Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
#1
Witam wszystkich,

Od kilku miesięcy moja relacja już trwa na czarnym forum więc postanowiłem otworzyć ją również tutaj.

Ponieważ chciałem odpocząć od własnych projektów i mieć odskocznię wybrałem mój kolejny projekt i jest nim lotniskowiec Zuiho z wydawnictwa Answer. Skala 1:200

Model będzie w całości malowany. Będzie to mój pierwszy w życiu kamuflaż więc mam nadzieję że wyjdzie.

Ogólne założenia i plany co do modelu mam następujące:

Zrobienie opuszczonych wind (użyję części z lotniskowca Akagi)
Zrobienie poszycia z imitacją podziału blach.
Zrobienie pełnego ożebrowania pod pokładem lotniczym na rufie i na dziobie
Zrobienie deskowanego pokładu (będzie to albo trasowanie albo pokład zostanie wykonany z pojedynczych desek).

Do wykonania modelu użyję:
- laserowo ciętego szkieletu
- toczonych luf z GPM
- kotwic żywicznych z GPM
- śrub żywicznych z GPM
- laserowo ciętych części dedykowanych do modelu
- grawerowanych pokładów dedykowanych do modelu
- blaszki z IJN Sendai (głównie na bloczki linowe)
- owiewek ciętych laserem dedykowanych do IJN Kaga
- laserowo ciętych kratownic dedykowanych do IJN Akagi lub Kagi (zobaczę które zdobędę jak przyjdzie czas na robienie ożebrowania)

Pracę rozpocząłem od szkieletu.
Wiem o problemach z jego długością ale jako że maluję model dla mnie problemu nie ma wcale. Jednak od czasu do czasu postanowiłem pisać komentarz jeśli części będą problematyczne z myślą o tych co będą go chcieli kleić w standardzie.

Na chwilę obecną skleiłem dno szkieletu i przymocowałem do półki żeby się nie zwichrował.
Niektóre wręgi nie pasowały.

W7 i W8 musiałem poszerzyć o 2mm. Rozciąłem je na pół i dodałem po 1mm na każdej z połówek i skleiłem je ponownie. Problem rozwiązany

W 16 była za szeroka o 2mm. Rozciąłem ją na pół odciąłem z każdej połówki po 1mm i skleiłem ponownie. Problem rozwiązany.

W20a jest za wąska. Jej nie poprawiałem bo i tak uważam że akurat ta wręga jest zbędna.

A teraz zdjęcia:
[Obrazek: th_DSC02631_zpsaw3dsni0.jpg][Obrazek: th_DSC02634_zpsv5hxwcv5.jpg][Obrazek: th_DSC02637_zpsi9cnoqzz.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba

Cześć,

Kolejna dość obszerna aktualizacja chociaż nadal dotycząca tylko szkieletu.

Niestety szkielet w wielu miejscach był niedokładny.
Część WH1 L i P trzeba przerabiać. Jak to zrobić opisałem na zdjęciu.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%201_zpsjno4i6rn.jpg]

Pokład rufowy jest za szeroki i nie pasuje do szkieletu. Niestety tej samej wielkości jest jego kolorowy odpowiednik (zdjęcia poniżej). Ja będę go skracał ponieważ w mojej wersji będzie tam linoleum a nie ryfle.
[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%203a_zpswej20gyi.jpg][Obrazek: th_analiza%20na%20forum%203_zpsumnrbhby.jpg]

Wręga Pk2 nie pasuje do części 54a i b. Część 54a i b jest za wąska o 1 mm po obu stronach od burty. Niestety kolorowy pokład jest też za wąski.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%204_zpskeug95i7.jpg]

Wręga W 16 nie pasuje całkowicie. Jeśli się ją zwęzi (co ja zrobiłem) w dolnej części szkieletu to nie będzie pasowała do górnej. Trzeba zmienić jej kształt. Dokładnie o co mi chodzi pokazałem i opisałem na zdjęciach.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%202_zpsihnl1dhs.jpg][Obrazek: th_Zuiho%202%204_zps4cbdmk1n.jpg]

I tu dochodzę do ważnego elementu jaki muszę zmienić.

A mianowicie chodzi o kształt wręg w części dziobowej W16, W17, i W18 w miejscu pomiędzy pokładem głównym z łańcuchami a kolejnym poziomem pokładu.
W modelu ten element jest prostopadły. Na okręcie był pochyły. Pochyłość była pod lekko mniejszym kontem. Również nie było tam ostrych załamań ale lekko łukowate. Dodatkowy komentarz na zdjęciu.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%206_zpsbxx57nvy.jpg]

Jest jeszcze jedna sprawa. Okazało się że jednak rysunki okrętu istnieją (dotarłem do nich dzięki znajomemu z Holandii - Dzięki John). Skontaktował się on z Japończykiem który robił model w skali 1:700 i ma fajne o nim materiały. Pokazują one podział okrętu na przedziały i wnętrze. Jedyna ich wada że datują na około 1942 rok.

Okazało się że kadłub okrętu mógł mieć inny kształt w miejscu stanowiska działa 127mm na lewej burcie bliżej rufy.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%205_zps2ngg1khd.jpg]

Na razie dyskutujemy o tym czy podczas modyfikacji Zuiho Japończycy wydłużyli tylko pokład (bo Zuiho w 1942 roku miał krótszy pokład i był szary). Czy również były tam inne modyfikacje.

Na koniec zdjęcia gotowego szkieletu.
[Obrazek: th_Zuiho%202%201_zpslz2guvga.jpg][Obrazek: th_Zuiho%202%205_zps0xvqhcvn.jpg]

Ponieważ uwielbiam analizować materiały z epoki postaram się w przyszłych aktualizacjach przedstawić wam moje spostrzeżenia i co za tym idzie planowane modyfikacje modelu.

Pozdrawiam,

Kuba

Cześć,

Przerobiłem fragment stanowiska działa 127mm oraz dodałem podpory z tektury 1mm pod części podposzycia.

[Obrazek: th_Zuiho%203_zpscwltzdoz.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba

Cześć,

ukończyłem podposzycie.

Zmieniłem kształt tylnej ściany hangaru oraz pokłady pod sterówką.

[Obrazek: th_Zuiho%204%202_zpsvtinmfnn.jpg]

Dodatkowo dla wszystkich którzy będą kleić ten model zamieszczam rysunek wyposażenia pokładu rufowego z zaznaczonym miejscem na kotwicę (w wycinance zostało to zaznaczone błędnie). Dodatkowo rysunek pokazuje że na tamtym pokładzie było linoleum a nie ryfle.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%207_zpsgveeoczu.jpg]

Tak wygląda obecnie model.

[Obrazek: th_Zuiho%204%209_zpskofcv9z3.jpg][Obrazek: th_Zuiho%204%2010_zpsyl2dij2t.jpg][Obrazek: th_Zuiho%204%203_zpsvn8t4iow.jpg][Obrazek: th_Zuiho%204%207_zpsckzp92rh.jpg][Obrazek: th_Zuiho%204%201_zpsi6tyodhp.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba

Cześć,

Obecnie wyciąłem burty i zwróciłem uwagę że lewa burta jest odbiciem lustrzanym prawej (i na odwrót) jeśli chodzi o rozmieszczenie bulai i kamuflaż. Niestety ale tak w rzeczywistości nie było.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%209_zpslmsnjseb.jpg][Obrazek: th_analiza%20na%20forum%208%201_zpsmyn0evbo.jpg]

Ale puki co dobrze się bawięWink

Teraz okleję burty i dno a następnie będę robił imitację blach na poszyciu. Więc to trochę potrwaWink

Do zobaczenia.

Cześć,

Zuiho otrzymał kolejną warstwę podposzycia Wink Nie starałem się zanadto bo w moim przypadku nie było ku temu potrzeby. To jest 2 z docelowych 4 warstw.

W sumie kleiło się przyjemnie. Zaznaczyłem wstępnie na burtach nowe bulaje. Dałem kilka poprawek jak:
- miejsca wywietrzników na lewej burcie.
- podniesienie o 3mm miejsca na przyklejenie stanowisk na działa 127mm (te od dziobu) - w przeciwnym wypadku po przyklejeniu burt do szkieletu robi się tam dziura i utrudnia to przyklejenie balkonu.
- obniżenie o 3mm stanowisk dział 127 mm na rufie (w modelu działa bliżej dziobu i rufy są na jednym poziomie. Okręt miał rufowe stanowiska niżej a dziobowe wyżej.
- odcięcie sporego fragmentu poszycia pod powiększoną wnękę przy rufowym dziale 127mm

[Obrazek: th_Zuiho%205%205_zpsxwjcdm0f.jpg][Obrazek: th_Zuiho%205%203_zpswr0mdpet.jpg]

Oczywiście pojawił się już znany problem z długością oklejek poszycia dna.
[Obrazek: th_Zuiho%205%202_zpsymmckoqt.jpg]

Model na dziś:
[Obrazek: th_Zuiho%205%201_zpswjt0uz5g.jpg]

Następny etap to warstwa szpachli w sprayu i docieranie. Większe ubytki załatam jednoskładnikową szpachlą akrylową.

Ostatnią docelową warstwą będą płyty poszycia.

Pozdrawiam,

Kuba

Cześć,

Niestety zły czas wybrałem na innowacje jeśli chodzi o szpachlowanie. Brak towaru w sklepach i inwentaryzacje skutecznie mnie wstrzymały z zakupem szpachli w sprayu.
Więc wykorzystałem starą sprawdzoną metodę czyli nałożenie kilku warstw farby podkładowej w sprayu w celu impregnacji kartonu a później, nałożenie jednoskładnikowej szpachli akrylowej dla wyrównania.

[Obrazek: th_Zuiho%206%201_zpsghhhpbul.jpg][Obrazek: th_Zuiho%206%202_zpsnye8ob2x.jpg]

Obecnie oklejam kadłub kawałkami wydrukowanymi na samoprzylepnym papierze do drukarki.
[Obrazek: th_Zuiho%206%203_zpsk9h0tkdt.jpg]

Kuba
Odpowiedz
#2
Podziwiam wytrwałość i samozaparcie... Mi by się raczej nie chciało.
A tak swoją drogą to ciekaw jestem ile modeli zostało kupionych? I czy Ty jako jedyny go wykonujesz...

Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
(15-01-2016, 11:23)Lukee napisał(a): Podziwiam wytrwałość i samozaparcie... Mi by się raczej nie chciało.
A tak swoją drogą to ciekaw jestem ile modeli zostało kupionych? I czy Ty jako jedyny go wykonujesz...

Pozdrawiam

Wiem że klei go jeszcze jedna osoba która potwierdziła wszystkie jak do tej pory napotkane przeze mnie problemy jeśli chodzi o spasowanie niektórych elementów. Ale podobno wydawca ma zrobić erratę więc niedługo nie powinno już być tego rodzaju kłopotów. 

Pozdrawiam, Kuba
Odpowiedz
#4
Podglądałem Twoja pracę na sąsiednim forum, fajnie że i tu będziesz się udzielał.
Jesteś w dalszym ciągu na etapie kadłuba więc śmiało wskakuj do naszego konkursu! Smile  -> WKM2
Powodzenia.
Odpowiedz
#5
Pytanie skoro podposzycie jest już, czymś w rodzaju standardu, to dlaczego projektanci nie uwzględniaja go w projekcie. Np mi same pomocnicze linie offsetowanych lini obrysu do wewnatrz już wiele by pomogły.
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#6
(16-01-2016, 02:19)Karas napisał(a): Pytanie skoro podposzycie jest już, czymś w rodzaju standardu, to dlaczego projektanci nie uwzględniaja go w projekcie. Np mi same pomocnicze linie offsetowanych lini obrysu do wewnatrz już wiele by pomogły.

Raczej podposzycie robi niewiele osób. Większość go nie stosuje a poco obciążać ich dodatkowymi kosztami modeli które i tak już teraz są dość drogie. Ale fajnie by było jakby podposzycie było do pobrania ze strony wydawcy za darmo dla tych co chcieliby je robić.

A tymczasem praca nad oklejaniem poszycia wciąż trwa.
W międzyczasie chciałem pokazać jakie Zuiho miał dziwne ułożenie płyt poszycia w części dziobowej.

Zazwyczaj płyty idą równolegle do wznoszącego się pokładu. A tutaj jest inaczej. Postaram się to odwzorować.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%2010_zps533dvfba.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#7
Cześć,

Mała aktualizacja na dzisiaj.

Oklejanie poszycia cały czas trwa. Dorobiłem mały element na lewej burcie.
Jest to jeden z najdłuższych i najbardziej monotonnych etapów budowy więc jeszcze trochę zanim go zakończę.

[Obrazek: th_Zuiho%207%201_zpsrksbj3wl.jpg][Obrazek: th_Zuiho%207%202_zpsurfuoqgv.jpg]

Pozdrawiam, Kuba
Odpowiedz
#8
Cześć,

Dzisiaj kolejna porcja analizy i fotek z budowy.

Niestety ale im dalej brnę w szczegóły to stwierdzam że więcej będę musiał przerabiać niż wykorzystamSad

Dzisiejszy temat to głównie rufa okrętu. Jeśli chodzi o kształt to w modelu jest on błędny.

Okręt miał zupełnie inny kształt rufy. Musiałem ją całkowicie przerobić i dobrze że to wyłapałem teraz bo później byłoby to nie możliwe.

Dodatkowo okręt miał zupełnie inne usterzenie! W modelu jest jeden szeroki ster na środku a okręt miał dwa węższe po bokach!!!!

Ponadto podpory podpierające pokład lotniczy są za bardzo przesunięte w stronę dziobu oraz jedna z nich (środkowa) ma złe rozmiary (była "cieńsza" a nie taka sama jak zewnętrzne). Kluza kotwicy źle umiejscowiona (co już wspominałem we wcześniejszych postach) plus kilka innych które opisałem na zdjęciach.

Zdjęcia i rysunki potwierdzające moją analizę poniżej:

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%2011_zps0u78hqpl.jpg][Obrazek: th_analiza%20na%20forum%2012_zpsfrmg6qkz.jpg]

Tak więc z powodu poprawek praca idzie bardzo powoli.

Na tą chwilę oto efekty (dodam że nic z elementów zaprezentowanych nie ma jeszcze formy docelowej):

[Obrazek: th_Zuiho%208_zpss34kve2k.jpg][Obrazek: th_Zuiho%208%203_zpsuvtx7cbo.jpg][Obrazek: th_Zuiho%208%204_zpsuqmwqxhg.jpg][Obrazek: th_Zuiho%208%205_zpsviwrkqjz.jpg]

No i tradycyjnie całość na dziś:

[Obrazek: th_Zuiho%208%207_zps1hldmaya.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#9
Kuba jak zwykle na duży plus.
Trochę mnie dziwi natomiast, że w mediach nic ostatnio nie słychać o żadnym sepuku... nie żebym się czepiał autora czy wydawnictwa ale ;-)
Odpowiedz
#10
(03-02-2016, 11:55)Lesio73 napisał(a): Kuba jak zwykle na duży plus.
Trochę mnie dziwi natomiast, że w mediach nic ostatnio nie słychać o żadnym sepuku... nie żebym się czepiał autora czy wydawnictwa ale ;-)

Sepuku nikt nie będzie popełniał, pomijając błędy w szkielecie i poszyciu,kiedy projektowałem model 5 lat temu nie miałem wielu z prezentowanych tutaj zdjęć i rysunków, zrobiłem rekonstrukcję z tego co miałem.
Dziś łatwo jest wieszać psy na człowieku, nie wnikając co kiedy gdzie i jak, narysować każdy potrafi jednemu wyjdzie dobrze innemu trochę gorzej.
Skąd na przykład wiadomo że były dwa stery ?, bo ktos tak narysował ?
Może kolega kubeksus by tak wziął na tapetę Zuikaku lub Shokaku z giepeema i przeanalizował, a do tych okrętów przecież plany są dostępne od dawna ! i jeżeli projekt Zuicho jest "Zuicho podobny" to czym sa modele Zuikaku i Shokaku ?, że nie wspomnę o wielu , wielu innych.
Za 10 lat wyjdą kwity do Fuso i hal będzie popełniał sepuku ?
Kolego kubeksus, podziwiam wkład pracy jaki wkładasz w budowę modelu tego okrętu, jedno tylko mi się rzuca w oczy, te blachy poszycia nie były łączone w jednej linii w pionie, miały przesunięcie w każdym rzędzie.
Poza tym pasy poszycia powinny się schodzić płynnie na dziobie i rufie.
Panowie to są tylko modele kartonowe, a nie super redukcja plastikowa z blachami, trochę więcej luzu ! :-)
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#11
(03-02-2016, 02:52)Darecki VI napisał(a):
(03-02-2016, 11:55)Lesio73 napisał(a): Kuba jak zwykle na duży plus.
Trochę mnie dziwi natomiast, że w mediach nic ostatnio nie słychać o żadnym sepuku... nie żebym się czepiał autora czy wydawnictwa ale ;-)

Sepuku nikt nie będzie popełniał, pomijając błędy w szkielecie i poszyciu,kiedy projektowałem model 5 lat temu nie miałem wielu z prezentowanych tutaj zdjęć i rysunków, zrobiłem rekonstrukcję z tego co miałem.
Dziś łatwo jest wieszać psy na człowieku, nie wnikając co kiedy gdzie i jak, narysować każdy potrafi jednemu wyjdzie dobrze innemu trochę gorzej.
Skąd na przykład wiadomo że były dwa stery ?, bo ktos tak narysował ?
Może kolega kubeksus by tak wziął na tapetę Zuikaku  lub Shokaku z giepeema i przeanalizował, a do tych okrętów przecież plany są dostępne od dawna ! i jeżeli projekt Zuicho jest "Zuicho podobny" to czym sa modele Zuikaku i Shokaku ?, że nie wspomnę o wielu , wielu innych.
Za 10 lat wyjdą kwity do Fuso i hal będzie popełniał sepuku ?
Kolego kubeksus, podziwiam wkład pracy jaki wkładasz w budowę modelu tego okrętu, jedno tylko mi się rzuca w oczy, te blachy poszycia nie były łączone w jednej linii w pionie, miały przesunięcie w każdym rzędzie.
Poza tym pasy poszycia powinny się schodzić płynnie na dziobie i rufie.
Panowie to są tylko modele kartonowe, a nie super redukcja plastikowa z blachami, trochę więcej luzu ! :-)
Pozdrawiam.

Kolego Darecki VI jak sam napisałeś to tylko modele kartonowe a ja sam już też pisałem w tym wątku że przy budowie się świetnie bawię więc nie atakuj mnie bez przyczyny.
Ja ani nie oceniam Ciebie ani wydawnictwa a jedynie porównuję model z materiałami jakie posiadam. (A jeśli chodzi o stery to na forum publikuję tylko mały fragment materiałów jaki udało mi się zdobyć na temat tego okrętu i niestety w każdym rysunku - a mam i dokładniejsze niż to co pokazałem - są tam dwa stery).

Analizę robię tylko po to żeby osoby które również malują model a chcieliby go ulepszyć mieli wszystko rozpisane jak na dłoni i sami nie musieli szukać. Nie robię tego żeby kogoś urazić. Na pewno z Shokaku czy Zuikaku robiłbym podobnie (tak samo robiłem z moim modelem Isuzu i modelem desantowca SBT z WMC-Models - wyłapywałem nieścisłości i je opisywałem - dla potomności).

Ja się nadal dobrze bawię. Gdyby Answer nie wydał tego modelu to bym nie miał frajdy z jego robienia. Ale też szanuję oczekiwania innych szczególnie że model nie jest tani.

P.S.: Jeśli chodzi o blachy to dzięki za sugestię. Tak akurat układały mi się na płaszczyźnie burty że wyszło równo. Dodatkowo na wierzch idzie dodatkowy pas płyt. Zobaczę jak mi się będzie układał. Po pokryciu całości kropelką i dotarciu drobnym papierem ściernym i tak planuję żeby te łączenia były minimalnie widoczne.

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#12
Nie doczytałeś mojego wpisu, nie atakuję Ciebie !( dziwne , każdy mój wpis gdzie by się nie pojawił odbierany jest jako atak !), bardzo dobrze że robisz co robisz-sam być może kiedyś skorzystam z twoich opisów i dociekań.
Odniosłem się do wpisu Lesio 73, który jest zawiedziony że autor i wydawnictwo nie popełniło sepuku :-)
Idąc tokiem takiego myślenia takim jak Lesio 73, nie powinno być na rynku żadnego wydawnictwa i żadnego autora !!!
Nie wiem czy hal albo giepeem co gorsza neptunia wydało by takiego Zuicho czy Hitose ? oni wolą trzepać w kółko Hunty Grzesia Nowaka i się niczym nie przejmują.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#13
Przepraszam Was bardzo Panowie - nie zwykłem robić trzody ani być jej przyczyną - tym bardziej w nie moim wątku.

Dobrze Darecki VI, że dajesz emotki to chociaż z góry wiem, że jednak nie masz zamiaru się ciachać przez mój wpis - tego bym sobie nigdy nie darował! 

Nie znam się na projektowaniu modeli kartonowych (bo na projektowaniu to znam się dosyć, dosyć) i dlatego wychodziłem z założenia, że jeśli wypuszcza się model to powstaje on na jakiejś solidnej bazie - nie odzieraj mnie ze złudzeń!!!

Mam jakichś tam znajomych i czasem słucham jak rozmawiają ze sobą o jakichś liniach teoretycznych kadłuba i innych tego typu pierdach, widziałem też jak niedawno jeden z projektantów pokazywał plany, z których powstaje model - i wtedy przynajmniej wiem "skąd się bierze woda sodowa i nie tylko"... no ale cóż - mam to szczęście, że się nie znam.
Odpowiedz
#14
(05-02-2016, 03:52)Lesio73 napisał(a): Przepraszam Was bardzo Panowie - nie zwykłem robić trzody ani być jej przyczyną - tym bardziej w nie moim wątku.

Dobrze Darecki VI, że dajesz emotki to chociaż z góry wiem, że jednak nie masz zamiaru się ciachać przez mój wpis - tego bym sobie nigdy nie darował! 

Nie znam się na projektowaniu modeli kartonowych (bo na projektowaniu to znam się dosyć, dosyć) i dlatego wychodziłem z założenia, że jeśli wypuszcza się model to powstaje on na jakiejś solidnej bazie - nie odzieraj mnie ze złudzeń!!!

Mam jakichś tam znajomych i czasem słucham jak rozmawiają ze sobą o jakichś liniach teoretycznych kadłuba i innych tego typu pierdach, widziałem też jak niedawno jeden z projektantów pokazywał plany, z których powstaje model - i wtedy przynajmniej wiem "skąd się bierze woda sodowa i nie tylko"... no ale cóż - mam to szczęście, że się nie znam.
Nie mam do Ciebie żalu Smile
A widzisz, gadają o liniach teoretycznych, a jak ich nie ma ?, kiedyś muszą powstać i powstają -tak jak te które widziałeś :-).
Tyle że większość uważa że jak powstały to są nieomylne i jedyne słuszne, ja tak tego nie traktuję.
Zaprojektowałem model z dostępnych w tym czasie materiałów i zaznaczyłem to w projekcie , a i te dziś dostępne o niczym jeszcze nie przesądzają, zdjęcia i rysunki mogą przedstawiać Shoho[url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Sh%C5%8Dh%C5%8D][/url]).
Jeśli znajdą się plany stoczniowe to będzie inna sprawa, na razie można sobie gdybać i psy wieszać, no bo jak autor śmiał .....:-), a jak wiadomo w IJN nie było dwóch takich samych okrętów.
Fakt gdzieś tam projekt się posypał -trudno stało się, ale to nie powód aby robić z tego koniec świata :-)
Jeśli są błędy merytoryczne związane z wyglądem np rufy co wyszło na dniach , a wcześniej nawet fotki rufy nie było i nikt nie wiedział gdzie i czy wogóle była na rufie kotwica, po wydaniu modelu tylko można sobie fiu fiu:-)
No nic to, mam jeszcze jedną rekonstrukcję i teraz ją poprawiam, zobaczymy co z tego wyjdzie, za odwagę trzeba czasami zapłacić wysoką cenę.
Nie mniej jednak czekam na ciąg dalszy w tutejszym wątku, jest bardzo interesujący :-)



Mam pytanie do Ciebie Kubeksus:
skąd masz informacje na temat kamo obu burt ?
Z tego co wiem ten schemat malowania obowiązywał wszystkie lotniskowce( nawet Shinano), choć nie jednolity ale wszystkie miały obie burty identyczne(jedynie chyba Schokaku miał różne kamo -inny kształt ciemnozielonego na lewej burcie).
Wiem że bulaje były inaczej rozmieszczone na prawej jak i lewej burcie, ale masz schematyczne rysunki tylko dziobowej części okrętu , co z pozostałą częścią burt?
Które były zaślepione a które nie ?
Ja wychodziłem z założenia że jeśli nie mam obu pełnych burt to zrobiłem lustrzane odbicie bo nie chciałem wymyślać położenia bulai :-).
Pozdrawiam serdecznie :-)
Odpowiedz
#15
Oto jak autor modelu ZUIHO potraktował temat jednolitości i kompatybilności kamuflażu:

[Obrazek: 28.jpg]
[Obrazek: 29.jpg]
[Obrazek: 30.jpg]
[Obrazek: 31.jpg]

Odnoszę wrażenie, że nawet gdyby "autor" posiadał superhiper dokładne i wspaniałe plany, to przez swoje zwyczajne niechlujstwo w projektowaniu i tak całość wyglądała by tak, jak wygląda obecnie.
Jak widać, zupełnie w nosie ma fakt malowania w odpowiednie kolory (w tym przypadku) pomostów i podpór w zależności od ich umiejscowienia na okręcie.
A to nawet widać na wszystkich fotkach modeli w necie, bo przecież autor sam przyznał, że model projektował m. in. na podstawie modelu bodajże Hasegawy w 1/700...
http://www.modelarstwookretowe.pl
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ
Odpowiedz
#16
(05-02-2016, 06:50)Darecki VI napisał(a): Mam pytanie do Ciebie Kubeksus:
skąd masz informacje na temat kamo obu burt ?
Z tego co wiem ten schemat malowania obowiązywał wszystkie lotniskowce( nawet Shinano), choć nie jednolity ale wszystkie miały obie burty identyczne(jedynie chyba Schokaku miał różne kamo -inny kształt ciemnozielonego na lewej burcie).
Wiem że bulaje były inaczej rozmieszczone na prawej jak i lewej burcie, ale masz schematyczne rysunki tylko dziobowej części okrętu , co z pozostałą częścią burt?
Które były zaślepione a które nie ?
Ja wychodziłem z założenia że jeśli nie mam obu pełnych burt to zrobiłem lustrzane odbicie bo nie chciałem wymyślać położenia bulai :-).
Pozdrawiam serdecznie :-)

Jeśli chodzi o kamuflaż to w 90% jest taki sam. Różnice są przy dodatkowych wentylatorach których w modelu nie było. Mam też inny schemat który się zupełnie różni od tego w modelu. Ale to wcale nie świadczy że jest poprawny. Będę się musiał nad tym zastanowić.

Jeśli chodzi o bulaje to posiadam rysunki obu pełnych burt zarówno datujące na okręt z roku 1942 jak i 1944 czyli po przebudowie.

Najpierw porównałem rysunek z 1942 ze zdjęciami żeby sprawdzić czy rozmieszczenie bulai jest poprawne. Następnie porównałem rysunek z 1942 z tym z 1944 (w którym bulai było już mniej). Dzięki temu wiem które zostały zaślepione.

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#17
Syjek, nie 700, a skala 1200 słownie -jeden tysiąc dwieście !
Odpowiedz
#18
Cześć,

Skończyłem oklejać dziób dolna warstwą poszycia. Teraz będę już robił wierzchnia warstwę i ostatecznie docierał.

Przykleiłem też ściany na dziobie. Ponieważ kształt przejścia ściana-burta jest zaokrąglony wycinałem ściany lekko poza obrys. Jedna ze ścian była za wysoka więc i to poprawiłem.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%2013_zpsqycor2eu.jpg][Obrazek: th_Zuiho%209_zpsv96c10lg.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#19
Cześć,

Ciągłe przynudzanie z mojej strony bo od paru miesięcy prezentuję to samo.

Prawie zakończyłem oklejanie poszycia. Pozostała tylko stępka i kilka niestandardowych blach na dziobie.

Teraz zrobię otwory na bulaje i pokryje kadłub pokładówką akrylową. Następnie go przetrę bardzo drobnym papierem ściernym.

A narazie kadłub wygląda tak:
[Obrazek: th_Zuiho%2010%203_zpsiwy0xkti.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2010%205_zpsvwc1qtvn.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2010%202_zps75uyqjv4.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#20
Ale fajna "cegiełka". Że Ci się chciało - jestem pod wrażeniem  Smile
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#21
Fajni są tacy Wariaci :-) Specjalnie pisze DUŻE W :-)
Pzdr
Odpowiedz
#22
Cześć,

Dzięki za dobre słowoWink

Zakończyłem pracę nad układanie blach i pokryłem model dwoma warstwami podkładu.

Wyszło tak jak chciałem czyli blachy są lekko zarysowane w odpowiedni sposób ale nie są za bardzo uwydatnione.
Mogę w końcu zająć się detalizacją samego kadłuba.

Cześć,

Dzięki za dobre słowoWink


Zakończyłem pracę nad układanie blach i pokryłem model dwoma warstwami podkładu.


Wyszło tak jak chciałem czyli blachy są lekko zarysowane w odpowiedni sposób ale nie są za bardzo uwydatnione.

Mogę w końcu zająć się detalizacją samego kadłuba.

[Obrazek: Zuiho%2011%205_zpsawoq2bsa.jpg]

[Obrazek: th_Zuiho%2011%204_zpshzmv8of6.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2011%202_zpslo0f8equ.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2011%2011_zps6jc4ezt6.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2011%2010_zpszsckx2ec.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2011%206_zpsyndl9ykp.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#23
Przykro mi ale ja widzę jeden wielki bałagan zamiast zdjęć...
Odpowiedz
#24
Ja widzę piękny kadłub z którego będzie świetny model, tylko ta zakładka na blachach trochę mi się wydaje że za daleka, ale takie tylko moje wrażenie.

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#25
Cześć,

Po kilku miesiącach przerwy powracam do robienia Zuiho.

Musiałem odpocząć bo jak do tej pory nie było części której nie musiałem modyfikować więc się tym trochę zmęczyłem.

Przez te 3 miesiące udało mi się zrobić wszystkie bulaje z okapnikami, stępki, oraz częściowo stanowiska dział 127mm.

Kształt tylnych stanowisk jest błędny (szczególnie stanowiska prawego z zakrytym działem) więc musiałem zmieniać jego kształt.

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%2015_zpsultvhvps.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2012%2013_zpsxhvfc9zq.jpg]

Stanowiska przednie są względnie poprawne więc je zostawiłem. Jedynie miejsca podpór były częściowo zabudowane więc dodałem brakujący element (który jest biały). Oczywiście sam kształt wyprowadzenia podpór z burt również był błędny więc była kolejna poprawka (dobrze że oklejka jest o jakieś 3 razy za duża to nie musiałem jej rysować bo po przycięciu pasowała).

[Obrazek: th_analiza%20na%20forum%2014_zpsjyk5bois.jpg][Obrazek: th_analiza%20na%20forum%2016_zpswpamapyh.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2012%202_zpssgw6ahfx.jpg]

Wyprowadzenie wału śruby z kadłuba to była jakaś czysta abstrakcja więc musiałem zrobić własny.

[Obrazek: th_Zuiho%2012%203_zps3qbxcaqt.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2012%204_zpsr8ufqky3.jpg]

Teraz robię pas demagnetyzacyjny. Jak go skończę to pomaluję dno. Później jeszcze kilka małych detali na burtach i położę w końcu kamuflaż na burty.

Na koniec reszta fotek:

[Obrazek: th_Zuiho%2012%208_zpsepkopmi9.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2012%209_zpsszflo0ym.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2012%2010_zps9ptqlt8e.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2012%2011_zps1gmyigaw.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2012%206_zpssycxdk56.jpg][Obrazek: th_Zuiho%2012%201_zps2tifswix.jpg]
[Obrazek: th_Zuiho%2012%207_zpsvsu6hcpu.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Japoński lekki krążownik IJN Sendai GPM 1:200 szebi 118 51,602 24-03-2024, 08:19
Ostatni post: Winek
  [R/G] Su-7 BM ANSWER 2/2015 MatrixOST 25 3,847 14-03-2024, 10:50
Ostatni post: żółtodziób
  [R] Japoński opancerzony transporter piechoty Type 1 Ho-Ki, WAK 5/2011 Kapitan Marchewa 8 978 13-01-2024, 10:00
Ostatni post: Kapitan Marchewa
  [R] ORP Orzeł, Answer, 1:200 Pablo 1 613 19-12-2023, 11:01
Ostatni post: Hastur
  [R] "IJN Taiho-Inaczej" 1:200 Answer radzias 32 14,751 18-12-2023, 08:47
Ostatni post: radzias
  [R] Star C-25 LOHR Answer 1:25 karol1985 20 4,237 30-11-2023, 03:22
Ostatni post: ges
  Macchi C.202 Folgore od Answer Nemo04 2 1,610 15-02-2023, 02:09
Ostatni post: Raven
  USS Ticonderoga, (CV-14), Answer, 1:200 Sven 35 17,514 01-11-2022, 09:20
Ostatni post: yogi
  [R] "MiGiem na Bornholm" - budowa dioramy i modelu (MiG-15 Hobby Model 1/2009) stachooo 32 10,234 27-09-2021, 09:50
Ostatni post: zbin
  [R] MERKAVA Mk.IV LIC Answer 1:25 tomo11 20 12,910 03-06-2021, 04:24
Ostatni post: JO

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości