Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Jak-3 ORLIK MK
#1
Witam,
powrót po urlopie zmotywował mnie do podziubania przy kolejnej wycinance. Zaopatrzony we wręgi cięte laserem firmy GPM na tapetę położyłem Jaczka. Może to i trochę moje lenistwo, ale z wręgami praca jakoś szybciej płynie;-))) Wczoraj rozpocząłem sklejanie modelu i mam nadzieję szybko go ukończyć. Obecny etap zamknąłem w ok. 7 godzin pracy. Proszę nie odbierać tego czasu jako tempa pracy, laserowe wręgi potrafią dużo go zaoszczędzić...
Do retuszu wnętrza kabiny używam akryli zmieszany z plakatówką w proporcji ok.2/3. Generalnie rozrabiam więcej plakatówki i dodaję akryli, aby po zaschnięciu farby na palecie móc z niej jeszcze korzystać. Krawędzie poszycia kadłuba retuszuję tylko plakatówką.
[Obrazek: th_8.jpg]
[Obrazek: th_7.jpg]
[Obrazek: th_6-1.jpg]
[Obrazek: th_5-1.jpg]
[Obrazek: th_4-1.jpg]
[Obrazek: th_3-1.jpg]
[Obrazek: th_2-1.jpg]
[Obrazek: th_1-1.jpg]
pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#2
Ostatni segment kadłuba zastopował mnie na chwilkę.... krótką chwilkę....
po przygotowaniu szkieletu oraz elementów poszycia....
[Obrazek: th_10.jpg]
[Obrazek: th_9.jpg]

zachciało mi się powydziwiać i doszedłem do wniosku, że może by tak coś otworzyć w poszyciu....
a że jest tam jedna ruchoma część, postanowiłem ją wyciąć. No bo przecież jeśli ktoś będzie chciał sobie zobaczyć kratownicę, to dlaczego by nie pokazać....
Z tego względu wyciąłem zaznaczone miejsce na zewnętrznym i wewnętrznym poszyciu.
Aby łatwiej się wszystko złożyło "do kupy" (karton wymaga nieco więcej wkładu pracy we formowanie- w końcu to już nie surówka;-))), postanowiłem rozciąć wewnętrzne poszycie na dwie części i wygodnie je spasować (tak aby drzwiczki otwór drzwiczek pasował dokładnie...
[Obrazek: th_11.jpg]

szkielet w międzyczasie dokleiłem we właściwe miejsce do wręgi...
[Obrazek: th_12.jpg]

W wewnętrznym poszyciu musiałem nieco dociąć krawędź przylegającą do wręgi poprzedniego segmentu, bo skoro zdecydowałem się na przyklejenie tych elementów do zewnętrznego poszycia przed uprzednim ich zamontowaniem na pasku łączącym, mógłbym w ten sposób zrobić sobie niepotrzebne zgrubienie na łączeniu segmentów (mam nadzieję że mój zawiły wywód jest zrozumiały;-)))

Ostatecznie kadłub wygląda tak...
[Obrazek: th_16.jpg]
[Obrazek: th_15.jpg]
[Obrazek: th_14.jpg]
[Obrazek: th_13.jpg]

ciąg dalszy nastąpi w poniedziałek, weekend spędzam z rodzinką i w towarzystwie "białego kartonu";-)
pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#3
Łukasz ty wymiataczu :mrgreen:
Jednak do jednej rzeczy Ci sie przyczepie, a mianowicie steru kierunku. Jest błędnie zaprojektowany czy tylko wykonanie nie wyszło?
Odpowiedz
#4
tak wyszło, to moja wina... pośpiech jest złym doradcą...
część stała statecznika pionowego przykleiłem ciut za wysoko i dlatego tak wyszło. Nie sprawdziłem tego na sucho. W poniedziałek to poprawię...
...no chyba, że o coś innego chodzi Cool
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#5
Na takie dziury to się chyba nie odważę. :mrgreen:
Zastanawiam się tylko nad tym jak Ty przez taką dziurkę wkleisz kółko ogonowe.
Ja myślę zrobić to przed oklejeniem poszyciem.
Ale nieraz mnie już zaskakiwałeś i pewnie tak też będzie w tym przypadku :roll:

Pozdrawiam Toni
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#6
Kółko ogonowe wkleję za pomocą paluszków i pencetki;-))) Nie powinno być z tym większych problemów... mam taką nadzieję.
a "jak" u ciebie Toni? :grin:
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#7
Aby nie być gołosłownym, dzisiaj kontynuacja relacji. Uporałem się ze statecznikiem pionowym oraz z częściami stałymi sterów wysokości. Aby nie wyjść z prawy w malowaniu aerografem naniosłem jedną warstwę specyfiku PACTRY;-))) efekt poniżej...
[Obrazek: th_b3.jpg]
[Obrazek: th_b2.jpg]
[Obrazek: th_b1.jpg]

pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#8
Po rozważaniach egzystencjalnych czas na konkrety;-)))
Dzisiaj na tapecie rozłożyłem skrzydła. Postanowiłem że skleję je w miarę możliwie szybkim czasie. Całość pasuje bez problemów, poniżej gotowy zespół. jak tylko wyschnie zaraz przytwierdzę go do kadłuba.

Musiałem przemalować skrzydła lakierem, gdyż kolor kadłuba ma nieco inny odcień - po lakierowaniu wszystko wróciło do normy...

[Obrazek: th_c7.jpg]
[Obrazek: th_c6.jpg]
[Obrazek: th_c5.jpg]
[Obrazek: th_c4.jpg]
[Obrazek: th_c3.jpg]
[Obrazek: th_c2.jpg]
[Obrazek: th_c1.jpg]


jutro cd..

pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#9
dzisiaj niewiele, ale zawsze coś;-)

[Obrazek: th_P1070433.jpg]
[Obrazek: th_P1070431.jpg]
[Obrazek: th_P1070430.jpg]

Ze sklejaniem będę obcował dopiero od środy.... szkoda....

pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#10
Witam po przerwie,
zafascynowany Spitkiem Marcina Grygiela, a konkretniej techniką zalewania glutem, postanowiłem samemu się przekonać jakby to było.....
kiedy tam myślałem na czym tu potestować wzrok utkwiłem na Jaczku;-)))
[Obrazek: th_P1070600.jpg]
[Obrazek: th_P1070599.jpg]
[Obrazek: th_P1070597.jpg]
Na pierwszy rzut poszło łączenie oklejką statecznika pionowego z poziomym, a następnie oklejki skrzydło - kadłub wraz z wlotami powietrza. Oklejka statecznika wyszła całkiem sympatycznie, choć do perfekcji Marcina dzielą mnie lata świetlne;-), gorzej wygląda łączenie oklejek skrzydło - kadłub. Na lewej oklejce powstał biały nalot, ale w tym etapie prac nie przejmuję się tym specjalnie, gdyż element ten będzie przecierany suchą pastelą (nie używam farb Humbrola) - mam nadzieję że zamierzony efekt wyjdzie zadowalający. Najważniejsze - w sobotę będę malował cały płatowiec aerografem. Tym razem jednak użyję do testu lakieru Humbrolowskiego (mieszanki matu i połysku). Jestem ciekaw co z tego wyjdzie.
Ze względu na to że nie ma (nie spotkałem się) owiewki do Jaka-3 postanowiłem użyć do części tylnej i limuzyny - owiewki do Jaka1b z AH. Wiatrochron zaadoptowałem z jakiejś innej owiewki (nie wiem z czego ona była), dopasowując jej specyficzny kształt.
W sobotę przedstawię efekt malowania....

pozdr. Łukasz

--
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#11
Dziś rano stwierdziłem że nie będę się już bawił w taki modelarski masochizm;-))) Zadzwoniłem więc do GPIKP (Generalnego Prezesa Iluzji Kartonowych Bajerów) - Marcina Grygiela aby wyszlochać mu do ramienia, to co mi na sercu leży;-))))..... A leży mi na sercu to całe ciapranie modeli;-)))
Byłem skłonny dzisiaj rano pokazać Jaczowi kosz, ale sroga ręka MG pokazała mi znak "STOP" - usłyszałem głos" bądź mężczyzną", testuj na nim różne techniki. I tu mnie, jak uderzeniem w potylicę postawił MG do pionu;-)))
poniżej dzisiejsza porcja wcierania suchych pasteli, jeszcze coś wymyślę, aby model wrócił do normy;-)))
Jedno jest pewne - zalewanie SG to żmudna praca i wymagająca wiele cierpliowości. O tą ostatnią warto się starać....
[Obrazek: th_P1070680.jpg]
[Obrazek: th_P1070676.jpg]
[Obrazek: th_P1070675.jpg]
[Obrazek: th_P1070673.jpg]
[Obrazek: th_P1070671.jpg]
[Obrazek: th_P1070669.jpg]
pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#12
Witajcie po przerwie,

z jaczkiem niby z górki, a czasu mi brakuje aby go skończyć. Praca ruszyła na pół gwizdka, ale nie mam ostatnio czasu aby siedzieć nad nim w pracy;-) Do tej pory udało mi się skończyć wydechy, owiewkę kabiny...
[Obrazek: th_q1.jpg]
[Obrazek: th_q2.jpg]
więcej już wkrótce...

pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#13
Widzę, że tniesz owiewkę przed naklejeniem siatki. Możesz kilka słów napisać o tym jak ty się za to zabierasz.
Odpowiedz
#14
hm, chłopaki - sprawa owiewki dość prosta jest :wink:
W przypadku Jaka-3 nie ma na rynku (nie spotkałem się) wytłoczki. Postanowiłem trochę pomieszać i użyłem owiewki od Jaka 1 AH. Tylna część i limuzyna - na nie została przyklejona oklejka i po wyschnięciu odciąłem je od siebie. W przypadku tylnej części owiewki musiałem ją odpowiednio kształtować do obrysu krawędzi kabiny, gdyż nieco się różnią kształtem. Linuzynka to bułka z masłem - ściąga ją lekko do środka i ładnie przylega do krawędzi.
Co się tyczy wiatrochronu - tu sprawa jest nieco skomplikowana. Jak wam wiadomo jak 3 ma zupełnie inną osłonę w tym miejscu. Aby uzyskać odpowiednią krzywiznę musiałem posłużyć się "jakąś" (nie wiem z jakiego modelu) częścią wytłoczki, którą "na oko" przymierzałem do oklejki i w końcu przykleiłem obie do siebie. Można oczywiście robić kopytko i samemu się bawić z wytłoczką, ale ja jestem leniwy i nie chciało mi się :razz:

Grunt, że jest już po wszystkim;-)

pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#15
Szczerze mówiąc to po tym opisie jestem jeszcze "głupszy" niż przed. Rozumiem, że wiatrochron wykorzystałeś z jakiejś gotowej wytłoczki. Jak jednak widać na zdjęciu to ta część wygląda jak wycięta już na wymiar i wymaga tylko doklejenia oklejek. Chodzi mi o to jak przenosisz zarys tej oklejki na szybkę by ja wyciąć bez wstępnego przyklejania tejże oklejki. Reszta czyli część tylna i środkowa są z arkusza foli? Jeśli tak to jakiej i w jaki sposób ją formujesz? Podgrzewasz czy jak? Czy ta środkowa (ruchoma) część osłony to jest właśnie limuzyna?
Odpowiedz
#16
oklejkę wiatrochrony profiluję na wytłoczce odpowiednio ją pasując. Ta którą użyłem zapożyczyłem ze surówki. Oklejkę pasuję na oko, po prostu wyszło jak wyszło. W każdej z trzech części owiewki nie używałem płaskiej folii. Część ruchoma (limuzyna) jest zapożyczona od Jaka 1 z AH oraz tylna część stała również.... Nie wiem co w mojej poprzedniej wypowiedzi nie jest zrozumiałe...;-)

pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#17
Cytat:Nie wiem co w mojej poprzedniej wypowiedzi nie jest zrozumiałe...
Teraz jest już mniej niezrozumiała. Kiedyś na niemieckim forum widziałem relację z pokazanym procesem przenoszenia kształtu oklejki na wytłoczkę i jej wycinanie. Opis był po niemiecku, ale zdjęcia bardzo sugestywne. Sęk w tym że zapomniałem adresu do tej relacji Confusedad:
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] An-14 - Orlik - skala 1:33 messer 26 3,538 15-02-2024, 11:53
Ostatni post: mirkuch
  [R] Ścigacz rzeczny KU-30 1:100 Orlik Pablo 9 1,982 18-12-2023, 08:23
Ostatni post: Pablo
  [R + G] SE 5a /1:25 / ORLIK MARIUSZ_G 98 30,936 11-12-2023, 04:12
Ostatni post: romfolmar
Tongue ZIS-6. 1:25. Orlik, ale Litewski Prunce 65 27,753 20-09-2023, 12:15
Ostatni post: Prunce
  [R] Rosomak 1:25 Orlik Adamw28 4 2,339 09-08-2023, 01:14
Ostatni post: Adamw28
  [R] Kaplica Matki Bożej Śnieżnej 1:120 Orlik marcin1323 4 1,527 07-05-2023, 01:20
Ostatni post: żółtodziób
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  IFA W50L Orlik SZAD 8 4,357 02-05-2021, 03:37
Ostatni post: SZAD

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości