Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
#1
Cześć,

Rozpoczynam nową relację z budowy japońskiego okrętu.

Miałem nic nie zaczynać nowego ponieważ pracuję obecnie nad lotniskowcem Zuiho ale zabierając się za ten okręt nie byłem świadomy faktu że zamiast kleić będę wszystko projektował od nowa. Niestety z modelu Answera nie zostało prawie nic a obecnie więcej czasu spędzam projektując niż klejąc. Dlatego postanowiłem dla odstresowania zabrać się za coś dobrze opracowanego, szybkiego w montażu i w miarę prostego.

Padło na I-58 Otsu Gata (B3) z Modelarstwa Okrętowego.
Model będzie w całości malowany, będzie miał podział blach na kadłubie, pokład układany z forniru oraz inne dodatki. Dodatkowo model będzie miał inną nadbudówkę oraz samolot. Uznałem że konfiguracja z 1944 roku kiedy okręt miał samolot z przodu i 4 Kaiteny z tyłu jest ciekawsza.

Segmenty modelu sklejało się łatwo i przyjemnie. Wszystko pasowało i w 3 dni od rozpoczęcia prac miałem już gotowy kadłub (bez części tzw. lekkiej).

Następnie pokryłem cały kadłub cyjanoakrylem żeby szpachla akrylowa jakiej używam nie zwichrowała mi papieru. Nałożyłem szpachelkę i docierałem. Na koniec pomalowałem model farbą z puszki jaka była aktualnie pod ręką. Obecnie modelik wygląda tak.

[Obrazek: DSC07030.jpg][Obrazek: DSC07031.jpg][Obrazek: DSC07033.jpg]
Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#2
Cześć,

Oklejam powoli burty poszyciem docelowym:
[Obrazek: DSC07029.jpg][Obrazek: DSC07032.jpg]

Kuby
Odpowiedz
#3
Cześć,

Skończyłem oklejać kadłub pasami poszycia.

[Obrazek: DSCN0002.jpg][Obrazek: DSCN0003.jpg][Obrazek: DSCN0004.jpg][Obrazek: DSCN0005.jpg]

Teraz szpachlą akrylową pozalepiam co większe dziurki i pokryje go ponownie cyjanoakrylem dla utwardzenia i impregnacji. Kadłuby po takich zabiegach są bardzo sztywne i twarde.

Pozdrawiam,
Kuba

Zapisz
Odpowiedz
#4
A do konkursu się zapiszesz? Wink
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#5
Cześć,

Tuco, jest tam tyle zgłoszonych wspaniale zdetalizowanych modeli zrobionych na wysokim poziomie że ten mój prosty podwodniaczek nie ma co się tam nawet pokazywaćWink.

Kadłub pokryłem cyjanoakrylem dla utwardzenia i przeszlifowałem drobnym papierem ściernym.

[Obrazek: th_DSCN0039_zpsanjd6cj6.jpg][Obrazek: th_DSCN0040_zpsveefn724.jpg][Obrazek: th_DSCN0041_zpsfvzcz14z.jpg][Obrazek: th_DSCN0042_zpshelfswop.jpg]

Obecnie pracuję nad pokładem

[Obrazek: th_DSCN0043_zps4ks7xsty.jpg]

W celu lepszego odwzorowania miejsca przelewowego które było umiejscowione na łączeniu części kadłuba lekkiego i głównego zamierzam zrobić taką modyfikację.

[Obrazek: th_i58_zpsy9rae6ne.jpg]

Chodzi o tą szczelinę na prawie całej długości kadłuba między poszyciem lekkim a głównym. Widać ją na renderze tego modelu z relacji budowy modelu testowego

[Obrazek: th_i-58_zpsb6z4bwi1.jpg]

Uważam że zrobienie tego bez poziomej podpory na całej długości mogłoby zwichrować krawędź burty.

Do zobaczenia w kolejnej odsłonie.

Kuba
Odpowiedz
#6
Wyrazy uznania za podejście i realizację.
Ja skleiłem w standardzie ten model.
Otwory przelewowe na kadłubie również uplastyczniłem, ale po prostu je wyciąłem i podkleiłem czarnym brystolem.
W otworach kingstów zastosowałem zabarwioną siateczkę z firanki.
Powodzenia w dalszej budowie.
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#7
Cześć Winek,

Dzięki za miłe słowa.
Śledziłem twoją relację z budowy. Bardzo ładny model Ci wyszedł.

A ja zrobiłem pokład z forniru
[Obrazek: DSCN0044.jpg][Obrazek: DSCN0045.jpg]

I kontynuuje modyfikację poszycia lekkiego kadłuba. Przykleiłem poziomą podporę z tektury 0,5 mm na całej długości kadłuba żeby burty nie zwichrowały się przy otworach przelewowych.

[Obrazek: DSCN0048.jpg][Obrazek: DSCN0049.jpg][Obrazek: DSCN0050.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#8
Cześć,

Na dzisiaj drobna aktualizacja. Zrobiłem szkielet poszycia lekkiego. Wręgi przerobiłem tak żeby pokład z forniru który ma grubość 1,5mm chował się wewnątrz wręg. Oryginalnie w wycinance był on naklejany na wierzch części poszycia.

[Obrazek: DSCN0051.jpg][Obrazek: DSCN0052.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#9
Cześć.

Kolejne postępy w budowie. Do szkieletu dokleiłem pokład i zrobiłem z tektury podpory po bokach między żebrami.

[Obrazek: DSCN0056.jpg][Obrazek: DSCN0057.jpg]

Zrobiłem też stępkę. W przeciwieństwie do sugestii z wycinanki nie podklejałem jej ścian tekturą a wypełniłem ją tekturą w całości. Wyszły 3 warstwy 1 mm tekturowych pasów.

[Obrazek: DSCN0058.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#10
Cześć,

Zrobiłem i doszlifowałem wypełnienie na zaokrąglonych brzegach poszycia lekkiego. Odciąłem też wręgi w miejscu szczeliny pod otwory przelewowe i pomalowałem ją na czarno.

[Obrazek: DSCN0070.jpg][Obrazek: DSCN0071.jpg][Obrazek: DSCN0072.jpg]

Teraz będę oklejał burty.
Kuba
Zapisz
Odpowiedz
#11
Cześć,

Weekend minął i udało mi się zrobić burty kadłuba lekkiego.

Na szczęście moje modyfikacje nie sprawiły mi problemów. Poszycie zrobiłem ze zwykłego papieru do drukarki 80g pokrytego później cyjanoakrylem dla utwardzenia.

[Obrazek: DSCN0110.jpg][Obrazek: DSCN0112.jpg][Obrazek: DSCN0113.jpg][Obrazek: DSCN0114.jpg][Obrazek: DSCN0115.jpg]

Zrobiłem półkę w poszyciu dla poszerzonego pokładu dla kaitenów który dorobię w następnym etapie.

[Obrazek: DSCN0111.jpg]

No i całość wylądowała na prowizorycznej roboczej podstawce.

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#12
Cześć,

Zrobiłem usterzenie okrętu:

[Obrazek: DSCN0116.jpg]

Znalazłem też 2 bardzo ciekawe filmiki dzięki którym znalazłem kilka błędów i braków w opracowaniu.
Tutaj opisałem niektóre błędy:

[Obrazek: otsu_gata_analiza_1.jpg][Obrazek: otsu_gata_analiza_2.jpg]

A tu są filmiki na których widać I-58 w 1946 roku w Sasebo

https://www.youtube.com/watch?v=5-9PS6BCNtA
https://www.youtube.com/watch?v=eEndW4nPMNU&t=19s

Poza opisanymi wyżej błędami na filmiku wyraźnie widać że:
- relingi były przymocowane na stałe
- widać klamry na pasie demagnetyzacyjnym (moment jak Amerykanin wchodzi na pokład I-58)

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#13
Cześć,

Zrobiłem poszerzony pokład dla Kaitenów.

