Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] Salmson 2A2 , WAK 5/2006 , 1:33.
#1
Drodzy Koledzy!
Niniejszym otwieram kolejną relację z budowy kolejnego samolotu.
Po zakończeniu poprzedniego ( PWS 5 t2) krótko zastanawiałem się nad wyborem następcy. Szybko przeczesałem stos modeli oczekujących w kolejce. A że nadszedł dzień 15 sierpnia i udzieliły mi się patriotyczne klimaty - wybrałem tytułowy samolot.
[Obrazek: th_DSC04896_zpsgdbca9yb.jpg]

Maszyna konstrukcyjnie  dość ciekawa , z szachownicą i z okresu wojny z bolszewikami 1920. Tego samego dnia nożyczki poszły w ruch ;-)
Darowałem sobie zdjęcia podklejonych wręg (  tak,nie mam gotowych wręg laserowych ), zatem dzisiaj otwieram relacje z gotowym pierwszym elementem - "kapsułą mocy":
[Obrazek: th_DSC04897_zpslr8roi4o.jpg] [Obrazek: th_DSC04898_zpsnhwcqxjb.jpg]

Co do "ciekawości" konstrukcji, to silnik w tej maszynie jest gwiazdowy, ale chłodzony cieczą. Za charakterystyczną , promienista żaluzją znajduje się  czołowa chłodnica ( w oryginale oczywiście...). Poszycie kadłuba za silnikiem jest bogato perforowane dla poprawy przepływu powietrza chłodzącego.

[Obrazek: th_DSC04899_zpsuuxqpjsk.jpg] [Obrazek: th_DSC04900_zpsa25zsuns.jpg]

Postanowiłem maksymalnie uplastycznić model, zatem trzeba było ponacinać wszystkie ( 124 sztuki) otworki w poszyciu.  Jak widać retusz wykonywany był "od tyłu".
Żaluzja czołowa także została "uprzestrzenniona".

Dziergam teraz segment z kabiną pilota.

Przeszukałem internety i znalazłem sporo materiałów o tym samolocie.
Jednak jeśli ktoś będzie chciał podzielić się ciekawymi linkami - to serdecznie zapraszam!

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#2
Cieszy mnie ta relacja niezwykle  :milbravo: Będzie co oglądać.

Chyba powinieneś wystartować w konkursie SzS  :roll:
Odpowiedz
#3
juz zapowiada sie zacnie
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#4
Lesiu - tez o tym pomyślałem.
Ale po zapoznaniu się z regulaminem konkursu -odpadam ; nie dam rady skończyć modelu przed końcem roku - końcem konkursu...
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#5
Mariusz, RESPECT.  Jeśli to jest model tego autora, którego mam na myśli, i który poczynił model Hawker Furego, to pełen szacun i najserdeczniejsze życzenia powodzenia w pracy nad modelem. Jak na razie jest  :milbravo:
Odpowiedz
#6
To i ja pooglądam. Widzę, ze kolejna fajna relacja będzie.
Powodzenia w budowie.
Paweł
Odpowiedz
#7
Papo Smurf : autorem  modelu jest Maciej Lewan.
Segment z kabiną pilota.
Wnętrze kabiny jak dla mnie w wycinance zbyt "płaskie":
[Obrazek: th_20150822_103419_zpsgqfhrgj9.jpg]

Zrobiłem to bardziej przestrzennie:
[Obrazek: th_DSC04903_zpsby1gvbvm.jpg] [Obrazek: th_DSC04901_zpskzabsgyz.jpg]
Chyba lepiej...

Teraz fotel pilota:
[Obrazek: th_DSC04904_zpswwl4spli.jpg]
Muszę dorobić pasy pilota , wzór już mam ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#8
W pierwszej chwili myślałem, że dałeś ilustracje z tej instrukcji do plasticzaka - niesamowite  PDT_Armataz_01_11
Odpowiedz
#9
Pasy pilota gotowe:
[Obrazek: th_DSC04936_zpsrhpvnfp5.jpg]

A tak wygląda gotowa kabina pilota:
[Obrazek: th_DSC04938_zpsdyxoedqz.jpg] [Obrazek: th_DSC04939_zpslt7ehj5m.jpg]

Teraz czas na poszycie segmentu.

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#10
Przybyło poszycie segmentu:
[Obrazek: th_DSC04942_zps5iae1to9.jpg]

Moja technologia budowy tego segmentu uniemożliwiła wsunięcie wnętrza kabiny do sklejonego w pierścień poszycia. Przeszkodą okazał się występ na przedniej wrędze.Średnica poszycia od tyłu jest większa, zatem trzeba wsuwać od tyłu...
Ale to nie jest problem nierozwiązywalny ; odciąłem ten występ,nasunąłem poszycie,a na koniec występ dokleiłem na miejsce.
[Obrazek: th_1bbf0d36-5714-4b29-a28f-619cfae643c5_zpslkqmjszb.jpg]

Okazało się też ,że w wykroju kabiny pojawiają się krawędzie boczków wnętrza kabiny ; ale to podejrzewam zniknie po dodaniu pogrubienia  wykroju ( skórzanej poduszki - by się nie pokaleczyć o krawędź w extremalnych sytuacjach lotniczych). Ponadto otwory na przednie zastrzały baldachimu ( które będzie widać po bokach fotela pilota we wnętrzu kadłuba) trafiają w tekturę wspomnianych boczków wnętrza kabiny. Ale to też da się poprawić.
Trochę zbyt grubą kreską zaznaczono  miejsca przyklejenia wiatrochronu i "zasięg" przyklejenia pogrubienia krawędzi kabiny.
[Obrazek: th_DSC04944_zpskhksvgfn.jpg]

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#11
Nie zazdroszczę ani pilotowi ani Tobie - ciasno tam jak nie wiem.W sumie nie wiem po co dawali w tym samolocie pasy skoro można się było zaprzeć kolanami ;-)
Odpowiedz
#12
Hahaha!
Dobre! :mrgreen: PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#13
Przeciszów dał mocnego "kopa", zatem nie zwlekając kleję dalej ;-)
Zrobiłem wyposażenie kabiny obserwatora / strzelca. Podobnie jak w kabinie pilota  uplastyczniłem boczki.
[Obrazek: th_DSC05021_zpsj4zqbwra.jpg] [Obrazek: th_DSC05022_zps3idbdefo.jpg]

Lewa ścianka ze złożonym  krzesełeczkiem załoganta ;-)
[Obrazek: th_DSC05023_zpswympdipn.jpg]

Jak widać  jest tam trochę klamotów.

No a tak to wygląda po doklejeniu ostatniego elementu wnętrza segmentu... :
[Obrazek: th_DSC05020_zpsi4zuzdxb.jpg]

Dobrze , że zrobiłem wcześniej zdjęcia ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#14
(21-09-2015, 08:15)MARIUSZ_G link napisał(a): Jak widać  jest tam trochę klamotów.

--

No nie widać  PDT_Armataz_01_21

Popraw linki...

hmmm a może to ja mam problem z wyświetlaniem????

Tak - na pewno ja miałem problem. Przepraszam za alarm  :Smile


Pozdrawiam
Odpowiedz
#15
Wydłubał i schowa jak rasowy pancerniak. PDT_Armataz_01_28
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#16
Mariusz, z tym śmietnikiem dla obserwatora to też genialny pomysł - jak by obserwator leciał do Rygi to chociaż wnętrza nie zapaskudzi  :mil11:

A na poważnie to uważam, że przy takim wykonaniu to obok modelu powinien leżeć albumik ze zdjęciami tego co w zakryte - niech postronni widzą bo kawał esencji umyka  :mrgreen:
Odpowiedz
#17
Fajnie Ci idzie, ciekaw jestem jak wyjdzie cały kadłub. Ostatnie zdjęcie sugeruje, że chyba sławojkę sklejasz Wink
Odpowiedz
#18
Lesio - podsunąłeś mi fajny pomysł do zorganizowania prezentacji modelu na ewentualnych wystawach! Dzięki!  PDT_Armataz_01_34
Chociaż chyba gdzieś już to widziałem... :roll: :wink:
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#19
(22-09-2015, 09:29)MARIUSZ_G link napisał(a): Chociaż chyba gdzieś już to widziałem... :roll: :wink:
Z pewnością widziałeś bo dokumentacja czasem bywa nawet wymogiem konkursowym, zaś wkład pracy jest bardzo ważnym kryterium przy ocenach sędziowskich. Oczywiście, wiem, że nie budujesz modeli dla nagród ale nawet dla osób postronnych warto pokazać co jest w środku (nie wspominając o takich żuczkach jak ja, którzy z chęcią popatrzą, podpatrzą i "poinspirują" się  PDT_Armataz_01_01)
Odpowiedz
#20
Segment  z kabiną strzelca z poszyciem:
[Obrazek: th_DSC05024_zpscvdhazuk.jpg] [Obrazek: th_DSC05026_zpsp5vapiwq.jpg]

Doklejony do całości:
[Obrazek: th_DSC05029_zps6wsn4sr1.jpg] [Obrazek: th_DSC05030_zpsnlgr7kys.jpg] 

Kolejny segment:
[Obrazek: th_DSC05027_zpshvgusk5n.jpg] [Obrazek: th_DSC05028_zpsed7qepj6.jpg]

...i też doklejony do całości:
[Obrazek: th_DSC05032_zps84lnexgj.jpg] [Obrazek: th_DSC05033_zpsoi3azip8.jpg]

I ostatni segment z linkami do sterów:
[Obrazek: th_DSC05031_zpskcaac3tn.jpg]

Zdjęcia robione zaraz po sklejeniu, zatem widać trochę szczelin,plam z roztartego kleju...
Ale to będzie mniej widoczne po pracach "dopieszczających".
Następne fotki już chyba z gotowym usterzeniem.

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#21
Rozważałem ten model jako mój następny, dlatego cieszę się, że będę miał w razie czego podporę w formie takiej profesjonalnej relacji. Podziwiam i czekam na kolejne odsłony  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#22
Datego też lubię robić relacje z budowy modeli, by i inni skorzystali. By innym ułatwić budowę.
Poza tym lubię "rozgryzać" temat, badać, co jest ewentualnie "nie tak" w wycinance.
To w pewnym stopniu i tak subiektywne, bo każdy , nawet modelarz z czołówki, skleja model inaczej-jeśli mówimy o technice i szczegółach.
Najbardziej mnie drażnią i jednocześnie śmieszą bardzo krytyczne uwagi początkujących modelarzy o wycinankach :twisted:
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#23
Tzn. jakie krytyczne uwagi?
A modelik bardzo ładnie wychodzi, czekam na olinowanie Wink
Odpowiedz
#24
Mówiłem ogólnie, nie o konkretnej wycinance.
Jedynie o skłonności modelarzy z małym doswiadczeniem do przesadnej, nieuzasadnionej krytyki.
Wycinanki, bo przecież  nie siebie...  Wink
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#25
To w takim razie pozwolę sobie na pewną krytykę projektu, a nie modelarza (choć nie do końca).

Po sklejeniu kilku modeli samolotów uważam, że zastosowanie pasków łączących poszczególne poszycia segmentów daje znacznie lepszy efekt niż sposób łączenia na dwie wręgi.
Ta pierwsza metoda pozwala na większą kontrolę nad jakością połączenia po jego obwodzie.

A teraz o Modelarzu. Pamiętam jak wytłaczałem podłużne linie (od wewnątrz) na segmentach Hurricana. Przymierzałem jeden segment do drugiego, aby zgrać owe nacięcia po długości. Tutaj - jak odczytuję z fotek, nacięcia wzdłużne nieco się poprzesuwały.
Już na stałe połączyłeś te segmenty?
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,585 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R/G] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ qn 26 12,018 22-06-2019, 11:22
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] Legends of WWII: Mustang III (Haliński - KA 3/2006) Raven 88 49,076 12-03-2016, 01:09
Ostatni post: Raven
  Spad XIII Modele Kartonowego Fana 2006 Partyzant 20 9,643 15-11-2015, 10:27
Ostatni post: Raven
  [SzS] Mosquito FB VI - Orlik 14/2006 Arkadiusz 21 10,293 11-11-2015, 05:17
Ostatni post: Arkadiusz
  [R] Dewoitine D.520 Orlik 5/2006 Bartko28 1 3,415 06-04-2015, 10:29
Ostatni post: ceva
  [R] MiG 21 MF/GPM nr 052 - 20/2006 seria "C" skala 1:33 ZbiG 28 10,786 30-08-2014, 02:18
Ostatni post: ZbiG
  [SWW] [R/G] Thomas-Morse S4C Scout WAK 3/2006 CysieK 11 5,521 14-03-2014, 09:43
Ostatni post: Lukee
  [R] OT-64 SKOT R3M - Orlik 1/2006 radek 6 4,765 19-09-2013, 11:15
Ostatni post: lukaszdywan
  [KSO] MiG-29 Mały Modelarz 3/2006 grajnert 9 8,595 09-09-2013, 06:25
Ostatni post: grajnert

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości