Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Hindenburg LZ-129 (Sklej Model, 1/2016, skala 1:400)
Big Grin 
Witam serdecznie tutejszych bywalców, tudzież papierowo kartonowych zapaleńców.
Emocję już co nieco opadły po ukończeniu Ił-14, a czas przyszedł na nowy modelik.

Jakoś wyjątkowo spodobały mi się konstrukcje cywilne, lecz aby nie wpadać w monotonię, dla pewnej odmiany wykonam model niemieckiego sterowca pasażerskiego Hindenburg LZ-129, wydanego przez wydawnictwo Sklej-model w skali 1:400.

Nie ukrywam, że pewną inspiracją było dla mnie relacja z budowy innego sterowca prowadzona przez naszego kolegę z forum "RoboRycerza", którą zaprezentował o TUTAJ.

Lecz wracając do Hindenburga, jak dotąd nie znalazłem żadnej relacji z budowy tego modelu, a szkoda bo temat na pewno nie tuzinkowy, a poza tym tragiczna historia tego statku powietrznego zakończyła pewną epokę w historii połączeń lotniczych.
--------------------------------------------------------------------------------
Hindenburga wykonam w standardzie zaproponowanym przez wydawcę, a do jego wykonania posłużę się laserowo ciętymi elementami.

Zatem do dzieła Smile
---------------------------------------------------------------------------------
Na początek standardowo okładka:
[Obrazek: IMAG1850.jpg]

Powiem Wam, że wczoraj kiedy sklejałem ów sterowiec do mojej dziupli przyszedł synek i tak patrzy się na okładkę i pyta "Tato czy ten sterowiec był Japoński? "
Flaga na statecznikach skojarzyła mu się z flagą Japonii. 
Ma on niespełna 6 lat, więc nie wchodziłem w szczegóły podczas tłumaczenia zagadnienia.

Rzeczywiście brak ów zakazanego symbolu trochę dziwnie wygląda.
Osobiście wolałbym aby tło było jednolite, takie jak poszycie (bez tej pseudo flagi) bądź dla poprawności prawnej z emblematem krzyża Luftwaffe z okresu I Wojny Światowej i byłby to jakiś kompromis.
Ale to tak na marginesie. Była już dyskusja na ten temat więc nie ma co.

----------------------------------------------------------------------------------------------
Krótka przedmowa o budowie tego sterowca.

Głównym elementem konstrukcyjnym tego sterowca jest wielki balon, na którego budowę składają się 22 elementów, 36 kątowe walce.
Zatem czeka mnie sporo "trasowania" linii i mnóstwo precyzyjnych przycinek poszycia.
Ale co tam (...) są dobre chęci, więc zawsze coś wyjdzie z tego.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Poszycie sterowca składa się z 22 elementów,  łączonych na paski wew.  z systemie na jedną wręgę.Wyjątek stanowi centralny segment, który posiada uproszczony szkielet z dwiema wręgami.

[Obrazek: IMAG1851.jpg]
-------------------------------------------------------------
Ów poszycie należało lekko pozaginać w 36 miejscach, zgodnie z instrukcją.
Trasowanie linii  wykonałem od wewnętrznej strony elementu ;
[Obrazek: IMAG1853.jpg]
, dodatkowo do części nr 1 należało dokleić przedłużkę  ;
[Obrazek: IMAG1865.jpg] 

Ważna informacja, 
wewnętrzne oklejki (poszczególne kosteczki w pasku łączącym) niestety nie trzymają wymiarów i są nieco dłuższe niż otrzymany segment.
Dlatego aby właściwie to przykleić, łączniki podzieliłem na 4 oddzielne paski i po odpowiednim docięciu przykleiłem do poszycia.

[Obrazek: IMAG1857.jpg]
Po doklejeniu wew.sklejek ów poszycie wygląda tak  ;
[Obrazek: IMAG1854.jpg]
-------------------------------------------------------------------
Budowa szkieletu nie była skomplikowana, ot połączyć 4 elementy.
[Obrazek: IMAG1856.jpg]

Na koniec wkleiłem wewnętrzny szkielet, który wchodził dosyć ciasno do poszycia, zatem przed jego wklejeniem nieco oszlifowałem wewnętrzną część sklejek.
[Obrazek: IMAG1866.jpg][Obrazek: IMAG1867.jpg][Obrazek: IMAG1869.jpg]
-----------------------------------------------------------
Wykonując drugi segment (element nr 2) spotkała mnie niemiła niespodzianka, otóż w wycinance brak było części P2a (to jest wewnętrzna oklejka przedłużki 2a).
Nie jest to element skomplikowany więc zrobiłem go samodzielnie.
-----------------------------------------------------------
Mając wykonane dwa elementy (część 1 i 2), przyszedł czas na pierwsze połączenie;
[Obrazek: IMAG1871.jpg][Obrazek: IMAG1872.jpg][Obrazek: IMAG1873.jpg]

Spodziewałem się większych trudności ale wyszło jak najbardziej w porządku.
-------------------------------------------------------
Jak na razie budowa przebiega bez problemów, aczkolwiek formowanie poszczególnych elementów jest dość czasochłonne.

Na razie to wszystko.
Zachęcam do komentowania i podzielenia się uwagami.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: Hindenburg LZ-129

Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo]
Odpowiedz
Jakie tam uwagi... - na nasz ulubiony ciąg dalszy czekamy...
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
Mogę potwierdzić, że bardzo fajnie się skleja ten model. Pociachałem go z rok temu, ale niestety zakończyłem na etapie złożenia całego "cygara" - popełniłem kardynalny błąd i segmenty kleiłem butaprenem. Efekt jest taki, że na każdym łączeniu segmentów prześwitują pasy żółtego kleju. I tutaj mam pytanie do Ciebie - jakim klejem sklejasz segmenty?

Z uwag odnośnie wydania to pamiętam, że podczas kaponowania arkuszy zaczęła mi odpadać żółta i czerwona farba.

Jak chcesz mieć wersję niepoprawną politycznie, to mogę podesłać Ci przygotowane przez mnie szablony swastyki do namalowania na statecznikach (wystarczy wyciąć i natrysnąć aerografem).

Życzę powodzenia!
Odpowiedz
Zbyszku wiesz jak to jest, na początku jest super i pięknie, a im dalej w las tym bardziej ciemno  Smile .

Panie "Undertow", co to Twojego pytania o klej, to na razie robię tak, że wewnętrzne sklejki (paski łączące na obwodzie P1 , P2 itd ) sklejam mocno odparowanym BCG. Te kosteczki i ząbki są na tyle małe , że ten klej nie odkształca ich w zasadzie w ogóle.
Natomiast sklejki podłużne ( S1, S2 itd.) oraz wręgi sklejam klejem polimerowym UHU Gel  (ma on przeźroczystą barwę i w niewielkim stopniu pozostawia nitki).
Jednocześnie dziękuję Ci za propozycję użycia szablonów ze ów znaczkiem. Prawdopodobnie napiszę wiadomość do wydawcy z prośbą o przesłanie mi meilem wyłącznie stateczników bez namalowanej flagi ( czyli tylko kolor poszycia). Jak się nie uda to zostawię jak jest.
Odnośnie Caponu- tego modelu nie caponowałem, właśnie z powodu jasnej barwy całości modelu.
A poza tym nie miałem pewności czy to atrament czy laserówka.
Na koniec planuję jedynie pokryć go lakierem bezbarwnym.

P.s.
Nie wiem jak u Was, ale u mnie funkcja "cytuj" nie działa stąd "ręczne" odpowiedzi bez wyróżników.
pozdrawiam
Piterkowiec

Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo]
Odpowiedz
Fajne, lubię nietuzinkowe tematy Smile. Niby prosty model, ot cygaro, ale jednak ze względu na trasowania dość czasochłonny. Fajnie, że autor to uwzględnił we wręgach, a nie tylko jako nadruk na poszyciu.
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg]
Odpowiedz
Masz kolejnego fana Wink
Odpowiedz
Dzięki chłopaki za zainteresowanie.
Trzeci segment już na miejscu. No i znowu brak jednego elementu (ząbkowanej podklejki P3a).
Ale co tam, to tylko drugoplanowe elementy łatwe do samodzielnego wykonania.
pozdrawiam
Piterkowiec

Ukończone:
Odpowiedz
Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała - uważaj na zaznaczone na zdjęciu łączenie - u mnie mniejszy segment okazał się na obwodzie nieco za duży w stosunku do poprzedniego.

[Obrazek: 9f1d1c76adda19d0m.jpg]
Odpowiedz
(17-07-2017, 08:09)undertow napisał(a): Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała - uważaj na zaznaczone na zdjęciu łączenie - u mnie mniejszy segment okazał się na obwodzie nieco za duży w stosunku do poprzedniego.

[Obrazek: 9f1d1c76adda19d0m.jpg]

Undertow, dziękuję Ci za podpowiedź. Zwrócę na to szczególną uwagę.

-----------------------------------------------------------------------------------

Witam serdecznie,
jako, że jestem już na półmetku przy budowie kadłuba (ukończono 10 segmentów), więc przyszedł czas coś powiedzieć i pokazać.

Ale po kolei:
Wracając do mojego pierwszego wpisu i fotografii pokazującej sposób zaginania linii na poszyciu kadłuba.
Teraz po dłuższej pracy przy sterowcu zauważyłem, iż wówczas prezentowany sposób zaginania przy użyciu metalowej linijki i nożyka nie jest do końca prawidłowy. Owszem linia została równiutko zagięta, ale użycie noża, powodowało na końcówkach poszycia taki jakby schodek/uskok, który trochę się odznaczał.
Dlatego wg mnie znacznym lepszym rozwiązaniem jest użycie ekierki, linijki itp. celem spowodowania równomiernego i w pełni równoległego nacisku na zaginany element. Po prostu ów ekierkę ustawioną równolegle do metalowej linijki przesuwam w kierunku met. linijki, zaginając element poszycia.
[Obrazek: IMAG1884.jpg]
Dzięki temu mamy równiutkie zagięcie bez tego uskoku.
[Obrazek: IMAG1885.jpg]

Kolejną ważną rzeczą, o której warto wspomnieć, zwłaszcza w przypadku centralnych segmentów, jest narysowanie sobie po wewnętrznej stronie elementów strzałeczek  przód-tył.
Dlaczego to jest ważne, a no dlatego, że wszystkie elementy (poza centralnym nr 1) są ukosowane/stożkowe, ale ów ukosu nie zawsze tak od razu widać. 
Czasami różnica wynosi ok. 0,5-1,5mm na elemencie, zwłaszcza dotyczy to elementów łączników poszycia oznaczonych np 11a, 12a oraz sklejkach oznaczonych lit. S itd) tam różnice są niewielkie.
[Obrazek: IMAG1875.jpg]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ważna informacja !

Korzystając z elementów wycinanych laserowo, natrafiłem na błąd dot. oznaczenia części.
To znaczy, że części (jak na razie tylko wręgi) nie są prawidłowo oznaczone.
[Obrazek: IMAG1886.jpg]
To jest szablon z oznaczeniem usytuowania wręg i w czterech przypadkach oznaczenia (wręgi) nie pasowały do wyznaczonych dla nich miejsc.

Łatwo to sprawdzić, porównując/przykładając wręgę laserową do szablonu wręgi  w wycinance.

Teraz już przed przystąpieniem do sklejania sprawdzam każdą wręgę czy odpowiada ona wręgą standardową.
Wprawdzie to nie jest duży problem, wszak tych wręg nie jest 50 czy więcej, więc da się to ogarnąć.
 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Międzyczasie powstała bardzo przydatna podstawka znajdująca się w wycinance:
[Obrazek: IMAG1881.jpg]
[Obrazek: IMAG1882.jpg]

Jeśli chodzi o podstawkę, to w niewielkim stopniu ją zmodyfikowałem.
A mianowicie paseczki oznaczone jako P2b i P3b wkleiłem na górnej krawędzi podpór, a boczne krawędzie wyretuszowałem.
W ten sposób chciałem uniknąć sytuacji, w której spoczywający na podporach sterowiec (pamiętajmy o jasnoszarym poszyciu) mógłby zostać ubrudzony od brązowej farby z retuszu.
--------------------------------------------------------------------------------------
Po tygodniu pracy otrzymujemy prawie w połowie ukończony kadłub. 
Na chwilę obecną ma on długość ok. 41 cm.
Średnica ok. 10cm.
Tak jak wcześniej napisałem, jest to model czasochłonny. 
Wykonanie i wklejenie jednego segmentu zajmuje mi ok. 2 godziny.
Czym sklejam :
BCG - sklejki wewnętrzne (łączniki segmentów) oznaczone jako P1, P2 itd. oraz łączenie segmentów.
UHU Gel (polimerowy)- sklejki wew. segmentów oznaczone lit. S oraz wręgi do poszycia. Czasami łączenie segmentów jak mi para segmentów zbyt "luźno" nakładają się na siebie.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale jak  razie sklejanie tego modelu to sama przyjemność i naprawdę cieszę się, że zdecydowałem się na ten model.
[Obrazek: IMAG1887.jpg][Obrazek: IMAG1888.jpg][Obrazek: IMAG1890.jpg][Obrazek: IMAG1891.jpg]

Na chwilę obecną to wszystko.
Idę się kawy napić Smile.
pozdrawiam
Piterkowiec

Ukończone:
Odpowiedz