Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[G] Lokomotywa spalinowa SM-42 GPM 1:25
#1
Witam

Po ukończeniu Śmiałego z GPM miałem robić Py-27 z Angrafa. To było prawie 3 lata temu i nie pamiętam przyczyny zmiany decyzji. Prawdopodobnie chciałem zmierzyć się z naprawdę skomplikowanym modelem kolejowym. Nie będę wypowiadał się co do zgodności z oryginałem bo ten temat już wielokrotnie był poruszany na forum. W czasie budowy miałem kilka grubszych kryzysów. Raz gdzieś w połowie budowy podwozia, potem przed rozpoczęciem wyposażania przedziału silnikowego. Potrzebowałem pół roku żeby zdecydować się na budowę owego wyposażenia. W końcu, po ostatnim Przeciszowie, z naładowanymi "bateriami modelarskimi", postanowiłem podjąć wyzwanie. Okazało się, że strach ma wielkie oczy i udało mi się jakoś przez to  przebrnąć. Czy sprostałem wyzwaniu to jest inna sprawa. Rozmaite szczeliny, pospolite niedoróbki i niedokładności wskazują że bój był zażarty a szala zwycięstwa ważyła się do samego końca Wink Kończąc np. USS Helenę czułem zadowolenie, kończąc SM można raczej mówić o uldze. Nie twierdzę, że to wina modelu. Raczej rzuciłem się na zbyt głęboką wodę w stosunku do umiejętności. Największą wadą opracowania jest ubogość rysunków. Wielu rzeczy musiałem się domyślać lub, po raz pierwszy w życiu, posługiwać się zdjęciami innych modelarzy. Z poważniejszych uchybień dotyczcych sklejalności wymienię mocowanie maźnic. Strasznie się przy tym namęczyłem. Obserwowałem model wykonywany na innym forum i dostrzegłem ten sam problem. Więc może to nie moja sztuka modelarska zawiniła a opracowanie właśnie. W budowie pomógł zestaw laserów i ciętych szybek, który kupiłem razem z modelem. Gorąco polecam leniuchom. Oszczędza to mnóstwo pracy. Warty wzmianki jest pracujący układ hamulcowy. Z racji na fakt, że tego nie widać bez obrócenia modelu to, z perspektywy czasu, uznaję jego "ruchomość" za zbędny wysiłek. Model wykonałem z otwartymi drzwiami żeby było wymęczone wnętrze. Inną przyczyną był brak pomysłu na wykonanie zawiasów. Dalej zresztą straszą swym wyglądem, ale nie mam już hartu ducha żeby to poprawiać. Model malowałem jak zwykle Humbrolami. Na zdjęciach wydaje się zbyt mocno przybrudzony i tak chyba jest w rzeczywistości. Następnym razem zastosuję inną technikę, szczególnie na dachu. Zdjęcia obnażają braki warsztatowe i momentami słabe przygotowanie powierzchni do malowania. Widać tam też nitki z kleju i krzywe barierki. To akurat już poprawiłem. Widzę też konieczność położenia warstwy lub 2 lakieru - płyn do kalkomani zostawił zacieki. Lekcja na przyszłość - przed kalkomanią warstwa lub 2 lakieru błyszczącego, potem na kalkomanie mat. Problem w tym, że chciałem za wszelką cenę utrzymać tą specyficzną ziarnistość Humbrola. Podsumowując - generalnie było przyjemnie, ale już najwyższy czas skleić jakiś okręt.
Zapraszam do oglądania
 
[Obrazek: DSC_0947_got_1_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0954_got_1_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0956_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0957_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0959_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0961_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0962_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0963_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0965_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0967_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0968_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0971_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0973_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0974_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0975_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0977_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0978_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0979_got_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: DSC_0982_got_jpg_300x300_q85.jpg]
 
Wszytko wskazuje, że następnym modelem będzie ten oto piękny okręt:
 
[Obrazek: mogami_burty_jpg_300x300_q85.jpg]
 
Aczkolwiek nigdy nie wiadomo Wink Jestem akurat w trakcie lektury Stalowych fortec R.Messie. Niewykluczone więc, że wezmę na warsztat Dreadnoughta lub Seydlitza. Oba czekają w szafie.
Odpowiedz
#2
Gratuluję ukończenia.To trudny model. A czym brudziłeś i może słowo o technice?
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#3
Gratulacje ukończenia modelu ja muszę w końcu dokończyć swoją "Stonkę". O niedociągnięciach już wspomniałeś więc nie ma co się powtarzać.
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#4
Ja to się na kolejnictwie nie znam ale sam model przypadł mi do gustu - wrażenia estetyczne jak najbardziej pozytywne. Co do ewentualnych szpar czy krzywizn to - podobnie chyba jak większość modelarzy - dążysz do nieistniejących ideałów ... Prawda jest taka, że większość naszych modeli wygląda lepiej od oryginałów Wink
Odpowiedz
#5
Dziękuję za zainteresowanie.

Andrzej Px48 - kolor bazowy kładłem na podkład Mr. Surfacer 1000, po uprzednim położeniu czarnej farby w rogach i zagłębieniach. W tych miejscach starałem się położyć później trochę mniej zieleni. Potem położyłem maski i naniosłem pomarańczowe pasy. Ten moment wolę zapomnieć. Efekty są dalekie od zamierzeń, szczególnie przy charakterystycznym V z przodu i tyły. Następnym etapem były kalkomanie. Jak pisałem wcześniej - tu popełniłem błąd. Powinienem był wpierw położyć Sidolux. Uparłem się jednak, że ziarno z Humbrola ma być widoczne. Dostałem więc w ramach premii zacieki z płynu do kalkomanii Sad Ostatnim etapem było nakładanie czarnego i brązowego washa, zarówno pędzlem, jak i aerografem (pseudo-iwata). Koło i wierzch szyn pociągnąłem matelizerem Humbrola i wypolerowałem dremelkiem. Ważnum było odpowiednie zaplanowanie budowy żeby nie trzeba było zbyt wiele maskować. Dlatego model w całości zobaczyłem dopiero po malowaniu. Wcześniej wszystko było w rozsypce.

kordian - obserwuję Twoje zmagania z SM od dawna. Nie spiesz się proszę z budową, daj ludziom zapomnieć o mojej galerii Wink Z racji na Twój znakomity warsztat modelarski będę na pewno przygnębiony efektami ewentualnych porównań.
Odpowiedz
#6
Dzięki za wyczerpujący opis. Na pewno mi pomoże. Malowanie pasów na takiej powierzchni wyszło Ci b.dobrze i nie zapomnę tej galerii Smile).
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#7
Piękna ta lokomotywa. Bardzo szczegółowo wykonana.
Odpowiedz
#8
Model skleiłeś świetnie, wiem ile pracy trzeba włożyć w model kolejowy, szkoda tylko że to model "SM-o podobny" (cytując klasyka syjka i ceve) !
No ale to nie twoja wina ze jest jaki jest:-)
Pozdrawiam ! :-)
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] Lokomotywa Davenport z wagonami - 1:25 / Świat z Kartonu bomb007 3 1,840 23-05-2021, 07:16
Ostatni post: grek
  /G/ Lokomotywa KOF II-Answer Andrzej Px48 5 2,532 11-05-2021, 09:22
Ostatni post: Winek
  [G] Wąskotorowa lokomotywa elektryczna Siemens Halske Bo Piotr D. 5 4,091 02-11-2016, 03:39
Ostatni post: maksiu432
  Lokomotywa wąskotorowa Lxd2 Modelik 1:45 Arturo 0 2,236 10-10-2016, 10:01
Ostatni post: Arturo
  Siemens - lokomotywa elektryczna. Kroolo 8 4,601 20-08-2016, 12:26
Ostatni post: Gregory
  [G] Lokomotywa spalinowa T448p Modelik 1:45 (model ojcowy) Arturo 1 2,857 21-04-2016, 10:51
Ostatni post: krzychu76
  [G] Lokomotywa elektryvzna ET22-243 CARGO 1:25 Angraf Maverick33 3 6,420 21-02-2013, 09:46
Ostatni post: Solo
  [Galeria] Lokomotywa Spalinowa Su-46 z KET w 1:87 Partyzant 5 9,306 17-11-2009, 03:50
Ostatni post: Tuco

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości