Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Mig-15 Fagot [Hobby Model, 1/2009]
#1
Big Grin 
Dobra, Fokker D VII już zawisł pod sufitem synka, więc koniec leniuchowania i czas zabierać się do roboty.
Powiem Wam, że długo myślałem nad tym, który model wybiorę na ten trzeci. Czy znów miał to być model z Kartonowej Kolekcji. Oj ! kusiło gdyż bardzo dobrze wspominam poprzednie modele. Ale z drugiej strony trochę deptałbym w miejscu pod względem zastosowanych technik. Chciałem coś innego ale nie za łatwe i nie za trudne, z inną techniką sklejania oraz coś co lata szybciej od wróbla. 
To też przeglądałem Wasze relacje z różnych modeli i trafiłem na    ! ! ! (odnośnik do linku pod słowem TĄ)
Przeglądnąłem ją szybko i  PDT_Armataz_01_08 WOW !! To będzie to.
Przy okazji wielki ukłon za świetną robotę dla Pana Romana.

Co do opracowania, generalnie sklejanka wydrukowana jest na stosunkowo cienkim papierze, zwłaszcza dotyczy to poszycia skrzydeł i stateczników (te arkusze są jeszcze cieńsze niż arkusze z kadłubem). Autor zaplanował wydanie tego modelu w kolorze aluminium. I rzeczywiście użyta farba ładnie ten kolor imituje. Jako , że jest to wydruk laserowy odstąpiłem od capowania, i będę sklejał z surowej wycinanki. Na koniec planuję polakierować cały sklejony model na połysk. Waloryzacji nie będzie, czyli robię to co dał wydawca ( i tak się świetnie prezentuje) . 

Początek budowy 05.02.2017r. 

No dobra parę fotek na początek :
[Obrazek: IMAG0899_zpsgisyzonr.jpg]
[Obrazek: IMAG0900_zpslgfvytrx.jpg][Obrazek: IMAG0902_zps2k4kvbgn.jpg][Obrazek: IMAG0904_zpsyr7anoz3.jpg]
Na razie te segmenty pasowane są na sucho. Oba elementy ładnie się schodzą, natomiast tak jak u Pana Romana linie podziału blach nie pokrywają się. No cóż tego się już nie da poprawić.
Spasowanie wręg do poszycia - eleganckie, w zasadzie pasuje od razu. Można co najwyżej lekko przeszlifować aby pozbyć się ew. zadziorów.

Jeszcze jedno po przeczytaniu kilku relacji oraz zdecydowanie negatywnych komentarzach o tym wydawnictwie (czyt. Hobby Model), trochę bałem się podejść do sklejania tego modelu. Na szczęście " nie taki wilk straszny jak go opisują" i jak na razie sklejanie idzie naprawdę w porządku.

No dobra Smile , ja się napisałem to teraz Wy coś napiszcie, co by modelik wyszedł jak trza.  PDT_Armataz_01_22

Zachęcam do komentowania, udzielania uwag i porad.

Pozdrawiam serdecznie.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#2
Super,
Popatrzymy... , powodzenia,
Odpowiedz
#3
Siedzimy i paczamy Wink

PS: to nie jest wydruk laserowy, ale dobrze że go nie caponowałeś - też by się rozmyła ta srebrzanka. Staraj się też kleić tak, aby nie trzeba było lakierować na koniec gotowego modelu --> zrobi się szary, zamiast taki fajny metaliczny jak teraz.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#4
Podglądam z wielkim zainteresowaniem PDT_Armataz_01_12!
Odpowiedz
#5
Ulepiłem ten modelik parę latek temu Spasowany jest dość dobrze - trochę gimnastyki kosztował mnie przód - wlot powietrza; przy tym elemencie troszeczkę uważaj i dobrze wczytaj się w rysunek. Poza tym, tak, jak wszystkie moje modele, ten również podklejony był kartonem i cienki karton, na którym wydrukowano tę wycinankę wcale nie przeszkadzał, a wręcz przeciwnie - łatwiej było formować poszczególne elementy.
Radziłbym również przebudować system dźwigarów; te, które są, są wybitnie za słabe, zarówno te w skrzydłach jak i w statecznikach. Wzmocnienia i małej przeróbki wymagają również gniazda podwozia głównego; w układzie proponowanym przez pana projektanta golenie są za słabo osadzone i mogą nie wytrzymać ciężaru modelu.
Nie zapomnij wstawić do dzioba ciężarka! - jeżeli tego nie zrobisz, model będzie na dupkie osiadał.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#6
(07-02-2017, 12:07)Kroolo napisał(a): PS: to nie jest wydruk laserowy, ale dobrze że go nie caponowałeś - też by się rozmyła ta srebrzanka. Staraj się też kleić tak, aby nie trzeba było lakierować na koniec gotowego modelu --> zrobi się szary, zamiast taki fajny metaliczny jak teraz.

No właśnie Kroolo, pewnie po zakńczeniu sklejania modelu będę miał duży dylemat, czy lakierować ,a jeżeli tak to czym żeby nie zepsuć efektu, czy nie lakierować. Efekt który osiągnął Roman czyli ładny połysk na chwilę obecną jest mi najbliższy sercu.

(07-02-2017, 12:31)ZbiG napisał(a): Poza tym, tak, jak wszystkie moje modele, ten również podklejony był kartonem i cienki karton, na którym wydrukowano tę wycinankę wcale nie przeszkadzał, a wręcz przeciwnie - łatwiej było formować poszczególne elementy.

ZbiGu trochę nie rozumiem co miałeś na myśli , czy poszczególne elementy podklejałeś dodatkowym kartonem czy nie?

Przy okazji zapytam się Was czy do wzmocnienia poszczególnych segmentów np kadłuba (one mają kształt tuleji) można od środka zaaplikować jakąś piankę utwardzającą , taką która by się nie rozprężała , bądź psikadełka (np lakier w spreju) dla utwardzenia od wewnątrz poszycia kadłuba ?

(07-02-2017, 12:31)ZbiG napisał(a): Radziłbym również przebudować system dźwigarów; te, które są, są wybitnie za słabe, zarówno te w skrzydłach jak i w statecznikach.

Akurat przy tym modelu korzystam z wręg ciętych laserowo na tzw piwnym kartonie i są takie średnie.
Chyba pokuszę się o wzmocnienie ich cienkim drutem wklejonym od strony nieroboczej.

Dziękuję za podpowiedzi i opinie.
A robota idzie do przodu.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#7
Wszystkie wewnętrzne części modelu wymagające usztywnienia wykonane są na "piwoszce". Prawie wszystkie elementy modelu podklejone są dodatkowo kartonem, co doskonale usztywnia całą strukturę modelu i wszelkie inne usztywnienia typu np pianka są całkowicie zbędne! Dźwigary nieco przekonstruowałem i nasączyłem je cyjanoakrylem, przez co stały się bardzo wytrzymałe - tak, jakby były z plastiku, więc drut nie jest potrzebny. To jest powód, dla którego używam piwoszki: bardzo dobrze wchłania ona cyjanoakryl uzyskując wysoką wytrzymałość. Poza tym - bardzo łatwo się w niej wycina.
Gdzieś w czeluściach forum są moje relacje z budowy MiG-ów 15 i 17, ale ja nie umiem tego odnaleźć; tam znalazłbyś odpowiedzi na wiele Twoich pytań.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#8
(09-02-2017, 11:07)ZbiG napisał(a): Wszystkie wewnętrzne części modelu wymagające usztywnienia wykonane są na "piwoszce". Prawie wszystkie elementy modelu podklejone są dodatkowo kartonem

Rozumiem , że chodziło Ci o brystol; blok techniczny.


(09-02-2017, 11:07)ZbiG napisał(a): Dźwigary nieco przekonstruowałem i nasączyłem je cyjanoakrylem, przez co stały się bardzo wytrzymałe - tak, jakby były z plastiku
Zdecydowanie jest to lepszy pomysł niż wklejanie drutów. Też tak zrobię.


(09-02-2017, 11:07)ZbiG napisał(a): Gdzieś w czeluściach forum są moje relacje z budowy MiG-ów 15 i 17, ale ja nie umiem tego odnaleźć

Panie Zbigniewie znalazłem ją
http://papermodels.pl/showthread.php?tid=7490

Jednakże, z uwagi na użytą przez Pana poprawność językową użycie nazwy MiG-15 , a nie potocznie Mig-15, wyszukiwarka Pana relacji jej nie odnajduje. Oczywiście się zapoznam.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Budowa Miga-15 idzie zaskakująco szybko.

Dzisiaj uporałem się z wnękami od hamulców areodynamicznych. 
Niby element prosty i nierokujący na problemy, gdyby nie brak instrukcji bądź rysunku technicznego.
 Oto one:
[Obrazek: IMAG0908_zpsblaw8pcx.jpg][Obrazek: IMAG0907_zpstehprqcl.jpg]
 
Trochę przypadkowo zrobiłem te otwory po bokach wnęki. Jakoś tak wydawało mi się , że tak ma być, aczkolwiek w wycinance nie ma słowa o ich wycinaniu. 

Następnie przyszedł czas na ich zamontowanie. 
Ale poszycie tego segmenetu było bardzo wiotkie , gdyż z uwagi na duży wycinek na wnękę składało się ono środka.
Dlatego nieuniknione było zastosowanie dwóch dodatkowo dorabianych wnęk kartonowych nieprzewidzianych w planach. 

Mniejsze wręga (ta od strony wylotu) ma zew. średnicę 24,5 mm, a wewnętrzną 18mm.
[Obrazek: IMAG0911_zpsri28xn5z.jpg]
Tylko trzeba pamiętać aby wręgę tą wykonać z dość cienkiego lecz mocnego kartonu, gdyż w miejscach oznaczonych czerwonym kółkiem mamy wyłącznie ok. 1mm wolnego pola , a częściowo na to pole zachodzą ząbkowane zakończenia wewnętrznych wnęk.
 
Po sklejeniu u mnie wyszło to tak:
[Obrazek: IMAG0920_zps7gbltjhw.jpg]

Zalecam przyklejenie mniejszej dodatkowej wręgi gdyż zapewnia ona lepszą stabilność segmentu oraz jego właściwą owalność. Do do środkowego otworu , te 18 mm to jest takie minimum aby przez niego przeszła tuleja dyszy w następnym etapie sklejania ( patrz fotografia poniżej ) . Tą drugą (większą ) używałem jej tylko do przytrzymywania segmentu, bez wklejania jej. 

[Obrazek: IMAG0922_zpsjhgllfbs.jpg]


Całość po sklejeniu wygląda tak :
[Obrazek: IMAG0925_zpsbpwrsdyn.jpg]

czerwonym kółkiem oznaczyłem ząbki , które usiałem zagnieść do środka, gdyż pomimo odstąpienia od wklejenia dodatkowej dużej wręgi, wewnętrzna część wnęki hamulca uniemożliwiała spasowanie z segmentem.

W każdym razie całość wyszła poprawnie., gdyż poszczególne segmenty są dobrze spasowane.
[Obrazek: IMAG0929_zpsyul1amew.jpg]

Na chwilę obecną to tyle. 
Dziękuję za komentarze i zachęcam do wyrażania opinii i sugestii .
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#9
Powiem Wam, że nie spodziewałem się po tym samolocie, że jego sklejanie sprawi mi tyle frajdy. Może papier i spasowanie linii łączenia blach, a zwłaszcza bardzo lakoniczna instrukcja nie są idealne, ale budowa tego poddźwiękowego odrzutowca naddźwiękowca idzie do przodu i to bez większych trudności. 

No dobra , wczoraj udało mi się prawie zakończyć przednią część samolotu.
Oczywiście idąc wg kolejności wpierw trzeba było zrobić kabinkę, oto ona:
[Obrazek: IMAG0935_zpsemravxrh.jpg][Obrazek: IMAG0936_zps3ddbmfyt.jpg][Obrazek: IMAG0937_zpszbkuhbif.jpg][Obrazek: IMAG0934_zpsxjy1sjb5.jpg]
Montaż do segmentu poszycia zrobiłem nieco inaczej jak proponował autor. 
Tzn. najpierw przykleiłem pusty segment do kadłuba;
[Obrazek: IMAG0939_zpsdmm5lsxh.jpg]

Następnie całą kabinę włożyłem do środka oraz przyklejając ją do tylnej wręgi oraz wnętrza segmentu. Oczywiście trzeba uchwycić aby przykleić ją w osi do kadłuba.  Wyszło to tak;
[Obrazek: IMAG0942_zpsujgcdjdz.jpg]

I z efektów moich zmagań jestem zadowolony;
[Obrazek: IMAG0941_zpsazuwtrse.jpg]
[Obrazek: IMAG0940_zpshlgkjuiw.jpg]
Na koniec segment zamknąłem wręgą 1a widoczną po prawej stronie. 
Fotel pilota zamontuję pod koniec klejenia modelu.

Właśnie teraz zauważyłem, że końcówkę drążka sterowego będę musiał poprawić.

Na chwilę obecną to wszystko. 

W następnym o odcinku klejenie i montaż wlotu powietrza.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#10
MiG-15 były naddzwiekowe? ;-)
na macie: projekt X
Odpowiedz
#11
(12-02-2017, 11:23)Kroolo napisał(a): MiG-15 były naddzwiekowe? ;-)

Kroolo , rzeczywiście masz rację.
Mig-15 - osiągał prędkość maksymalną 1050 km/h.
Prędkość dźwięku ok. 1225 km/h.

Zatem sprostuję wpis.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#12
Luzik. Fajnie Ci idzie budowa - podglądam dalej!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#13
Przez ostatnie 2 dni (oczywiście nie całe Smile ) sklejałem chyba jeden z trudnieszych elementów tego samolotu, a mianowicie dziubek,czyli wlot powietrza.

Pierwszą trudnością było właściwe połączenie dwóch elementów części 1 i 2 na tzw. zakładkę.
Problem stanowił brak przewidzianej wręgi usztywniającej to połączenie oraz fakt, iż część nr 2 u dołu ,na całej długości posiada wycięcie na lukę podwoziową.Powodowało to przy sklejaniu cz.1 i 2, sprężynowanie części 2 i deformację owalu części 1.
Dlatego chcąc nieco usztywnić zespół tych elementów, dorobiłem wręgę nakładając ją na część nr 1 (celem zachowania owalu) , natomiast część 2 uformowałem w owali i od środka , w wolnym polu (luka na wnękę podwoziową) wkleiłem tymczasowo kawałek taśmy klejącej

Wyszło to tak;
[Obrazek: IMAG0959_zpsoyla1wow.jpg][Obrazek: IMAG0960_zpstvko3aht.jpg]
i od środka ;
[Obrazek: IMAG0961_zpstw1xlgfn.jpg]

Kiedy otrzymaliśmy już zespół elementów 1 i 2, trzeba było zdecydować , czy chcemy pozostawić "ostry" wlot powietrza bądź próbować go zaokrąglić.
Ja idąc na przykładem RomanaC, wybrałem trudniejszą ścieżkę.
Zaokrąglenie wykonałem z drutu cynowego 1mm.(bardziej odpowiedni byłby 1,5mm, ale takiego nie miałem).

Po uformowaniu okręgu z drutu.(W celu nadania właściwego kształtu drutowi, wykorzystałem wcześniej wykonaną przeze mnie wręgę wykorzystaną do części nr 1). Po prostu owinąłem drut wokół tej wręgi. Cyna jest miękka (nawet trochę za bardzo)  ,więc nie było problemu. A następnie wkleiłem drut za pomocą kleju CA.
Wyszło to tak (tu już z rozdzielaczem powietrza, szkoda że nie zrobiłem zdjęcia wcześniej);
 [Obrazek: IMAG0967_zpsxqswc55w.jpg][Obrazek: IMAG0969_zpsr4khjub4.jpg]

Mając już drut na swoim miejscu,dopiero teraz ściągnąłem taśmę klejącą.

W kolejnym etapie było wykonanie i wklejenie rozdzielacza powietrza.
Powiem Wam,że dziwny to element o różnych płaszczyznach odkształceń.
Generalnie, bez zmiękczenia papieru wodą nie da się uformować.
[Obrazek: IMAG0965_zps8lhcrqcs.jpg][Obrazek: IMAG0964_zpsoelvh6vh.jpg][Obrazek: IMAG0966_zpsa8eg7lsz.jpg]
Idealnie to on mi nie wyszedł ale jestem zadowolony.Krawędzi zewnętrznych nie retuszowałem, gdyż będą one przyklejane do wew. poszycia cz.1 i 2.

Kolejnym etapem było wklejenie w/w rozdzielacza a następnie wnęki podwoziowej. 
Gdybyśmy wpierw wkleili wnękę podwoziową, rozdzielacz by nie wszedł do środka.

Tutaj mamy gotowy element.
[Obrazek: IMAG0972_zpsnioz1ufz.jpg]
Na w/w obrazku widać jak na dłoni moje poważne niedopatrzenie i brak pomyślunku.
Zauważyłem to dopiero jak miałem już na dobre sklejony element 9 i 10.
Już mówię o co chodzi.
Przecież ta szara powierzchnia z iniami obrysowymi, kropeczkami itd. wnęki podwoziowej powinna być do wewnątrz wnęki (tam gdzie mocowane będzie koło), a nie od strony niewidocznej.
Na szczęście gdzieś tam w swoim narzędziowniku miałem trochę farby w spreyu , taka ładna srebrna. Trochę popsikałem i wyszło tak ;
[Obrazek: IMAG0968_zpsvwv1l3ci.jpg]
Muszę już tak to zostawić. Dojdą golenie podwozia, koło, klapy boczne i  na koniec lakierowanie połyskiem i nie będzie tego aż tak widać jak się nie pokażę palcem.

Na koniec sugerowane przez Zbig-a obciążenie i element jako całość gotowy do przyklejenia do kadłuba.
[Obrazek: IMAG0973_zpspmpnjgiz.jpg]

Ogórek na czas schnięcia wylądował w słoiku.
[Obrazek: IMAG0975_zpsujkprnfr.jpg]

[Obrazek: IMAG0978_zps2rpg3crx.jpg][Obrazek: IMAG0979_zpsxhwomkpe.jpg][Obrazek: IMAG0980_zpsttjfo6ir.jpg][Obrazek: IMAG0981_zpsuu4528v0.jpg]

Zespół elementów 1 i 2 ładne się spasował do kadłuba (cz. nr 3). Nie ma tam jakiś rażących szpar itp.
Oczywiście to opracowanie ma to do siebie, że linie podziału blach i nitów nie są zgrane pomiędzy segmentami, ale na to się już nic nie poradzi. 
Ale w każdym razie na tym etapie jestem zadowolony.

Teraz zabieram się za stateczniki.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#14
Wlot powietrza prima sort  PDT_Armataz_01_37 Całość również na wysokim poziomie.  Pięknie sobie radzisz z kartonem.
Odpowiedz
#15
PDT_Armataz_01_37
Odpowiedz
#16
Aj aj aj, piętnasteczka ma przepiękną sylwetkę. Jak przeglądam tę relację to mam ochotę pociachać swoją (z czerwonym noskiem) jak skończę budować obecny model Smile

Dobra robota z wlotem!

Pozdrawiam,
Bonk
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#17
Dzięki chłopaki za dobre słowo.
Rzeczywiście Mig-15 wg mnie jest pięknym samolotem i niestety rzadko relacjonowanym na forach.
Także co mnie zdziwiło oprócz Hobby Model tylko Mały Modelarz miał go w swoich opracowaniach.
Budowa idzie na przód. Jestem na etapie mocowania stateczników, i właśnie na stateczniku pionowym spotkała mnie niemiła przygoda, ale o tym w następnym odcinku.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#18
Witam serdecznie,
zgodnie z zapowiedzią w dzisiejszym odcinku budowa stateczników Mig-a 15 go.

No to zaczynamy(...).

Jako młody adept sztuki modelarskiej z dorobkiem 2 modeli sięgam do instrukcji, aby czegoś nie zepsuć.
A tam czytamy (...)
[Obrazek: IMAG1001_zpsrtbtxlon.jpg]
Łoo !! grubo, nie ma co i wszystko jasne.
Tak szczegółowej instrukcji się nie spodziewałem. Raptem półtora wiersza.

Ale jako, że matka natura dała nam rozum, chwila pomyślunku i do roboty.

Autor zaplanował oprzeć montaż  płatu statecznika pionowego na wystającym dźwigarze nr 5a i do niego przyklejać inne wzmocnienia oraz nasunąć od góry poszycie. Podobne rozwiązanie zastosował w statecznikach poziomych.
Przeanalizowałem to i szczerze nie czułem tego rozwiązania. Dlatego zdecydowałem się na wykonanie stateczników jako oddzielnych elementów, które po sklejeniu będę w tradycyjny sposób przyklejał do kadłuba.
 
Zatem po odcięciu z kadłuba odstającej części 5a, wykonałem szkielet statecznika pionowego.
[Obrazek: IMAG0982_zpsikl3902m.jpg][Obrazek: IMAG0983_zps1s15tomd.jpg]

Następnie okleiłem go poszyciem;
[Obrazek: IMAG0988_zpstqftoyo8.jpg]
I właśnie podczas formowania krawędzi natarcia i zwilżania wodą doszło o wypadku przy pracy.
Woda którą miałem w słoiku wylała mi się na stół i częściowo na statecznik.
Pewnie się domyślacie ile wówczas wulgaryznów uszło ze mnie  Angry .
Ratowałem sytuację  jak się dało papierowymi ręcznikami, potem trochę suszarką, ale pofałdowanie powierzchni bocznej pozostało oraz statecznik jako całość trochę się zwichrował. Ale byłem zły na siebie samego.

Chwilę odczekałem jak element wyschnie, ochłonąłem z wrażeń, wszak że to tylko zabawa, przecież nikt mi za to głowy nie urwie i kontynuowałem dalsze prace.

W podobny sposób wykonałem stateczniki poziome.
[Obrazek: IMAG0990_zpsisrq2tir.jpg][Obrazek: IMAG0991_zpse9akxtp6.jpg]
Jak widać statecznik po prawej stronie ma coś ala lotkę przy krawędzi spływu.
Sprawdziłem czy aby nie błąd w druku i okazało się, że rzeczywiście Migi-15 tak miały.


Przyszła pora na przyklejenie stateczników do kadłuba. Wiadomo, że owalny kadłub będzie sprawiał trudności z jego stabilizacją podczas montażu. To też wykonałem sobie taki oto suchy dok:
[Obrazek: IMAG0992_zpsyc0oxmnr.jpg]
I w ten sposób mając ustabilizowany kadłub bez trudu przykleiłem stateczniki[Obrazek: IMAG0997_zpsym1liyut.jpg]
[Obrazek: IMAG0998_zpsgvh4sfr1.jpg]

Przeglądając arkusze z elementami natknąłem się na taką część (nie ujętą w instrukcji bądź na rys. montażowych)
[Obrazek: IMAG0994_zps1ugfn4ny.jpg]
Wkleiłem ją w powstałą szczelinę przy zakończeniu ogonowym części 36.

Na chwilę obecną to by było na tyle.
 
Dzisiaj rozpoczynam zmagania ze skrzydłami.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#19
Witam serdecznie  Smile 
W dzisiejszym odcinku będzie omawiana budowa skrzydła w moim Migu-15.
Element niezmiernie ważny dla każdego samolotu, toteż podczas sklejania spodziewał bym się solidnego szkieletu, który by ułatwił właściwe naklejenie poszycia. 

Zatem co my tu mamy:
[Obrazek: IMAG1003_zpsohxydbno.jpg] 
Raptem dwa dźwigary i jedna 3 częściowa wręga mająca za zadanie nadać właściwy kształt skrzydła Confused 
Generalnie jakaś tam baza jest, lecz bardzo brakowało mi chociażby środkowej wręgi aby ułatwić i lepiej kontrolować formowanie krzywizny poszycia. A tak odbywało się to trochę na "czuja".

Budowę skrzydła zrobiłem nieco inaczej niż proponował autor opracowania. 
Najpierw wykonałem wnęki podwoziowe oraz hamulec areodynamiczny.
[Obrazek: IMAG1008_zpsvstoow8h.jpg]
Do wnęki należało wstawić 3 elementy, które opisałem na karteczce. Niestety autor opracowania nie raczył o tym poinformować w instrukcji bądź na rysunku. Jedynie troszkę było je widać na tylnej okładce wycinanki.
Ścianki oraz spód  wnęki warto podkleić tekturką, gdyż bez tego jest to element dosyć wiotki.
Osobno wykonałem hamulec areodynamiczny.

Następnie wnękę, hamulec oraz dźwigary wkleiłem do dolnej części poszycia. 
[Obrazek: IMAG1015_zpsxevwxxkh.jpg]


Po sklejeniu wyglądało to tak:
[Obrazek: IMAG1011_zpsngxs5oiy.jpg]
Dopiero na samym końcu po uformowaniu łuku powierzchni skrzydła wkleiłem wręgę.

W tym momencie  mój Mig-15 ty wygląda jak prawdziwy samolot:
[Obrazek: IMAG1019_zpsqncy0pjc.jpg][Obrazek: IMAG1020_zps8d2k8mst.jpg][Obrazek: IMAG1021_zps1aziesza.jpg][Obrazek: IMAG1022_zpsot4i6vyt.jpg]

Teraz to już pójdzie z górki Smile
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#20
Dobry wieczór,
dzisiejsza aktualizacja była trochę nieplanowana, z tego powodu, że zamierzam zmienić mój "hosting" na bardziej przyjazny dla odbiorców. Sam jestem ciekawy, gdyż generalnie nie znam się na tym. 

Ostatnio bywałem głównie w pracy, więc Mig-a mało co przybyło. 
Troszkę drobnicy, jakieś kółko, wahacz i to wszystko. 
A teraz zdjęcia  Smile
[Obrazek: IMAG1026.jpg]
[Obrazek: IMAG1027.jpg][Obrazek: IMAG1029.jpg][Obrazek: IMAG1030.jpg]

I teraz mam do Was pytanie, czy tej wielkości zdjęcia mogą być?
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#21
Mi pasują te zdjęcia , a model ładny i świetnie klejony PDT_Armataz_01_34

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#22
Mogą mogą...
Tylko zdecyduj się na źródło światła - albo dzienne albo żarowe. Razem się nie da Wink
To znaczy się da ale wygląda co najmniej dziwnie Rolleyes

Pozdrawiam
Odpowiedz
#23
... - a oponki - jeszcze trochę zaokrąglić, coby kanty pogubiły...
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#24
(25-02-2017, 10:09)Partyzant napisał(a): (... ) a model ładny i świetnie klejony PDT_Armataz_01_34
/quote]

Dziękuję, ale porównując do wykonania RomanaC - to mój wygląda co najwyżej poprawnie.


(25-02-2017, 01:43)Lukee napisał(a): Tylko zdecyduj się na źródło światła - albo dzienne albo żarowe.  Rolleyes

Dziękuję za uwagę, masz rację. Zdjęcia zrobiłem doświetlając tylko z jedną stronę, z drugiej światło dzienne.
Ale wydaje mi się, że i tak są lepsze niż dotychczas robione.
W końcu mam ten statyw.


(25-02-2017, 05:55)ZbiG napisał(a): ... - a oponki - jeszcze trochę zaokrąglić, coby kanty pogubiły...

Zbyszku z tymi oponami to już nic nie zdziałam, gdyż są już przyklejone do wahaczy.  A ich obróbka na wahaczu jest zbyt ryzykowna.
Natomiast idąc Twoją radą przednie kółko zrobię bardziej elipsoidalne.  
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#25
Witam serdecznie w ostatniej już odsłonie mojego Miga 15.
Otóż dzisiaj (10.III) można powiedzieć, że ukończyłem swoje zmagania z tym modelem i powiem Wam, że jestem zadowolony.
Wprawdzie popełniłem kilka błędów zwłaszcza męczyłem się z kopułką kabiny ( gotowiec z GPM nie pasuje do tego opracowania) , ale cóż nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi. 

Zatem zapraszam do Galerii o TUTAJ


---------------------------------------------

Kończąc moją relację z budowy Miga -15 , chciałbym się z Wami podzielić kilkoma uwagami dotyczącymi  tego modelu.

Najpierw plusy:
W mojej ocenie model sklejanie tego modelu nie nastręcza jakiś wielkich trudności. Owszem było trochę kombinowania z wlotem powietrza, ale i tak nie była to rzecz z którą początkujący modelarza by sobie nie poradził. Łączenia poszczególnych segmentów są  na wew. pasek łączący +jedna wręga . I wg mnie to jest wystarczające. Ponadto pasek ten jest w kolorze poszycia co dodatkowo kamufluję ewe. szparę. 

Pasowanie elementów jest na b. dobrym poziomie.W zasadzie nie spotkałem z sytuacją gdzie jakiś element musiałem intensywnie korygować. Oczywiście nie liczę ty wyrównywania papierem ściernym.

 Papier na którym został wydany jest dobrej jakości ;tzn jest elastyczny, niełamliwy, nierozwarstwiający się. 
Natomiast jest on stosunkowo cienki, dlatego sklejając model trzeba bardzo ostrożnie się z nim obchodzić bądź zastosować podposzycie ( zwłaszcza na poszyciu skrzydeł - oj tam trzeba !!! bo później są problemy) .  
Ja skleiłem tak jak dała fabryka, więc nie stosowałem podposzycia i efekt wyszedł  jak w galerii. Wracając jeszcze do papieru, autor do elementów rolowanych/ wypełniających zastosował bardzo cienki  papier (gramatura jak na rachunkach w kas fiskalnych- taki cieniutki). Moim zdaniem takiego papieru jest to bardzo dobre gdyż w znacznym stopniu ułatwia formowanie rulonów itd.

Farba użyta w modelu, pewnie się trzyma arkuszy, przy rolowaniu,  zaginaniu, mętoleniu nie marszczy i nie łuszczy się. Ale ta farba ma jeden poważny minus, jak ją niechcący muśniemy BCG to będzie wyraźna, ciemnoszara  plama.  

A teraz minusy :
Chyba największym minusem tego opracowania jest lakoniczna, nieprecyzyjna instrukcja oraz fragmentaryczne i mało czytelne rysunki montażowe. Dlatego umiejscowienia niektórych elementów trzeba się domyślać.
 Poza tym na całym modelu mamy do czynienia z niewłaściwym  spasowaniem  lini podziału blach /nitów, obrysów części. Generalnie narysowane na poszyciu  linie nie schodzą się. 
Bardzo ubogi szkielet skrzydeł. Raptem dwa dźwigary i jedna wręga  doklejana do kadłuba i to wszystko. 
  
 Kończąc, rozpoczynając sklejanie tego modelu  myślałem, że będzie gorzej.
 A tu w większości przypadków sklejało się bardzo przyjemnie.  I zapewne w przyszłości sięgnę po inny samolot z tego wydawnictwa. 
Mając na uwadze swój skromny dorobek modelarski , z czystym sumieniem mogę ten model polecić początkującym modelarzom ,sklejany jako 3 bądź 4. 

No to koniec.
Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze oraz wszelkie porady. Przydały się jak trza !

A ja pomalutku szykuję się z nową odsłoną.
Ps. Będzie retro.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 121 27,629 07-01-2024, 10:23
Ostatni post: ZbiG
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 635 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,429 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,441 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,746 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,465 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,686 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,348 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,392 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 3,988 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości