Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[SzS] [R/G] LWS (RWD-14) "Czapla"
#1
Witam wszystkich,
po otrząśnięciu się z urodzin syna, przerwie urlopowej i remontu domu czas powrócić na łono modelarskie i coś skleić, a że został ogłoszony nowy konkurs to zarzuciłem prace przy meserku i na matę wziąłem coś z szachownicą a mianowicie samolot rozpoznawczy LWS "Czapla" z wydawnictwa Design. Tradycyjnie okładeczka.
[Obrazek: th_P1250001_zps3gkzv48z.jpg]
Nasz Klub modelarski dostał dość dużą ilość egzemplarzy więc pokuszę się o delikatne uplastycznienie modelu w miarę moich małych możliwości. Postaram się dodać jakieś dodatkowe elementy w kabinie, oddzielne powierzchnie sterowe oraz popracować trochę bardziej przy całkiem ciekawym silniczku plus kompletne olinowanie włacznie z linkami do stateczników, czego było brak w opracowaniu. mam kilka planów tego latadła ale jakby ktoś miał jakieś ciekawe dodatkowe informacje lub zdjęcia powyższych elementów to byłbym dźwięczny Smile

Na początek na rozruszenie palców tylko dwa pierwsze elementy kadłuba
[Obrazek: th_P1250002_zps5kzsk2qt.jpg] [Obrazek: th_P1250006_zps1ribkhsa.jpg]
Sklejone na zasadzie bliźniaczych wręg, kolejne elementy będę raczej łączył na zakładki i jedną wspólną wręgę, dokładność będzie raczej większa.

Na razie tyle do następnego.
Łukasz
Odpowiedz
#2
(14-08-2015, 07:47)lukasold link napisał(a):pokuszę się o delikatne uplastycznienie modelu w miarę moich małych możliwości. Postaram się dodać jakieś dodatkowe elementy w kabinie, oddzielne powierzchnie sterowe oraz popracować trochę bardziej przy całkiem ciekawym silniczku plus kompletne olinowanie włacznie z linkami do stateczników, czego było brak w opracowaniu. mam kilka planów tego latadła ale jakby ktoś miał jakieś ciekawe dodatkowe informacje lub zdjęcia powyższych elementów to byłbym dźwięczny Smile
Wystarczającym wyzwaniem będzie zgranie na sąsiadujących segmentach linii imitujących zagięcia płótna na kadłubie...
Odpowiedz
#3
To oczywiście też jest w planie Smile, głównie zależy mi na kabinie która jest kompletnie płaska, bez kratki w środku oraz na silniczku a jak będzie to się zobaczy Smile
Odpowiedz
#4
Czapla powoli rośnie. spasowanie elementów jest OK, aczkolwiek od dołu kadłuba pierwsze elementy nie są najlepiej spasowane, nie wiem na ile to moja wina a na ile wycinanki, ale u teścia jest podobnie Smile
[Obrazek: th_P1250024_zpsbowakctp.jpg]  [Obrazek: th_P1250025_zps0b2bhaf0.jpg]
Ruszyły prace nad kabiną. W wycinance wszystko było płaskie. W związku z tym że miałem dwie wycinanki zegary na desce rozdzielczej podkleiłem brystolem i dałem czarny kontur. Fotel zrobiłem z podklejonego papieru na wizytówki co imituje trochę skórę. We własnym zakresie dorobiłem cięgno do drążka oraz pedały (których w ogóle nie było). Cały szkielet kabiny podklejony na tekturę i dziędzioleniem wycięty. Tak powstałe ramki nakleiłem na oryginalny szkielet. Wyszło wg mnie nie najgorzej ale tak jak w przypadku Piotrkowego Karasia chyba szybciej i dokładniej byłoby zrobić to z oddzielnych paseczków. Wejście do kabiny i tak małe więc nie wiele będzie widać. Tak to wygląda przed końcowym zamknięciem kabiny.
[Obrazek: th_P1250019_zpsfvn3jryu.jpg] [Obrazek: th_P1250017_zpsvlsa5wak.jpg] [Obrazek: th_P1250016_zpsbjrdceda.jpg]
Obecnie prace trwają nad częścią strzelca. Wycięta prawa burta (także dziędzioleniem) i zrobiona dźwignia. Płaski kokpit rozbuduję o zegary podklejone na brystol, mapnik i pistolet do rac. Na razie wygląda to tak
[Obrazek: th_P1250022_zpsxxlcg0jx.jpg]  [Obrazek: th_P1250023_zpsivc7nnpv.jpg]
W mojej wersji nie wiem dlaczego brakuje całego ustrojstwa pod kokpitem (w kształcie V i z pedałami). Jakby ktoś coś takiego miał w swoich wersjach Czapli, to byłbym wdzięczny za skan, może by mi się udało to zaadoptować do siebie.
Odpowiedz
#5
Kabina w końcu gotowa. Dzięki Pawłowi wzbogaciłem ją o drobne duperele typu busole, pasy bezpieczeństwa, zapasowe magazynki do karabinu czy pedały w kabinie obserwatora. Elementy pochodzą z wydania z Answera ale chyba przeszczep się udał choć dla chirurga zabrakło troszkę precyzji Smile Obecnie wygląda to tak:
[Obrazek: th_P1250049_zpsr3jpkhn1.jpg] [Obrazek: th_P1250050_zps8dpeio0n.jpg] [Obrazek: th_P1250051_zpseoluejzu.jpg] [Obrazek: th_P1250055_zpshwu2mvmu.jpg].

Gdyby nie dwie małe trudności pewnie bym to jeszcze dziś okleił ale po pierwsze musiałem "pomagać" przy sklejaniu Czołpina dla córki a po drugie wręgi nie do końca pasują do połaczonych oklejek kabiny i szykuje się dość mocne szlifowanie- brakuje prawie 2mm na obwodzie, ale to już po powrocie z delegacji. Tak a propos w najbliższym tygodniu jestem w Krakowie więc jakby ktoś chciał się spotkać na jakimś piwie to dajcie znać może uda się gdzieś spotkać.
Do następnego.
Odpowiedz
#6
Dobry pomysł z wyposażeniem kabiny, lepiej to wygląda niż płaski rysunek.
Odpowiedz
#7
OK. Kadłub skończony, choć może do perfekcji trochę mu brakuje. Niestety nie wszystkie napięcia płótna pomiędzy segmentami zgrywały się z sąsiednimi i wyszło tak jak wyszło. dodatkowo część ogonowa była trochę za mała i musiałem rozciągać po wcześniejszym nawilżeniu wikolem i trochę przesadziłem tak więc element ten nie styka się a delikatnie nachodzi na segment kabinowy. Obecnie wygląda to tak.
[Obrazek: th_P1250101_zpsxbcqqs5k.jpg] [Obrazek: th_P1250102_zpscimse60z.jpg] [Obrazek: th_P1250100_zpsmnbznrpt.jpg] [Obrazek: th_P1250104_zpspgunp8lu.jpg] [Obrazek: th_P1250105_zps2erjlxk4.jpg]
Klatka kabiny, która została przeze mnie uplastyczniona stałą się widoczna na krawędzi kabiny i pomimo tak raczej być nie powinno to tak już zostanie.

Obecnie wziąłem się za stery. Tak jak planowałem pociąłem je na oddzielne powierzchnie sterowe. I tutaj pytanie do bardziej doświadczonych: Jak najlepiej zaimitować napięte płótno na sterach, w jaki sposób je wyoblić??  Kadłub naginałem na grzbiecie linijki, ale efekt też jest daleki od ideału. Jakieś sugestie?
Odpowiedz
#8
Jak dla mnie klatkę kabiny można na widocznych krawędziach pomalować kolorem poszycia modelu - bedzie przynajmniej  mniej rzucać się w oczy  ;-)
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#9
Jak widać jest rozjazd w liniach na kadłubie jak wspomniał Ceva, tym bardziej się uwidocznił po tym jak zrobiłeś imitację płótna. Co do sterów, to ja trasuję takie rowki, czymkolwiek co jest tępe, ale jednocześnie wystarczająco "szpiczaste" do zrobienia cienkiego zagięcia. Np. końcówka pęsety, końcówka pędzla (nie raz jest obła, a czasem z ostrawym zakończeniem). Dobrze sprawdza się też długopis, najlepiej wypisany, chociaż przy ciemnym kamuflażu jest to obojętne. Jeśli chcę pogłębić zagięcie, i nieco złagodzić załamanie to powierzchnie pomiędzy natrasowanymi zagięciami od zewnętrznej strony uginam lekko na np. olfie, pędzlach albo długopisie (zależy jaki jest rozstaw zagięć).
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg] [Obrazek: logo-ismr-gray.png]
Odpowiedz
#10
No niestety rozstaw jest i nic tutaj nie zmienię. przez chwilę myślałem aby załamywać zgodnie z poprzednim segmentem, wbrew liniom na poszyciu ale to by raczej dało jeszcze gorszy efekt.
Obecnie walczę ze statecznikami i sterami. Co ciekawe po rozcięciu tego wszystkiego na poszczególne elementy okazało się że daleko im do bliźniaków, np. góra i dół powierzchni sterowych różnią się nawet po około 1mm z każdej strony tak więc trzeba będzie przycinać i kombinować. Walka z materią trwa.
Odpowiedz
#11
Bo nigdy nie były pomyślane jako oddzielne powierzchnie, były tylko rozrysowane tak aby po oklejeniu szkieletu pasowało. Normalnie i tak nikt by się nie dopatrzył różnic. Takie same przypadki miałem kiedyś w MM, stateczniki i skrzydła były projektowane w myśl tej samej zasady, trzeba było trochę kombinować żeby zrobić oddzielne powierzchnie sterowe.
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg] [Obrazek: logo-ismr-gray.png]
Odpowiedz
#12
W modelach z tej epoki - niedokładnych, bez oddzielnych powierzchni sterowych - myślę,że wystarczyłoby natrasować szczeliny lotek/sterów od strony druku ( tak jak natrasowanie zagięć poszycia na  strukturze płatowca...).
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#13
Próbne podejście do sterów i tłoczenia wyszło raczej OK. Te milimetrowe niedokładności pomiędzy połówkami łatwo się dało zniwelować skalpelem Smile Jak skończę wszystko to wrzucę zdjęcia.
Dzięki za kibicowanie.
Odpowiedz
#14
Stateczniki w końcu gotowe. W zamyśle autora miały być jedną powierzchnią ja je podzieliłem i wyszło tak średnio na jeża. Ogólnie w miarę zadowolony jestem z tłoczeń powierzchni sterowych, robiłem to pierwszy raz. Prawy statecznik poziomy niestety mocno zmaltretowany przez moją ślepotę. Na początku zacząłem kształtować nie tę powierzchnię natarcia, a cofnąć tego już się za bardzo nie dało. Trudno jakoś trzeba z tym żyć  Tongue
[Obrazek: th_P1250106_zpshslt4ian.jpg] [Obrazek: th_P1250107_zpsepapqkgq.jpg] [Obrazek: th_P1250108_zps7821uugk.jpg] [Obrazek: th_P1250109_zpsl2vfk84g.jpg][Obrazek: th_P1250110_zpshje9dfbi.jpg][Obrazek: th_P1250111_zpsbh9lpnu1.jpg]

Po wklejeniu tego wszystkiego w kadłub nawet zaczął przypominać aeroplan Smile
[Obrazek: th_P1250139_zpsdmzxphcr.jpg] [Obrazek: th_P1250140_zpsri6zzrhx.jpg] [Obrazek: th_P1250141_zpsgso76yxt.jpg] [Obrazek: th_P1250142_zpso5cpt6zb.jpg]

Tak obecnie to razem wygląda.
[Obrazek: th_P1250144_zps2qlmdian.jpg]

Obecnie zamieniam się w mechanika i zaczynam dłubać przy silniku. Chciałbym dodać kilka dupereli do cylindrów, tylko szkoda tego później zakrywać pierścieniem Townenda. Ma ktoś na to jakiś sposób?
Odpowiedz
#15
Ja mam na ten silnik świetny patent!
Odpuścić duperele, bo będzie ( z trudem) widać tylko fragmenty cylindrów.
http://cdnphoto.dobroni.pl/foto_news/czapla_5.jpg
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#16
Wiem, że on jest dość dokładnie przykryty pierścieniem, ale zastanawiałem się nad przyklejeniem tylko połowy pierścienia a drugą połowę zostawić otwartą. Cylindry są proste do zrobienia- rurka a na niej na przemian krążki o dwóch różnych średnicach. do tego imitacje świec i rurki dochodzące do kolektorów. Z pełnym pierścieniem to oczywiście nie ma najmniejszego sensu, bo tak jak Mariuszu stwierdziłeś g.... pod nim widać i cała praca na marne Smile Dodatkowo przy takim połowicznym pierścieniu znacznie łatwiej jest go przymocować i dopasować do cylindrów, a wiem że mój teść miał przy tym troszkę problemów- cylindry trzeba było odpowiednio schować w części kadłubowej, tak aby pierścień równo stykał się z każdym z cylindrów. Przy połowie pierścienia (załóżmy tylko po prawej stronie) ten problem byłby zniwelowany. Co sądzicie o takiej modyfikacji? Do Lublina coraz mniej czasu a chciałbym ją skończyć.
Odpowiedz
#17
Budowa silnika zakończona. Ostatecznie pierścień cały skleiłem oddzielnie i będzie sobie leżał obok czapli. Po kolei elementy budowy:
[Obrazek: th_P1250150_zpsvxfcxes0.jpg] [Obrazek: th_P1250151_zpso2xry6ow.jpg] [Obrazek: th_P1250153_zpsx2abyrry.jpg] [Obrazek: th_P1250155_zpsv0q1y6cd.jpg] [Obrazek: th_P1250156_zpstkgwa8cv.jpg]
I złożony cały silniczek do kupy:
[Obrazek: th_P1250159_zpsrqs1ynwa.jpg] [Obrazek: th_P1250160_zpsnai45yfp.jpg]
No i rzeczony pierścień Towenda:
[Obrazek: th_P1250162_zpsi2itwz95.jpg] [Obrazek: th_P1250163_zpsqtluz9la.jpg]

W tak zwanym między czasie powstało kółeczko ogonowe:
[Obrazek: th_P1250166_zpsck2lptl5.jpg] [Obrazek: th_P1250165_zpsnvj6sovl.jpg]

Kolejna odsłona już pewnie ze stojącą czaplą na kołach, potem skrzydła, karabin i na wystawę do Lublina Smile
Odpowiedz
#18
Nieźle Ci to idzie. Czekam końca.
Odpowiedz
#19
Czapla już stoi na kołach. Zrobiłem je troszkę inaczej niż w wycinance. Tam były całe płaskie, ja zrobiłem z nich w miarę normalną oponę a dekielek wyprofilowany na podkładce pod mysz końcówką skalpela olfy i dodatkiem BCG. Z efektu jestem zadowolony. Na kadłubie przybyły także owiewki. A tak to wygląda:
[Obrazek: th_P1250199_zpspu2itski.jpg] [Obrazek: th_P1250198_zps7h2b35du.jpg] [Obrazek: th_P1250197_zpsavtw11wx.jpg] [Obrazek: th_P1250200_zpsyybzjhw5.jpg] [Obrazek: th_P1250201_zpsnyilfgxj.jpg] [Obrazek: th_P1250202_zpshvb4qjwu.jpg]
W między czasie powstało także śmigło. Podklejone na 2mm karton i szlifowane.
[Obrazek: th_P1250196_zps8q1czwkm.jpg]
Po kołach wziąłem się za skrzydła. Cały szkielet był bardzo wątły więc pomiędzy dźwigary karton aby to wszystko wzmocnić. Wręgi podklejałem brystolem aby nie było widać później krowich żeberek ale i tak do końca od nich się nie uchroniłem. Imitacja napiętego materiału coraz lepiej mi idzie i lewy płat jest raczej lepiej zrobiony od prawego, którego robiłem jako pierwszy. Nauka na przyszłość zamiast jednej linii robić dwie bardzo blisko siebie, wtedy wytłoczenia są lepiej widoczne. Z lotkami też był mały problem, jako że wycinanka tego nie przewidywała, a ja od początku się na nie uparłem, więc trochę docinania było ale wyszło wg mnie całkiem znośnie, choć jak to mówią papy z dachu nie zrywa ale ja już tak mam. Foty:
[Obrazek: th_P1250191_zpsn6xrykak.jpg] [Obrazek: th_P1250192_zpsqvjdvtpo.jpg] [Obrazek: th_P1250193_zpsnunjsfoh.jpg] [Obrazek: th_P1250195_zpswhyxcouv.jpg].
Kolejne etapy to zamontowanie tego wszystkiego do kadłuba tymi wszystkimi dźwigarami i mam nadzieję że nic się nie powichruje. no i oczywiście karabin strzelca. Następna odsłona pewnie już postaci galerii, Tak więc Jackyl nie martw się na lublin zdążę.

A że nie samym modelarstwem człowiek żyje poniżej kilka fotek z tego co robiłem dzisiaj w ciągu południa.
[Obrazek: th_WP_20151003_001_zpsjvndbol6.jpg] [Obrazek: th_WP_20151003_002_zps25vh2sip.jpg] [Obrazek: th_WP_20151003_003_zpsjfyewnx7.jpg]
Przy sprzyjających wiatrach degustacja być może u nas na konkursie w Czarnej Białostockiej.
Odpowiedz
#20
Nadeszła wiekopomna chwila i "czapla" została ukończona. Pomimo ostatecznego wyglądu tak jak na zdjęciach poniżej, jestem zadowolony choć wiele można by zrobić lepiej. Model był leciwy i papier też niekoniecznie najlepszy, kaponowanie chyba trochę to podratowało. Większość elementów nie sprawiła trudności. Jedynie co mogę narzekać to na skrzydła, których geometrię kompletnie skopałem. Oryginalny szkielet składaj się z jednej podłużnej wręgi i 6 poprzecznych. Postanowiłem to wzmocnić i powklejałem pomiędzy karton ale chyba zrobiłem to nie najlepiej bo końcówki skrzydeł są trochę za bardzo do góry, a dodatkowo krawędź natarcia też się zwichrowała.
Mimo wszystko chciałem sobie na nim troszkę potrenować. Przede wszystkim jak się robi przetłoczenia na kadłubie i skrzydłach imitujące napięty materiał i to wyszło chyba nawet dobrze. Drugie to silnik z cylindrami i popychaczami świec. z tego też względu pierścień Towenda sklejony został oddzielnie. Trzecie to oddzielne powierzchnie sterowe, których wycinanka nie przewidywała. Niestety było kilka problemów jako że góra i dół skrzydeł w okolicy lotek nie zgadzała się i z tego względu wyszło kilka dziur. Wielkie dzięki dla Pawła za dodatkowe elementy z Answerowskij Czapli: wyposażenie kabiny oraz karabin to dzięki niemu, niestety łoża karabinu nie było za bardzo jak zaadoptować więc karabin przyklejony bezpośrednio do kadłuba.
No dobra dosyć tej pisaniny seria zdjęć poniżej. Wszelkie uwagi mile widziane, w Lublinie i w Czarnej będzie można osobiście te błędy powytykać Smile

[Obrazek: th_P1250229_zpslfrf44bj.jpg][Obrazek: th_P1250227_zpsjaf4wl3z.jpg][Obrazek: th_P1250226_zpsabgtbrzo.jpg][Obrazek: th_P1250222_zpsxkqdfzrn.jpg][Obrazek: th_P1250223_zpsz0eecf6e.jpg][Obrazek: th_P1250224_zpsgrp6rlkc.jpg][Obrazek: th_P1250225_zps21ig4rpf.jpg][Obrazek: th_P1250221_zpsmf5jg3m9.jpg][Obrazek: th_P1250220_zpsvfejy3lj.jpg][Obrazek: th_P1250219_zpsqoan7xlw.jpg][Obrazek: th_P1250218_zps9vy87oty.jpg][Obrazek: th_P1250217_zpsjuhxwcp3.jpg][Obrazek: th_P1250215_zpss82upxvo.jpg][Obrazek: th_P1250214_zpsle0vfo7y.jpg][Obrazek: th_P1250213_zpshur5wo3p.jpg][Obrazek: th_P1250210_zpsfrtmwkvc.jpg][Obrazek: th_P1250211_zpsmjksdcdj.jpg][Obrazek: th_P1250212_zpszfimhtuw.jpg][Obrazek: th_P1250204_zpsswuntndd.jpg][Obrazek: th_P1250205_zps856nffjw.jpg][Obrazek: th_P1250207_zpsgrfezkoz.jpg][Obrazek: th_P1250208_zpsugapkihc.jpg]
Odpowiedz
#21
Super że skończyłeś model. Te błędy nie wpływają niekorzystnie na wygląd modelu.
Do tego stary papier nie ułatwiał ci budowy, ale według mnie Czapla wyszła zacnie, mi się podoba. Następny model będzie lepszy. Gratuluję ukończenia :milbravo:
Odpowiedz
#22
No i rewelacja. A teraz prędziutko do współczesnych projektów Wink
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#23
Dzięki Koledzy, miło że się komuś podoba. Sprudin na razie muszę skończyć koła do swojego ośmiokołowca ale później nie wykluczone że znowu będzie coś z września'39 i być może od Wektora
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Polskie Orły/Galeria] RWD-14b Czapla - KONIEC Rafał Ż. 63 25,717 05-05-2009, 11:35
Ostatni post: ceva
  [Relacja] RWD 14b Czapla el_paw 74 24,854 09-10-2008, 12:40
Ostatni post: SZAD
  [Relacja/Galeria] RWD-14b Czapla Answer . mikoaj68 21 11,456 31-10-2007, 09:21
Ostatni post: mikoaj68

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości