Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Kuter rzeczny BKA 1125 wyd. Orlik
#1
Witajcie drodzy forumowicze,

Niedawno w internecie pojawił się filmik gdzie ktoś skleił dwupłatowca z małego modelarza, z racji, że jest zima od razu przypomniałem sobie jak za młodu sklejałem proste darmowe modele z internetu. Postanowiłem spróbować swoich sił. Przejrzałem dużo realizacji na tutejszym forum i sąsiednich. Natchnęło mnie to. Zamówiłem model który ma dość mało części żeby się nie znudzić w trakcie budowy ale taki na którym będą też mniejsze elementy. Na czymś trzeba się zapoznać z ostrzami, nożyczkami, klejami. Chciałbym podzielić się z Wami realizacją pierwszego modelu, który zbliża się ku końcowi. Szkielet wstydzę się pokazać. Po obklejeniu poszycia zauważyłem, że pokład tez trzeba podkleić tekturą. To największa skaza w tym modelu. Na szczęście wraz z kolejnymi częściami cięcia oraz gięcia robiły się coraz bardziej precyzyjne i starałem się przewidywać analizować żeby znowu gdzieś nie zapomnieć o tekturze. Postanowiłem nie retuszować z uwagi na dodatkowy czas. Obiecuję, że kolejny model będzie retuszowany. Już jedzie do mnie także podzielę się z Wami jego realizacją od początku na tym forum.  W kutrze zostały mi do postawienia maszty i barierki. Jutro zaopatrzę się w drut i dokończę dzieła. Na końcu chciałbym dodać, że podziwiam Wasze prace z działu dla doświadczonych kolegów. Precyzja na mistrzowskim poziomie.
[Obrazek: IMG_0858_zpsdwawjb7r.jpg] [Obrazek: IMG_0865_zpslxxi5q8v.jpg] [Obrazek: IMG_0863_zpshacxshwm.jpg] [Obrazek: IMG_0861_zpsdbvd6lor.jpg] [url=http://s1380.photobucket.com/user/liptonpll/media/IMG_0858_zpsdwawjb7r.jpg.html][Obrazek: IMG_0858_zpsdwawjb7r.jpg][/url

Na koniec mam jeszcze pytanie odnośnie retuszu, zestaw farbek plakatowych spełni swoje zadanie na początku? Jak w takim wypadku uzyskać kolor statków wojennych?
Odpowiedz
#2
Pierwsze koty za płoty!

Jak sam widzisz, model by dużo zyskał na retuszu. Doklejaj druty i bierz się za relację. Obserwujemy Cię Wink

Pozdrawiam
Bonk
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#3
Witam serdecznie kolegę.
Obejrzałem Twój model i powiem Ci że nie ma co tragizować. Wykonanie Twojego model nie odbiega jakościowo od poziomu  zmagań  innych początkujących modelarzy. To tak już jest, że na początku nie wszystko wychodzi jak trzeba.
A teraz pochwały ,
1. dobrze, że przed przystąpieniem do sklejania poczytałeś fora (tak dużo tu mądrości, aż głowa boli)
2. wybór pierwszego modelu także wydaje się być właściwy,
3. piszesz o analizowaniu i przewidywaniu w trakcie budowy. Czyli masz "łeb na karku" a nie idziesz na "pałę"- przepraszam za kolokwializm Smile 
4. dobrze, że pomimo trudności nie zniechęciłeś się i jesteś zdeterminowany do ukończenia modelu jaki by nie był . Wielki PLUS.
5. Wprawdzie Twój model jest raczej z tych poczciwej urody, lecz łączenia elementów, rulony, walce są sklejane czysto.
Nie dostrzegam nadmiaru czy smug, plam od kleju.

Minusy :
Jak sam wspomniałeś brak retuszu jest mocno  widoczny. Poza tym szpary , zwłaszcza na łączeniu poszycia burt i pokładu.
Na pokładzie są jakieś reflektory czy też tuby, lepiej by to wyglądał w jakiś sposób zaklejone (np przeźroczystą folią) bądź pomalowane od wewnątrz.
Wydaje mi się, że lewa burta dostała "krowich żeber".
Jakimi klejami się posługujesz?
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#4
Dziękuję za Wasze pochwały, i konstruktywne opinie. Kleje to jakiś tani cyjanoakrylowy - używałem do złapania elementów na styk szczególnie tych małych.Oraz chiński w tubce z sitkiem na górze. Popularnie zwany chyba BCG. Zaraz wybieram się do sklepu i planuję kolejny model spróbować z butaprenem szczególnie poszycie. Mam nadzieje, że pozostali mieszkańcy nie będą się skarżyć na zapach.Mam wkrętarkę z zestawem wierteł od 1mm do 8mm co bardzo mi pomogło przy rolowaniu małych elementów. Mam do Was pytanie odnośnie retuszu. Na początku farbki plakatowe dadzą radę? Ewentualnie bogaty zestaw kredek? Maszt planuję wykonać z patyczków do szaszłyków. Kolejne pytanie jest o liny, przejrzałem kilka relacji ale nie dojrzałem z czego je wykonują. Nić do szycia spełni zadanie? Przyjechały do mnie kolejne modele wraz z nimi domówiłem druciki o różnych grubościach - nie miałem skąd odzyskać. Myślę, że do niedzieli przedstawię Wam ukończony model z barierkami masztami i flagami.
Odpowiedz
#5
W przypadku "normalnej" nici po pomalowaniu mogą się pojawić tzw farfocle( takie odstające od niej żałośnie drobiny) W takim przypadku lepsza jest nić jedwabna. Pozostaje jeszcze sprawa naciągu. Lub GPM-owska nić elastyczna , cena przystępna , a nici starczy ci na " ooooo -albo i dłużej"
Odpowiedz
#6
Nić GPM-u odradzam. Wygląda raczej jak cienka tasiemka. Polecam nici wędkarskie lub żyłkę. Przy krótszych odcinkach dobrze sprawdza się drut mosiężny 0,1mm.
Pozdrawiam
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#7
Kolega ma BCG, więc może użyć go, żeby pozbyć się zmechaceń na nici krawieckiej.
Wystarczy zwilżyć nić klejem i kilka razy przeciągnąć między palcami (za każdym razem w tym samym kierunku).
Dodatkowo po wyschnięciu nić uzyska pewną sztywność.

Można też użyć BCG do nadania kształtu nici. Smarujemy klejem, nadajemy pożądany kształt i czekamy aż wyschnie.
Po wyschnięciu nić zapamięta nadany kształt.
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#8
W tym modelu odpuściłem olinowanie, po walce z drutem i zanim załapałem jak go przyłapać i sklejać minęło trochę czasu oraz musiałem wypowiedzieć wiele brzydkich słów. Całe szczęście, że doszliśmy do porozumienia z drutami. Użyłem większych średnich niż były w schemacie. Próbowałem przemalować drut plakatówkami ale nie ma to większego sensu, ich konsystencja (i skład chemiczny?) nie pozwala na pomalowanie drutu. Jak na pierwszy model jestem dumny z niego, obawiałem się gorszego finalnego wyglądu. Dzięki za wsparcie i pomoc. Oto zdjęcia:
[Obrazek: IMG_0873_zpsbnepzbvz.jpg] [Obrazek: IMG_0876_zpssdxaus82.jpg]
[Obrazek: IMG_0875_zpsdrukligr.jpg] [Obrazek: IMG_0874_zpsbry4oaxw.jpg]
Odpowiedz
#9
Gratuluję ukończenia pierwszego modelu.
Jak na początek całkiem przyzwoicie Ci on wyszedł.
Natomiast jeszcze na tym etapie mógłbyś dodać jeszcze retusz krawędzi zwłaszcza na nadbudówkach i działach. Wbrew pozorom jeszcze się da.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Lotus Espirit TURBO 1:25 (Orlik) khalupchakes 1 458 25-01-2024, 12:25
Ostatni post: ges
  Kuter rzeczny BKA orlik 1/50 galeria Wiktor 2 1,943 05-04-2019, 10:08
Ostatni post: Wiktor
  Kuter rzeczny BKA 1125 orlik 1/50 Wiktor 19 7,386 04-04-2019, 02:15
Ostatni post: Wiktor
  [R] Star 28 Cysterna – Orlik 1:43 Samurai_Hitman 3 3,096 21-01-2018, 05:03
Ostatni post: Bluesman
  [R] BRDM-2 1:35 Orlik RoboRycerz 11 6,293 03-08-2017, 01:31
Ostatni post: RoboRycerz
  [R\G] Skoda 706 RT, 1:43 Orlik Gregory 55 19,705 19-08-2015, 02:51
Ostatni post: Gregory
  [R] Ki-43 Orlik maciekz45 20 9,867 26-03-2015, 07:25
Ostatni post: Piotreq
  Solaris Urbino 12 - Orlik quek 10 7,511 19-11-2014, 10:14
Ostatni post: quek
  [R] Jakowlew Jak 3 - Orlik 1:33 xoxsc 61 19,251 16-05-2014, 02:30
Ostatni post: xoxsc

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości