Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Aviatik Berg D-1 / Modele Kartonowego Fana nr.3 - marzec 2004/ 1:33.
#51
"Robią się" oponki.
Wewnętrzna krzywizna już "wyprowadzona".
Dwukrotne szlifowanie z lakierowaniem/nasączaniem bezbarwnym lakierem do drewna nitro.
[Obrazek: th_DSC05834_zpsz6gr9rao.jpg]

Zamysł jest taki, by owe połówki opon dokładnie przygotować ( szlifowanie) nawet z pierwszym malowaniem przed przyklejeniem do powstałych już kół szprychowych. Myślę o zminimalizowaniu dodatkowych czynności na gotowych już kołach.

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#52
"Oponki" oszlifowane na 95%. Teraz wstępne malowanie. I kolejny szlif,jeśli coś jeszcze nie będzie równo...
[Obrazek: th_DSC05838_zpslavefzbf.jpg]

Idąc za wskazaniem i namowami  Kolegów - uzupełniłem linki sterowania lotkami:
[Obrazek: th_DSC05835_zpsvea6kbvg.jpg] [Obrazek: th_DSC05836_zpsahobxp7u.jpg] [Obrazek: th_DSC05837_zpsmwatehrs.jpg]
Nie do końca jestem z tego zadowolony ; bliskość tylnego słupka od osi obrotu lotki wymusiło skrócenie  typowej dla tego rozwiązania dźwigienki. Jest to widoczne zwłaszcza na dolnej powierzchni górnego płata...
Nitki / linki najpierw wkleiłem w wywiercone otworki w górnej powierzchni dolnego skrzydełka ( na prawie gotowym modelu nie jest to łatwe ; odstęp otworów może powinien być mniejszy...). Otwory w lotkach i górnym płacie  wykonane są "na wylot" . Linka wklejona po przeciągnięciu  przez ten otwór. Aby zamaskować owe otworki montażowe - przykleiłem paseczki czarnego papieru - imitują dodatkowo dźwignie sterowania lotką ;-)

Teraz wykończenie kół...

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#53
Już za chwileczkę posklejam kółka do kupy.
Tymczasem oszlifowałem pilniczkiem powierzchnię pierścienia z przyklejonymi drutami szprych,by uzyskać równą powierzchnię do przyklejenia połówek opon oraz by maksymalnie zredukować grubość tego pierścienia.
[Obrazek: th_DSC05841_zpsxtwplpps.jpg]  [Obrazek: th_DSC05842_zps7crfr3e5.jpg]

A tak wyglądają wstępnie pomalowane połówki opon:
[Obrazek: th_DSC05843_zps4xbv9dlr.jpg]


Po sklejeniu opon ze szprychami  zalałem styk połączenia wszystkich elementów klejem cjanoakrylowym  (Kropelka). Po kolejnym oszlifowaniu zauważyłem jeszcze drobne szparki. Zatem zaszpachlowałem je szpachlówką z żółtej farbki Humbrol i talku.  
Po wyschnięciu już chyba ostatnie przed malowaniem szlifowanie...
No i zamarkowałem felgę naklejając na BCG paseczki cienkiego papieru. Szczelinę wzdłuż szprych na takiej feldze  zamierzam zalać wikolem przed ostatecznym malowaniem.

[Obrazek: th_DSC05849_zpsi6ybdc4p.jpg] [Obrazek: th_DSC05851_zps6fj1heat.jpg]
--

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#54
Świetnie to wygląda, efekt końcowy będzie doskonały.

Pozdrawiam
[Obrazek: sww2A_zpsc7931f0f-1.jpg]

,,...Nic nie wiesz Jonie Snow..." 
Odpowiedz
#55
Przecudna robota Mariuszu, Wycyzelowane jak obrotnica od km-u Smile

Zastanawiam się tylko czy opony nie za grube ale nie znam się za bardzo na szmatopłatach ...
Odpowiedz
#56
Lesiu - analiza zdjęć wskazuje,że opony były "prawie" balonowe.   Wink

http://rs418.pbsrc.com/albums/pp268/FOKK...k.jpg~c200
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#57
No to kończymy ten monotonny, usypiający serial o sklejaniu kółek ;-)
Kółka skończone. Nawet jeśli coś  można by jeszcze poprawić,to nie mam już ochoty grzebać w tym dalej. Poprawki będą stosowane w następnych kółkach ;-)  Teraz już wiem,jak to wygląda.
[Obrazek: th_DSC05853_zpsvzuunafo.jpg] [Obrazek: th_DSC05854_zpscayzs6tb.jpg] [Obrazek: th_DSC05856_zpsknujt0ey.jpg]
Wkrótce fotki z kółkami zamontowanymi do modelu ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#58
Osobiście uważam, że wyszło genialnie. Big Grin

Jak będę jeszcze robił jakiegoś szmaciaka to koła zrobię tak samo.

To znaczy spróbuję bo pewnie tak fajnie mi nie pójdzie Wink

Pozdrawiam
Odpowiedz
#59
Dziękuję, bardzo mi miło.
Takie kółka robiłem pierwszy raz w życiu,zatem mają "trochę" niedoskonałości...
Ogólnie technologia nie jest specjalnie trudna, ale mozolna i nużąca...
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#60
Temat podwozia głównego w zasadzie zakończony ( po przyjrzeniu się zdjęciom  trzeba będzie uzupełnić retusz, podmalować to i owo - normalka ;-)  ).
[Obrazek: th_DSC05860_zpsnuqvvf58.jpg] [Obrazek: th_DSC05861_zpsfkhkhvjn.jpg] [Obrazek: th_DSC05862_zpsybpdyt2u.jpg] [Obrazek: th_DSC05863_zpstxrqzkf8.jpg] [Obrazek: th_DSC05864_zpsh4eczc6x.jpg]
[Obrazek: th_DSC05865_zpsfipx3ofx.jpg][Obrazek: th_DSC05866_zps6l5g6wkp.jpg] [Obrazek: th_DSC05867_zpsbovdrkf5.jpg] [Obrazek: th_DSC05868_zps67bhbcd3.jpg]
[Obrazek: th_DSC05869_zps3fvjixkm.jpg]
Pozostało śmigło. Materiały już mam ; będzie w paski ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#61
Sądzę, że sam projektant tego modelu nie przewidział tak pięknego jego wykonania.
Gratuluję, zrobił Pan z poczciwej wycinanki piękny model.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#62
Mariusz, Twoje relacje godne są wydania w twardej oprawie Smile
Odpowiedz
#63
Jesteś Lesiu zbyt łaskaw ! Big Grin 
To jak należałoby wydawać relacje prawdziwych mistrzów...? W stopie irydu i platyny...? Big Grin
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#64
Ocena moja nie wynika, li tylko, z poziomu Twych modeli ale też ze sposobu prowadzenia relacji i jej walorów naukowo-poznawczych ... Nie ma tu żadnej przesady Smile
Odpowiedz
#65
Postanowiłem śmigło wykonać  niemal jak oryginalne. Od Kolegi otrzymałem w darze fornir ( chyba sosnowy?).(Wojtuś - dzięki!). Pociąłem  na płatki o wym.ok. 10 x 3 cm. Postanowiłem zabejcować je na 2 kolory - mahoń i palisander. moczyłem fornir przez kilka dni w bejcy. Po wysuszeniu skleiłem naprzemiennie płatki wikolem i odłożyłem do związania pod obciążeniem. Po wyschnięciu przeciąłem tak powstały klocek wzdłuż... i okazało się,że fornir nie zabarwił się wskroś, tylko płytko pod powierzchnię... Zamówiłem zatem fornir jesion/mahoń przez internet. Doszedł dzisiaj, ale chcąc przećwiczyć technikę  produkcji  śmigła  podjąłem próby na gotowym klocku  z urządzeniem typu dremel. Efekt nie zadowolił mnie - długo to trwało, narzędzia ścierne szybko "zatykały się " pyłem drewna i kleju... Zatem użyłem ostrza, którym wycinam  elementy kartonowe - ulubionym ostrzem chirurgicznym nr 11.
No i wystrugałem takie coś:
[Obrazek: th_DSC05870_zpsze6axgyy.jpg]
Przyznam, że efekt mnie samego zaskoczył... Myślę,że  będzie to dobre śmigiełko do mojego Aviatika ;-)

Aby uzyskać trochę bardziej naturalną barwę drewna, pociągnąłem  pędzelkiem bejcą "olcha".
Przewierciłem otworek na igłę- wał śmigła i przygotowałem do dalszej obróbki ( lakier bezbarwny/szlifowanie/lakier etc...).
[Obrazek: th_DSC05871_zpst83zyhvx.jpg]

Po prezentacji  śmigiełka na FB zostałem zachęcony do wykonania logo producenta śmigła.
I tutaj moje pytanie do znawców tematu: czy może to być np.Axial-Berlin, czy jakaś austriacka firma ( jaka? logo?).

Pozdrawiam wszystkich fanów  relacji świątecznie!

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#66
Postanowiłem jeszcze odwzorować taki drobny element na powierzchni chłodnicy ( ten okrągły, z trzema dziurkami).
<http://wstaw.org/m/2016/07/08/Ch%C5%82odnica_Aviatik_png_300x300_q85.jpg>
Pytanie do znawców - co to jest?
[Obrazek: th_DSC05874_zpsuhtb3ei4.jpg]

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#67
Śmigło gotowe.
[Obrazek: th_DSC05875_zpsz3dpdh7q.jpg]

Jak obiecałem, jest i logo producenta:
[Obrazek: th_DSC05877_zpskieoaeo9.jpg]
Malowane. Po nałożeniu farby kontury wyrównywane czubkiem skalpela - zdrapywane.
Wielkość zdeterminowała schematyczność. Axial wyszedłby mi lepiej ;-)

Wszystko razem:
[Obrazek: th_DSC05878_zpssuqfbulj.jpg] [Obrazek: th_DSC05879_zpsmivprjx6.jpg]

Na koniec zamierzam jeszcze pokryć model bezbarwnym, satynowym  lakierem - natryskiem.

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#68
Moi drodzy!
Model skończony.
Pogoda idealna.
Zatem - galeria.
[Obrazek: th_DSC06056_zpsxpex09id.jpg] [Obrazek: th_DSC06057_zpsagqzjb17.jpg] [Obrazek: th_DSC06059_zpsxkyh4uhc.jpg] [Obrazek: th_DSC06060_zpsllcqc76j.jpg]
[Obrazek: th_DSC06061_zpsjh0o3oad.jpg] [Obrazek: th_DSC06062_zps01vcumsz.jpg] [Obrazek: th_DSC06063_zpsjkdcinlh.jpg] [Obrazek: th_DSC06064_zpsvq7ec18n.jpg]
[Obrazek: th_DSC06065_zpsp8uvog6d.jpg] [Obrazek: th_DSC06066_zpsqqnoi9zx.jpg] [Obrazek: th_DSC06067_zpsylikb6nu.jpg] [Obrazek: th_DSC06068_zps8awtjhtm.jpg]
[Obrazek: th_DSC06069_zpsm21pjnde.jpg] [Obrazek: th_DSC06070_zpsf2oyzc93.jpg] [Obrazek: th_DSC06071_zpsykysn4ta.jpg] [Obrazek: th_DSC06072_zpsq06zdzzo.jpg]

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#69
MARIUSZ_G ---- Super! Fayni letak!
Odpowiedz
#70
Gratulacje, przyjemnie oglądać Twoje relacje.
To teraz coś z dwudziestolecia, w polskim malowaniu ? Smile
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#71
Wyszedł dużo lepiej niż można było pomyśleć, patrząc na wycinankę. No, ale co Mariusz, to Mariusz i mamy świetny efekt Smile
Gratulacje!
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#72
Obserwowałem cały czas...

Doskonała praca i piękny model wyszedł na koniec.

Niecierpliwie wyczekuję kolejnego modelu na Twojej macie.

PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#73
Świetna relacja i piękny Model,
Gratulacje,
Odpowiedz
#74
Brawo, brawo, brawo!!!
Odpowiedz
#75
Dziękuję za miłe słowa! Blush 
Model na żywo ( tak jak wcześniejsze) nie budzi już takich jednoznacznie entuzjastycznych  reakcji na konkursach  , ale w końcu komuś tam się spodobają... Wink Tongue Big Grin
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [RELACJA] F-14 TOMCAT 1:33 MM 2004 tom59herder 19 16,710 29-01-2018, 05:52
Ostatni post: PiotreS
  [WKLM] [R/G] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004 stachooo 67 26,724 12-02-2017, 12:10
Ostatni post: stachooo
  Spad XIII Modele Kartonowego Fana 2006 Partyzant 20 9,643 15-11-2015, 10:27
Ostatni post: Raven
  ŚzK rozdaje modele :) Taron78 1 2,360 14-10-2015, 06:16
Ostatni post: Sprudin
  Bartel BM-6a [modele-kartonowe.com] struna 3 4,513 26-06-2015, 12:57
Ostatni post: struna
  Aichi D3A1 (Val) Halinski MM 3-4/2004 viktorrr 62 30,952 08-06-2015, 08:22
Ostatni post: Lesio73
  SWWII Aviatik B.I, wyd. Wektor Tomasz K 35 13,472 01-03-2015, 09:37
Ostatni post: Paweł O
  [SWWII] Aviatik B.I razy dwa- WEKTOR ReVan_1991 7 5,216 06-02-2015, 11:32
Ostatni post: kordian
  [G] Zalewski WZ-X Modele kartonowe kolodzieju 17 9,574 17-01-2015, 12:19
Ostatni post: qn
  [R] F-117A Stealth Fighter, 1:33, NOWE MODELE 1/2 2000 r. Sylwek 47 22,156 29-09-2014, 05:44
Ostatni post: Sylwek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości