Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skanowanie, korekta graficzna i drukowanie starych wydań MM
Witam serdecznie,
Mam do Was prośbę, czy ktoś mógłby mi "łopatologicznie" wytłumaczyć bądź podać jakiś instruktarz, wskazać  tutorial (filmik)  jak poprawnie zeskanować stare wydanie MM, a następnie zrobić korektę graficzną (czyli odnowić pożółknięte strony  właściwym kolorem, pozbyć się grubych czarnych obrysów itp), a następnie wydrukować dzieło aby zachowało swoje właściwe wymiary.

Szukałem na internecie, na forach, robiłem próbne wydruki (wzorniki) ale wymiary zawsze nie były takie jakie być powinny.

Mam parę starych wydań MM, ale ten papier to już praktycznie próchno, a szkoda mi by było wyrzucać to wszystko. 

Zdaję sobie sprawę, że to jest temat rzeka i multum możliwości, ale może ktoś gdzieś tam ma ów poradnik dla początkujących.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz, wyd.1970,
skala 1:200]

Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik]
Odpowiedz
Napisz czy masz Corela, wtedy coś można sensownie zrobić.

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
(15-07-2017, 02:42)ruto88 napisał(a): Napisz czy masz Corela, wtedy coś można sensownie zrobić.

PZDR

Ruto88, dziękuję Ci za odpowiedź .
Corela to ja nie mam, gdyż jam początkujący amator w tej dziedzinie. Więc do takich robótek w moim przypadku mogę używać wyłącznie darmowe oprogramowanie.

Jak na razie kombinowałem z darmowym programem  Paint.NET, w którym dosyć skutecznie udało mi się poprawić grafikę.
Ale cały czas największym moim problemem jest uzyskanie właściwych wymiarów wydrukowanych arkuszy.
Czyli gdzieś popełniam błąd, przy skanowaniu/tworzeniu obszaru roboczego bądź przy ustawieniach do wydruku.

I jak tu zrobić aby po zeskanowaniu i obróbce graficznej uzyskać takie same wymiary przy drukowaniu jak w oryginale ?
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz, wyd.1970,
skala 1:200]

Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik]
Odpowiedz
Bez Corela trudno coś zrobic. Spróbuj przy skanowaniu położyć na arkuszu paski kolorowego papieru o DOKŁADNYCH wymiarach. Będziesz miał póżniej na ekranie obraz przekłamania wymiarów. W corelu zrobić korektę żaden problem, w innych programach jest różnie.
Odpowiedz