[Obrazek: DSCN0134.jpg][Obrazek: DSCN0135.jpg][Obrazek: DSCN0136.jpg]

Kuba
Odpowiedz
#14
Cześć,

Ponieważ udało mi się znaleźć materiały na temat sposobu otwierania hangaru w tego typu łodziach podwodnych postanowiłem zaryzykować i wyciąć w pokładzie miejsce na hangar. Hangar w mojej łodzi będzie miał wnętrze i będzie otwarty.

[Obrazek: DSCN0143.jpg][Obrazek: DSCN0144.jpg][Obrazek: DSCN0146.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#15
Do tak delikatnej materii jaką jest papierowy model podchodzić z tak brutalnym narzędziem? Brrr...
Ale niestety koniecznym jest kiedy zmienia się w połowie budowy koncepcja Big Grin

Sam przez to przechodziłem i wiem jakie to przyjemne jak potem wszystko się ładnie układa. U Ciebie na razie tak jest więc o wynik spokojnymi możemy być. Bardzo podoba mi się Twoje podejście do tego modelu.
Przepraszam ale nie doczytałem nigdzie jak zrobiłeś kadłub: piankowany czy oklejony i polakierowany CA czy może wypełniony czymś innym i poszpachlowany?

Pozdrawiam i podpatruję z ciekawością dalej jako, że i ja mam ten model w planach dalszych.
Odpowiedz
#16
Dzięki Lukee,

Kadłub niczym nie wypełniałem. Zrobiłem go tak jak przewiduje wycinanka - na jedną wręgę. (każdą część odrysowałem i podkleiłem dodatkową warstwą kartonu dodając tylko do tej dodatkowej warstwy paski łączące z ząbkami). Później papierem ściernym przetarłem go w całości tak żeby jak najlepiej ukryć łączenia części nawet jeśli dotarłem papierem aż do wręgi. Potem pokryłem cały model Cyjanoakrylem żeby wzmocnić przetarty papier i przetarłem go ponownie ale drobnym papierem. Następnie miejscowo nakładałem szpachelkę akrylową tam gdzie zauważyłem uskoki miedzy segmentami żeby wszystko wyrównać. Później poszła warstwa farby z puszki jak na pierwszych zdjęciach żeby dodatkowo wygładzić łączenia. A dalsze etapy już relacjonowałemWink

Kuba
Odpowiedz
#17
Dziękuję bardzo za obszerne wyjaśnienia Smile 

Powodzenia
Odpowiedz
#18
Cześć,

Troszkę mam mniej czasu obecnie ale udało mi się skleić szkielet nadbudówki okrętu.

[Obrazek: DSCN0285.jpg][Obrazek: DSCN0286.jpg]

Kuba
Odpowiedz
#19
Cześć,

Ostatnio udało mi się zrobić bardzo uproszczone wnętrze sterówki ponieważ zamierzam zrobić drzwi będą w niej otwarte.

W szkielecie wyciąłem miejsce na wnętrze:

[Obrazek: DSCN0481.jpg]

I tak wygląda wnętrze:

[Obrazek: DSCN0478.jpg]

Wnętrze wklejone w szielet:

[Obrazek: DSCN0482.jpg]

Tak jak myślałem widac bardzo niewiele dlatego samo wnętrze jest bardzo proste i bez detali:

[Obrazek: DSCN0483.jpg]

Następnie zajmę się za robienie hangaru.

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#20
Ciąg dalszy prac.

Okleiłem nadbudówkę częściami z wycinanki. Nawet o dziwo w miarę pasowały pomimo całkiem innego kształtu przodu.

[Obrazek: DSCN0487.jpg]

Robię też ostatnie detale na kadłubie przed malowaniem

[Obrazek: DSCN0488.jpg]

I rzut oka na całość.

[Obrazek: DSCN0486.jpg]

Pozdrawiam, Kuba
Odpowiedz
#21
Cześć,

Kadłub pomalowany. Dno Humbrol 100, Góra Humbrol 27. Malowane aerografem.
Długo męczyłem się nad prostą linią między górą a dołem kadłuba Ale ogólnie jestem zadowolony z tego co wyszło. Na niektórych zdjęciach widać jakieś farfocle na kadłubie. Zbiorę je suchym pędzlem jak wszystko dobrze powysycha.
Pojawiły się też pierwsze detale na kadłubie.

[Obrazek: DSCN0584.jpg][Obrazek: DSCN0585.jpg][Obrazek: DSCN0586.jpg][Obrazek: DSCN0588.jpg][Obrazek: DSCN0591.jpg]

Teraz praca powinna już iść szybciej.

Kuba
Odpowiedz
#22
Cześć,
Zrobiłem cale usterzenie okrętu oraz katapultę. Różnice w odcieniach jeszcze poprawię.

[Obrazek: DSCN0610.jpg][Obrazek: DSCN0611.jpg]

[Obrazek: DSCN0612.jpg]

Kuba
Odpowiedz
#23
Cześć,

Wiele powstało ostatnio przy I-58.
Skończyłem nadbudówkę oraz Kaiteny.

Muszę tylko poprawić malowanie tu i tam i pokryć model lakierem matowym bo są różnice w odbijaniu światła.

[Obrazek: DSCN1060.jpg][Obrazek: DSCN1061.jpg][Obrazek: DSCN1062.jpg][Obrazek: DSCN1063.jpg][Obrazek: DSCN1065.jpg]

Coraz bliżej do końca,

Kuba
Odpowiedz
#24
Efekt końcowy będzie znakomity. To pewne.
Odpowiedz
#25
Niejednorodną barwę, poczytuje jako zaletę. Bardzo ładnie to wygląda
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  PzKpfw.VI Tiger II Porsche turret /GPM+scratch/ s.H.Pz.Abt.503, Francja lipiec 1944 Tommy T.B. 24 8,645 24-07-2023, 01:10
Ostatni post: Tommy T.B.
  [R] "MiGiem na Bornholm" - budowa dioramy i modelu (MiG-15 Hobby Model 1/2009) stachooo 32 10,238 27-09-2021, 09:50
Ostatni post: zbin
  Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200) kubeksus 48 33,834 12-11-2019, 09:10
Ostatni post: Karas
  [R]USS Yorktown CV-10 1944 skala 1:200 Darecki IV 179 76,092 13-01-2019, 08:27
Ostatni post: Darecki IV
  [R/G] 4TP projekt własny na podstawie MM rudy_rydz 5 3,169 11-06-2015, 09:24
Ostatni post: rudy_rydz
  Budowa od podstaw 30" modelu maszyny kroczącej AT-AT z Gwiezdnych Wojen berszu 26 14,393 13-03-2015, 02:13
Ostatni post: Modelarz
  [WKM] I-25 Otsu-Gata 1:100 - AH Dante 25 12,160 27-01-2014, 06:00
Ostatni post: Japończyk
  [relacja] Gaz 69 + Gaz 69 A + Gaz 704 na podstawie MM 1:10 Astra28 21 12,945 03-01-2011, 01:55
Ostatni post: Solo
  [R/G]III Konkurs Pancerny-Modelik/PzKpfw VI Tiger II Ausf.B–Ardeny,grudzień 1944 Demon 49 18,011 12-05-2010, 09:26
Ostatni post: Tap-Chan
  BTR-152 W1 - krótka relacja z budowy modelu. syk666 17 8,534 20-10-2009, 08:28
Ostatni post: syk666

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości