Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skanowanie, korekta graficzna i drukowanie starych wydań MM
#1
Witam serdecznie,
Mam do Was prośbę, czy ktoś mógłby mi "łopatologicznie" wytłumaczyć bądź podać jakiś instruktarz, wskazać  tutorial (filmik)  jak poprawnie zeskanować stare wydanie MM, a następnie zrobić korektę graficzną (czyli odnowić pożółknięte strony  właściwym kolorem, pozbyć się grubych czarnych obrysów itp), a następnie wydrukować dzieło aby zachowało swoje właściwe wymiary.

Szukałem na internecie, na forach, robiłem próbne wydruki (wzorniki) ale wymiary zawsze nie były takie jakie być powinny.

Mam parę starych wydań MM, ale ten papier to już praktycznie próchno, a szkoda mi by było wyrzucać to wszystko. 

Zdaję sobie sprawę, że to jest temat rzeka i multum możliwości, ale może ktoś gdzieś tam ma ów poradnik dla początkujących.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#2
Napisz czy masz Corela, wtedy coś można sensownie zrobić.

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#3
(15-07-2017, 02:42)ruto88 napisał(a): Napisz czy masz Corela, wtedy coś można sensownie zrobić.

PZDR

Ruto88, dziękuję Ci za odpowiedź .
Corela to ja nie mam, gdyż jam początkujący amator w tej dziedzinie. Więc do takich robótek w moim przypadku mogę używać wyłącznie darmowe oprogramowanie.
 
Jak na razie kombinowałem z darmowym programem  Paint.NET, w którym dosyć skutecznie udało mi się poprawić grafikę.
Ale cały czas największym moim problemem jest uzyskanie właściwych wymiarów wydrukowanych arkuszy.
Czyli gdzieś popełniam błąd, przy skanowaniu/tworzeniu obszaru roboczego bądź przy ustawieniach do wydruku.

I jak tu zrobić aby po zeskanowaniu i obróbce graficznej uzyskać takie same wymiary przy drukowaniu jak w oryginale ?
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#4
Bez Corela trudno coś zrobic. Spróbuj przy skanowaniu położyć na arkuszu paski kolorowego papieru o DOKŁADNYCH wymiarach. Będziesz miał póżniej na ekranie obraz przekłamania wymiarów. W corelu zrobić korektę żaden problem, w innych programach jest różnie.
Odpowiedz
#5
(15-07-2017, 09:41)Piterkowiec napisał(a):
(15-07-2017, 02:42)ruto88 napisał(a): Napisz czy masz Corela, wtedy coś można sensownie zrobić.

PZDR

Ruto88, dziękuję Ci za odpowiedź .
Corela to ja nie mam, gdyż jam początkujący amator w tej dziedzinie. Więc do takich robótek w moim przypadku mogę używać wyłącznie darmowe oprogramowanie.
 
Jak na razie kombinowałem z darmowym programem  Paint.NET, w którym dosyć skutecznie udało mi się poprawić grafikę.
Ale cały czas największym moim problemem jest uzyskanie właściwych wymiarów wydrukowanych arkuszy.
Czyli gdzieś popełniam błąd, przy skanowaniu/tworzeniu obszaru roboczego bądź przy ustawieniach do wydruku.

I jak tu zrobić aby po zeskanowaniu i obróbce graficznej uzyskać takie same wymiary przy drukowaniu jak w oryginale ?

Bzdura;
- oprócz Corela można użyć do tego celu Inkscape i jedyne co jest tak naprawdę potrzebne to bardzo mocny komp: ja używam zamiennie Corel lub Inkscape , dwa czterordzeniowe procki Xenon wszystko na 64bitach i po 8GB ramu na każdy rdzeń
sorry obróbka bitmap od kilkunastu do kilkudziesięciu mega tego wymaga
POZA tym musisz się przyzwyczaić do skanów 600dpi i wyżej, bo w niższych rozdzielczościach zawsze będziesz miał grube linie i nieostrości
JESZCZE jedno jak masz z czymś problem to pisz na Kondradusie bądź tutaj na priv,
poza tym chyba się zdecyduję na umieszczenie relacji jak, co i dlaczego może nawet w niedługim czasie NA TYM PORTALU
Hmmm, czemu nie na KONDRACIE to sam wiesz.

pozdro
TEN który dla Zamku Królewskiego przywraca dawną świetność.
Odpowiedz
#6
(25-11-2017, 09:16)pt82 napisał(a): Bzdura;
- oprócz Corela można użyć do tego celu Inkscape i jedyne co jest tak naprawdę potrzebne to bardzo mocny komp: ja używam zamiennie Corel lub Inkscape , dwa czterordzeniowe procki Xenon wszystko na 64bitach i po 8GB ramu na każdy rdzeń
sorry obróbka bitmap od kilkunastu do kilkudziesięciu mega tego wymaga
POZA tym musisz się przyzwyczaić do skanów 600dpi i wyżej, bo w niższych rozdzielczościach zawsze będziesz miał grube linie i nieostrości
JESZCZE jedno jak masz z czymś problem to pisz na Kondradusie bądź tutaj na priv,
poza tym chyba się zdecyduję na umieszczenie relacji jak, co i dlaczego może nawet w niedługim czasie NA TYM PORTALU
Hmmm, czemu nie na KONDRACIE to sam wiesz.

pozdro
TEN który dla Zamku Królewskiego przywraca dawną świetność.

Witam serdecznie,
Panie "Pt82" myślę , że oprócz mnie  jest bardzo liczna grupa modelarzy, czekających na prawdziwą i kompleksową instrukcję (może być w formie pokazu filmowego) opisującą jakim programem (najlepiej darmowym) oraz w jaki sposób skonfigurować skanowane pliki graficzne ze starych MM , w celu ich "rewitalizacji/odnowy" graficznej , a następnie właściwe wydrukowanie z zachowaniem wymiarów i właściwych proporcji.

Jak dotąd owszem zeskanowałem sobie arkusz z MM, coś tam poprawiłem graficznie,  ale uzyskane wymiary przy wydruku zupełnie nie pasowały do oryginałów.

Co do Pana relacji z budowy Zamku Królewskiego z MM, no to czekam na dalszy ciąg relacji. Bo takie klimaty rzadko kiedy są pokazywane, a tym bardziej relacjonowane.

P.s.
Dobrym zwyczajem na tym forum jest przedstawienie się w dziale "Poznajmy się" i napisanie parę słów o sobie. 
Również nic nie stoi na przeszkodzie aby właśnie tam, zamieścił Pan kilka zdjęć dotychczas sklejonych modeli - ot tak na przywitanie.Smile
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#7
Panie "Pt82" myślę , że oprócz mnie  jest bardzo liczna grupa modelarzy, czekających na prawdziwą i kompleksową instrukcję (może być w formie pokazu filmowego) opisującą jakim programem (najlepiej darmowym) oraz w jaki sposób skonfigurować skanowane pliki graficzne ze starych MM , w celu ich "rewitalizacji/odnowy" graficznej , a następnie właściwe wydrukowanie z zachowaniem wymiarów i właściwych proporcji.

Jak dotąd owszem zeskanowałem sobie arkusz z MM, coś tam poprawiłem graficznie,  ale uzyskane wymiary przy wydruku zupełnie nie pasowały do oryginałów.

Co do Pana relacji z budowy Zamku Królewskiego z MM, no to czekam na dalszy ciąg relacji. Bo takie klimaty rzadko kiedy są pokazywane, a tym bardziej relacjonowane.

Witam
1) odnośnie relacji z przeprowadzonej renowacji i wydruku MM Zamku Królewskiego w Warszawie próbowałem zrobić to na Kondradusie - wątek usunięto tłumacząc się że pokazywanie linijki na planie podstawy jest nie potrzebne
może TUTAJ poczynię takową relację mając pewność co do bycie w zgodzie z prawem autorskim i regulaminem tego forum
2 ) odnośnie uzyskanych właściwych wymiarów przy wydruku to proszę sprawdzić czy skala wydruku jest ustawiona na 100%, obszar druku jest większy niż obszar drukowanego obrazka, oraz czy drukarka obsługuje POST SCRIPT
- w większości wypadków obszar marginesów drukarki powoduje deformację obszaru druku
3 ) taka relacja wymaga czasu a ja oprócz swojego hobby mam jeszce bardzo , bardzo  ale to bardzo wiele obowiązków zawodowych
4 ) no cóż tego typu relacje wymagają oryginału MM , małego studia DTP w domu i nakładu kosztów i stąd myślę że jest tak jak jest
5 ) relacja na pewno ruszy po weekendzie

POZDRAWIAM
Odpowiedz
#8
Witam
Jeśli są osoby zainteresowane to mogę wstawić tekst który przygotowałem dla swoich podopiecznych z modelarni dotyczący poprawy grafiki starych numerów Małego Modelarza w darmowym programie GIMP.
Odpowiedz
#9
MaŁy - ja poproszę takowy tekst o poprawie grafiki starych wydań modeli kartonowych przy pomocy Gimp-a,
są Małe Modelarz i Monówki, o innych, zagranicznych wydawnictwach już nie wspomnę a którym przydałoby się
odświeżyć kolorki. Chętnie poczytam, zaznajomię się z tekstem oraz popróbuję w realu.
Czekam z zainteresowaniem,
ten który tnie i skleja naprawdę stare wydania modeli kartonowych to ja,
Andy.
Odpowiedz
#10
(03-12-2017, 04:49)MaŁy napisał(a): Witam
Jeśli są osoby zainteresowane to mogę wstawić tekst który przygotowałem dla swoich podopiecznych z modelarni dotyczący poprawy grafiki starych numerów Małego Modelarza w darmowym programie GIMP.

Ja również jestem bardzo zainteresowany ów poradnikiem.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#11
Ciekaw jestem, co to z tego wyniknie.
Bo jak przeczytałem: "tego typu relacje wymagają oryginału MM , małego studia DTP w domu i nakładu kosztów", to położyłem się na plecy.
Zwłaszcza "studio DTP w domu".
Coś pięknego.
Jak można (i to jeszcze z przekonaniem) pisać takie głupoty?

Ciekaw jestem również, jak modelarze, (bez znajomości zagadnień grafiki wektorowej, czy rastrowej), poradzą sobie z przerysowaniem modeli. Bo wszystko "jest proste", dopóki nie zacznie się tego robić.
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#12
Wyniknie zapewne dla jednych coś pożytecznego a dla drugich niekoniecznie, tak czy owak jeśli ktoś wyraża chęć
podzielenia się swoimi spostrzerzeniami to warto jest go wysłuchać. Pózniej sami ocenimy w jakim stopniu
nam się to przyda, nie negujmy zanim nie ocenimy. Jeden będzie potrzebował takiego studia DTP a drugi opanuje to wszystko w 5 minut, wszyscy jesteśmy inni, myślimy i czynimy także indywidualnie.
Poprawa grafiki modeli kartonowych to jak najbardziej artykuł uzupełniający nasze ogólne informacje o modelarstwie kartonowym
jakże pożyteczny właśnie na tym forum. Moim marnym zdaniem, jeśli choć jedna osoba miałaby z tego artykułu skorzystać
to już pełny sukces, budujmy a nie psujmy.
Popieram i czekam aby przeczytać takowy tekst....mam nadzieję że się doczekam.
Odpowiedz
#13
Poradnik będzie właśnie robię nowe wszystkie zrzuty ekranów, poprawiam i redaguję aby można to było pokazać bez większego wstydu. było to przygotowane prywatnie dla nas na zajęcia modelarskie. Opisałem w nim jak w prosty sposób poprawić TYLKO kolory skanu bez przerysowania. Jak się już opanuje GIMP-a to poprawa samolotu Pana Wasiaka, 4 arkusze A4 zajmuje około 2-3 godzin.
Odpowiedz
#14
No i git.
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#15
Nowe zrzuty już zrobiłem, tekst też ogarnąłem. Chciałbym to wstawić jako relację na forum w ten sposób była by możliwość wprowadzenia jakiś poprawek i wyjaśnienia niejasności. Pytanie do administratora czy można zdjęcia do takiej relacji dać na serwer forumowy, czy wrzucić na zewnętrzny, około 60 MB.
Odpowiedz
#16
Panie administratorze, prosimy o przychylność gdyż jest słuszna sprawa.
Odpowiedz
#17
http://www.kartonowki.pl/forum/temat/342...artonowych
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz
#18
Mój sposób poprawy jest bardzo podobny jak w linkach pokazanych przez nokera tylko z wykorzystaniem programu GIMP. Używam różdżki , zaznaczenia odręcznego, pędzla ,wiaderka i w miejscach trudniejszych ścieżki.


[Obrazek: 104499a68a4b8496med.jpg]
Odpowiedz
#19
Napiszę tak, no fajno to wygląda, jest różnica. Podoba mi się więc chętnie sam coś pokombinuję z takimi arkuszami
w miarę wolnego czasu. Myślę że porada może trafić na podatny grunt, gratuluję pomysłu.
Widać że można, miło.
Odpowiedz
#20
(04-12-2017, 04:20)ges napisał(a): Ciekaw jestem, co to z tego wyniknie.
Bo jak przeczytałem: "tego typu relacje wymagają oryginału MM , małego studia DTP w domu i nakładu kosztów", to położyłem się na plecy.
Zwłaszcza "studio DTP w domu".
Coś pięknego.
Jak można (i to jeszcze z przekonaniem) pisać takie głupoty?

Ciekaw jestem również, jak modelarze, (bez znajomości zagadnień grafiki wektorowej, czy rastrowej), poradzą sobie z przerysowaniem modeli. Bo wszystko "jest proste", dopóki nie zacznie się tego robić.

Panie GES
1) W ramach wyjaśnienia: "DTP (ang. Desktop Publishing – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które będą później powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiąc, termin ten oznacza komputerowe przygotowanie do druku[1]. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. naświetlarkami czy maszynami drukarskimi.
Dawniej przygotowanie do druku nazywano przygotowalnią lub procesami przygotowawczymi (kierunek w szkole poligraficznej nosi tę nazwę do dziś) i zasadniczo obejmowało skład ręczny (wykonywany w zecerni) i montaż (w montażowni), zakończony przygotowaniem materiałów dla drukarni w naświetlarni.
Z czasem pojęcie DTP zaczęło odnosić się także do przygotowywania dokumentów do publikacji w postaci elektronicznej (cyfrowej). Proces DTP rozpoczyna się wprowadzeniem do komputera tekstu i obrazu. Poszczególne elementy graficzne podlegają następnie indywidualnej obróbce, a na tekst jest nanoszona korekta. Następnie odbywa się zasadnicza część procesu, czyli ułożenie stron publikacji z tych wszystkich elementów gotowego projektu, łącznie z naniesieniem informacji dla drukarza i introligatora. Na tym etapie pracy można również umieścić informacje o obrazie całej składki (patrz: impozycja). Czynność końcowa to zapisanie danych komputerowych w postaci pliku postscriptowego lub (coraz częściej) pliku PDF. W ramach DTP można również zarządzać przepływem prac w drukarni oraz sterować urządzeniami przygotowalni poligraficznej, jak i samej drukarni.
Istotne jest, że DTP zajmuje się nie tylko samym obrazem, ale także kształtem podłoża, tak więc termin ten dotyczy także projektowania np. niezadrukowanych opakowań i innych form wykrawanych z papieru, kartonu czy też np. kształtów wycinanych z folii samoprzylepnej."

Chyba Pan niekoniecznie znałeś do tej pory co oznacza DTP.
2) oryginalne wydanie MM - no tak po co ? - a jak zamierzasz Pan się odnieść do kolorystyki oryginału. No chyba że Rapidshare , chomikuj i zasysamy to co tam ktoś wstawił . Proponuję relację "MM 5 , 1971 Zamek Królewski" na forum TUTAJ a dowiesz się Pan dlaczego.
3) Tak mam studio DTP w domu i drugie w pracy. Natomiast naświetlanie klisz dla maszyn poligraficznych też nie jest mi obce.
Sam również się dziwię jak możesz Pan Pisać takie głupoty.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Skany drukowanie i skalowanie NAF113 0 4,510 18-03-2014, 03:08
Ostatni post: NAF113
  Zlecę poprawę kolorów w starych modelach. Dośc pilne !! dominik294 1 3,094 17-06-2011, 06:48
Ostatni post: dominik294

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości