Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R][WKLM] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33
#1
Rozpoczynam nową relację - tym razem padło na samolot znajdujący się kompletnie poza moimi zainteresowaniami historycznymi. Znany model znanego autora - Vindicator z Kartonowej Kolekcji i nazwisko Pawła Mistewicza mówią same za siebie. Sklejanie Vindicatora chcę bardziej potraktować jako formę odpoczynku od innych rozpoczętych modeli. 
Jak do tej pory ( w ciągu niecałego miesiąca) udało mi się wykonać praktycznie całą kabinę załogi. Wszystkie detale świetnie pasują. Jedyny problem, dość mocno dający się we znaki to jakość kartonu, na którym model został wydrukowany. Wykonanie wszelkich elementów zwijanych to masakra - karton się strasznie rozwarstwia; niewiele ułatwia tutaj użycie BCG. Ogólnie model ma być wykonany w standardzie; być może trochę zwaloryzuję silnik.
Tymczasem kilka zdjęć:

[Obrazek: th_aIMG_4215.jpg] [Obrazek: th_aIMG_4217.jpg] [Obrazek: th_aIMG_4218.jpg]
[Obrazek: th_aIMG_4221.jpg] [Obrazek: th_aIMG_4223.jpg] [Obrazek: th_aIMG_4224.jpg]
Odpowiedz
#2
Widzę pierwszego kandydata na uczestnika Wielkiego Konkursu Lotnictwa Morskiego! Zapraszam i życzę powodzenia w budowie modelu i oczywiście w zmaganiach konkursowych.
To co do tej pory zrobiłeś wygląda bardzo zachęcająco!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#3
OK Michale - o ile DUKWa w Twoim wykonaniu mnie wcale nie cieszy to relacja z Windykatora i owszem. Jestem bardzo ciekaw Twojego wykonania.
No i gratulacje za timing - trafiłeś z tym Windykatorem akurat w największy szczyt zainteresowania komornikami Wink
Odpowiedz
#4
Ja też mam go na koncie, kleiło się go bardzo fajnie, jest naprawdę dobrze spasowany, przy wykonywaniu poszycia kadłba w części ogonowej pokusiełm się o uformowanie jej nagniatając karton po niezadrukowanej stronie wzdłuż lini, efek jest ciekawy. Powodzenia.
[Obrazek: sww2A_zpsc7931f0f-1.jpg]

,,...Nic nie wiesz Jonie Snow..." 
Odpowiedz
#5
(16-06-2016, 11:44)Tuco napisał(a): Widzę pierwszego kandydata na uczestnika Wielkiego Konkursu Lotnictwa Morskiego! Zapraszam i życzę powodzenia w budowie modelu i oczywiście w zmaganiach konkursowych.
To co do tej pory zrobiłeś wygląda bardzo zachęcająco!
Mogę spróbować - co prawda budowę modelu rozpocząłem kilkanaście dni przed ogłoszeniem konkursu, ale skoro trafiłem tematycznie - to dlaczego nie ? 

(17-06-2016, 08:13)Lesio73 napisał(a): OK Michale - o ile DUKWa w Twoim wykonaniu mnie wcale nie cieszy to relacja z Windykatora i owszem. Jestem bardzo ciekaw Twojego wykonania.
No i gratulacje za timing - trafiłeś z tym Windykatorem akurat w największy szczyt zainteresowania komornikami Wink
A nie ma teraz zainteresowania kornikami co zżerają Puszczę Białowieszczańską?

(17-06-2016, 06:46)Arkadiusz napisał(a): Ja też mam go na koncie, kleiło się go bardzo fajnie, jest naprawdę dobrze spasowany, przy wykonywaniu poszycia kadłba w części ogonowej pokusiełm się o uformowanie jej nagniatając karton po niezadrukowanej stronie wzdłuż lini, efek jest ciekawy. Powodzenia.

Właśnie pokusiłem o taką waloryzację, co będzie widać poniżej.

Są chęci do klejenia, więc jest kolejna aktualizacja. Kabina załogi została oklejona pokryciem wewnętrznym i zewnętrznym oraz dokleiłem po segmencie kadłuba przed i za kabiną. Przy oklejaniu kabiny pokryciem zewnętrznym najpierw obie połowy połączyłem sklejkami, a następnie całością okleiłem kadłub.

[Obrazek: th_bIMG_4228.jpg] [Obrazek: th_bIMG_4229.jpg] [Obrazek: th_bIMG_4230.jpg]
Odpowiedz
#6
No i super, teraz trzeba uważać na ogon bo tam może wyskoczyć jakiś problem, reszta to bajka
[Obrazek: sww2A_zpsc7931f0f-1.jpg]

,,...Nic nie wiesz Jonie Snow..." 
Odpowiedz
#7
(19-06-2016, 08:17)messer napisał(a): ...
Mogę spróbować - co prawda budowę modelu rozpocząłem kilkanaście dni przed ogłoszeniem konkursu, ale skoro trafiłem tematycznie - to dlaczego nie ? 
...
Parafrazując pewne powiedzonko - nie ważne kiedy zacząłeś sklejać model, ważne kiedy rozpocząłeś relację Wink


P.S.
Przepraszam, że odpowiadam z takim opóźnieniem, ale strasznie mało czasu ostatnio...
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#8
(21-06-2016, 06:02)Tuco napisał(a):
(19-06-2016, 08:17)messer napisał(a): ...
Mogę spróbować - co prawda budowę modelu rozpocząłem kilkanaście dni przed ogłoszeniem konkursu, ale skoro trafiłem tematycznie - to dlaczego nie ? 
...
Parafrazując pewne powiedzonko - nie ważne kiedy zacząłeś sklejać model, ważne kiedy rozpocząłeś relację Wink

Żeby było weselej to ma jeszcze rozgrzebane dwa samoloty z pływakami - z budowy jednego jak najbardziej może wyjść jeszcze relacja.
Odpowiedz
#9
Dalszy ciąg relacji. Mam doklejony ogon oraz wykonaną owiewkę kabiny. Tu się trochę namęczyłem, głównie przez kiepski karton - nawet przy delikatnym walcowaniu opadał druk z elementów owiewki. Widać też trochę wymęczony wiatrochron. Celownik wykonany z igły lekarskiej. Rozpocząłem także budowę skrzydła. Takie rozwiązanie szkieletu płata jak w tym modelu bardzo mi odpowiada - wręgi są tam, gdzie powinny być.

[Obrazek: th_IMG_4243.jpg] [Obrazek: th_IMG_4244.jpg] [Obrazek: th_IMG_4245.jpg] [Obrazek: th_IMG_4246.jpg]
Odpowiedz
#10
Owiewkę kształtowałeś termicznie, czy trzyma się na kleju?
na macie: projekt X
Odpowiedz
#11
Użyłem suszarki do włosów, żeby wstępnie uformować folię - bez tego nie dałbym rady w miarę równo wkleić wewnętrznych ramek.
Odpowiedz
#12
W tym oświetleniu wychodzi piękny efekt metalicznego druku. Dodaje to uroku, całość już teraz świetnie się prezentuje. Trzymam kciuki za dalszą budowę.
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#13
Tymczasem pracę przy modelu dalej trwają - rozpocząłem montaż skrzydła. Na razie okleiłem pokryciem centropłat, a w nim dorobiłem reflektor. Kolejny będzie w lewym skrzydle. 

[Obrazek: th_IMG_4247.jpg] [Obrazek: th_IMG_4248.jpg] [Obrazek: th_IMG_4250.jpg]
Odpowiedz
#14
Model się mocno zażółcił - co mi bardzo odpowiada. Zasadnicze części skrzydła sklejone i zamontowane do kadłuba. Bardzo podoba mi się rozwiązanie szkieletu w Vindicatorze ( o czym już wspominałem). Kartonowe pokrycie szkieletu z jednej strony go usztywnia, z drugiej zaś stanowi podposzycie zasadniczych części płata. Poza tym wszystko świetnie pasuje. Jestem naprawdę pod wrażeniem.

[Obrazek: th_IMG_4251.jpg] [Obrazek: th_IMG_4252.jpg] [Obrazek: th_IMG_4253.jpg]
Odpowiedz
#15
Cieszą się me oczęta na te piękne widoki, które serwujesz Smile
Odpowiedz
#16
Budowa skrzydeł zakończona. Trochę wymęczone końcówki skrzydeł - liczę na to, że zniweluję to lakierowaniem. Klapy na razie jako samodzielne elementy, zostaną przyklejone dopiero po wykonaniu podwozia. Widać jeszcze miejscami braki w retuszu. Światła pozycyjne wykonane z tworzywa o odpowiedniej barwie. 

[Obrazek: th_IMG_4254.jpg] [Obrazek: th_IMG_4256.jpg] [Obrazek: th_IMG_4257.jpg]
[Obrazek: th_IMG_4258.jpg] [Obrazek: th_IMG_4259.jpg] [Obrazek: th_IMG_4260.jpg]
Odpowiedz
#17
Jak na mój gust to świetnie te końcówki wymęczyłeś Smile
A to już nie jest lakierowane? To jeszcze będziesz to czymś pokrywał?

Pozdrawiam
Odpowiedz
#18
(26-07-2016, 10:31)Lukee napisał(a): A to już nie jest lakierowane? To jeszcze będziesz to czymś pokrywał?

To, co się błyszczy, to warstwa wikolu jako zabezpieczenie i uplastycznienie kartonu. Lakier dopiero na gotowy model.
Odpowiedz
#19
Świetnie to wygląda, szczere uznanie.

Pozdrawiam
[Obrazek: sww2A_zpsc7931f0f-1.jpg]

,,...Nic nie wiesz Jonie Snow..." 
Odpowiedz
#20
(26-07-2016, 10:49)messer napisał(a): ...
To, co się błyszczy, to warstwa wikolu jako zabezpieczenie i uplastycznienie kartonu. Lakier dopiero na gotowy model.
A bądź łaskaw się nieco wytłumaczyć o co chodzi z tym uplastycznieniem - czyżbyś na krawędzi natarcia dawał warstwę wikolu? Uchyl no rąbka warsztatu...
Odpowiedz
#21
Ja i paru innych forumowiczów twierdzimy, że da się uformować ładnie końcówki skrzydeł bez nacinania.
Niestety, najnowszy Mustang od Halińskiego straszy paskudnymi krechami na końcówkach a wystarczyło te krechy umieścić na zewnątrz obrysu.
Odpowiedz
#22
Mnie chodziło o to, że cały samolot się błyszczy jak by był polakierowany...
Odpowiedz
#23
(27-07-2016, 07:34)Lesio73 napisał(a):
(26-07-2016, 10:49)messer napisał(a): ...
To, co się błyszczy, to warstwa wikolu jako zabezpieczenie i uplastycznienie kartonu. Lakier dopiero na gotowy model.
A bądź łaskaw się nieco wytłumaczyć o co chodzi z tym uplastycznieniem - czyżbyś na krawędzi natarcia dawał warstwę wikolu? Uchyl no rąbka warsztatu...

Najpierw trzeba rozcieńczyć wodą wikol ( najlpiej się sprawdza ten od firmy Henkel, kiedyś Ponal, teraz Pattex Wood), następnie miękkim pędzlem impregnuję jedną stronę arkusza, a po 1-2 godzinach drugą stronę. Tak zabezpieczony karton o wiele łatwiej się formuje, nadal można go "obrabiać " klejami typu BCG, a przede wszystkim karton przestaje się rozwarstwiać. Taka operacja najbardziej się przydaje przy zabytkowych modelach np. z MM-a. Ważne jest, żeby tak smarować pędzlem, aby kierunek nakładania "impregnatu" był zgodny z kierunkiem późniejszego zwijania się kartonu. 

(27-07-2016, 07:44)kajym napisał(a): Ja i paru innych forumowiczów twierdzimy, że da się uformować ładnie końcówki skrzydeł bez nacinania.

Również jestem wyznawcą tej teorii, która się sprawdza w praktyce. Mniej nacinania, więcej formowania a rezultat jest o wiele lepszy.

(27-07-2016, 08:40)Lukee napisał(a): Mnie chodziło o to, że cały samolot się błyszczy jak by był polakierowany...

W tym momencie zabezpieczone wikolem są skrzydła i będzie usterzenie. Kadłub jest bez impregnacji  - świecenie może się brać tylko ze srebrnego druku.
Odpowiedz
#24
A ile kleju ile wody do takiej impregnacji?
Odpowiedz
#25
Szczerze? Zawsze rozcieńczałem na "oko". Klej musi być na tyle rzadki, żeby się dał łatwo rozprowadzać pędzlem. Proporcja pomiędzy 3:1 - 2:1 (woda/klej) powinna być dobra.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] Lublin R-XIII D (Kartonowa Kolekcja Nr 36, 3-4/2020) stachooo 12 3,592 04-01-2022, 08:08
Ostatni post: Lesio73
  [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 Lesio73 39 30,028 17-04-2021, 11:44
Ostatni post: grek
  Hawker Hurricane Mk IIb; Kartonowa Kolekcja; 1:33 Lukee 60 30,443 20-08-2020, 09:09
Ostatni post: Wiatr1000
Photo PW-5 Smyk (Kartonowa Kolekcja 1/2014) 1:33 Dronarro 1 2,266 28-11-2019, 12:48
Ostatni post: Raven
  [R] Bell AH-1F "Tzefa" (Kartonowa Kolekcja 1-2/2018) Modelarz_daniel 4 4,830 08-01-2019, 12:00
Ostatni post: bleriot
  [WKLM] B5N2 Kate Kartonowa Kolekcja Panda82 52 27,505 20-08-2018, 10:09
Ostatni post: Sprudin
  [R/G][WKLM] F4F Wildcat MM 10-11/2002 Gregory 40 21,200 13-03-2018, 11:35
Ostatni post: Gregory
  [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33 Nr 28 messer 45 22,478 01-12-2017, 12:06
Ostatni post: messer
  PZL-37B Łoś z przeróbkami [Kartonowa Kolekcja] tomcat144 51 30,714 12-11-2017, 01:25
Ostatni post: tomcat144
  Vought F6U-1 Pirate (Answer) cotlet 18 11,775 05-11-2017, 02:25
Ostatni post: seb545

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości