Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[G] PWS -3b 1:33 (surówka)
#1
Witam.
Dziś chciałem pokazać nową, odświeżoną wersję samolotu PWS-3b. Poprzednia wersja ukazała się w wyd. Świat z kartonu.
Zasadniczo projekt ten wiele nie różni się konstrukcyjnie od poprzedniego PWS-3 (na forum można znaleźć relacje Ostoi i moją). Zmienione zostały: skrzydło + lotki, statecznik pionowy oraz poprawione drobne błędy z poprzedniego wydania. Samolot został wydrukowany na srebrnym brystolu (poza wnętrzem). Śmigło wykonane z forniru (dzięki Jarek!) koła z o-ringów a silnik z wycinanki, ale dodałem kilka drucików od siebie wspomagając się zdjęciami Waltera NZ-60 z internetu.

[Obrazek: IMG_2842.jpg][Obrazek: IMG_2016.jpg]
[Obrazek: th_IMG_2843.jpg] [Obrazek: th_IMG_2845.jpg] [Obrazek: th_IMG_2846.jpg] [Obrazek: th_IMG_2847.jpg] [Obrazek: th_IMG_2849.jpg] [Obrazek: th_IMG_2850.jpg] [Obrazek: th_IMG_2851.jpg] [Obrazek: th_IMG_2852.jpg] [Obrazek: th_IMG_2855.jpg] [Obrazek: th_IMG_2856.jpg] [Obrazek: th_IMG_2858.jpg] [Obrazek: th_IMG_2861.jpg] [Obrazek: th_IMG_2867.jpg] [Obrazek: th_IMG_2869.jpg] [Obrazek: th_IMG_2873.jpg] [Obrazek: th_IMG_2875.jpg] [Obrazek: th_IMG_2879.jpg] [Obrazek: th_IMG_2880.jpg] [Obrazek: th_IMG_2881.jpg] [Obrazek: th_IMG_2882.jpg] [Obrazek: th_IMG_1971.jpg] [Obrazek: th_IMG_1962.jpg] [Obrazek: th_IMG_1956.jpg]
Odpowiedz
#2
Ładniutki samolocik, aż śllina cieknie, czekam na wydanie, gratulacje.

Pozdrawiam
[Obrazek: sww2A_zpsc7931f0f-1.jpg]

,,...Nic nie wiesz Jonie Snow..." 
Odpowiedz
#3
Super robota, bardzo fajnie że powstaje kolejny Polski samolot. Mam nadzieję że będzie wydany w ofsecie.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#4
first-class model!
Odpowiedz
#5
Fajny i robota jaką przy nim wykonałeś mi się podoba. Gdzie wy tych pilotów takich fajnych znajdujeta? Smile
Odpowiedz
#6
Ja kupilem kiedys zestaw MB 1:32 3201 FAMOUS PILOTS OF WWII KIT 1 i skleiłem jednego. A pomalowalem "belejak". Jest to chyba jedyny taki zestaw pilotów, które mozna kupić bez samolotu. Kilka pokazal swego czasu Paweł O.
Odpowiedz
#7
Model całkiem Ładniutki, Gratulacje!
Co zaś do figurek, to Polski rynek jest nieco ubogi, Ale za to poza granicami jest tego masa:

http://www.1001modelkits.com/1786-pilot-figures#s[13][]:9870&s[12][]:6923&ash[12][]:6923&s[12][]:12493&ash[12][]:12493&sid:2&h:leftColumn&k:1&ics:1786&as4_base_selection:YToyOntpOjA7czo0OiI2OTIzIjtpOjE7czo1OiIxMjQ5MyI7fQ::
Odpowiedz
#8
Paweł O -tak model będzie w offsecie, oczywiście będzie trochę inny graficznie, bo surówka była drukowana na kartonie barwionym.
Odpowiedz
#9
Krystian dzięki bardzo, nurtuje mnie jeden fakt pierwszy zaprojektowany przez Ciebie PWS-3 miał rejestrację SP a teraz jest pokazana wersja b czyli jak mniemam rozwinięcie ,,trójki" a znaki rejestracyjne są stare czyli P i cztery litery. Mógłbyś mi to wyjaśnić.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#10
Nie, nie są takie same- stary miał rejestrację SP-AEA, ten ma P.PWS.S

Ogólnie wyprodukowano prototyp PWS-3 i można rzec  dwa PWS-3B +kadłub do prób statycznych [który po próbach  został oddany do muzeum techniki w Warszawie, a w czasie wojny zapewne zniszczony-los nieznany]
Prototyp PWS-3 z 1927, na początku miał ster kierunku na równo ze statecznikiem pionowym, który później został podwyższony -zapewne to było po kilku lotach jeszcze w 1927. W 1928 przeszedł modernizację poprzez dodanie zaokrąglonych końcówek na skrzydłach [lub w ogóle nowych całych skrzydeł]+kolejne podwyższenie statecznika pionowego poprzez dodanie u góry zaokrąglenia. Do 1931 samolot był cały srebrny później  został przemalowany na biało-czerwono i tak latał ponoć do 34/35. W ŚZK nr.5 jest właśnie prototyp w wersji i malowaniu po 1931 roku.

PWS-3B został zamówiony przez lubelski LOPP [Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej]. Ten egzemplarz miał zmieniony płat [inny profil + lotki na całej długości] oraz podwyższony ster kierunku w stosunku do prototypu [PWS-3B powstał przed drugim podwyższeniem statecznika pionowego] i był używany bez rejestracji w latach 1927-1929, po czym został przekazany klubowi PWS i otrzymał rejestrację P.PWS.S. Został rozbity w 1929roku i tu dokładnie nie wiem czy to co zostało posłużyło do odbudowania kolejnego, czy został od zera zmontowany z elementów które wytwórnia posiadała [jak to drugie to można stwierdzić że wyprodukowano dwa PWS-3B]. Na pewno na początku latał ze starą rejestracją P.PWS.S, którą w październiku 1929 zmieniono na SP-ACJ. Po odbudowie był już w kolorach biało-czerwonym tak jak SP-AEA. Też latał gdzieś do 34/35

Któryś z PWS-3 został przekazany do Muzeum techniki w Warszawie gdzie był do wojny, a dalej nie wiadomo co się stało.

Na pewno będą zdublowane dwa elementy kadłuba na których jest rejestracja. I będzie do wyboru albo cały srebrny bez rejestracji [czyli w barwach LOPP] albo z rejestracjami P.PWS.S, czyli z okresu klubu PWS z roku 1929. niestety wersji ze znakami SP-ACJ nie będzie, bo trzeba by było dublować skrzydła [miał rejestrację na skrzydłach tak jak SP-AEA].
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Galeria] Mi-2, surówka, skala 1:33 Tomasz K 7 4,345 09-08-2012, 09:08
Ostatni post: camus
  Surówka od Fittera czyli wiosenny SE.5a Berni 4 3,309 27-04-2009, 04:44
Ostatni post: Berni

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości