Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[WKLM] [R/G] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
#1
W moim modelarskim świecie na dobre rozkręciła się era bombowców nurkujących. Po pomyślnym zakończeniu przygody ze Stukasem postanowiłem spróbować swoich sił z maszyną tej klasy w japońskim wydaniu. D3A nie ma tak intrygującej sylwetki jak Ju-87, powiedziałbym nawet, że jest trochę nudna. Stukas jest groźny i szczerzy kły, Val ma spokojną i dostojną linię. Jest to maszyna, która mocno zapisała się w historii walk na Pacyfiku, zwłaszcza w początkowej fazie wojny. Był jednym z głównych bohaterów ataku na Pearl Harbour, walk na Morzu Koralowym, bitwy o Midway oraz Guadalcanal. Model, który będę budował przedstawia samolot z lotniskowca Soryu, który rankiem 7 grudnia wziął udział w bombardowaniu Pearl Harbour.
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%201_zpserkmifse.jpg]
 
Budowę zacząłem od kabiny pilotów. Sporo w niej drobiazgów, czyli coś dla mnie. Konstrukcja jest dość wiotka i trzeba zachować ostrożność przy wklejaniu wyposażenia. Całość nabierze wytrzymałości i sztywności dopiero po oklejeniu burtami. Powolutku, element po elemencie powstało coś takiego:
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%207_zpstxplwftu.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%202_zpstaelg6yl.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%205_zpswbxfrexd.jpg]
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%204_zpsnkcxcqbn.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%203_zpsyazqw5ca.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%208_zps4ux0dzu9.jpg]
 
Imitacja oszklenia tablicy przyrządów to krople kleju introligatorskiego nałożone wykałaczką na tablicę:
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%206_zpsmpyvxqds.jpg]
 
Ten element z pewnością pozostanie w mojej pamięci, nie będzie prawie go widać w gotowym modelu, więc postanowiłem go uwiecznić na zdjęciu. Nie było łatwo złożyć to cudo, ale jestem zadowolony z efektu:
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%209_zpsn7ah72tq.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%2010_zpsxdnsh8km.jpg]
 
Gotowy element wraz z butlami tlenowymi trafił na prawą burtę kabiny gdzie czeka go wieczne zapomnienie :-)
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%2011_zpsqicgzdkz.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%2012_zpsxxgtmhbu.jpg]
 
Pozostałe drobiazgi na burtach:
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%2014_zpspain9y2a.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%2013_zps647m1c0u.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%2015_zpshi97ohwr.jpg]
 
Żeby nie ugrzęznąć w kabinie równolegle do niej powstał tył kadłuba. Sporo tu wyobleń i zaokrągleń, które sprawiają, że na pozór łatwy kształt wcale nie jest taki prosty. Najwięcej uwagi wymagał statecznik pionowy, a właściwie jego połączenie z kadłubem. Nadałem mu odpowiedni kształt przy pomocy BCG (nasączyłem karton w celu ułatwienia formowania), gumki do gumowania i metalowych kulek.
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%2018_zpsz01lz1gt.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%2017_zpskp2rvs4m.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%2016_zpsure5rxhw.jpg]
 
 
Stateczniki poziome delikatnie mi uciekły, co widać na poniższym zdjęciu, są delikatnie zadarte w górę (im bliżej do przodu tym bardziej zasłaniają nity nadrukowane na podklejce pomiędzy kadłubem, a statecznikiem). Myślę jednak, że ten błąd nie będzie mocno zauważalny na gotowym modelu.
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%2019_zpskmm0wedo.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%2020_zps968ksgwo.jpg]
 
[Obrazek: th_AichiD3a1%2023_zpsnvoyyke6.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%2022_zpsn3shgv5n.jpg] [Obrazek: th_AichiD3a1%2021_zps6vrc3zzw.jpg]
 
Dalszy ciąg nastąpi gdy tylko dokończę kabinę i połączę ją z tylną częścią kadłuba :-)
Odpowiedz
#2
O proszę jaki dobry początek weekendu Big Grin ! Z tego co widzę to poszycie wzmacniasz brystolem. Paski łączące wklejasz oddzielnie czy do łączenia segmentów wykorzystujesz wystające ząbki odpowiednio przedłużonego podposzycia?
Odpowiedz
#3
Piękny start!
Trzymam kciuki!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#4
Start? Pół samolotu w pierwszym wpisie a w drugim reszta? Big Grin

Ale to co zobaczyłem cieszy moje oczy bardzo - a Autor zapewnia dużo wrażeń pozytywnych więc będzie się działo Rolleyes

Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
(08-10-2016, 05:15)Lukee napisał(a): Start? Pół samolotu w pierwszym wpisie a w drugim reszta? Big Grin

Chyba połowa kabiny i kawałek ogona :-) do połowy modelu jeszcze daleko. Są różne szkoły prowadzenia relacji, wg niektorych należy zacząć od zdjecia okladki i podklejonych elementów. Osobiście jednak wolę zaczynać relacje gdy mam już co pokazać i uznałem, że to jest ten moment.
Odpowiedz
#6
Popatrzę  Cool , bo ja go już mam  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#7
Oho, wyszedł z dziury, łapserdak Smile Początek godny stacha Big Grin Dobrze jest, działaj dalej w tym tempie a za rok pomacamy go na Paprykarzu Smile

...po tym jak go tam przywieziesz swoim nowym Mercedesem Cool Big Grin Big Grin

Pozdro!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#8
kolejny konkursowy... zapowiada się wybornie a pomysł na imitację oszklenia używając wikolu-dla mnie bomba.
zasiadam i kibicuję
Pozdrawiam
---------------------------------
Na warsztacie PBY Catalina (projekt zawieszony), Cromwell
Ukończone: Chi-ri 5
Odpowiedz
#9
(09-10-2016, 01:30)Sprudin napisał(a): ...po tym jak go tam przywieziesz swoim nowym Mercedesem Cool Big Grin Big Grin

Pozdro!

Wypożyczę nową S-klasę specjalnie na tę okazję i się będziem wozić :-) Oczywiście na kredyt.
Odpowiedz
#10
Tu nie chodzi o żadne bombowce nurkujące - znów zamierzasz się popisywać sklejeniem osłon podwozia jak w Sztukasie Wink
Odpowiedz
#11
(11-10-2016, 07:46)Lesio73 napisał(a): Tu nie chodzi o żadne bombowce nurkujące - znów zamierzasz się popisywać sklejeniem osłon podwozia jak w Sztukasie Wink

No czytasz ze mnie jak z otwartej księgi  Big Grin i postaram się zrobić je jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#12
Oczywista, z zainteresowaniem obserwuję Twoje poczynania, jest albowiem na co popatrzeć. Gdyby tak jeszcze spotkania naszego Pikniku z Tobą było można ustawiać nieco częściej...
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#13
Stachooo, odpowiedź na moje pytanie pod Twoim pierwszym postem to pilnie strzeżona tajemnica czy zamierzałeś odpowiedzieć na nie w kolejnym odcinku odsłaniając kulisy warsztatu? Big Grin
Odpowiedz
#14
Witam w kolejnej części relacji. Dokończyłem kabinę, okleiłem ją poszyciem i dokleiłem tylną część kadłuba zbudowaną wcześniej. Następnie zrobiłem centropłat i przednią część kadłuba. Złożyłem to w całość kończąc tym samym kolejny etap budowy. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Do dokończenia kabiny zostało sklejenie foteli i kilku drobiazgów, min. magazynków. Co prawda wg. instrukcji fotel strzelca montuje się pod koniec budowy, ale zrobiłem to już teraz. Raz, że nie chciałoby mi się pewnie robić tego później, a dwa że jego konstrukcja jest co najmniej intrygująca i chciałem zobaczyć jak to się skleja :-)

[Obrazek: th_0%202_zpsikez9mjb.jpg] [Obrazek: th_0%201_zpsne7dbfvk.jpg] [Obrazek: th_4%201_zpszmmntvvq.jpg]


[Obrazek: th_4%202_zpsr9e7ggbk.jpg] [Obrazek: th_4%203_zpsyltt8a6o.jpg] [Obrazek: th_4%204_zpsbbmw2t9v.jpg]


[Obrazek: th_1%202_zpsb2a8nqje.jpg] [Obrazek: th_1%203_zpsxoez7pij.jpg] [Obrazek: th_1%204_zpsws5zx2qv.jpg] [Obrazek: th_1%201_zpsowbcnqd9.jpg]


[Obrazek: th_3%202_zps5owqkprw.jpg] [Obrazek: th_3%203_zpsxtuclvgf.jpg] [Obrazek: th_3%204_zpshyancmva.jpg] [Obrazek: th_3%201_zpsymcsnkh1.jpg]

Fotele i pasy w standardzie, nie dodawałem żadnych udziwnień.
Poszycie wewnętrzne i zewnętrzne ładnie się zgrało. Miałem mały problem z połączeniem kabiny z tylną częścią, ale ostatecznie efekt jest zadowalający.

Następnie zabrałem się za centropłat. Tutaj łatwo i przyjemnie, wszystko się fajnie spasowało. Poszycie wzmocniłem podposzyciem.

[Obrazek: th_5_zpsa45qvaqu.jpg] [Obrazek: th_6%201_zpsco8vy9lq.jpg] [Obrazek: th_6%202_zpsmplcifm9.jpg]

Jedna uwaga odnośnie opracowania. W szkielecie centropłata, po lewej stronie jest przewidziane miejsce na otwór w krawędzi natarcia skrzydła. Jest też element, który trzeba zwinąć w rurkę i tam wstawić. Niestety tego otworu nie ma zaznaczonego na poszyciu i musiałem go sobie sam wyciąć.


Kiedy centropłat znalazł się już na swoim miejscu przyszła kolej na sklejenie przedniej części kadłuba, mowa o segmentach pomiędzy kabina a silnikiem. Chłodnica wymaga jeszcze paru poprawek, muszę poprawić krawędzie, ale to później.
Bardzo polubiłem sklejanie oklejek kadłub-skrzydło. Elementy mocno zeszlifowałem na krawędziach, tak żeby dobrze przylegały do kadłuba i centropłata. Formowałem "na mokro" (przy użyciu BCG) metalowym prętem i kulkami na gumce do gumowania, efekt podoba mi się :-)

[Obrazek: th_7%202_zpsvefgqagx.jpg] [Obrazek: th_7%203_zps0p27zxgp.jpg] [Obrazek: th_7%204_zpswlreocek.jpg] [Obrazek: th_7%206_zpsmzcd8mwn.jpg]

[Obrazek: th_7%207_zpsoxk5bpp5.jpg] [Obrazek: th_7%208_zps53itdgkz.jpg] [Obrazek: th_7%209_zpsadyhm4fe.jpg] [Obrazek: th_7%2010_zpsblncjcyy.jpg]

[Obrazek: th_7%2011_zpsrurosqbc.jpg] [Obrazek: th_7%2012_zpsyrn6tcos.jpg] [Obrazek: th_6_zpsylwyvdac.jpg] [Obrazek: th_7%2013_zpsyl9wakge.jpg]

[Obrazek: th_7%2014_zpszrqrcyo4.jpg] [Obrazek: th_7%201_zps4mkpwwep.jpg]

To wszystko na dzisiaj... Cóż, nadszedł czas na najbardziej pracochłonną część budowy. Model wędruje do pudełka, a na macie ląduje silnik...

(12-10-2016, 03:24)Technick napisał(a): Stachooo, odpowiedź na moje pytanie pod Twoim pierwszym postem to pilnie strzeżona tajemnica czy zamierzałeś odpowiedzieć na nie w kolejnym odcinku odsłaniając kulisy warsztatu? Big Grin

Przepraszam, jakoś mi to umknęło. Wycinam paski z wycinanki i wklejam je na bcg w uformowany element. Potem Sklejam element normalnie i w gotowy segment wklejam na butapren uformowane podposzycie. Podposzycie ze zwykłego papieru jak do ksero.
Odpowiedz
#15
Ładnie i na bogato Big Grin To lecimy Smile
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#16
Bardzo zacnie Ci wychodzi ten model. Zresztą kolejny bardzo dobrze sklejony. Widać u Ciebie spory progres z modelu na model i cieszy to bardzo oko. Trzymam kciuki za silnik. Będziesz coś zmieniał w nim, czy tak jak wycinanka nakazała?
"Buduję miniaturowe 'repliki' samolotów, a nie kartonowe modele"

Spitfire mk.Vb     Spitfire mk.Vc     Spitfire mk.XVIe     PZL P.11c     JU-88D-1     B-239     P-40E     Jak-1b     P-47D-11     Spitfire LF.IX     Spitfire mk.Ia


Piotr Rowiński
Odpowiedz
#17
(23-10-2016, 11:26)rowin napisał(a): Bardzo zacnie Ci wychodzi ten model. Zresztą kolejny bardzo dobrze sklejony. Widać u Ciebie spory progres z modelu na model i cieszy to bardzo oko. Trzymam kciuki za silnik. Będziesz coś zmieniał w nim, czy tak jak wycinanka nakazała?

Dziękuję!

Kusi mnie pomysł, żeby owinąć cylindry drutem cynowym 0,2 mm, ale jeszcze nie wiem czy się na to zdecyduję. Wiem, że jak to zrobię to pewnie fantazja poniesie mnie dalej. Posklejamy, zobaczymy  Wink
Odpowiedz
#18
Już się boję tej Twojej dalszej fantazji z silnikiem, pewnie na chodzie będzie Tongue
Łączenie elementów to czysta poezja, jak wysoko jeszcze podniesiesz poprzeczkę?
Odpowiedz
#19
Dawaj druty na cylindry!
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#20
(24-10-2016, 09:53)yogi napisał(a): Już się boję tej Twojej dalszej fantazji z silnikiem, pewnie na chodzie będzie Tongue

Z tym to byłbym ostrożny, ewentualny wyciek oleju mógłby skutkować nieprzyjemnymi dla oka (i niezmywalnymi) tłustymi plamami na poszyciu. Z tej przyczyny odpuszczę sobie robienie silnika na chodzie, tylko z tej  Big Grin

Ale drutów chyba nie odpuszczę. Na razie wycinam milion elementów silnika, w międzyczasie rzeźbię szkielety skrzydeł (od czasu do czasu miło jest wyciąć jakiś element większy niż 5 x 5 mm  Smile ).
Odpowiedz
#21
Zacząłem budowę silnika. Pracochłonny i dość monotonny etap budowy. Do sklejenia jest 14 cylindrów, więc mam co dłubać. Żeby na dobre nie ugrzęznąć w małych elementach w międzyczasie zabrałem się za coś większego - powstały szkielety skrzydeł.

[Obrazek: th_1_zpsjiqjvski.jpg]

W pierwszej kolejności musiałem zebrać do kupy wszystkie potrzebne elementy i je posortować. Następnie zabrałem się za wycinanie, rozłożyłem sobie to na kilka dni, bo na raz to jednak za dużo. Żeby nie pogubić części i móc się w tym wszystkim odnaleźć użyłem pudełka z przegródkami. Cudowny wynalazek.

[Obrazek: th_2_zpsd5nr8cwt.jpg]

Po wydziobaniu elemencików zabrałem się za sklejanie. W pierwszej kolejności centralna część silnika i dolne części cylindrów. Ciąg dalszy wkrótce...

[Obrazek: th_3_zpsm4qsfsic.jpg] [Obrazek: th_4_zpsyq9qvgs5.jpg]

Jak wspomniałem, w międzyczasie skleiłem szkielety skrzydeł. Zdecydowałem, że zrobię rozkładane końcówki. W tym celu musiałem podzielić szkielety w odpowiednich miejscach. Przygotowałem sobie też zawiasy.

[Obrazek: th_5_zpsrwyfugi4.jpg]

Złożone skrzydło wygląda tak...:

[Obrazek: th_7_zpssn50r5o9.jpg]

...a żeberka w modelu tak...:

[Obrazek: th_6_zpsgxc0pmr6.jpg]

Wodze fantazji mi trochę puściły, ambicja wzięła górę i na półtorej godziny zamieniłem się w dzięcioła:

[Obrazek: th_63_zpsv0nbde6s.jpg]

Po przymierzeniu do szkieletu okazało się, że zza wydzierganych otworów śmieje się do mnie biel wręg i dźwigarów. To było oczywiste. Musiałem przerobić trochę szkielety tak, żeby pasowały do otworów. Pomalowałem je w środku, żeby przez dziury w żeberkach nie było widać wnętrza. Zbyt estetycznie to w tym momencie nie wygląda, ale efekt końcowy będzie przynajmniej zadowalający ;-)

[Obrazek: th_8_zpseniax9ff.jpg]

Przygotowałem sobie podklejki (podposzycia) skrzydeł i ich końcówek:

[Obrazek: th_9_zpsuu6mtart.jpg]

I to już wszystko co do tej pory udało mi się zrobić. Ciąg dalszy nastąpi gdy skończę silnik...

--
Odpowiedz
#22
Super,
Jak będziesz robił zawiasy to daj proszę szczegółowe fotki, może się przydać!
Dzięki,
Pozdrawiam
Odpowiedz
#23
Zawiasy zrobię je tak jak nakazuje instrukcja. Obawiam się trochę o ich wytrzymałość, zwłaszcza, że przez wycięcie otworów osłabiłem żeberka do których będą przymocowane. Oczywiście wstawię zdjęcia z montażu.
Odpowiedz
#24
Pytanie do posiadaczy modelu - czy byłby ktoś w stanie zrobić zdjęcie arkusza z elementami silnika? Interesują mnie części 57 j.

Nie mogę ich znaleźć, byłem przekonany, że wszystkie elementy silnika mam w czarnym pudełeczku, ale doszedłem do momentu, w którym potrzebuję tych właśnie części i wygląda na to, że ich nie mam. W innych pudełeczkach też ich nie znalazłem, więc nadaję im status Missed In Action :-)

Dorobię sobie nowe, to nie problem tylko muszę wiedzieć jak wyglądają. A może jak je zobaczę to przypomnę sobie gdzie jest to dobre miejsce, w którym je położyłem.
Odpowiedz
#25
[Obrazek: 17_1_jpg_300x300_q85.jpg]
 Może być? Wink
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 121 27,631 07-01-2024, 10:23
Ostatni post: ZbiG
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 636 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,429 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,443 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,747 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,465 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,686 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,349 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,392 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 3,989 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości