Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[N] PZL-50A "Jastrząb" - Kartonowa Kolekcja nr 21
#1
  [Obrazek: PZL50_1_zps15547c3d.jpg]

    W dwudziestym pierwszym numerze Kartonowej Kolekcji został opublikowany model polskiego samolotu myśliwskiego PZL-50A "Jastrząb". Jak wiadomo samolot ten nigdy nie znalazł sie na wyposażeniu polskiego lotnictwa wojskowego. Przed drugą wojną światową zdołano zbudować jedynie dwa prototypy oraz uruchomić produkcję serii informacyjnej. Model z KK przedstawia docelową wersję seryjną myśliwca oznaczoną jako PZL-50A "Jastrząb".
    Jest to już moje drugie podejście do tego samolotu. Projekt mojego pierwszego modelu "Jastrzębia" powstał jeszcze w 2005 roku, jednak nie został on opublikowany. Po blisko 9 latach powróciłem do tematu przygotowując całkowicie od nowa obecny model. Od razu też chciałbym zaznaczyć, że ze względu na nie istniejącą dokumentację techniczną "Jastrzębia" model jest moją autorską wizją wyglądu tego samolotu. Wierzę, że aktualna rekonstukcja PZL-50A zaproponowana przeze mnie w "Kartonowej Kolekcji" jest bliska pierwowzorowi, zwłaszcza w ujęciu obecnej, nadal stosunkowo niewielkiej wiedzy o wyglądzie tej maszyny.
    Kilka słów o samym modelu i opracowaniu. Skala 1:33, autor Paweł Mistewicz. Objętość to 4 arkusze kartonu offsetowego oraz 1 arkusz miękkiego, na których odwzorowano w sumie 369 części. W druku (tradycyjnym offsetowym) zastosowano kolor srebrny.
Zawartość numeru:
- elementy modelu oraz szablony (4 arkusze kartonu offsetowego + 1 miękki),
- rys historyczny (1 strona),
- opis budowy (6 stron, w tym 2 z rysunkami montażowymi),
- rysunek zestawieniowy modelu (1 strona).
    Numer KK z modelem "Jastrzębia" będzie dostępny w salonach Empik, sklepach modelarskich oraz w sprzedaży wysyłkowej bezpośrednio u wydawcy od 15 października. Cena detaliczna zeszytu to 25 zł. Dla potrzebujących przygotowany został zestaw tekturowych elementów wycinanych laserem (szkielety i detale) w cenie 10 zł. Jak zwykle te i inne informacje można znaleźć na stronie wydawcy.

Poniżej okładka i zdjęcia modelu roboczego, do budowy którego w ramach testów wykorzystałem elementy laserowe.

[Obrazek: th_kk21_okladka_zps133dcad3.jpg]  [Obrazek: th_pzl50_2_zps992749b4.jpg]  [Obrazek: th_pzl50_4_zps8de4648b.jpg]  [Obrazek: th_pzl50_3_zps1128e651.jpg]

Pozdrawiam,
Paweł Mistewicz
Odpowiedz
#2
Witam,
Zakładam że model jest w malowaniu jak na zdjęciach, czy przewidziana jest wersja w "fikcyjnym kamuflażu"?
pozdrawiam,
P.S. Fajny temat. !
P.S.2 A może teraz A-10 ?  :Smile
Odpowiedz
#3
Zaskoczenie było w Przeciszowie...bardzo pozytywne. Model zapewne dopracowany i jest alternatywą dla kamuflowanego z WAK. Czy ten srebrny da radę bez przygód pomalować Caponem?
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#4
YES YES YES.... miałem jeszcze raz skleić tego od konkurencji ... ale jak zobaczyłem zdjęcia z Przeciszowa... to aż japa mi się uśmiechnęła.. :-)
Odpowiedz
#5
W tym momencie wychodzę z biura i idę do Empiku, mam nadzieję że już jest :3
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#6
W Radomiu już jest. I mam swój egzemplarz. Warto.

Kilka fotek na szybko telefonem. Mam nadzieje że widać druk srebrny.
[Obrazek: th_DSC_0482.jpg] [Obrazek: th_DSC_0484.jpg] [Obrazek: th_DSC_0485.jpg] [Obrazek: th_DSC_0487.jpg]

Ogólnie spory wysyp modeli w Empiku mam... oprócz "Jastrzębia" jest jeszcze Nieuport 17 (MPM), Sherman(Answer), Foka (Hal), Pzkpfw 38 (Drafmodel).
Odpowiedz
#7
To samo w Wawie przy Świętokrzyskiej. Oprócz tego co wymienił Struna jeszcze jest Willys i jakiś lotniskowiec ogromny Tongue

Jeśli chodzi o model Pawła to mogę powiedzieć jedno. To wydawnictwo to wzór do naśladowania dla innych. Rysunki montażowe są doskonałe i bardzo czytelne. Do jakości druku nie można się przykleić. Do tego był to najtańszy model na empikowej półce, a obszerniejszy od części pozostałych. Do tego zdjęcia, opisy. Cód, miód i orzeszki. Piękny jest ten Naucz sie pisać po polsku. Można zrobić mini dioramkę z F-16 i PZL-50A, wszak dwa Jastrzębie! Wink

Pozdrawiam

edit: co za menda mnie moderuje? Tongue
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#8
Zajrzałem do Empiku obaczyć co tam półki sprzedają i summa sumarum wyszedłem z tym modelem  PDT_Armataz_01_01
Jak już się nauczę kiedyś samoloty sklejać to z całą pewnością wezmę go na warsztat.
Bardzo ładny druk, uczta dla oczu w 2D, a co dopiero jak ktoś go ładnie sklei.
[Obrazek: 827a8973f6646cf4m.jpg]
Odpowiedz
#9
Srebrny ma trzy odcienie Smile -fajnie bo trochę ożywia monotonię jednolitej powierzchni. Na prawie wszystkich prototypach PZL widać jakby szlif blach  nadawał kilka odcieni poszyciu. Dwa "malowania" steru kierunku do wyboru-biały i srebrny. Zwijki luf na półkredowym cienkim papierze ( można było dać te od goleni podwozia tak samo),dodano szablony podklejek poszycia skrzydeł- może wydawcy, projektanci zaczną dodawać takie rzeczy do swoich projektów...
Szkielet zakolorowany to bardzo dobry pomysł szczególnie kiedy na końcu wycinamy wcięcia na wsunięcie  wręgi. Przy białym łatwo pomylić wtedy gdzie robić wcięcie.
Bardzo fajna nowość-Poproszę teraz  o tak opracowanego Łosia.
ps.wręgi oznaczone* podkleić tekturą 1mm Wink
Chyba wszystko co ukazało się  o Jastrząbku:
http://odkrywca.pl/pzl-p-50-jastrzab,232844.html
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#10
Witam mam pytanie do Kolegi (bonk) co to za ogromny lotniskowiec ???
Odpowiedz
#11
To IJN AKAGI z Answer'a Aż dziw bierze że dostępny jest w Empiku Wink
Odpowiedz
#12
W Empiku w Szczecinie widziałem siedem sztuk Kartonowej Kolekcji z Jastrzębiem. Po mojej tam wizycie zostało tylko sześć :-) Fajny modelik.  :milbravo: Na pewno się za niego zabiorę. Tylko nie wiem jeszcze kiedy.  :o Pozdrawiam Kolegów i Pana Pawła! Tak trzymać!
Odpowiedz
#13
Niestety mam go i ja...
...i weź tu człowieku coś kasy zaoszczędź.  PDT_Armataz_01_19
Odpowiedz
#14
Racja! Kasy się nie da nijak zaoszczędzić!  PDT_Armataz_01_07 Ciągle wydają coś, co człowiek musi kupić. Musi, bo inaczej się udusi  Big Grin Big Grin Big Grin A tak a propos wydawania pieniędzy: czy ktoś wie kiedy w sprzedaży pojawi się zapowiadany MiG-21SMT z Answera? A MiG-23? A CASA? A Tu-154? O Matko! Trzeba ostro oszczędzać, żeby na wszystko starczyło.... PDT_Armataz_01_13
Odpowiedz
#15
MIG był chyba już dostępny w Przeciszowie??
Odpowiedz
#16
Ja tez go mam. Cena przyzwoita, ale nie ma nic za darmo. Coś nie dawało mi spokoju z grubością kartonu, na którym wydrukowany jest model, taki jakiś wiotki był. Zmierzyłem i ma on grubość 0,18 [mm]. Poprzedni model samolotu z tego wydawnictwa F-104, jest wydrukowany na kartonie 0,21 [mm]. Ten grubszy karton mnie osobiście bardziej odpowiada. Przy tych grubościach 0,03 [mm] robi różnicę. Dla jednych będzie to wada dla innych zaleta. To tak gwoli informacji.
Odpowiedz
#17
Piękny model. Czeka już u mnie na półce i jeśli mnie tylko walka z Hellcatem nie zniechęci to będzie to prawdopodobnie mój następny model.

Jako że to mój pierwszy post serdecznie wszystkich witam.

Pozdrawiam
kRis
Odpowiedz
#18
Zakupiłem i ja. Teraz musi poczekać, ale jest to pierwszy model wydany w formie papierowej (po powrocie kupiłem elektroniczne do wydruku we własnym zakresie), za który mam ochotę się zabrać. Cała reszta to stare modele, które absolutnie mnie nie interesują tematycznie.

Panie Pawle: na 2014 planuje Pan wydać coś jeszcze? Może wzorem innych wydawnictw zacznie Pan na stronie wydawnictwa informować o kolejnych planach wydawniczych? Będzie łatwiej planować wydatki...
Odpowiedz
#19
Termin ukazania się kolejnego numeru
Kartonowej Kolekcji: luty 2015, Panowie wystarczy czytać ze zrozumieniem... PDT_Armataz_01_22
Odpowiedz
#20
Pozytywna wiadomość od ZbiGa:
Arkusze zacaponowane,nic się nie rozmazuje.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#21
  Tak, były pewne obawy, czy srebrna farbka nadruku "wytrzyma" caponowanie.
  Wytrzymała, bez jakichkolwiek zmian koloru, czy linii.
  Można zatem śmiało, bez obaw modelik caponować.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [N] Kartonowa Kolekcja 35 Hawker Hurricane Mk I bonk 11 4,370 15-01-2021, 11:58
Ostatni post: radzias
  [N] AH-64A Apache - Kartonowa Kolekcja nr 33 Paweł M. 6 4,271 25-11-2019, 03:15
Ostatni post: Maciejesław
  [N] Bu 181 Bestmann - Kartonowa Kolekcja nr 32 Paweł M. 11 5,965 05-04-2019, 08:13
Ostatni post: maluch116a
  [N] Hurricane Mk IIC, Kartonowa Kolekcja nr 31 Paweł M. 21 9,821 03-11-2018, 02:56
Ostatni post: MeFisto
  [N] WAK - F-16D Jastrząb Wydawnictwo WAK 1 2,304 20-07-2018, 05:31
Ostatni post: dexter
  [N] AH-1F "Tzefa" Kartonowa Kolekcja nr 30 Paweł M. 2 3,092 04-07-2018, 06:06
Ostatni post: Lesio73
  [N] Sopwith F.1 "Camel" Kartonowa Kolekcja nr 29 Paweł M. 12 6,371 15-01-2018, 08:15
Ostatni post: Karas
  [N] Dodatki żywiczne 1:33 - Kartonowa Kolekcja Paweł M. 4 5,692 05-11-2017, 07:37
Ostatni post: Paweł M.
  [N] SB2U-2 Vindicator - Kartonowa Kolekcja nr 28 Paweł M. 10 6,521 01-09-2017, 11:23
Ostatni post: Gregory
  [N] Typ 5 "Chi-ri" Kartonowa kolekcja nr 27 Paweł M. 4 3,950 24-04-2017, 08:14
Ostatni post: Lesio73

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości