Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[WKM2][R] IJN AKAGI 1:200 angraf-model odpoczynkowy ;)
#1
Po remoncie mieszkania wróciło wszystko na swoje miejsce oraz zostały wznowione prace nad modelami, ale pewnie był bym chory gdybym nie zaczol także coś nowego, wybór padł na długo oczekiwaniy model IJN AKAGI, na zmianę z drugim modelem japońca "chikuma" będzie powstawała właśnie ta deska do prasowania, chyba jeden z najpiękniejszych lotniskowców przynajmniej w moim odczuciu.
Na chwilę obecną powstaje szkielet oczywiście wycięty laserowo który uchronił mnie od blaz na palcach od wycinania olbrzymiej ilości elementów w tekturze 2 i 1 mm. Podczas prac przy poszyciu chciałem pierwszy raz zastosować metodę podposzycia jednak że tego nigdy nie robiłem to postanowiłem tą metode wypróbować kiedy indziej przy jakimś mniejszym modelu a tu zastosuję metodę którą już znam czyli pianka.
Na początek okładka oraz jak  wygląda zestaw wycięty laserowo oczywiście sam szkielet
[Obrazek: th_okl_zpsb9880d83.jpg] [Obrazek: th_akagi_zps5e5dbcdb.jpg]

Tak wyglądają wszystkie żebra:
[Obrazek: th_akagi1_zpsad11224b.jpg]

A tu cały szkielet czekający na piankowanie
[Obrazek: th_akagi2_zps6d7376e8.jpg] [Obrazek: th_akagi3_zpsfe6525eb.jpg]

Odpowiedz
#2
Szkielet zapiankowany, tym razem była to pianka montażowa a nie jak ostatnio gąbka do sztucznych kwiatów, zdecydowałem się na piankę montażową ze względu na szkielet który ma dodatkową podłużnicę wzdłuż calego szkieletu co by znacznie utrudniło docinanie poszczególnych kawałków painki.
Tak wygląda potwór zaraz po piankowaniu
[Obrazek: th_akagi4_zpsb2c15433.jpg]

A tak po wstępnym obcięciu pianki, teraz szkielet poleżakuje kilka dni tak by pianka swobodnie jeszcze rosła.
[Obrazek: th_akagi5_zpsf955e7ec.jpg]
Odpowiedz
#3
Se popatrzę, może się czegoś konkretnego nauczę no ???
Odpowiedz
#4
Przy "zapuszczanych piankach" zawsze mnie fascynuje jak dobrać odpowiednią ilość, żeby nie rozsadziło szkieletu. Ładny mi model "odpoczynkowy" Big Grin
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#5
Szkieletu raczej nie rosadzi bo pianka ma gdzie uciekać, gorzej by było jak by te wnęki były bardziej zabudowane wtedy by pewnie szkielet zwichrowalo.
Odpowiedz
#6
Kadłub już wyszlifowany z nadmiaru pianki teraz czego go długie i żmudne szpachlowanie i szlifowanie tego zawsze nie lubię bo jest przy tym pełno pyłu ale teraz będę to przy tak dużym modelu robił w piwnicy Wink
[Obrazek: th_akagi6_zps5286bd0b.jpg]
[Obrazek: th_akagi7_zpsb46ccf10.jpg]

A tu zdjęcie które pokazuje że modelu nie skręciło ani nie powyginało nie które elemnty tylko mi się poodklejały głównie górna część jak model leżał do góry nogami podczas szlifowania.
[Obrazek: th_akagi8_zps3b655335.jpg]
Odpowiedz
#7
Kadłub wstępnie przetarty szpachlą akrylową po to by pozbyć sie najwiekszych dziur oraz nierówności teraz pójdą grupsze działa czyli szpachlówka z utwrdzaczem by nadać odpowiednią gładkość a przede wszystkim twardość.
[Obrazek: th_akagi9_zps6b1645e8.jpg]
[Obrazek: th_akagi10_zps829e8b89.jpg]


A tu dostałem od wydawcy taki mały bonusik
[Obrazek: th_akagi11_zps64f10912.jpg]
Odpowiedz
#8
no nieeeeeee!!! Teraz to się zagotowałem :/
rdzewieją: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 (GPM 10/2010) | JAGDPANZER IV Ausf.F (Modelik 11/06) | XP-61E (Orlik 11/2009)

się robią: StuG 40 F OSTKETTEN (GPM 13/2009) | Ju-88 C-6 Nightfighter (KA 5-6/2012)
Odpowiedz
#9
Czemu?
Odpowiedz
#10
Cześć tomo11, będę śledził Twoją relację z dużym zainteresowaniem. No i oczywiście zapraszam do WKM-u.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#11
Zastanawiałem się nad konkursem ale czasowo chyba bez szans, główny piorytet na konkurs to chikuma, ale z drugiej strony spróbować zawsze idzie Wink
Odpowiedz
#12
Super! dopisuję do listy i proszę o dodanie znacznika WKM w tytule relacji  8)
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#13
Model wstępnie wyszpachlowany szpachlą z utwardzaczem, kadłub od razu bardziej twardy i stabilniejszy zawsze używałem szpachlówki firmy NOVOL, teraz pierwszy raz spróbowałem firmy AUTO-FIT i powiem że jest bardzo fajna w szlifowaniu a równie twardza jak firmy NOVOL więc polecam.
Teraz zostaję tylko szpachlowanie na tip top do tego użyję szpachli AUTO-FIT wykończeniowej z utwardzaczem a późńiej malowanie podkładem aż do uzyskania idealnej powierzchni.
[Obrazek: th_akagi12_zps3b82fea3.jpg]
Odpowiedz
#14
Po kilku wizytach w piwnicy kadłub zaczyna nabierać porządanego efektu tzn na razie połowa, druga połowa to kolejne wizyty w piwnicy Wink ale nie ma źle bo przy każdej wizycie w piwnicy czeka schłodzony leszek więc warto tam iść Smile) Trzeba łączyć przyjemne z porzytecznym co nie Wink
[Obrazek: th_akagi13_zps55d64d74.jpg]
Odpowiedz
#15
(26-07-2014, 08:25)tomo11 link napisał(a): bo przy każdej wizycie w piwnicy czeka schłodzony leszek więc warto tam iść Smile) Trzeba łączyć przyjemne z porzytecznym co nie Wink
No pewnie, ze trzeba.  PDT_Armataz_01_28
Kadłub będziesz malował?
Odpowiedz
#16
Tak kadłub będzie malowany a co za tym idzie... kolejna wizyta w piwnicy Smile a tak na poważnie to myślałem wcześniej po wstępnym szpachlowaniu obklejenie kartonem barwionym ale nie bardzo mi to wychodzi więc nie będę się męczył i będę malował
Odpowiedz
#17
Przyszła pora na zaprezentowanie tego nad czym pracowałem kilka ostatnich dni w piwnicy, kadłub wyszlifowany oraz pomalowany czeka na montaż śrub i reszty drobnicy, później pójdzie na to ostatnia warstwa lakieru i kolejny etap czyli burty. Na chwilę obecną można powiedzieć że jestem zadowolony z efektu ale zobaczymy jak będzie się to wszystko prezentowało ze wspomnianą wcześniej drobnicą.

[Obrazek: th_akagi14_zps1794f854.jpg]
[Obrazek: th_akagi15_zpsd7aad6fd.jpg]
[Obrazek: th_akagi16_zps4b1113ef.jpg]
Odpowiedz
#18
Pięknie idzie tylko nasuwa się jedno pytanie. Czy w oryginałach dna też były tak gładkie, że nie widać było śladów łączeń poszczególnych elementów?. Wydaję mi się to trochę przekombinowane i nakierowane głównie na idelanie proste dno.
Odpowiedz
#19
Fishbed, oklejki zrobione wg wycinanki też nie odwzorowują śladów łączeń elementów. Gdybyśmy chcieli dokładnie odwzorować dno i burty, musielibyśmy mieć schemat ułożenia blach poszycia.

Dla mnie rewelacja. Mucha nie siada.
Odpowiedz
#20
Przyszedł czas na kolejną aktualizację, wały napędowe zrobione jednak tak jak w chikumie samych śrub oraz sterów nie będę narazie montował by uniknąć urwania tych części podczas dalszej budowy. Teraz zaczynam walkę z tym czego najbardziej się boje czyli burty chodzi mi jeszcze po głowie malowanie całego modelu ale muszę jeszcze się nad tym zastanowić.
[Obrazek: th_akagi17_zpsb7dc943c.jpg]
[Obrazek: th_akagi18_zps81f4fb8c.jpg]

A tu postanowiłem na tym etapie budowy zakupić mały komplecik kolejnych elemntów wyciętych laserowo, pokłady ryflowane które uplastycznią jeszcze bardziej sam model i mam nadzieje nadają mu jeszcze bardziej realistycznego wyglądu. Same pokłady są bardzo ładnie wygrawerowane i świętnie się już prezentują a po pomalowaniu pewnie jeszcze lepiej.
[Obrazek: th_akagi19_zpsb3867f9c.jpg]
[Obrazek: th_akagi20_zps2d43f311.jpg]
Odpowiedz
#21
Mając troszkę więcej czasu postanowiłem go wykorzystać na budowę akagi, więc co nie co od ostatniej aktualizacji doszło, bałem się troszkę tych elemntów ponieważ szkielet swoje przeszedł podczas piankowania szlifowania i szpachlowania i w górnej części nie wyglądał za ciekawie no ale wszystko na razie jest ok.
[Obrazek: th_akagi21_zps5368adf9.jpg]
[Obrazek: th_akagi22_zps67a1b336.jpg]
[Obrazek: th_akagi23_zps3f4a7fd2.jpg]
Odpowiedz
#22
Kolejna odsłona budowy lotniskowca, zaczołem w końcu oklejać model burtami które wzbudziły tyle emocji że są podzielone na zbyt dużo części, ja postanowiłem model malować w całości więc zbytnio tym się nie przejmowałem bo miejsca łączeń i tak zaszpachluje, ale powiem że podczas budowy w standardzie może to być jakiś problem co prawda na chwilę obecną wszystko ładnie pasuje na łączeniach jednak mniej doświadczeni modelarze mogą mieć z tym troche zabawy. Ja jestem co prawda na 6 elemncie ale taki sposób dzielenia ma także plus szczególnie na fragmenice bąbla który w tak krótkich odcinkach jest z pewnością łatwiejszy w nadaniu odpowiedniego kształtu.
[Obrazek: th_akagi24_zpseae3a8c3.jpg] [Obrazek: th_akagi25_zps39258248.jpg]
Odpowiedz
#23
Ślimaczym tempem obkleiłem jedną stronę burt, troszkę to trwało ale w połowie zerwałem całą burtę i postanowiłem je zrobić troszkę innym sposobem, mianowicie elementy burt podkleiłem na brystolu łącząc je od razu po pięć tych małych kawałków z czego uzyskałem cztery kawałki burt tak przygotowane fragmenty uformowałem i przykleiłem, łączenia zaszpachlowałem i pomalowałem podkładem teraz prace trwają nad drugą stroną.
Po skończeniu burt będę musiał jeszcze raz pomalować dno bo troszkę je podczas klejenia burt poharatałem.

[Obrazek: th_akagi26_zps7b69ad74.jpg][Obrazek: th_akagi27_zps2a327259.jpg][Obrazek: th_akagi28_zps9a52578e.jpg]
Odpowiedz
#24
Prace nad drugą stroną burt trwają a tymczasem by nie było że się obijam zdjęcie dziobu nad którym pracowałem ostatnio.
[Obrazek: th_akagi29_zps904ff1c6.jpg]
Odpowiedz
#25
Prace nad burtami zakończone teraz wklejam drobne elementy które tam się znajdją a następnie rozpocznę malowanie burt. Na chwilę obecną model skleja się bez większych problemów i nie było jak na razie problemów z pasowaniem części.
Myślę że na chwilę obecną kadłub nie wyszedł najgorzej tym bardziej że to mój najbardziej jak na razie skomplikowany kadłub okrętu.
Nastęonym razem postaram się wrzucić lepszej jakości zdjęcia bo muszę na tego olbrzyma kupić jakieś jednolite duże tło.
[Obrazek: th_akagi30_zpsabdc4037.jpg] [Obrazek: th_akagi31_zps0c721fda.jpg] [Obrazek: th_akagi32_zps05535582.jpg] [Obrazek: th_akagi33_zps56d1ee2e.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33 messer 8 1,771 , 07:50
Ostatni post: żółtodziób
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,362 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [R] F-35 A LIGHTNING II ANGRAF 176 MatrixOST 8 1,544 25-03-2024, 08:46
Ostatni post: MatrixOST
  Queen Elizabeth 1:200 Angraf arh_raphael 10 2,562 22-03-2024, 09:25
Ostatni post: qn
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 698 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,473 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,500 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,790 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [G] Lokomotywa spalinowa SM42 ANGRAF 1:25 tomo11 3 2,454 04-08-2023, 03:04
Ostatni post: tomo11
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,115 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości