Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[WKM2][R/G] HMS Good Hope, 1:300, Fantom Model
#26
ceva, wezmę nić na zlot, obejrzysz "na żywo"..
Odpowiedz
#27
Czas pchnąć relację z deczko do przodu.
Szkielet kadłuba sklejony w całość, tu i ówdzie wzmocniony SG, na to przyszedł pokład główny.

[Obrazek: 42b121e072b2792em.jpg] [Obrazek: 5f817b96ddfec8a9m.jpg]

Widać różnicę w odcieniu pomiędzy pokładem na śródokręciu i w części rufowej. Dopiero na zdjęciach rzuciło mi się to w oczy. Nie pamiętam czy tak było przed potraktowaniem arkuszy lakierem matowym w sprayu. Jeśli nie to wina lakieru. Plus jest taki, że będzie duży tłok na pokładzie, nie będzie to tak widoczne.

Przed przyklejeniem pokładu dziobowego należało wykonać wnęki. Po przymierzeniu nie do końca zbiegały mi się krawędzie wnęk po obu stronach z pokładem głównym (fragment końcowy) - papier mi się skurczył czy jak? Naciągnąłem ile siędało, trzeba z tym żyć  Wink - na szybko przymierzyłem odpowiedni kawałek burty do tego miejsca i wydaje się, że da się to zniwelować. Tragedii nie będzie.

[Obrazek: 5b7702d638e3c383m.jpg] [Obrazek: df8cdc6423bf31b4m.jpg] [Obrazek: 0481fa7a36f8575dm.jpg]

W pokładzie porobiłem już sobie otwory pod przyszłe naciągi od kominów

[Obrazek: a996cafcc05a2cebm.jpg]

Teraz zabieram się za poszycie dna. Wbrew wcześniejszym planom nie będe robił podposzycia. Odległości pomiędzy wręgami są na tyle małe że zrobię tylko oklejki na wręgach i na to przykleję dno - tak jeszcze nie kleiłem, chcę spróbować.
Jedyny wyjątek zrobię dla dwóch fragmentów poszycia - wzmocniłem je z uwagi na to, że tam model będzie przymocowany na stałe do podstawki - tej z wycinanki bo wydaje mi się bardziej "klimatyczna" do okrętu z tej epoki.

[Obrazek: 3df2c7cc667fd23fm.jpg]

Do następnego!
Odpowiedz
#28
Z pokładem dopiero widać pokraczność konstrukcji.
Będzie piękny  :mrgreen:
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#29
Widzę, że spotkanko udzieliło się nam obu :-D
Bardzo jestem ciekaw jak Ci wyjdzie poszycie wg naszego planu PDT_Armataz_01_36
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
#30
Tak właśnie pomyślałem jak wszedłem na forum, że Wam się piątkowe spotkanie udzieliło i zaowocowało aktualizacjami relacji Smile
Odpowiedz
#31
yogi, skoro wyszły ci takie same błędy po oby stronach, to biorę to na klatę jako swoją winę. Nie wiem jak to się mogło stać, może za późno było... Żeby zniwelować problem proponuję ci przykleić zewnetrzną stronę burty normalnie. Pozostanie szczelina od wewnatrz, więc od środka podklej odpowiednio sfazowany w klin kawałek tektury, wychodzący na zero przy górnej krawedzi. Na to przyjdzie środkowa oklejka burt 35aL, 35aP.. Wizualnie oszuka to obserwatora, nikt nie zauważy, że burta jest szersza u dołu..

Dla ciekawości, te pomieszczenia pod pokładem dziobowym, to WC dla marynarzy. Tak opisane są na planach..

Natomiast pokład to raczej wina lakieru. Sprawdziłem, elementy znajdują się na tym obok siebie samym arkuszu,  bez różnic w kolorze. Ale tak jak piszesz, nad nimi będzie pokład łodziowy, z masą sprzetu.. Praktycznie niezauważalne.

Z niepokojem obserwuję dalsze postępy, co jeszcze wypłynie...
Odpowiedz
#32
Fantomie, luz bluesSmile
To że coś nie wyszło to nie od razu wina autora projektu - nie jest ze mnie jakiś superktoś żeby błędów w klejeniu nie popełniać, nawet tych najprostszych.
Na zdjęciach surówki przecież wszystko Ci się ładnie spasowało.
Z ciekawości można zmierzyć w wycinance 2D szerokość tylnej krawędzi części D3  i to samo zrobić z tą samą krawędzią ale na pokładzie głównym i porównać - jak się zgadza szerokość to oznacza, że przesunięcie w sobie tylko znany sposób mogłem spowodować i tyle  :evil:
Sposób na zniwelowanie tego co wyszło mam taki jak przedstawiłeś. Będzie dobrze.

Niepokój zbędny jest, skleja się fajnie póki co, to dobrze wróży na przyszłość...
Odpowiedz
#33
>> Z ciekawości można zmierzyć w wycinance 2D szerokość tylnej krawędzi części D3  i to samo zrobić z tą samą krawędzią ale na pokładzie głównym i porównać

No własnie nawis nad kazamatami pokładu dziobowego powinien być weższy.. Burta zwęża się ku górze.. Być może nadałem za małe ścięcie boków tych oklejek WC pod pokładem.. Tak by wtedy wyszło..

Może i jest to twój błąd. Ale pamiętam też że długo walczyłem jak rozgryźć te kazamaty. Być może coś poprawiłem już po sklejeniu, a coś przegapiłem.. Teraz będę już mądrzejszy i w następnym takim pokraku będę wiedział jak do tego podejść..

Odpowiedz
#34
Cieszę się, że Piknik Brętowski (na wyjeździe) zmobilizował Kolegę do działania. Zresztą nie tylko Ciebie.
Nie przejmuję się Twoimi uwagami bo wierzę w Ciebie i Twoje umiejętności.
Pokłady i tak wyglądają fantastycznie, i ta czystość! Super.
Jeśli chodzi o część podwodną przyznaję rację - jeśli kadłuba nikt nie będzie obściskiwał to pozostanie równy. Powodzenia.
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#35
Pasowałem sobie ostatnimi dniami (a raczej nocami) poszycie dnia i było git. Dziś przy dziennym świetle o zgrozo zauważyłem różnice w kolorze poszycia dnia na pięciu fragmentach, co lepsze te różnice są wyraźniej widoczne tylko po jednej stronie :?: , po drugiej różnicy praktycznie nie ma.

[Obrazek: 41799bba0006b600.jpg]

Ma ktoś pojęcie czy lakier mógł tak zadziałać z wydrukiem? Wszystko było przed pocięciem dwukrotnie pociągnięte matem w sprayu i wszędzie po tyle samo. Po podobnej przygodzie z pokładem kolejna lakierowa wpadka, grr.
Zastanawiam się czy da radę coś z tym z zrobić bo mnie to po prostu irytuje (psiknąć połyskiem a później znowu mat, może zatrze róźnice?), głupio tak patrzeć na model tylko z jednej strony  Tongue
Odpowiedz
#36
Posadzisz ziele na podstawce z prawej strony i będzie git. [Obrazek: character0011.gif]

Trochę to jednak widać... :?
Rozwiązania są dwa:
Pierwsze, musisz jakoś z tym żyć.  :neutral:
Drugie, poszukać kartonu barwionego w masie w podobnym kolorze a wydawca podeśle Ci obrysy poszycia do wydruku.  Cool
Odpowiedz
#37
Kolejny argument za tym, żeby nie lakierować modeli  :twisted:
A tak poważnie, przyzwyczaisz się. Ja już praktycznie nie zauważam różnicy w kolorach dna Akagi. Albo postaw prawą burtą do ściany i będzie OK. Tak naprawdę, to jak często ściągasz model, żeby go obejrzeć ze wszystkich stron?

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#38
(26-06-2015, 08:29)ceva link napisał(a): ... poszukać kartonu barwionego w masie w podobnym kolorze a wydawca podeśle Ci obrysy poszycia do wydruku.  Cool

Uuu, ta opcja odpada, poszycie dna ma naniesiony podział blach, szkoda byłoby tego nie pokazać.

(26-06-2015, 09:09)Spychacz link napisał(a): Tak naprawdę, to jak często ściągasz model, żeby go obejrzeć ze wszystkich stron?
fakt, ołtarzyka z niego robić nie będę :mrgreen:

Chyba odpuszczę ten element, zrobię takie wow na pokładzie, że kadłuba nie będzie widać, hehehe (takie moje wishful thinking :lolSmile
Odpowiedz
#39
(26-06-2015, 09:43)yogi link napisał(a): [quote author=ceva link=topic=14114.msg165607#msg165607 date=1435343398]
... poszukać kartonu barwionego w masie w podobnym kolorze a wydawca podeśle Ci obrysy poszycia do wydruku.  Cool

Uuu, ta opcja odpada, poszycie dna ma naniesiony podział blach, szkoda byłoby tego nie pokazać.
[/quote]
Napisałem "obrysy" mając na myśli nie tylko krawędzie poszyć, ale także naniesione na nich podziały blach. Cool
Same kreski wydrukowałbyś na kartonie barwionym w masie i byłoby ok.
Odpowiedz
#40
Od siebie mogę dodać, że w 1:200 różnic prawie nie ma. Jeżeli zauważyłem to chyba tylko po sugestii w tym przypadku.
Odpowiedz
#41
Raczej nie lakier zadziałał z wydrukiem, choć zasada jest taka, że pierwszy lakier dajemy błyszczący a nie matowy. Spotkałem się już z modelami gdzie na pierwszy rzut oka wszystko jest dobrze. Dopiero potem okazuje się, że są różnice w druku i to na jednej karcie tak, że większe części mają inny odcień z jednej strony a inny z drugiego końca. Zapewne wina wydruku o której piszę dotyczy także Twojego modelu.
Odpowiedz
#42
Sprawdziłem u siebie w niesklejonym modelu i Kajym może mieć rację. Wszystki elementy dna znajdują się na jednym arkuszu, ale te pięć elementów dokładnie z tej strony zaczyna się od dołu arkusza. Być może wałek z farbą tu zaczynał i miał więcej farby? Z tym, że w czystym modelu po przyłożeniu arkuszy nadal nie widzę różncy.

Yogi, jezeli chcesz mogę podesłać ci kilka dodatkowych arkuszy. Możesz poeksperymentować z innymi lakierami, a może delikatny brudzing metodą suchego pędzla zatrze róznice? W ostateczności mogę podesłać ci elementy dna w PDF, wydrukujesz na swojej drukarce i zamienisz. Tylko, że tu będzie problem, bo niektóre elementy mają też dodatkek szarego, albo zostawisz je z wycinanki (ale wtedy czerwień będzie się różnić), albo dosztukujesz szarości z oryginału.
Odpowiedz
#43
(27-06-2015, 09:59)FantomModel link napisał(a): jezeli chcesz mogę podesłać ci kilka dodatkowych arkuszy...
To się nazywa podejście do klienta  PDT_Armataz_01_34

Z przyczyn zdrowotnych dzisiejszy dzień w domu spędzony, i w przypływie weny doszedłem już do klejenia tych omawianych elementów poszycia, także lecę dalej z tym co mam, ale za chęć pomocy wielkie dzięki (uśmiechnę się z prośbą jak szalupy skopie  :lolSmile.
Odpowiedz
#44
Poszycie dna ukończone.
Dla odmiany dla własnego widzimisię klejone butaprenem, walił po nozdrzach że hej, pattex jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla nosa!
Sąsiednie elementy pasowałem i łączyłem po dwa i dopiero całość przyklejałem na oklejki na wręgach.
Z uwagi na brak podposzycia i obawę, że mogą pojawić się uskoki pomiędzy poszczególnymi elementami podklejałem łaczenia kalką techniczną, nie wszędzie wyszło wg zamierzeń ale ogólnie może być.

[Obrazek: 29e58d0b1320bf05m.jpg] [Obrazek: 9de9f0ccccf6b6dcm.jpg] [Obrazek: 26e4d0eaff50cb6am.jpg] [Obrazek: 5958fd242559a6e9m.jpg] [Obrazek: 2c3ba4e76d67657fm.jpg] [Obrazek: d4a95d1204301d4bm.jpg]

I całość. Jak światło łaskawie pada to jest ok, nawet bardzo, gorzej jak się dokładniej przyjrzy, gdzieniegdzie jeszcze pokombinuje z BCG aby zniwelować liczne tu i ówdzie przeskoki, podsumowując: następny będzie lepszy :mrgreen:
Jeszcze jedno: Podziały blach ładnie się zgrywają na całości. Pojawiły się minimalne przesunięcia ale to już moja zasługa.

[Obrazek: b958a45c5fe0eafam.jpg] [Obrazek: 02c2999a6040039dm.jpg] [Obrazek: a5bde70bb49eed0am.jpg] [Obrazek: dc739d5c23106b24m.jpg] [Obrazek: 37577f37fa2279aem.jpg] [Obrazek: 4524776208b60781m.jpg] [Obrazek: 31bb8b3c1aba8773m.jpg]

Wspomniane zauważalne pod światło przejścia, grr

[Obrazek: 684fc202cec6d073m.jpg] [Obrazek: f5e01a785232e3e9m.jpg]
Odpowiedz
#45
Podejrzewam, iż łączenia byłyby mniej widoczne, gdybyś zastosował na nich retusz trochę jaśniejszy od koloru podstawowego. A odstające, jakby "niedoklejone" krawędzie można by spróbować "dogłaskać", chociaż tę czynność byłoby lepiej uczynić przed przyklejeniem. Wyraźne przesunięcie względem osi symetrii drugiego od dziobu segmentu również jest do uratowania.
A poza tym - nie marudź... - jest dobrze, a poza tym - masz doskonałą pomoc i zainteresowanie Wydawcy. A to się liczy. PDT_Armataz_01_34
  Przepraszam za wtręt, być może nieodpowiedni; jestem jednak zbyt leniwy, aby przepisywać to na PW... PDT_Armataz_01_25
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#46
Wygląda dobrze, i co najważniejsze podziały blach idealnie pasują.  :milbravo:
Teraz jeszcze burty i będzie z górki  :twisted:
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#47
Czas zakończyć modelarskie wakacje i zrobić mały (dosłownie) update.
Pomyślałem sobie, że rozprostuję paluchy i zacznę grubaśno - wziałem się za ulubione elementy każdego okrętowca o których śnimy po nocach czyli wiadomo...szalupy  PDT_Armataz_01_36
Pociachałem trzy najmniejsze:

[Obrazek: 47bb1eb1c68b720am.jpg] [Obrazek: 0a3f781171c56926m.jpg] [Obrazek: 8c792e79591445f7m.jpg] [Obrazek: b88d258ac2c8b177m.jpg]

Przy większych łodziach zaczeły się lekkie schody (źle ukształtowałem poszycie rufy) i całość poszła do kosza, grrr. Pomyślę o nich później!

Aktualnie prace w stoczni zaczynają nabierać tempa i dziergam bulaje w burtach, powstają kazamaty ale o tym w następnej odsłonie, zapewniam że nie za kolejne dwa miesiące PDT_Armataz_01_01


Odpowiedz
#48
Wiedziałem, że WKM2 obudzi misia ze snu wakacyjnego PDT_Armataz_01_22
Poproszę o znacznik w tytule wątku chyba, że nie przyklejone kominy i wieże dyskwalifikują model, bo kadłub jeszcze nie skończony.
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
#49
Nie wiem czy juz ktos zauwazyl zabawna pomylke wydawnictwa.
Na panelach usztywnien burt, sa 2 napisy wskazujace przod modelu. z czego "anglikanski" jest zly, "Aft"/"Stern" to rufa, "Fore"/"Bow" to dziób.
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#50
Burty poszły w ruch..

Z uwagi na brak podposzycia i chęc uniknięcia odciśnięcia się wręg, burty przy pomocy BCG przyklejam tylko na styku burt i pokładu a następnie w miejscu łączenia się z poszyciem dolnym.
Część dziobową skleiłem poza kadłubem, aby później nałożyć całość na szkielet.

[Obrazek: ffa829fbc88d8e11m.jpg] [Obrazek: c0507e0c7704c069m.jpg] 

Powstały pierwsze kazamaty (górne będą otwarte, dolne zamknięte):
[Obrazek: efbf13818aa6ce75m.jpg] [Obrazek: 0b517bb5324f30a8m.jpg] [Obrazek: 55643d59722671c2m.jpg] [Obrazek: a5aafab2717cfec1m.jpg]

Zgodnie z instrukcją przeniosłem się następnie na rufę. Pierwsze przymiarki i kształtowanie dość wymagającej „dupki”.

[Obrazek: b794fbf7e82568dem.jpg] [Obrazek: adcb6617c524ec41m.jpg] [Obrazek: 28f098ee2f11c0bem.jpg] [Obrazek: 3064a56d429a6eefm.jpg]

Niestety skończyła mi się taśma tamiyi więc jutro grzeję uzupełnić zapas i cisnę dalej..

Do następnego!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,377 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 699 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,473 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,501 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,792 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,586 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,723 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  [WKM2][R] HMS Malaya 1:300 FantomModel 179 80,006 21-03-2023, 02:14
Ostatni post: Karas
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,443 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości