Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4TP Sklej-Model
#1
Witam, pozwolę sobie założyć relacjęSmile
Wybrałem model czołgu 4TP z wydawnictwa Sklej-Model, autor Jerzy Janukowicz, myślę że to dobry wybór na powrót do walki z kartonem. Wszelkie znaki na niebie i w internecie wskazują, iż model jest dobrze zaprojektowany i jak najbardziej sklejalny a ewentualne błędy powinny być moją zasługąSmile
Model zamierzam malować, na razie zakaponowałem wycinankę.

[Obrazek: image.jpg]

[Obrazek: image.jpg]

[Obrazek: image.jpg]

Górna płyta kadłuba jest dorobiona ponieważ przy wycinaniu niefortunnie skosiłem oryginalną część, podobnie jak tylną klapę ale jak już wspomniałem zamierzam model malować.
Odpowiedz
#2
Ciekawie się zapowiada. Będę zaglądał.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#3
Gąsienice z zestawu laserowego czy ręczna robota? Trochę szkoda, że nie zostawisz oryginalnego koloru, model ma ładną grafikę, ogólnie skleja się bardzo przyjemnie, będę podglądał postępy w budowie Smile .
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg] [Obrazek: logo-ismr-gray.png]
Odpowiedz
#4
@ camilllo gąsienice lasery podobnie jak szkielet kadłuba. Czołg będzie malowany bo chcę spróbować pomalować model kartonowy. Początkowo planowałem kolor zielony jako że jest to prototyp, spróbuję jednak zachować kamo z wycinanki, tym bardziej, że myślę o zakupie aerografu. Sam model rzeczywiście ma bardzo ładną grafikę.

Prace powoli posuwają się do przodu, dorobiłem błotniki i kilka innych elementów.
Największą trudność jak dla mnie stanowiły do tej pory zawiasy ze względu na małe rozmiary. Nie jestem do końca zadowolony z efektu ale pocieszam się, że każdy kolejny wychodził lepiej.
Poza tym, do ich klejenia i uformowania użyłem kleju BCG, próbuję różne kleje i nie za bardzo mi on podchodzi ale w tym przypadku to był chyba dobry wybór.

[Obrazek: image.jpg]

[Obrazek: image.jpg]

[Obrazek: image.jpg]
Odpowiedz
#5
(06-12-2016, 10:23)Władek napisał(a): Poza tym, do ich klejenia i uformowania użyłem kleju BCG, próbuję różne kleje i nie za bardzo mi on podchodzi ale w tym przypadku to był chyba dobry wybór.

Właśnie się przestawiam na BCG.
Dziwne to ustroństwo ale klei całkiem nie źle , a przede wszystkim nie brudzi.

Co do BCG - to on musi trochę odparować. Ja przelałem go do słoiczka i otwartego pozostawiłem na 2-3 dni w temp. pokojowej. Zgęstniał i już nie "rozpuszcza" tak papieru. 
Poza tym technika używania tego kleju to :
Posmarować cienką warstwą obie klejone powierzchnię, odczekać do wyschnięcia / wchłonięcia (tak ok 1-2 min) a następnie powtórnie nanieść cienką warstwę na jedną klejoną powierzchnię.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#6
Witam tak dla przypomnienia o moich pierwszych doświadczeniach z BCG zajrzyjcie tutaj   http://fk.konradus.com/fk/fk12.php
A relację sobie obserwuje Wink
Pozdrawiam
Odpowiedz
#7
Witajcie w Nowym RokuSmile

Piterkowiec, Partyzant - dzięki za podpowiedzi. Myślę, że BCG jest bardzo dobrym klejem, zwłaszcza jeśli klei się w standardzie. Ja zaimpregnowałem arkusze caponem (z myślą o malowaniu - z jednej, zadrukowanej strony). Akurat jest na forum wątek o caponie i koledzy piszą, że nie za bardzo "współpracuje" on z BCG. Używam BCG raczej do formowania części.

Dziś będzie trochę nie po koleiSmile Otóż jak zrobiłem zawiasy klap na kadłubie to myślę sobie że zrobię od razu te na wieży żeby mieć już to z głowy. A skoro mam już zawiasy to może od razu całą wieże. Brakuje jedynie lufy km. Uzbrojenia głównego jeszcze nie przyklejałem gdyż zamierzam wykonać imitację nitów. Dorobiłem też klapy włazów bo po malowaniu sam zawias na środku płyty pancernej może wyglądać dość dziwnieSmile

[Obrazek: c00ce1c213d2.jpg]

[Obrazek: 0dadc810f7bd.jpg]

No i najważniejsze - Mikołaj podarował aerografSmile
Odpowiedz
#8
Witaj,
Z uwagą obserwuję Twoją relację ponieważ też mam w planach wykonanie tego modelu...
Powodzenia w dalszej budowie, jak do tej pory świetnie dajesz sobie radę z tym pojazdem.
Pozdrawiam 
Maciek
Odpowiedz
#9
Model bardzo podoba się mnie, natomiast sugerowałbym pozostanie przy prawdzie historycznej - kolor jednolity, oliwka bodajże.
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#10
Witajcie, odkopię relację. Bodzio82, marcin1323 dzięki za uwagi, marcin masz oczywiście rację jednakże chciałbym zmierzyć się z trójbarwnym kamuflażem, ogólnie traktuję ten model jako "doświadczalny" gdzie mogę wypróbować na nim różne nowe dla mnie techniki i patenty.

Model robi się powoli, w miarę czasu, chęci i możliwości. Obecnie mam ukończony cały kadłub i wieżę wraz z osprzętem - tłumik, klakson, reflektory itd. (nie ma ich na zdjęciach). Wydaje mi się, że taką drobnice lepiej będzie dokleić po malowaniu. Pozostał "tylko" układ jezdny.

Nity wykonane igłą lekarską 0.9mm. Metoda ta jest znana i łatwo można znaleźć opis w różnych spisach patentów czy relacjach innych kolegów. Od siebie mogę dodać, że należy zwrócić uwagę aby starannie zaostrzyć igłę po ucięciu, moje pierwsze próby nie wyszły za dobrze i karton strzępił się lub igła nie przebijała pełnego obwodu nita.

[Obrazek: image.jpg]


[Obrazek: image.jpg]

Ja się lenię a tymczasem żona zrobiła dla mnie swój pierwszy model czołgu. Jak widać jest mocno waloryzowany, do wykonania użyła również metalu i szkła, no i oczywiście wszystkie zbiorniki są zalane pod korek.

[Obrazek: image.jpg]

Odpowiedz
#11
Gratulacje za pomysłowość dla małżonki. Czekam na dalsze efekty prac.
Odpowiedz
#12
Czołg żony jest przecudowny Smile

A Twój też nieźle wygląda.
Odpowiedz
#13
Nawet retusz jest zdolna żona .
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 121 27,628 07-01-2024, 10:23
Ostatni post: ZbiG
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 635 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,429 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,441 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,746 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,465 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,686 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,348 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,392 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 3,988 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości