Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja/Galeria] Konkurs senior: Spitfire Mk.Vb(K.A.1/2005)
#26
Upss. jak ja to zrobiłem?.Marcinie niestety kabinka już na swoim miejscu. Proszę o łagodny wyrok. Na usprawiedliwienie powiem ,że kleję po pracy wieczorami na małym skrawku biurka i wszystkie materiały, rysunki, mam dookoła siebie, a nie przed oczami, ale pamiętam ,że starałem się nic nie schrzanić z tym celownikiem ,a tu taka niespodzianka. No nic to, moje potknięcie a przestroga dla innych. Tak nie wklejamy celownika. Dzięki Marcinie za uwagę, Przynajmniej inni nie mają problemów z oczami.
Odpowiedz
#27
Witam,
Dzisiaj udało mi się skleić do kupy podwozie. Jeśli chodzi o golenie to nie było problemów z ich sklejeniem. Prawdopodobnie niektórych widzów tej relacji rozczarowałem stosując kupne koła z drewna . No niestety jestem leniuszkiem i tam gdzie to możliwe ułatwiam sobie życie. Jeśli kogoś to interesuje to takie drewniane koła zwykle maluje zwykłym tuszem kreślarskim którego buteleczkę mam do tej pory od czasów technikum.

A oto podwozie:

[Obrazek: 7aef96ea8a990cecm.jpg] [Obrazek: 68069c57763f4ff9m.jpg] [Obrazek: 6f54de7b4b4fef78m.jpg] [Obrazek: f5741ffa3d7087d2m.jpg] [Obrazek: cb83587cc090bd9cm.jpg]

Myślę ,że to już będzie powoli koniec i w tym nadchodzącym tygodniu uda mi się już skończyć ten model i oszczędzę sobie więcej wstydu.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#28
Witam wszystkich,

Tak to już koniec .Nie będę was już dłużej męczył tą relacją. Model zakończyłem wczoraj i wczoraj już miała być wstawiona galeria końcowa, ale po wieczornej sesji zdjęciowej moja żona orzekła ,że jej się zdjęcia nie podobają. Poradziła mi abym wykonał zdjęcia przy świetle dziennym. Jednak kilka zdjęć z wieczornej sesji mi się podobało. Dzisiaj rano zrobiłem zdjęcia przy włączonej lampie i tym razem mi się zdjęcia nie podobały, więc wyłączyłem lampę i dorobiłem trzecią sesję zdjęciową. Dlatego wybaczcie , ale postanowiłem wstawić zdjęcia ze wszystkich trzech sesji. Ustawienia samolotu będą się powtarzać , ale mam nadzieję, że zadowolą one wszystkich wybrednych widzów.


A więc oto sesja wieczorna:

[Obrazek: 490183cbdfc5011fm.jpg] [Obrazek: 1e827b769240ece5m.jpg] [Obrazek: c0196d379996deacm.jpg] [Obrazek: 8eb06ce797a4f84cm.jpg] [Obrazek: bd7e8edaf647f4b9m.jpg] [Obrazek: 6d3db72b34689780m.jpg] [Obrazek: 1a3aa7627fc7a2f8m.jpg] [Obrazek: 95eccddcdd45ae5fm.jpg] [Obrazek: 334ba4ec1a2a4459m.jpg] [Obrazek: 67e8aa75c79a5212m.jpg] [Obrazek: a7ce9814a5877040m.jpg] [Obrazek: 0f8a4adf760d5e94m.jpg]

A oto sesja dzienna przy włączonej lampie:

[Obrazek: 9e6904b33bde7a43m.jpg] [Obrazek: ed0842b4b6e2cd81m.jpg] [Obrazek: 206166703389e3fbm.jpg] [Obrazek: 7e902b81f5d1d65fm.jpg] [Obrazek: fa52c59dfde904bem.jpg] [Obrazek: 0e233fb0be861485m.jpg] [Obrazek: 0016d1e387184eecm.jpg] [Obrazek: a2dda2f0c2891a72m.jpg] [Obrazek: c0ef1969a71f6032m.jpg] [Obrazek: 1a7c461727b44b8fm.jpg] [Obrazek: 11c847d4634fff40m.jpg] [Obrazek: d48f8e0d066cbf04m.jpg]

A oto sesja bez lampy:

[Obrazek: f14563a994fd1ae4m.jpg] [Obrazek: 8fe7d645cc21a760m.jpg] [Obrazek: d248bf3c32333e8em.jpg] [Obrazek: 6e1bfe558f8837bdm.jpg] [Obrazek: f8eed2bcb74f7eccm.jpg] [Obrazek: 2a083c5c1969fd6fm.jpg] [Obrazek: c6d761ddc14278cfm.jpg] [Obrazek: a64765d8bdcd2789m.jpg] [Obrazek: 978b609d103d02eem.jpg]


Kilka uwag co do końcowej budowy modelu.
Pozwoliłem sobie zapodać zdjęcia w większym rozmiarze niż 800x600. W sesji wieczornej można jeszcze było dostrzec mały mankament na śmigle ,ale już jest to poprawione. Niestety jedna z żyłek którą użyłem do wykonania anten? ,po pomalowaniu, troszeczkę mi się prawa strona obluzowała. Co do świateł pozycyjnych to autor radził użyć końcówek szpilek. Chciałem je użyć , ale nie byłem zadowolony z efektu więc użyłem mego ulubionego materiału czyli modeliny. Lakier – zawsze ostatecznie skończony model pokrywam jedną warstwą Nitrocellonu. Jest to lakier do impregnacji modeli latających. Rada dla potencjalnych użytkowników tego lakieru, żeby nie używali farbek akrylowych bo lakier ten szybciutko je rozpuszcza.

Podsumowując. Model trudny i raczej dla doświadczonych modelarzy. Spasowanie bardzo dobre .Najmniejszy błąd modelarza mści się w dwójnasób. Efekt końcowy wspaniały i dający dużo satysfakcji. Brawo Panie Marcinie za projekt i model. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim zaglądającym, dopingującym i czytającym tą relację. Mam nadzieję ,że komuś się ona na coś przyda.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#29
Hej
Jakiej żyłki użyłeś do zrobienia anten? To, co widać na zdjęciach wg mnie jest zdecydowanie za grube i w tym momencie nadaje się tylko do wymiany. Polecam żyłkę 0,2 mm. Po za tym śmigło jakieś takie dziwne mi się wydaje. Oczywiście to tylko moja subiektywna ocena, być może trochę się czepiam :mrgreen: W sumie całkiem przyjemny model.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#30
Jackyl To jest właśnie żyłka 0,2 mm. Niestety farbka zawsze będzie pogrubiać. W tym modelu po raz pierwszy użyłem żyłki i ją malowałem Humbrolem. Wcześniej używałem cienkiego drucika z transformatora i malowałem Pactrą. Niestety drucik mi się troszeczkę zawinął a Pactra bardzo ładnie schodziła przy byle dotknięciu. Ostatecznie myślę ,że będę używał żyłek i jeśli nie znajdę czarnej lub innej ciemnej to będę je malował Humbrolami. Muszę tylko starać się je lepiej naciągać. Co do łopat to przyjrzałem się dokładniej zdjęciom i faktycznie można mieć wrażenie ,że w niektórych miejscach wyglądają jakby były niedomalowane, ale to tylko światło tak się odbija. W realu są czarne.Jeśli miałeś na myśli ,że są jakieś takie skręcone to tak miało być. Pierwszy raz mi się udało tak delikatnie skręcić łopaty. Do tej pory mi się to nie udawało i bądź co bądź wykonywałem je jako proste. Tutaj są skręcone, więc takie jakie były i jestem z nich zadowolony.

Dziękuję koledzy za opinie i gratulacje. Co do następnego modelu to się waham bo jeden model już mam przed sobą i jest on z tych bardzo często prezentowanych i klejonych, a drugi, mniej znany muszę dopiero zakupić i czekać na jego przesyłkę. Na pewno relacja będzie tylko nie wiem kiedy. Jeszcze raz dzięki za gratulacje. Mam nadzieje ,że szef też będzie zadowolony.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#31
Witam
Po kolei :
Cytat:[To jest właśnie żyłka 0,2 mm. Niestety farbka zawsze będzie pogrubiać. W tym modelu po raz pierwszy użyłem żyłki i ją malowałem Humbrolem. Wcześniej używałem cienkiego drucika z transformatora i malowałem Pactrą. Niestety drucik mi się troszeczkę zawinął a Pactra bardzo ładnie schodziła przy byle dotknięciu. Ostatecznie myślę ,że będę używał żyłek i jeśli nie znajdę czarnej lub innej ciemnej to będę je malował Humbrolami.
Cała tajemnica tkwi właśnie w naciągnięciu żyłki. Ja robię to tak:
- w kadłubie robię malutka dziurkę i w nią wprowadzam nie pomalowana żyłkę bez kleju, dosyć długi kawałek ok. 1,5-2 cm
- żyłkę dopiero teraz unieruchamiam minimalną ilością supergluta, czekam chwilkę aż wyschnie klej
- przyklejoną żyłkę biorę w łapkę i naciągam ją do miejsca w którym ma być w danym modelu drugi jej koniec, co ważne - żyłka ma być sporo dłuższa niz potrzeba, ułatw to dobre uchwycenie w palcach i naciągniecie
Teraz są dwa sposoby : dziurka w stateczniku lub klejenie na styk - naciągasz żyłkę i przykładasz w miejsce docelowe, druga ręką nakładasz minimalną ilość kleju SG
- po wyschnięciu nadmiar żyłki odcinasz ostrym nożykiem np. olfą
- dopiero teraz malowanie żyłki - jeżeli koniecznie chcesz malować Humbrolami to polecam użyć ich w formie rozcieńczonej, Humbrol z puszki jak sami wiecie jest dosyć gesty i trudno ładnie nim pomalować drobne elementy
Ja używam akrylowych farbek Pactry, ładnie kryją i polakierowane na koniec nie złażą z żyłki. Nigdy nie staraj się pomalować obrazu żyłki, powolutku, w kilku podejściach i wszystko będzie ok.
Cytat:Z tego co ja wyczytałem to najpierw kładzie się lakier błyszczący jedna warstwa prosto na wycinankę. Ja tak robie z tym, że moje dotychczasowe doświadczenia odnoszą się do starego MM. Lakierują by potem przy stosowaniu cjanoakryli nie przebarwiało wydruku. Następnie po sklejeniu jest lakierowany szpachlowany właśnie cjanoakrylami, które nanosi się na krótkich odcinkach i "wciera" końcówką trzonka pęsety. Potem lakier delikatne szlifowanie, a na koniec mat właśnie.
Ciekawe, ciekawe... :wink: Pozdro Piotruś :mrgreen:
Cytat:W rzeczywistości tak strasznie tego nie widać , ale jak się człowiek nachyli i pod światło spojrzy to widać takie lekkie smugi.
Lakierowanie pędzlem niestety ma ta wadę, że zostają smugi, szczególnie przy użyciu lakierów olejnych typu Humbrol czy Revell. Na to tez jest sposób - lakiery akrylowe Pactry lub podobne (osobiście testowałem tylko Pactre). Pierwsze warstwy standardowo pędzelkiem lakierem olejnym i na to ostatnia warstwę lakierujemy Pactrą, która nakładana delikatnie, prawie suchym pędzlem przy odrobinie cierpliwości prawie nie pozostawia smug. Tyle na temat lakierowania pędzlem.
Od kiedy odkryłem aerograf nie wyobrażam sobie ostatniego lakierowania innym narzędziem. Pierwsze 2 czy czasem 3 warstwy standardowo pędzlem, potem delikatnie przeszlifowanie tak jak pisał Piterski, na koniec lakier nakładam aerografem. Zdaje sobie sprawę, że nie każdy ma dostęp do takich wynalazków stad tez mój przydługi wywód o lakierowaniu pędzlem.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#32
Cze Partyzant, galerię Spita oglądałem kilka razy ale ukończenia modelu pogratulować zapomniałem. A więc czynię to teraz, jak na moje słabe oczy to modelik prezentuje się bardzo dobrze. Szczerzę gratuluję wykonania, jak dla mnie bomba. To że mamy niedoścignionych mistrzów to normalne (tak jak w przypadku Spita Marcina), wypada nam tylko do nich równać i się uczyć. Pozdrawiam serdecznie i zasiadam do śledzenia następnej relacji, cze.
Czołgista!
Odpowiedz
#33
Partyzant, może teraz spróbujesz jakiegoś Niemca jako przeciwwagę dla Spita?
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#34
Marcinie mimo szczerych chęci i ochoty to jednak na razie muszę odłożyć myśli o takich modelach na inny okres. Dzisiaj dopiero pokazałem model szefowi. Wydaje mi się ,że mu się bardzo spodobał i od razu zamówił sobie Mustanga(Hurasia już ma). Potwierdził też ,że gdzieś kolo grudnia sfinalizujemy zakup materiałów i modeli które będą na sali tradycji. Wszystko na razie jest uzgodnione słownie i istnieje tylko jako zamysł, ale będę dobrej myśli.Na wieść ,że kleję dwie Jedenastki też już sobie jedną zamówił do swojej prywatnej kolekcji.Wychodzi na to ,że teraz to tylko w narodowych barwach będę kleił :wink: . Messerka mam i trzymam na inny czas.
Bardzo dziękuję wszystkim za wizyty i gratulacje.Jest to bardzo budujące i zachęcające do dalszej pracy.

Pozdrawiam.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Supermarine Spitfire mk.Ia.....druga ikona RAF rowin 69 37,327 15-06-2022, 04:58
Ostatni post: Piotreq
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,157 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,055 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,423 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,456 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,037 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,611 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] RWD 17W (GPM 31/2018) GALERIA stachooo 49 12,983 02-01-2021, 09:52
Ostatni post: Winek
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,771 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,699 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości