Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[WKLM] PBJ-1H Orlik 060
#1
Witam!
Na matę trafił tytułowy B-25 w wersji morskiej. Miał być B-25 C z MM-a, ale z powodu baboli, które zawiera odpuściłem go sobie.
W sieci nie wiele znalazłem na temat tego wydania, zaledwie jedną galerię i nieskończoną relację, tu na forum.
Mam nadzieję dotrwać do końca budowy.

No to zaczynamy:

[Obrazek: th_DSCN0977_zpsx7bmapty.jpg]

Na początku zabrałem się za segment A2. Tak jak w relacji Piotra D. , był zbyt długi po obwodzie o około 2 mm. Żeby to sprawdzić wyciąłem i przymierzyłem sąsiadujące z nim części A1 i A3. Będę wykonywał otwartą komorę bombową, więc ten problem uda się ominąć.
Poszycie kadłuba będę wzmacniał podposzyciem, które jednocześnie będzie miało listki do zamocowania następnych przylegających elementów poszycia.

[Obrazek: th_DSCN0980_zpsx0gv6bvq.jpg]

Po wstępnym uformowaniu elementu i sklejeniu wnętrza komory bombowej (którą trzeba dopasować względem poszycia zewnętrznego) , skleiłem ze sobą podposzycie z poszyciem i tak oto pierwszy element gotowy:

[Obrazek: th_DSCN0989_zpsqqrkip4h.jpg][Obrazek: th_DSCN1003_zpsee60uibf.jpg]
 
Nie obyło się bez docinania, dopasowywania, po za tym w instrukcji część oznaczona jako A24 to w rzeczywistości A22. Natomiast A22/A23 to A23/A24.
Następnie przygotowałem segment A1.

[Obrazek: th_DSCN1000_zpspz9bm6b2.jpg][Obrazek: th_DSCN1007_zpsxa6td7gg.jpg]

Jak widać wewnętrzne oklejki nie bardzo pasują. Pozostało dorobić wstawki z zapasu koloru, którego jest dość dużo.

Poniżej segmenty sklejone razem:
[Obrazek: th_DSCN1023_zpsjwjrovcn.jpg][Obrazek: th_DSCN1034_zpsfblrrtei.jpg][Obrazek: th_DSCN1045_zpsezpqqnl2.jpg] [Obrazek: th_DSCN1021_zpsjxnrxeqv.jpg]

Ostatnie zdjęcie to wnętrze segmentu A1. W nim widoczny pasek wklejony aby zakryć szczelinę.
Zapowiada się ostra jazda, ale mam nadzieję, że uda się to jakoś ogarnąć.

Ps. Chciałbym również zasilić tym modelem konkurs WKLM, gdyż póki co uczestników nie ma wielu.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Jak reszta łączeń będzie tak perfekcyjna to będzie przepiękny model Smile
Zapowiada się ciekawa relacja...

Pozdrawiam i wytrwałości życzę.
Odpowiedz
#3
Witam. Czuję, że zapowiada się trudny model. Relacja będzie obserwowana z dużą uwagą albowiem model ten znajduje się w magazynie. Mam nadzieję, że skuszę się na zrobienie tegoż. Czekam na dalszy ciąg i życzę ukończenia modelu.
Odpowiedz
#4
Brawa za temat.
widzę, że model dla ludzi o mocnych nerwach, niemniej jednak życzę powodzenia w budowie.
PDT_Armataz_01_34
P.S. ahhhh.... gdyby tak Hal wydał 25-tke, albo jakiś inny bombowiec z USAF... Angel
Odpowiedz
#5
Przyłączam się do głosów powyższych. Temat w 10.

Powodzenia!
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#6
(08-08-2016, 11:02)Matey napisał(a): Niesamowity   PDT_Armataz_01_37

(22-08-2016, 10:51)Raven napisał(a): Brawa za temat.
widzę, że model dla ludzi o mocnych nerwach, niemniej jednak życzę powodzenia w budowie.
PDT_Armataz_01_34
P.S. ahhhh.... gdyby tak Hal wydał 25-tke, albo jakiś inny bombowiec z USAF... Angel

Podziwiając pięknie namalowaną okładkę zeszytu z Mustangiem to marzy się superforteca Big Grin Najlepiej właśnie w takich barwach.


A PBJ jest bardzo wdzięcznym i oryginalnym tematem, zwłaszcza że to wersja z 75mm armatą. O ile pamiętam zamysł był taki żeby tak uzbrojone samoloty zwalczały okręty podwodne <stąd przeciwwaga na jednym skrzydle>
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#7
(23-08-2016, 10:15)Karolisuaf napisał(a): A PBJ jest bardzo wdzięcznym i oryginalnym tematem, zwłaszcza że to wersja z 75mm armatą. O ile pamiętam zamysł był taki żeby tak uzbrojone samoloty zwalczały okręty podwodne <stąd przeciwwaga na jednym skrzydle>

To nie jest żadna przeciwwaga tylko osłona radaru. Inne "morskie" samoloty też miewały radary montowane na końcu skrzydła (np. Corsair i Hellcat).


Arek będę podglądał Twoją relację. Na tym etapie zdradzę, że czeka Cie jeszcze trochę docinania i sztukowania. Uważaj na kabinę tylnego strzelca, wciśnięcie do niej siedziska i karabinów jest nie lada wyzwaniem (a i tak na "strzelca" zabraknie miejsca). Niestety ręczne projekty Tadeusza Grzelczaka sporo tracą na komputerowym przerysowaniu. Bo niestety jest to tylko przerysowanie, bez jakichkolwiek korekt i poprawek. Ja do swojego PBJ na razie nie wrócę, nie mam warunków, żeby trzymać tak duży model.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#8
Witam licznie zgromadzonych kibiców!
Udało się skleić następne dwa segmenty kadłuba,mianowicie A3 i A4.
Segment A3 musiałem skrócić o 1 mm., żeby pasował do A4. Poszycie wewnętrzne standardowo nie pasowało do poszycia zewnętrznego. A więc docinanie, pasowanie.
Poza tym pojawiło się kilka nieścisłości. W opracowaniu umieszczone są magazynki i karabiny bocznych stanowisk. Jak zdążyłem się zorientować, ta wersja samolotu nie posiadała bocznych karabinów. Podejrzewam, podobnie jak Piotr D., że to są pozostałości po przeróbce z wersji B-25 J. Zresztą wspomina o tym sam autor opracowania w erracie do tego modelu. Zrezygnowałem więc z tych elementów.
Nadal, jednak nie wiem jak wyglądało oszklenie w tych stanowiskach. Na okładce modelu wygląda jakby szyby były w całości, czyli bez miejsc na umieszczenie karabinów. Jednak oglądając zdjęcia oryginalnych maszyn, widać, iż te otwory występują. Jeśli ktoś ma wiedzę co do tego, to proszę o oświecenie mnie w tym temacie.

Poniżej fotki moich zmagań. Fotki wnętrza niestety niezbyt dobrej jakości- lepiej się nie udało.  
 


[Obrazek: th_DSCN1055_zpson9qaxzj.jpg][Obrazek: th_DSCN1054_zpsp4vqehjs.jpg][Obrazek: th_DSCN1108_zpst37ito5q.jpg][Obrazek: th_DSCN1160_zpspu0treb1.jpg][Obrazek: th_DSCN1162_zpssyxkg2d3.jpg][Obrazek: th_DSCN1082_zpsd6ibyvhv.jpg][Obrazek: th_DSCN1081_zpsnubjdoze.jpg][Obrazek: th_DSCN1174_zpsfspwajt3.jpg][Obrazek: th_DSCN1078_zpsilifxcay.jpg][Obrazek: th_DSCN1173_zpsfegfgkm5.jpg]


Pozdrawiam!
Odpowiedz
#9
(28-08-2016, 06:43)arek1981 napisał(a): Nadal, jednak nie wiem jak wyglądało oszklenie w tych stanowiskach. Na okładce modelu wygląda jakby szyby były w całości, czyli bez miejsc na umieszczenie karabinów. Jednak oglądając zdjęcia oryginalnych maszyn, widać, iż te otwory występują. Jeśli ktoś ma wiedzę co do tego, to proszę o oświecenie mnie w tym temacie.


PBJ-1H to B-25H używany przez marynarkę wojenną. Z tego co pamiętam, to nie była osobna seria produkcyjna, tylko B-25H z drobnymi modyfikacjami. Dlatego można domniemywać, że karabiny zostały usunięte dla zmniejszenia masy, ale nikt się już nie bawił w likwidację otworów.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#10
"W opracowaniu umieszczone są magazynki i karabiny bocznych stanowisk. Jak zdążyłem się zorientować, ta wersja samolotu nie posiadała bocznych karabinów. Podejrzewam, podobnie jak Piotr D., że to są pozostałości po przeróbce z wersji B-25 J. Zresztą wspomina o tym sam autor opracowania w erracie do tego modelu."

Nie wiem skąd czerpałeś informacje.

B-25H miała takie same stanowiska boczne jak B-25J. A PBJ-1H to nić innego jak B-25H dla US NAVY:

[Obrazek: th_PBJ-1H.jpg]

To wersja G nie miała bocznych stanowisk, a wieżyczka grzbietowa była przesunięta do tyłu.

Wersja H miała wieżyczkę grzbietową bliżej przodu i boczne, tylne stanowiska strzeleckie.

Co do otworów. W tylnej dolnej części okna był kwadratowy otwór przez który wystawiony był km.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#11
Witam!
Co do bocznych stanowisk, to jeszcze nie zdecydowałem, czy umieszczę tam km-y, czy nie. Natomiast do modelu doszły tylne elementy kadłuba. Ogólnie nic trudnego- przymierzyć, podocinać tu i tam i przykleić. W segmencie C 2 musiałem wyciąć otwór na dzwigar statecznika poziomego, gdyż autor nie przewidział go w projekcie:

[Obrazek: th_DSCN1292_zps6d4o98vw.jpg]

Tak, jak wcześniej elementy poszycia usztywniłem podposzyciem z brystolu:

[Obrazek: th_DSCN1356_zps7h9e2xgh.jpg]

Poniżej fotki moich dotychczasowych zmagań:

[Obrazek: th_DSCN1208_zpsf1j8vbew.jpg][Obrazek: th_DSCN1381_zpsoif4eine.jpg][Obrazek: th_DSCN1395_zpsznoxj2jt.jpg][Obrazek: th_DSCN1396_zpsul27m4ao.jpg][Obrazek: th_DSCN1406_zpst1ovncl2.jpg][Obrazek: th_DSCN1400_zpsefgikggo.jpg][Obrazek: th_DSCN1391_zpslvtxlm1x.jpg]

Całe wyposażenie zrobię później, teraz zabieram się za przód kadłuba.
Do następnego!
Odpowiedz
#12
Witam
Przyłączam się do obserwujących... Uwielbiam duże bombowce a zwłaszcza te z II WŚ... Kto wie może i się pokuszę... Huh
Pozdrawiam
---------------------------------
Na warsztacie PBY Catalina (projekt zawieszony), Cromwell
Ukończone: Chi-ri 5
Odpowiedz
#13
Mam ten model w planach więc będę podglądał.
Odpowiedz
#14
Witam!
Czas na małe postępy, a mianowicie przednia część kadłuba:

[Obrazek: th_DSCN1424_zpsbgrq8azx.jpg][Obrazek: th_DSCN1416_zpsswndqv7b.jpg][Obrazek: th_DSCN1415_zpstqz4motb.jpg][Obrazek: th_DSCN1410_zpsattxzzhd.jpg][Obrazek: th_DSCN1409_zpsccw8bgwm.jpg][Obrazek: th_DSCN1407_zpsyjhofzlm.jpg][Obrazek: th_DSCN1425_zpsp1rgxcix.jpg][Obrazek: th_DSCN1426_zpsik3uww0w.jpg][Obrazek: th_DSCN1431_zpsnqmtks9x.jpg]
Przednia skorupka na razie jest przyłożona na sucho, gdyż muszę jeszcze wyciąć otwory i umieścić w nich km-y.
Pozostało uzupełnić wyposażenie kabiny, luku bombowego i tylnego strzelca.


Jednak ostatnio mam bardzo mało czasu na klejenie, a to za sprawą Zosi, która  się niedawno urodziła:

[Obrazek: th_DSCN1459_zps37kmzyg7.jpg]

Pozdrawiam
Odpowiedz
#15
Widzę, że do zaokrągleń masz talent Big Grin

Dzióbek samolotu jak i Zosi jest przepiękny Wink

Gratuluję i pozdrawiam
Odpowiedz
#16
Lubię oglądać relacje z budowy nieoklepanych tematów. Zwłaszcza prowadzone i klejone na dobrym poziomie. Jednak tytuł wątku na tyle lakoniczny, że dopiero otwarcie wątku rozwiewa wątpliwości  Dodgy Wink
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#17
Model Super,
i Gratulacje, córka piękna.
Odpowiedz
#18
Chylę czoła, pięknie sklejony nosek Smile
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] An-14 - Orlik - skala 1:33 messer 26 3,477 15-02-2024, 11:53
Ostatni post: mirkuch
  [R] Ścigacz rzeczny KU-30 1:100 Orlik Pablo 9 1,936 18-12-2023, 08:23
Ostatni post: Pablo
  [R + G] SE 5a /1:25 / ORLIK MARIUSZ_G 98 30,809 11-12-2023, 04:12
Ostatni post: romfolmar
Tongue ZIS-6. 1:25. Orlik, ale Litewski Prunce 65 27,668 20-09-2023, 12:15
Ostatni post: Prunce
  [R] Rosomak 1:25 Orlik Adamw28 4 2,321 09-08-2023, 01:14
Ostatni post: Adamw28
  [R] Kaplica Matki Bożej Śnieżnej 1:120 Orlik marcin1323 4 1,500 07-05-2023, 01:20
Ostatni post: żółtodziób
  IFA W50L Orlik SZAD 8 4,336 02-05-2021, 03:37
Ostatni post: SZAD
  [R] T-40 - Orlik, 1:25 bomb007 2 2,507 05-03-2021, 12:47
Ostatni post: bomb007
  Fokker F.VIIb/3m (PLL LOT) - Orlik Olek 10 5,143 12-02-2021, 07:33
Ostatni post: ZbiG
  [R/G] KTO Rosomak 1:25, Orlik kilek15 34 17,234 10-01-2021, 01:02
Ostatni post: kilek15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości