Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Sześcioosiowa platforma SSyms 1:25 MH
#1
Witam

Nadeszła pora na prezentację postępów z budowy niemieckiej 6 osiowej platformy SSyms.

Budowę rozpocząłem już jakiś czas temu i od tej pory będę wrzucał fotki na bieżąco.

Do budowy wykorzystuję elementy wycinane laserowo dostępne do tego modelu u wydawcy czyli Model Hobby

Model posiada kompletne wyposażenie, pełne odwzorowanie układu hamulcowego i grawerowany pokład Nie używałem natomiast przy jego budowie elementów żywicznych.
Jest czasochłonny szczególnie kład hamulcowy wózków ale wydaje mi się że każdy modelarz nawet mniej doświadczony go wykona.

[Obrazek: th_IMG_8986_zpsef5lsrj3.jpg] [Obrazek: th_IMG_8996_zpsn6u9knme.jpg] [Obrazek: th_IMG_8988_zpsl6nhi8m8.jpg] [Obrazek: th_IMG_8989_zpsogeeuwa0.jpg] [Obrazek: th_IMG_8990_zpsciteragi.jpg]

[Obrazek: th_IMG_8998_zpsqywwwacl.jpg] [Obrazek: th_IMG_8999_zpsaqbsyuqd.jpg] [Obrazek: th_IMG_9001_zpssfhxn3dy.jpg]

--

Kolejna porcja fotek

[Obrazek: th_IMG_9003_zpsu3dohgal.jpg] [Obrazek: th_IMG_9004_zpskb39uame.jpg] [Obrazek: th_IMG_9007_zpsxowwjvoc.jpg] [Obrazek: th_IMG_9008_zpssentl1ri.jpg] [Obrazek: th_IMG_9013_zpstcx8tsxa.jpg]

[Obrazek: th_IMG_9019_zpsnixezj4y.jpg] [Obrazek: th_IMG_9020_zpsdfub67s8.jpg] [Obrazek: th_IMG_9377_zpsb2ajjekp.jpg] [Obrazek: th_IMG_9381_zpstdfpthyy.jpg] [Obrazek: th_IMG_9391_zpsi2nsfj4e.jpg]

[Obrazek: th_IMG_9401_zpsqbgzjnz9.jpg] [Obrazek: th_IMG_9400_zpsevwuuqov.jpg] [Obrazek: th_IMG_9502_zps9dbkmvze.jpg] [Obrazek: th_IMG_9503_zpsht4rygv7.jpg] [Obrazek: th_IMG_9393_zpsyxqbvgpe.jpg]

[Obrazek: th_IMG_9520_zpsiftwek2t.jpg] [Obrazek: th_IMG_9521_zpsdpgzidnc.jpg] [Obrazek: th_IMG_9526_zpsmjva7eco.jpg] [Obrazek: th_IMG_9544_zps37ch1ci4.jpg] [Obrazek: th_IMG_9548_zps4og9hwxy.jpg]

[Obrazek: th_IMG_9520_zpsiftwek2t.jpg] [Obrazek: th_IMG_9521_zpsdpgzidnc.jpg] [Obrazek: th_IMG_9526_zpsmjva7eco.jpg] [Obrazek: th_IMG_9544_zps37ch1ci4.jpg] [Obrazek: th_IMG_9548_zps4og9hwxy.jpg]
[Obrazek: th_IMG_9552_zpstxevuegn.jpg] [Obrazek: th_IMG_9554_zpsl9iqwpti.jpg] [Obrazek: th_IMG_9555_zpsdyisyp2u.jpg] [Obrazek: th_IMG_9560_zpsa4stlszl.jpg] [Obrazek: th_IMG_9563_zpsfuvbhyui.jpg]
[Obrazek: th_IMG_9588_zpsvlpc7io5.jpg] [Obrazek: th_IMG_9590_zps3wgfpith.jpg] [Obrazek: th_IMG_9591_zpsrrradfob.jpg] [Obrazek: th_IMG_9592_zpsxgxnybyf.jpg] [Obrazek: th_IMG_9803_zpspmn4eiuf.jpg]

[Obrazek: th_IMG_9928_zpsn5l56fon.jpg] [Obrazek: th_IMG_9927_zpsffu9xmvu.jpg] [Obrazek: th_IMG_9929_zpsjupgtpwx.jpg] [Obrazek: th_IMG_9933_zpswwj9hzd1.jpg] [Obrazek: th_IMG_9946_zpszefez7ic.jpg]

[Obrazek: th_IMG_9934_zpsbmm0ob1m.jpg] [Obrazek: th_IMG_9949_zpscyhzwkez.jpg] [Obrazek: th_IMG_0174_zpsa1afwsxp.jpg] [Obrazek: th_IMG_0175_zpsu4tckmcy.jpg] [Obrazek: th_IMG_0177_zpseremgzbg.jpg]

[Obrazek: th_IMG_0170_zpska17hxrn.jpg] [Obrazek: th_IMG_0171_zpsqnktzhb6.jpg] [Obrazek: th_IMG_0172_zpshxydfaek.jpg] [Obrazek: th_IMG_0051_zpseyjvz9vr.jpg] [Obrazek: th_IMG_0050_zps5oy8xjis.jpg]

cdn. Smile
Odpowiedz
#2
Witam

Dzisiaj nie za wiele na warsztat poszły elementy układu hamulcowego wagonu m.in. rozdzielacz powietrza HiKP1, cylinder, cięgła, sprężyna przydźwigniowa, dźwignie przycilindrowe oraz niekompletny jeszcze samoczynny nastawiacz skoku tłoka SAB starszej generacji DA. Zbiorniki powędrowały już na ramę ale fotki dam jak już będzie cały zestaw wrzucony na swoje miejsce Smile

[Obrazek: IMG_0183_zpswigngqaz.jpg]


[Obrazek: th_IMG_0178_zps9yvkth7g.jpg] [Obrazek: th_IMG_0185_zpsxm0z51lu.jpg] [Obrazek: th_IMG_0187_zpsx4sqxo1g.jpg] [Obrazek: th_IMG_0186_zpsh1ceva1n.jpg]

cdn. Smile
Odpowiedz
#3
Model już w moim posiadaniu, robi wrażenie podobnie jak twoja praca nad nim. Powodzenia w dalszej budowie !
Odpowiedz
#4
Witam. Cieszę się że model się podoba. Mam nadzieję że będzie się sklejał bez problemów, dołożyłem wszelkich starań aby był jak najlepiej opracowany.
Odpowiedz
#5
Siemanko

Dzisiaj kilka fotek z warsztatu. Klocki pomalowane i osadzone na wieszakach i trójkątach. Delikatny brudzing i gotowe. Poniżej efekty

[Obrazek: th_IMG_0294_zpsin2jy3z9.jpg] [Obrazek: th_IMG_0292_zpswqemckuv.jpg] [Obrazek: th_IMG_0295_zpstiav0qtd.jpg]
[Obrazek: th_IMG_0297_zpszxpugchd.jpg] [Obrazek: th_IMG_0296_zpsqwiusmly.jpg] [Obrazek: th_IMG_0293_zpsksa9upum.jpg]

cdn Smile
Odpowiedz
#6
Witam szanowną brać modelarską

Kolejna odsłona zmagań z platformą. Wieszaki z klockami i trójkątami już na swoim miejscu.
Brudzenie wózków wykonane w zakamarkach. Na zewnętrzną część pójdzie pigment jak położę już kalki.


[Obrazek: th_IMG_0358_zpsva4ho9hm.jpg] [Obrazek: th_IMG_0359_zpsbrsf4ros.jpg] [Obrazek: th_IMG_0360_zpsa0fuj85a.jpg] [Obrazek: th_IMG_0364_zpslcouihs5.jpg] [Obrazek: th_IMG_0363_zpspcbwqe7w.jpg]
[Obrazek: th_IMG_0362_zpsxper9pbt.jpg] [Obrazek: th_IMG_0361_zps0uxgjm3y.jpg] [Obrazek: th_IMG_0367_zpsp7dn4iuz.jpg] [Obrazek: th_IMG_0366_zpslfendmcw.jpg] [Obrazek: th_IMG_0368_zpsw5iicpdj.jpg]

cdn Smile
Odpowiedz
#7
Uwielbiam oglądać relacje kolejowe Smile Skala duża, pełno szczegółów, malowanie, brudzenie - no po prostu pełny realizm. I tak jest i u Draccusa!

Choć słów mało...

Pozdrawiam
Odpowiedz
#8
Witam

Dziękuję za miłe słowo Smile

Dziś skromnie, walczyłem z kalkami. Na wózkach kładły się elegancko natomiast na wagonie poniosłem małą porażkę.
Prawdopodobną przyczyną jest za cienka warstwa lakieru błyszczącego stanowiąca podkład pod kalkę.
Nie chciały się ładnie nakładać i zwijały się tak że nie mogłem ich wyprostować. Dałem dodatkowo jeszcze dwie warstwy.
Do jutra ładnie przeschnie, przeszlifuję i powinienem uzyskać gładką powierzchnie. Na wózkach nie miałem problemu ładnie się nałożyły, po wyschnięciu dałem z aero
lakier matowy, który ładnie pokrył, kalki nie świeca się, nie ma bąbli i jest git
Przy nakładaniu dałem decal fixa.

Poniżej prezentuje jak to wygląda na wózkach

[Obrazek: th_IMG_0614_zpsgjtsri7b.jpg] [Obrazek: th_IMG_0615_zpsdt5xekwb.jpg] [Obrazek: th_IMG_0616_zpsdhkzlvwn.jpg]
Odpowiedz
#9
Witam ponownie brać modelarską

Dzisiaj kontynuacja tematu kalek. procedura nakładania taka sama czyli lakier błyszczący, szlifowanie, kolejna warstwa lakieru, kalki z użyciem decal fixa, i bezbarwny na zmatowienie kalek.
Jednak pomogła procedura dodatkowego szlifowania i nałożenia warstwy lakieru. Problem nakładania zniknął. Kalki ładnie się nakładały na gładziutką nawierzchnię. Trochę się zeszło bo jest tych napisów.
Bydlę z tego wagonu i ciężko się fotki robi w domowych warunkach Smile

Poniżej efekty.

[Obrazek: th_IMG_0618_zpsoocesoaz.jpg] [Obrazek: th_IMG_0619_zpsbz7daj9i.jpg][Obrazek: th_IMG_0624_zpsk9cq1fgb.jpg]
[Obrazek: th_IMG_0620_zpscz6ybowv.jpg] [Obrazek: th_IMG_0622_zps8bggrcsl.jpg] [Obrazek: th_IMG_0623_zps3ypjsoh8.jpg]
Odpowiedz
#10
Mistrzostwo Świata i okolic !
SUPER

P.s. Nie mylić z przydrożnymi barami mlecznymi Big Grin
Odpowiedz
#11
Technicznie rzeczywiście (tak jak napisał Tommy) mistrzostwo świata.
Precyzja i czystość zachwycająca, wycinanka zajefajna ale temat jakiś mało spektakularny Wink
Odpowiedz
#12
Witam

Dzięki za dobre słowo. Może dla niektórych mało spektakularny ale jak dla mnie miłośnika połączenia kolei i pancerki widok Tigera na platformie to jest to Smile

Kolejna odsłona prac nad modelem. Cześć układu hamulcowego już na swoim miejscu na ramie wagonu. Po umieszczeniu części wykonałem weathering. Poniżej efekty.

[Obrazek: IMG_0785_zpsgsevyu2p.jpg]

[Obrazek: th_IMG_0786_zpsbma3honz.jpg] [Obrazek: th_IMG_0789_zpszbmh8nsa.jpg] [Obrazek: th_IMG_0788_zpsuna7udoi.jpg]
[Obrazek: th_IMG_0790_zpsqdrp3eqh.jpg] [Obrazek: th_IMG_0792_zpskefcgcqu.jpg] [Obrazek: th_IMG_0791_zpsjjp2ybwh.jpg]
Odpowiedz
#13
Cudo Smile
Odpowiedz
#14
Witam

Dzięki Lukee Smile
Kolejna porcja fotek z warsztatu. Kolejne elementy orurowania układu hamulcowego.Rozdzielacz i poszczególne podłączenia rur ze zbiorników głównego i wyrównującego oraz do cylindra są już zamontowane.
Dodałem też stopnie i uchwyty dla spinacza wagonów, również wózki zostały zmontowane w całości bo wcześniej brakowało blachy górnej oraz zwór maźnic.


[Obrazek: IMG_0906_zpslofjfbhm.jpg]

[Obrazek: th_IMG_0907_zpshpofedb1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0908_zps7h2zykag.jpg] [Obrazek: th_IMG_0910_zpsotffwqge.jpg] [Obrazek: th_IMG_0909_zpsijhdpzom.jpg] [Obrazek: th_f91eda2e-c1d7-4b17-9667-fbeb46e8f929_zpsbdgcomva.jpg]
[Obrazek: th_IMG_0914_zpskuqp61e3.jpg] [Obrazek: th_IMG_0915_zpsuy1otxdp.jpg] [Obrazek: th_IMG_0916_zpsq5ck433g.jpg] [Obrazek: th_IMG_0917_zps6zsv04tt.jpg] [Obrazek: th_IMG_0918_zpsvmggyrsm.jpg]
Odpowiedz
#15
Całość aż nierzeczywista ale mnie to najbardziej rozwaliły te uchwyty do przewodów Smile

Czy Ty tego Tigera już masz czy dopiero będziesz go robił? Bo rad bym obejrzeć Smile
Odpowiedz
#16
Mam ale nie w tej skali Smile Prawdopodobnie na platformie wyląduje coś innego do czego przymierzam się od dawna. Bo wszystkie wagony kiedyś ułożą się w jedna całość Wink
Odpowiedz
#17
Świetna robota! Jak pokazuję zdjęcia kolegom w pracy to nie moga uwierzyć że to z kartonu.
Przyznam że czasami oglądajac twoje zdjecia mam wątpliwosci czy to czasem nie z plastiku.
Czy mógłbyś czasami pokazać lub napisać wiecej o kuchni jak to robisz ?
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#18
Wagabunda zapewniam że to karton w 100% oprócz elementów drewnianych i drutu cynowego lub miedzianego. Ze względu na ograniczoną ilość czasu w modelach wykorzystuję dodatki laserowe. Mogę coś podpowiedzieć odnośnie warsztatu zależy o co pytasz. Pozdro
Odpowiedz
#19
Witam
Dawno mnie tu nie było ale udało mi się zakończyć budowę modelu co prawda nie mam jeszcze galerii końcowej ale wrzucam kilka fotek tak dla podgrzania atmosfery Wink

[Obrazek: th_IMG_1334_zpsy03jhudo.jpg] [Obrazek: th_IMG_1328_zpsnfpawtbx.jpg] [Obrazek: th_IMG_1333_zps0sf5su1j.jpg] [Obrazek: th_IMG_1332_zpsm6lrixhs.jpg]
[Obrazek: th_IMG_1331_zpsqjvaska5.jpg] [Obrazek: th_IMG_1330_zpsbclcvcqx.jpg] [Obrazek: th_IMG_1329_zpsoikvjct5.jpg] [Obrazek: th_IMG_1335_zpsvnpovs7e.jpg]
Odpowiedz
#20
Ten model musi stać na lustrze albo najlepiej do góry kołami Smile
Odpowiedz
#21
A ja mam takie pytanie techniczne do znawców... Jak taki wózek zachowywał się na łukach? Czy środkowa oś nie miała tendencji do koszenia szyn? Czy może była zamocowana z jakimś luzem?
Pozdrawiam
Odpowiedz
#22
Kurde, chciałem się odezwać ale się nie znam Wink
Odpowiedz
#23
Lukee stosuje się odpowiednie poszerzenia na łukach w przypadkach gdy R<= 500 m czyli na stacjach kolejowych i tam gdzie ukształtowanie terenu wymusza zastosowanie takich promieni a nie innych. Są przecież wagony specjalne o wózkach z większą ilością kół również parowozy miały po 5 osi wiązanych no ale nie wszystkie mogły wjechać tam gdzie ich specyfikacja uniemożliwiała poruszanie się mogące spowodować klinowanie bądź nawet wykolejenie.W celu eliminacji tego typu zachowań składu stosuje się szereg modulacji m. in. :
- przesuw podłużny i poprzeczny
- wózki skrętne (zwrotne),
- luz między obrzeżami kół, a wewnętrznymi krawędziami główek szyn w torze
(około 7 mm),
- przechyłkę toru.
- poszerzenie toru na łuku w stosunku do nominalnego rozstawu szyn,
- skos powierzchni tocznej koła w wymiarze 1:20 oraz takie samo pochylenie
poprzeczne szyn do wewnątrz (funkcja mechanizmu różnicowego).
Pozdrawiam
Odpowiedz
#24
Bardzo dziękuję za mini wykład. Z wielu sposobów, o których wspomniałeś kojarzyłem do tej pory tylko wózki skrętne...  Blush
Człowiek uczy sę całe życie! I fajnie jest pobierać tę naukę od takiego Draccusa  Wink oglądając modelarskie cudeńka.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#25
Dobrze, że się nie odezwałem!
Draccus dzięki Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pomoc wieża Drh LC /25 jako platforma lądowisko Fisk78 0 2,563 22-10-2013, 04:48
Ostatni post: Fisk78

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości