Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okręt podwodny M-35; WAK; 1:200
#1
Dobry wieczór,

[Obrazek: mRsc8M.jpg]


     Przedstawiam model okrętu podwodnego typu Malutka serii XII. Floty Czarnomorskiej z II Wojny Światowej M-35. Wydany przez Wydawnictwo WAK, Skala
1:200, autorem jest Piotr Dakowski.

     Relację z budowy można było śledzić TUTAJ. Model zaprojektowany precyzyjnie, spasowany bardzo dobrze (wyjątek stanowiły wręgi dziobowe i rufowe,
które wydawały mi się za duże - choć z racji mikroskopijności wszelkie błędy mogły być spowodowane nieumiejętnym wycinaniem) realistycznie oddaje
rzeczywisty obiekt. Opis budowy bardzo lakoniczny a i rysunki montażowe troszkę uproszczone ale to w zasadzie moje marudzenie. Brak szablonów do
relingów pokładowych i na kiosku powoduje, że trzeba samemu sobie je dobrać ale nie jest to coś z czym przeciętny modelarz sobie nie poradzi.
Model na pozór prosty, z niewielką ilością części (zresztą w zeszycie są dwa kompletne okręty M-35 oraz M-104), jednak ich wielkość potrafi
nadszarpnąć z lekka nerwy.

     Ja zaplanowałem dodać troszkę od siebie. Dodatkowo, żeby nie było zbyt łatwo postanowiłem powycinać wszelkie otwory w kadłubie i kiosku.
Spowodowało to konieczność mocnej ingerencji w szkielet a także doprojektowania wyposażenia kiosku, który zrobiłem otwarty. Wykonałem jeszcze od
podstaw torpedę z aluminium na tokarce. Zastanawiałem się tylko jak ją wyeksponować. Na początku budowy wyciąłem pokrywę wyrzutni lecz nie
przewidziałem niczego co mogłoby wypełnić tę dziurę. Torpeda miała leżeć przed okrętem ale w tej sytuacji wkleiłem ją w wyrzutnię. Nie do końca mi
się to rozwiązanie podoba ale nie chciało mi się już kombinować z tym okręcikiem.

     Co do jakości wykonania to widać, że w niektórych miejscach zabrakło precyzji czy też staranności. Ale w sumie jak się ogląda w normalnej skali a
nie w makro to wszystko jakoś ładniej się układa.

Koniec pitolenia - zapraszam do oglądania.

[Obrazek: lcAwk0.jpg], [Obrazek: kuDsBz.jpg], [Obrazek: AhweNs.jpg], [Obrazek: NY2fsn.jpg]

[Obrazek: KSeZIF.jpg], [Obrazek: rZAp0g.jpg], [Obrazek: 0iOVMD.jpg], [Obrazek: BKmVmU.jpg]

[Obrazek: s55Z5T.jpg], [Obrazek: 887uaD.jpg], [Obrazek: p6mvOw.jpg], [Obrazek: XC0Nd4.jpg]

[Obrazek: g9o6gI.jpg][Obrazek: t9nsiU.jpg], [Obrazek: 7wbMFD.jpg]

[Obrazek: R6K9xU.jpg], [Obrazek: eA6kn5.jpg], [Obrazek: otUsdF.jpg], [Obrazek: 3cQhzc.jpg]


Pozdrawiam i do następnego.
Odpowiedz
#2
Niesamowite co udało Ci się wyciągnąć z tego modelu! Nie sądziłem, że ktokolwiek porwie się na wycinanie tych wszystkich otworów. Efekt jest naprawdę świetny, gratulacje!
Teraz zastanów się jak wyeksponować tak mały model - może gablotka z tylną ścianą z lustra powiększającego?
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#3
Super. No właśnie gablotka i taka mała dioramka jak torpeda spadając rozbryzguje wodę na boki.
Tylko jak zrobić coby ta prawdziwa woda nie wyciekła na zewnątrz. Wink
Wybacz, że tak sobie pofolgowałem.
Odpowiedz
#4
,,Długopisik" prezentuje się jak ta lala. Gratulacje się należą za wytężanie wzroku. PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_37
Odpowiedz
#5
Ładniusie to maleństwo PDT_Armataz_01_34
Moje gratulacje  PDT_Armataz_01_37
Odpowiedz
#6
Lukee, gratuluję ukończenia! Bardzo podoba mi się Twój wkład i to ile wyciągnąłeś z tego opracowania PDT_Armataz_01_37
Odpowiedz
#7
I ode mnie wielkie brawa  PDT_Armataz_01_37 
Uplastycznienie modelu, poprzez wycięcie czarnych pól w tak małym modelu to czyste szaleństwo Smile  
Ciekawy pomysł z torpedą. A podstawka z pleksi nadała takiej "delikatności" modelowi.
Super robota Mr.Lukee  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#8
Co by tu napisać, jak już wszystko napisane.
Model wyszedł Ci rewelacyjneSmile
Gratuluję zwłaszcza , że to skala mirko podzielona przez 5.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#9
Podłodka pierwyj sort - będzie jak znalazł na najbliższy Paprykarz Smile

Zazdroszczę cierpliwości i dobrego wzroku do takiego maleństwa. Gratulacje!
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#10
Świetna robota Gratulacje!
Odpowiedz
#11
Lukee gratuluję Smile
Bardzo ładny kawałek żelaża Wink
Odpowiedz
#12
Brawo!
Świetny okręcik.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#13
Dzień dobry,

Chciałbym zaprezentować małe Post Scriptum Wink 


Okręcik dorobił się wreszcie gablotki i podstawki. Podstawka wykonana z przeźroczystego pleksi - uważam, że do tak małego modeliku nie pasowało nic innego Smile 

[Obrazek: vsMhAw.jpg], [Obrazek: 2K0Wz7.jpg], [Obrazek: WKvZis.jpg]


No i nie mogłem się oprzeć porównaniu do moich poprzednich podwodniaków...

[Obrazek: kGojMY.jpg]

Teraz to już pozostaje mi chyba tylko Biber i Kaiten w skali 200  Big Grin


Pozdrawiam
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM Krzysztof_NT 7 3,690 13-09-2020, 08:45
Ostatni post: radzias
  [G] Wspomnień czar - Radziecki duży okręt podwodny K-21- MM 04/1983 - część 4 Bialy 6 3,243 23-03-2020, 07:26
Ostatni post: Winek
  Okręt Pogranicza, czyli OP-204, GPM Tomasz K 8 4,738 06-06-2019, 09:39
Ostatni post: radzias
  [G] Rosyjski okręt podwodny Delta IV Gonzo 16 9,328 27-02-2017, 09:52
Ostatni post: Gonzo
  [G] Okręt podwodny M-35 -WAK 2/2016 1:200 Biess 0 2,277 19-11-2016, 03:07
Ostatni post: Biess
  [WKM 2] Francuski krążownik podwodny Surcouf; MO 1:200 Lukee 11 11,979 29-10-2015, 10:18
Ostatni post: Lukee
  Galeria sponsorowana, czyli okręt podwodny K-14 typu 627 /1:200 /GPM Tomasz K 8 4,918 05-06-2013, 09:02
Ostatni post: Tomasz K
  USS "SEAWOLF" Amerykański okręt podwodny Oli360 5 4,495 05-04-2013, 04:49
Ostatni post: Oli360
  [G] Atomowy okręt podwodny USS Dallas, MODELIK 10/12, 1:200 Luke 3 4,199 25-01-2013, 07:37
Ostatni post: Luke
  [G]Atomowy okręt podwodny USS Los Angeles, Answer, 1:200 Luke 0 2,983 22-01-2013, 07:14
Ostatni post: Luke

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości