Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spitfire mk. Ia - Kartonowy Arsenał 3/2010
#1
Cześć wszystkim

Chcę zaprezentować ukończony właśnie przeze mnie model - tytułowego Spitfirea Mk. Ia wydawnictwa ze Stegny. Udało mi się go skleić w nieco ponad 2 miesiące. Wydawało mi się, że to szybko do czasu aż przeczytałem, że kolega Art skleił swojego Spita w 2 tygodnie;-)
Generalnie jestem z modelu zadowolony. Starałem się jak mogłem, ponieważ skleiłem go dla siebie na półkę a nie na jakiś tam konkurs  :mrgreen: co dobitnie świadczy o moim egoizmie - moje własne zadowolenie jest dla mnie kluczowe;-) Mimo to nie uniknąłem paru błędów. Pod kabiną po prawej stronie przykleił mi się palec na supergluta. Przez chwilę wahałem się, czy odciąć model od palca tak, żeby na palcu zostało trochę modelu czy na modelu trochę palca. Jak się pewnie domyślacie decyzja mogła być tylko jedna. To co zostało na modelu zeszlifowałem drobnym papierem ściernym, żeby zamaskować miejsce tragedii próbowałem bawić się w suchopędzlowanie, ale głowy nie urywa. Skopałem też lewe skrzydło - za słabo zeszlifowałem szkielet i nie chciało mi się zejść górne poszycie z dolnym na krawędzi natarcia. Jakoś to ponaciągałem przy użyciu BCG, ale widać różnicę między lewym i prawym płatem.
Moje największe obawy budził segment kadłuba z kabiną. Nie ma tam żadnej podłogi ani podłużnicy, jest tylko szczątkowy szkielet - połówki poszycia wnętrza kabiny klei się "w powietrzu". Bałem się, żeby nie zgubić symetrii na tym etapie, bo potem to byłaby już kicha, ale jakoś się udało - przy dokładnym wycinaniu wszystko się ładnie schodzi. Przy okazji potwierdzam to, co pisało już kilku kolegów, elementy szkieletu wnętrza kabiny trzeba wycinać po wewnętrznej stronie linii obrysu, inaczej nie zejdą się burty kabiny.
Początkowo nie chciałem się brać za ten model, budził moje spore obawy, ale teraz kiedy przekonałem się, że nie taki diabeł straszny jestem gotów skleić kolejnego Spitfirea. Zwłaszcza jeśli wydawnictwo ze Stegny zdecyduje się wydać np. L.F. mk. Vb albo L.F. mk. XVIe.

Zapraszam do oglądania (jak zwykle na zdjęciach model wygląda lepiej niż w rzeczywistości)

[Obrazek: th_spit%2014.jpg] [Obrazek: th_spit%2015.jpg] [Obrazek: th_spit%2013.jpg]

[Obrazek: th_spit%2012.jpg] [Obrazek: th_spit%2011.jpg] [Obrazek: th_spit%208.jpg]

[Obrazek: th_spit%209.jpg] [Obrazek: th_spit%2010.jpg] [Obrazek: th_spit%207.jpg]

[Obrazek: th_spit%205.jpg] [Obrazek: th_spit%204.jpg] [Obrazek: th_spit%202.jpg]

[Obrazek: th_spit%203.jpg] [Obrazek: th_spit%206.jpg] [Obrazek: th_spit.jpg]

[Obrazek: th_spitszczegoly%209.jpg] [Obrazek: th_spitszczegoly%2010.jpg] [Obrazek: th_spitszczegoly%207.jpg]

[Obrazek: th_spitszczegoly%208.jpg] [Obrazek: th_spitszczegoly%203.jpg] [Obrazek: th_spitszczegoly%204.jpg]

[Obrazek: th_spitszczegoly%202.jpg] [Obrazek: th_spitszczegoly%206.jpg] [Obrazek: th_spitszczegoly%205.jpg]

[Obrazek: th_spitszczegoly.jpg]
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#2
Znowu Spit, same Spity na tym forum.  :roll: :razz: :mrgreen:
Fajnie Ci wyszedł. Jakoś nie widzę opisywanych przez Ciebie niedociągnięć, ale zobaczyłem inne. :roll:
Odwrotnie wkleiłeś goleń kółka ogonowego i nie zrobiłeś wywietrznika na owiewce.

Każdy powinien mieć swojego Spita...  Cool

ps.  PDT_Armataz_01_34 za głos na Spita Lf Mk.XVIe.
Odpowiedz
#3
Bardzo ładny spitfire, błędy o których wspomniałeś nie rzucają się w oczy, chociaż na 8 zdjęciu mam wrażenie że końcówka lewego skrzydła jest wyżej niż prawego (może to złudzenie). I zawsze gdy widzę to malowanie mam wrażenie że ten żółty kwadrat na skrzydle to naklejka z ceną. Smile
Odpowiedz
#4
Ceva, mam świadomość, że goleń źle wklejona, niestety zorientowałem się za późno, miałem już wszystko sklejone i bałem się rozcinać. Rozważam jeszcze możliwość pomalowania całej goleni na czarno. O wywietrzniku na owiewce całkiem zapomniałem...
Nico, model na 8 zdjęciu stoi krzywo. Jak wspominałem, modele klejony na półkę dla własnej satysfakcji, a w takim przypadku różny wznios skrzydeł jest wadą kwalifikującą model na lot do kosza ;-)

Jeśli chodzi o wady projektu to jest jeden - nieczytelna instrukcja. W przypadku Veltro nie było aż tak źle. Tutaj wielu rzeczy musiałem się domyślać albo podglądać w relacjach na forum jak z danym elementem poradzili sobie inni modelarze.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#5
Tak mi się wydawało, że zdjęcie przekłamuje ale wolałem się upewnić.
I każdy powinien mieć swego Spita... tak to prawda, ja też będę miał, także na półkę i oby w połowie tak wyglądał jak twój Smile
Odpowiedz
#6
Super.
Model podoba się , a jak ! :milbravo:
Jedyna uwaga to drążek sterowy jakiś taki mało plastyczny. Prążków nie ma.
Ale generalnie jest GIT!  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#7
Mnie się Twój model bardzo podoba. Świetnie podziałeś sobie z "maską" silnika oraz łączeniem skrzydło-kadłub.
Wspomnieliście o "wywietrzniku" w owiewce. Część ta miała nieco inną funkcję. Gdy pilot zamierzał opuścić kokpit (np. uszkodzenie płatowca), przy dużych prędkościach, zwłaszcza w locie nurkowym, różnica ciśnień nie pozwalała odsunąć osłony. Wówczas pilot wybijał ową eliptyczną klapkę w osłonie, ciśnienia się wyrównywały i hop... PDT_Armataz_01_22 Później wprowadzono łom do dziurawienia i wyważania osłony ponieważ owe klapki często niezamierzenie odpadały w locie i były przeciągi.

No to masz już swojego Spita  :-D Kto następny? Zapraszamy...
Teraz do pary pasuje zmajstrować Emila E-4 z Bitwy o Anglię.
Bowiem jak mawiają leśne dziadki: "Każdy musi mieć swojego Mesera"  PDT_Armataz_01_28



Odpowiedz
#8
A ja jestem zauroczony. Pięknie, po prostu pięknie sklejony model. Gratulacje !
Odpowiedz
#9
Dziękuję za komentarze:-)

Art, Emila raczej kleił nie będę, nieszczególnie mi się podoba, ale innej wersji mietka nie wykluczam;-)

Jeszcze na koniec taka ciekawostka: Raport bojowy napisany przez Adolpha Malana, który latał na tym właśnie konkretnym egzemplarzu Spitfirea (prawdopodobnie leciał też na nim w trakcie walki której dotyczy raport). W jednej z książek znalazłem skan oryginalnego raportu, przetłumaczyłem go zachowując ogólny wygląd i formę dokumentu. Miłej lektury;-)
[Obrazek: raport.jpg]

I na zakończenie podkład muzyczny;-)
https://www.youtube.com/watch?v=pEcpwSenouQ

Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#10
:milbravo: Elegancki model. A co z PB..... no wiesz? :roll:
Odpowiedz
#11
Zbin, PBJ czeka na lepsze czasy. To dość duży model a ja nie mam w tej chwili warunków, żeby go trzymać (lub inaczej mówiąc szkoda by mi było trzymać go gdzieś na wierzchu wystawionego na kurz i ryzyko uszkodzeń mechanicznych).
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#12
Bardzo ładne wykonanie.
Gratuluję
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] 'MM' 7-8-9/2010 Galeona Zygmunta Augusta Smok by Elczupakabra Elczupakabra 4 6,002 25-02-2023, 12:58
Ostatni post: Stor64
  [G] Star C200 + Fiat 126p - Kartonowy Exspress karol1985 0 1,396 18-03-2022, 11:33
Ostatni post: karol1985
  [G] Opel Vivaro - Kartonowy Express Answer karol1985 4 2,056 01-11-2021, 12:47
Ostatni post: Japończyk
  [G] Spitfire Mk. XVIe z kroplową osłoną kabiny (KA 3-4/2016) stachooo 11 3,790 23-08-2021, 06:23
Ostatni post: Piotreq
  [G] Messerschmitt Bf-109 F-2 (Military Model 1/2010) stachooo 11 6,104 20-05-2021, 07:57
Ostatni post: grek
  [G] PZL P.11c Kartonowy Arsenał Piotreq 19 5,724 09-04-2020, 02:42
Ostatni post: Piotreq
  [G] Diorama Spitfire Afryka Północna 1943 Shinigami 8 3,880 26-02-2020, 08:50
Ostatni post: Piotreq
  [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016) stachooo 10 4,856 09-08-2019, 09:52
Ostatni post: Spychacz
  [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015) stachooo 13 5,780 22-01-2019, 04:33
Ostatni post: Maciejesław
  [G] PZL P.11c Kartonowy Świat 1:50 Gregory 3 3,521 10-09-2018, 01:18
Ostatni post: Gregory

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości