Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[G/R] Rosyjski okręt podwodny M-35
#1
Powitać!
Chcę przedstawić relację z budowy surówki tytułowego rosyjskiego małego okrętu podwodnego klasy M: M-35.
Okręty klasy M powstały w 4 znacznie się od siebie różniących seriach produkcyjnych: VI, VI bis, XII i XV. W czasie wojny zbudowano ich łącznie 111 sztuk (po wojnie powstało jeszcze 30 dodatkowych). M-35 należał do serii XII, w czasie wojny służył na Morzu Czarnym odnosząc kilka sukcesów (zatapiając między innymi mały niemiecki tankowiec Le Progress oraz kilka barek).
Zdecydowałem żeby zaprojektować model w skali 1:200 dlatego też będzie dość mały. Mieści się na 1,5 arkusza A4 (1 arkusz z częściami kolorowymi, reszta szkielet). Drukiem ukaże się w parze z bliźniakiem M-104 o bardzo wdzięcznej choć może niepoprawnej politycznie nazwie "Jarosławskij Komsomolec" ;-) Okręty różnią się nieco między sobą kioskami, M-104 będzie miał zielone dno. Dla obu modeli przewidziałem różne wersje kiosków - wojenną, powojenną oraz bez żadnych oznaczeń.
M-35 wyglądał tak:
[Obrazek: Clipboard024.jpg]

Początki są skromne, najpierw powstaje rura;-)
[Obrazek: Clipboard01.jpg]
[Obrazek: Clipboard02.jpg]
[Obrazek: Clipboard03.jpg]

Postępy niebawem:-)

Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#2
  "Rura". Jak to poważnie brzmi. Ja bym powiedział patrząc na jej wielkość - rurkaSmile
Odpowiedz
#3
Cieszę się, że pojawiła się relacja budowy tych modeli. Szkoda, że w skali 1:200. Czy będą okręty w skali 1:100?
Odpowiedz
#4
Rajmundo - to zależy czy będzie mi się chciało;-) Bo żeby zrobić z tego modelu 1:100, najlepiej byłoby zaprojektować go od nowa.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#5
Piotrze, czy zechciałbyś przyłączyć się do Naszego Konkursu?
Wygląda na to, że 1:200 zaczyna powoli stawać sie standardową skalą dla okrętów podwodnych. Jeszcze parę lat temu było tylko kilka modeli HAL-a, a dziś jest już z czego wybierać. Fajnie!
Udanej budowy życzę!!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#6
(06-12-2015, 08:21)Piotr D. link napisał(a): (...)
Zdecydowałem żeby zaprojektować model w skali 1:200 dlatego też będzie dość mały.(...)
PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34

Czyli jest szansa, że będzie mniejszy od Jastrzębia ??

Fajny temat - na pewno się skuszę.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#7
Tuco - mnie krowy paść z takim modelem a nie w konkursach startować ;-) To tylko surówka, która ma jeszcze kilka błędów i jest klejona bez specjalnego dopieszczania od strony estetycznej.

Lukee - będzie mniejszy od Jastrzębia. Jastrząb miał 66 metrów długości, okręty typu M-XII tylko 44,5 metra.

Skończyłem "rurkę", teraz kleję górną część kadłuba, szkielet kiosku podklejony tekturą schnie.
Linia wodna w jednym miejscu będzie do poprawy (uskok linii wodnej na dziobie to moje gapiostwo). Drugi raz modelu nie będę kleił, po poprawkach skleję tylko te sekcje, na których poprawiałem babole.


[Obrazek: a.jpg]

[Obrazek: aabb.jpg]

[Obrazek: ab.jpg]

[Obrazek: aab.jpg]

[Obrazek: aaab.jpg]
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#8
Cześć
Nie dawało mi spokoju to co do tej pory zrobiłem (a prawie ukończyłem surówkę). Poprawiłem błędy, które zdążyłem dotychczas wyłapać i wydrukowałem model jeszcze raz, tym razem w najlepszej jakości jaką jest w stanie wykrzesać z siebie moja drukarka. Przy okazji na potrzeby surówki zmieniłem kolor części podwodnej. Kolor który będzie użyty w modelu, przy drukowaniu na plujce wyglądał nieciekawie co z resztą widać na dotychczasowych zdjęciach. Przez dwa dni udało mi się ulepić prawie cały kadłub. Tym razem przyłożyłem się do retuszu.
[Obrazek: Clipboard01_2.jpg]

[Obrazek: Clipboard02_1.jpg]
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#9
Nabrał wyglądu.
Ciekawy model.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#10
Model wygląda fajnie. Jeśli Tobie krowy paść, to większości modelarzy też.
Nie piernicz, tylko dołączaj do konkursu morskiego. Tu nie chodzi o nagrody,
tu chodzi o propagowienie modelarstwa okrętowego.
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#11
Hmmm - a miałeś Waćpan nie kleić powtórnie  ;D
Niesłownyś oj nie...
Ale na dobre Twa niesłowność wyszła, na dobre  Smile
Ta przerośnięta torpeda ładnym modelem będzie i basta  PDT_Armataz_01_34

Pozdrawiam
Odpowiedz
#12
Japończyk - w konkursie spróbuję szczęścia z innym modelem, w M-35 już zdążyłem wyjść poza kadłub ;-)

Lukee - nie mogłem przez tę surówkę spać spokojnie, musiałem... ;-)

Wszystkie kartonowe części są na miejscu. Zostało jeszcze wykonać szablony z drutu, może dziś mi się uda.
Ciężko się klei tak małe modele, następne będą już większe;-)
[Obrazek: a_1.jpg]

[Obrazek: Clipboard03_1.jpg]

[Obrazek: Clipboard02_2.jpg]

[Obrazek: Clipboard04.jpg]

[Obrazek: Clipboard05.jpg]
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#13
Piotrek, super robota. Podoba mi się bardzo.
Wprost do wydania w MO :-)
Pasowałoby do innych podwodniaków, które wydałem do tej pory ;-)
http://www.modelarstwookretowe.pl
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ
Odpowiedz
#14
(31-12-2015, 02:16)syjek link napisał(a): Piotrek, super robota. Podoba mi się bardzo.
Wprost do wydania w MO :-)
Pasowałoby do innych podwodniaków, które wydałem do tej pory ;-)

Jestem jak najbardziej za  PDT_Armataz_01_34

Pozdrawiam
Odpowiedz
#15
Peryskopy i drabinki mus dorobić. Superancka pszczoła.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#16
Nadejsza wiekopomna chwila!!!

Druciki zamontowane na swoim miejscu - dzięki nim model sporo zyskał, bo wcześniej wyglądał jak trochę większy długopis;-)

Model ma już wydawcę. Tak jak pisałem na początku, w jednym numerze będą dwa okręty, M-35 z Floty Czarnomorskiej i M-104 z Floty Północnej. Dla obu okrętów przewidziany jest też kiosk bez oznaczeń - będzie można zrobić którykolwiek okręt wg własnego "widzimisię" domalowując oznaczenie.
Zapraszam do oglądania.


[Obrazek: malutka%200.jpg]

[Obrazek: malutka%201.jpg]

[Obrazek: malutka%202.jpg]

[Obrazek: malutka%203.jpg]

[Obrazek: malutka%204.jpg]

[Obrazek: malutka%205.jpg]

[Obrazek: malutka%206.jpg]

[Obrazek: malutka%207.jpg]

[Obrazek: malutka%208.jpg]

[Obrazek: malutka%209.jpg]

[Obrazek: malutka%2010.jpg]

[Obrazek: malutka%2011.jpg]

Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#17
Słodziutki  :-*
Aż się chce wcisnąć do butelki po syropie  :mrgreen:

Pozdrawiam
Odpowiedz
#18
No więc tak, powiem że wydawca ma już przynajmniej jednego chętnego nabywcę.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] HMS Black Prince - zaginiony okręt eskadry Arbuthnot-a FantomModel 167 45,096 08-10-2023, 09:31
Ostatni post: Lukee
  Rosyjski pancernik Retwizan, proj. Cuszima - Rozszerzenie nr 21. Tomasz K 42 15,462 10-07-2022, 11:10
Ostatni post: Winek
  [R] U-118 - podwodny stawiacz min typ XB Seba77 9 3,767 24-05-2021, 08:59
Ostatni post: ZbiG
  [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100 wydawnictwo DrafModel Paweł O 15 6,193 24-04-2021, 11:35
Ostatni post: Paweł O
  [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny MichalR 64 24,968 27-09-2018, 09:24
Ostatni post: pawcio37
  Okręt podwodny M-35; WAK; 1:200 Lukee 37 16,731 28-03-2017, 08:23
Ostatni post: Lesio73
  Japoński okręt desantowy SBT (WMC Models 2013/04 nr 19) kubeksus 16 11,574 09-11-2015, 09:52
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] T-70 - lekki czołg rosyjski (projekt własny) MichalR 17 7,950 17-06-2014, 01:18
Ostatni post: MichalR
  [R] AT-42 - rosyjski ciągnik artyleryjski MichalR 41 13,856 14-06-2014, 02:13
Ostatni post: Japończyk
  [R] USS OHIO Okręt podwodny - Modelik 1:200 AdrianM 0 2,408 05-01-2014, 02:13
Ostatni post: AdrianM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości