Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Abrams M1A2 Angraf 1:25
#1
Witajcie !

Chciałbym powitać w mojej pierwszej relacji. Po kilku latach podgladania wielu ciekawych relacji modeli postanowiłem sam pokazać moją walkę z modelem Abrams M1A2 wydanym przez Angraf MODEL. Nie znalazłem niestety w sieci aby ktoś pokazywał swoje zmagania z tym modelem .
Dlatego chciałem pokazać co może was spotkać bo parę niespodzianek już mnie dotknęło. Big Grin
Na początek okładka:

[Obrazek: k9PLXCHuFOG95AqI5nLkRLqcNb0gIjfyDrziw-qV...0-h1050-no]

Później wkleje dalsze zdjęcia jak opanuję jak to robić
Będe wdzięczny gdyby ktoś dał znac czy jest szansa na dodanie zdjęć z google?
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#2
Cześć, fajny model wybrałeś.
Co do zdjęć, ja na razie korzystam z "Picasa Web Albums", bo wstawiania fotek z "google zdjęcia" jeszcze całkiem nie rozgryzłem Sad  Co prawda z "google zdjęcia" da się wstawić obrazek i miniaturkę na forum, ale linki od zdjęć są chyba ze 3x dłuższe niż z "Picasy" no i trzeba trochę edytować te linki żeby wstawić tę miniaturkę. Do wstawienia trzeba użyć kodu: {URL=...}{IMG}...{/IMG}{/URL} gdzie w pierwsze wykropkowane miejsce (po = ) wstawiasz link do fotki, a w drugie (pomiędzy IMG a /IMG) adres zdjęcia z "google zdjęcia" prawy kilk na wyświetlone zdjęcie i klikasz "kopiuj adres obrazu". Tylko właśnie ten link jest strasznie długi. A i nawiasy, zamiast takich {} trzeba użyć takich []. Trochę to skomplikowane, ale to tylko tak się wydaje. Najgorsze jest to że długo zajmuje wstukanie tych linków.
Proszę:
[Obrazek: DY0akgiuwzthHnBAAkwpaQCJ-7hMxR10IQFwL6mu...80-h280-no]
[Obrazek: DY0akgiuwzthHnBAAkwpaQCJ-7hMxR10IQFwL6mu...80-h840-no]
Odpowiedz
#3
Wielkie dzięki Nico !!!!
Udało się ! To polecę dalej z relacją Smile
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#4
Zatem lecimy skoro się już  zdecydowałem.
Na wstępię napisze , ze walczę z Abramsem od końca stycznia. I tak sie zapaliłem do cięcia , że nie zdażyłem strzelić fotki podklejonych wręg Big Grin . Wiem, że niektórzy bardzo lubią te zdjęcia Tongue  . Przepraszam nadrobie innym razem.   Wink  Dobrze, że nauczony doświadczeniem z innych modeli  porobiłem skany arkuszy. Używam ich przede wszystkim, aby później zweryfikować gdzie są dane części , czy były i jak wyglądały. To ostatnie przydaje sie szczególnie gdy wycięte cześci muszę poskładać, a je nie podpiszę lub podkleję tekturą podpisane części.

Model jak wszystkie moje sklejane modele wykonywany ma być w standardzie z małym odstepstwem w postaci śrub , nitów , nakrętek. Zakupiłem je w postaci zestawów laserowych z DraftModel i zostało troszeczkę jeszcze z poprzednich modeli z produkcji Answer. Jak się okazało te z Answera lepiej sie sprawowały. Śruby z Draftmodel podczas malowania Pectrą potrafiły sie rozwarstwić dlatego wcześniej trzeba je nasączyć klejem BCG.  Nie miałem tego problemu ze śrubami z Answera.  Cały model kleję za pomocą "zagęszczonego powietrzem" kleju BCG.

Szkielet Abramsa kleił sie dość dobrze do czasu wręg W4P i W4L.

[Obrazek: 20160131_154447.jpg]


Zbytnio sie tym nie przejąłem i obciąłem nadmiar sklejając W4 z W9. Co okazało się błędem, który wyszedł przy kolejnym elemencie bocznym. Na szczęscie to szkielet i takie pomyłki daje sie szybko naprawić.
W ten sposób powstała "wanna" do oklejenia:

[Obrazek: 20160225_201900.jpg]


Pojawiła się szczelina między W8 i W7 , którą zalałem klejem w celu usztywnienia tej części na wszelki wypadek. Docelowo okazało się, że nie wpływa to na dalsza budowę. Po oszlifowaniu szkieletu z nierówności na łączeniach rozpocząłem oklejanie.

W tym momencie zauważyłem, że model wydrukowany jest nowym trendzie czyli bez czarnych krawędzi na elementach kolorowych. Eliminuje to konieczność wyboru czy ścinać czarne linie czy nie. Ale wymaga dodatkowego skupienia i wyteżenia wzroku przy cięciu ponieważ brak widocznej krawędzi elementu. Na szczęście poszycie poza jednym elementem dobrze pasuje na szkielet . W niektórych momentach trzeba było przyciąć o 1mm co nie było problemem, a niektórych by sie ten 1 milimetr przydał. Co zapewne wypatrzycie na zdjęciach.
Elementem , który sprawił mi najwięcej problemu było to pokrycie nieszczęsnego połączenia W4 i W9. Może ze względu na mój błąd zabrakło mi tutaj z każdej strony po 2 mm.  I wówczas zauważyłem wielką niekonsekwencję tego wydania w zastosowaniu trendów wydawniczych.
Całkowity brak zapasu kolorów !!!!  Confused  Jakaś dziwna oszczęności przy modelu za 65 zł. Czyżby wydawca zakładał, że osoba sklejająca kupi od razu dwa egzemplarze??? Brak zapasu szybko się pokazał, że przy dość oryginalnym zastosowaniu kolorystyki ( czarny to kropkowany szary z czarnym) i  metody drukarskiej to dopasowanie farb i pomalowanie zastępczego elementu było czynnikiem wystawiającym moją cierpliwość na próbę. Na szczęscie kleję w późnych godzianch wieczornych to nikt nie słyszał moich nie parlamentalnych uwag Big Grin .


[Obrazek: 20160311_232932.jpg]


W efekcie dokleiłem 2mm paski wskazane czerwoną strzałką. Na obecną chwile musi tak zostać chyba, że wymyślę coś innego.

[Obrazek: 20160311_233527.jpg]

Na tym zdjęciu także widać różne ocienie kolorów między poszczególnymi arkuszami. Chyba byłem tak pojarany tym modelem , że na poczatku tego nie zauważyłem. Dopiero podczas retuszowania wyszło, że kolor dobrany dla jednego elemetu nie pasuje do innego. Najgorzej gdy wychodziło to na już przyklejonym elemencie. Zdjęcie oczywiście troszeczkę mocniej wyciąga te różnice w retuszu. W rzeczywistosci jest to praktycznie niezauważalne. Niemniej coraz mocniej świta mi myśl aby cały model pomalować za pomocą areografu u kolegi modelarza. Tym bardziej, że malowanie w kolarach pustynnej burzy bardziej by pasowało do już sklejonego Bradleya z Modelika.

Na zakończenie mam prośbę do osób posiadajacych ten model w nieruszonych arkuszach. Czy jest w wycinance element 35?
Parokrotnie już szukałem go na skanach i nie mogę znaleść. W pociętych arkuszach także nie widzę tego elementu.
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#5
Ostanio ponarzekałem troszeczkę więc dzisiaj zacznę od pozytywów.

Nie zauważyłem przesunięć kolorów podczas przyklejania elementow. Co przy takim maskowaniu jest dosyć ważne.
Przykleiłem wiekszość poszycia wraz z nakrętkami. Dopiero zdjęcia uzmysłowiły mi, że retusz jest do poprawy.
Oto efekty mojej pracy z tego tygodnia:

[Obrazek: P1110445.jpg]


Reflektory wkleję na samym końcu aby sie nie uszkadziły. Błotniki przyklejone:

[Obrazek: 20160422_185155.jpg]



[Obrazek: 20160422_184920.jpg]]

Na zdjęciach widać, że wszystkie białe elementy muszą być retuszowane ponieważ z chirurgiczną precyzją trzeba by wyciąć elementy aby nic białego nie wystawało. Taki apel do autora na przyszłość lub kolejnego wydania modelu aby biały kolor był np. o 1 mm mniejszy niż cały przyklejany element.
Nie znalazłem nigdzie tego elementu 35 dlatego stworzyłem go z resztek pozostałych po jednym z elementów. Kłania sie brak zapasu kolorów znów ale sobie poradziłem:

[Obrazek: 20160422_184900.jpg]

Na koniec jeszcze nie przyklejony właz kierowcy w którym zamiast niebieskich okienek wkleiłem wycięte częsci z płyty CD:

[Obrazek: P1110467.jpg]

Zachęcam do komentowania moich wypocin.
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#6
Cieszę się że mogłem pomóc Smile Jak widzę, kadłub twojego Abramsa wygląda bardzo przyzwoicie. Wizjery we włazie bardzo mi się podobają. Czekam na następną aktualizacje.
Odpowiedz
#7
Dzięki Nico za dobre słowo. Wiem , że nie wyszło mi to idealnie . Zdjecia jeszcze bardziej uwidoczniły braki w retuszu oraz wszelkie nierówności. Poniewaz jeszcze nie zdecydowałem czy malować model czy pozostawić w standardzie to nie szlifuję tych nierówności.
Dzisiaj ponownie dawki mojej walki z modelem. A tak chciałem pisać pozytywnie, ale sytuacja sama podnosiła .
Na początek zacząłem kleić kółka podtrzymujące gąsienice, a tutaj pierwsza zagadka typu co autor miał na myśli pozostawiając białe obramowanie w części 47A.

[Obrazek: 20160425_230309.jpg]

Ponieważ to element praktycznie niewidoczny po przyklejeniu to zamalowałem i powstały kółeczka:

[Obrazek: 20160425_230301.JPG]

Nastęnie zabrałem się za sklejanie osłony silnika , która powinna wyglądac tak :

[Obrazek: m1a2_abrams_org.jpg]


Szło nieźle dopóki nie skleiłem obu elementów, które wg zewętrznych kształtów pasują tak :

[Obrazek: 20160426_131345.jpg]

a patrząc na wewnętrzne ożebrowanie i dopasowania kolorów zewnętrznego obramowania powinno być tak:
[Obrazek: 20160426_131408.jpg]

Jeszcze zły zewnętrzny kształ to bym przełknał ale zły kierunek klap wstrzymał klejenie tego elementu. Muszę sie zastanwić co z tym zrobić. Na razie czekam na farbki Pectra bo muszę poprawić barwy retuszu, który wyszedł mi za zielony co podkreślają dodatkowo zdjęcia.
Dodatkowo brakuje oznaczenia na rysunkach gdzie niektóre elementy przykleić w tyle pojazdu. Przydałby sie bardziej szczegółowy rysunek bo to co jest wszystkiego nie wyjaśnia.
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#8
Hej, dzieje się coś na macie? Bom ciekaw okrutnie.
Odpowiedz
#9
Nico prace trwaja tylko prawie nie ma co pokazywać .

Rozpoczęła się budowa seryjna kółek. Praca żmudna bo to 16 kół złozonych z dwóch czyli 32 koła do sklejenia.
[Obrazek: 20160519_205329.jpg]

[Obrazek: 20160524_081742.jpg]

W ramach odskoczni powstały także osłony ale wymagają one jeszcze retuszu i dodatkowych elemencików :

[Obrazek: 20160524_081254.jpg]
CDN...
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33 messer 8 1,786 , 07:50
Ostatni post: żółtodziób
  [R] F-35 A LIGHTNING II ANGRAF 176 MatrixOST 8 1,545 25-03-2024, 08:46
Ostatni post: MatrixOST
  Queen Elizabeth 1:200 Angraf arh_raphael 10 2,566 22-03-2024, 09:25
Ostatni post: qn
  [G] Lokomotywa spalinowa SM42 ANGRAF 1:25 tomo11 3 2,455 04-08-2023, 03:04
Ostatni post: tomo11
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,115 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11
  (R) T 64 wyd. Angraf egon 3 2,068 21-05-2023, 10:53
Ostatni post: PAWCYK
  (G) T 62 wyd. Angraf egon 3 1,174 06-03-2023, 05:08
Ostatni post: egon
  T-62 1:25 angraf rafal75 24 7,561 21-06-2020, 10:01
Ostatni post: rafal75
  PANTERA MAN ANGRAF mucka30 17 7,534 31-05-2020, 04:50
Ostatni post: mucka30
  [R] PZL I-22 Iryda (Angraf) Bartus73 6 6,730 14-01-2019, 04:29
Ostatni post: Bartus73

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości