samodzielną. Ziomal  PDT_Armataz_01_18 w razie czego służę radą i pomocą, wszak w jednym mieście mieszkamy to problemu z tym nie będzie  :mil11:

Dzięki za zachętę. Na razie Cromwell pozostanie, ale szukam Spitfire w międzyczasie Smile

(02-07-2014, 10:46)Lukee link napisał(a): A dlaczego nie możesz wyretuszować ??
Bierzesz kredkę lub cienki pędzelek w łapki i hajda!
Poza tym i tak będzie to zasłonięte przez koła więc wszelkie maziaje będą niewidoczne lub mało widoczne...

Pozdrawiam

Używam do retuszu farb tempera i dość małego pędzelka. Stwierdziłem, że próby retuszu na sklejonym modelu często wyglądają gorzej, niż brak retuszu. Dlatego jeżeli coś przegapię przed sklejeniem, później retuszuję tylko, jeżeli mam pewność, że nie spieprzę Smile
Odpowiedz
#10
(02-07-2014, 02:07)piter85 link napisał(a): Używam do retuszu farb tempera i dość małego pędzelka. Stwierdziłem, że próby retuszu na sklejonym modelu często wyglądają gorzej, niż brak retuszu. Dlatego jeżeli coś przegapię przed sklejeniem, później retuszuję tylko, jeżeli mam pewność, że nie spieprzę Smile

Jeśli model był zacaponowany to spokojnie możesz malować mając pod ręką wilgotną ściereczkę, poprawki od razu. Druga metoda to bardzo rozwodniona (rzadka) farba w większej ilości na pędzelku. Tylko dotykasz do krawędzi a higroskopia kartonu ciągnie farbę wzdłuż, pod warstwa druku.
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
#11
Do retuszu na gotowych elementach używaj szpilki zamiast pędzelka, będzie wolniej ale dokładniejWink Świetnie Ci idzie z tym cromwellem jak narazie, powodzenia przy kołach i gąskachSmile
W budowie: , pzinż 140 z MM, Airacobra 1:50, TKS
Ukończone: "Chi-he" z MM, "T-34/85" z MM, Crusader III z MM
Odpowiedz
#12
Ja długi czas retuszowałem zestawem pędzelków który pojawiał się w marketach sieci stonka w okresie szału zakupów szkolnych. Najcieńszy z nich, ok 2-3 mm średnicy obgryzałem skalpelem żeby wyglądał mniej więcej tak(przepraszam, nie chce mi się wstawiać zdjęć PDT_Armataz_01_27):
            /|
          /  |
        /    |
      /      |
    /        |
  /          |
/______|
|            |

Mniejsze ryzyko maźnięcia tego co nie potrzeba Wink


Powodzenia w dalszej budowie, na razie dobrze idzie Wink
"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG
Odpowiedz
#13
Jeżeli boisz się farbką, to weź nawet miękki ołówek i nim pociągnij. COKOLWIEK będzie lepsze i mniej widoczne niż biała krecha. Nic nie nawala tak po oczach jak biel na ciemnoszarym tle. Gąsienice nie pomogą. Biel będzie się przebijac pomiędzy, a szary kolor z ołówka wogóle.

Tak na marginesie, bardzo cieszy mnie fakt, że podjąłeś się relacji Smile Zaglądam i obserwuję -  :milbravo:
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Messerschmitt 109G-6 - Kartonowa Kolekcja krystianeq 7 4,076 25-03-2021, 09:13
Ostatni post: Karas
  Hawker Hurricane Mk IIb; Kartonowa Kolekcja; 1:33 Wiatr1000 21 7,218 05-09-2020, 12:55
Ostatni post: Wiatr1000
  [R] Sopwith F.1 ''Camel'' Kartonowa kolekcja F4ntx 10 4,913 03-10-2018, 06:09
Ostatni post: F4ntx
  [G] Messerschmitt Me 109G-6 Kartonowa kolekcja. F4ntx 4 3,106 31-08-2018, 10:39
Ostatni post: F4ntx
  Me-109 Kartonowa Kolekcja Relacja maciekz45 15 9,209 09-12-2015, 06:12
Ostatni post: maciekz45
  (G) A6M2 Kartonowa Kolekcja pierwszy model w życiu maciekz45 13 7,842 28-03-2015, 01:33
Ostatni post: łosiu
  ORP Kraków 1:100 Kartonowa Kolekcja kuwer19 3 3,972 10-10-2014, 10:03
Ostatni post: VERGIL25
  [R] Messerschmitt Me109 F-4 - Kartonowa Kolekcja 12 yemu 26 9,424 12-05-2014, 11:48
Ostatni post: yemu
  [R] Polikarpow Po-2 WS (LNB) - Kartonowa Kolekcja 1/2013 orzech 61 25,252 12-02-2014, 12:47
Ostatni post: orzech
  [R] Ćma niedźwiadkowa, czyli Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 1:33 maniek15 11 5,387 06-02-2014, 04:14
Ostatni post: maniek15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości