Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[G] VAINAMOINEN 1:200; Świat z Kartonu,
#1
Witam Kolegów.
Po długiej przerwie mam przyjemność zaprezentować Kolegom galerię najnowszego mojego modelu – fiński pancernik obrony wybrzeża VÄINÄMÖINEN.
Projekt był celowy, sklejany z zamiarem prezentacji podczas Wystawy Tematycznej „Wojna zimowa i front wschodni 1939-1945” w ramach Szczecińskiego Paprykarza Modelarskiego 2017.
Model wydany przez Świat z Kartonu w skali 1:200 zainteresował mnie podczas Paprykarza 2016. Nietypowa tematyka, ciekawa sylwetka i kamuflaż, mało popularna bandera i jak już wspomniałem cel, stały się inspiracją.
Autor opracowania, Pan Krzysztof Golec, wykonał kawał solidnej pracy. Model jest bardzo dobrze zaprojektowany, duża detalizacja, idealnie pasujące do siebie części, proste rozwiązania ruchomości artylerii i dalmierzy dawały wiele radości podczas sklejania. Słowa uznania dla autora.
Niestety drukarnia się nie popisała. Karton zbyt delikatny, wielokrotne obracanie w palcach sklejonych modułów powodowało szybkie wycieranie się nadruku i rozszczepianie się kartonu na krawędziach. Przypadkowe dotknięcie powierzchni nadrukowanej ostrą pincetą lub skalpelem powodowały trudno usuwalne zadziory. Przy dużej ostrożności, z tym mankamentem można było sobie poradzić. Jednak większy problem stanowiło przesunięcie kolorów widoczne na niektórych krawędziach części w postaci czerwonych, zielonkawych lub całkiem białych paseczków. Część udało się zniwelować retuszem lub większym przycięciem elementu. Najgorsze były różne odcienie ciemnej szarości – od typowej szarej do niebieskawej przez lekko fioletową. Ponieważ unikam malowania drukowanego kartonu barwy pozostały takie jak je wypuściła drukarnia.
Sklejanie modelu było wielką przyjemnością i śmiało mogę go polecić modelarzom początkującym w dziedzinie szkutniczej.
Dość opisu, zapraszam do oglądania i komentowania. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania.

[Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1026.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1028.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1030.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1032.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1033.jpg]

 

[Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1035.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1037.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1039.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1041.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1042.jpg]

 

[Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1044.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1046.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1048.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1050.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1051.jpg]

 

[Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1052.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1053.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1054.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1055.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1056.jpg]

 

[Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1058.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1060.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1062.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1063.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1064.jpg]

 

[Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1065.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1066.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1067.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1069.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1071.jpg]

 

[Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1072.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1073.jpg] [Obrazek: VAINAMOINEN_relacja_1074.jpg]
 

Do następnego wątku.
 
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#2
Na zdjęciach model prezentuje się wyśmienicie.  PDT_Armataz_01_37
Na żywo z pewnością będzie to uczta dla oczu. Mam nadzieję, że go zobaczę w Rypinie.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#3
Widziałem na żywo, jest na co popatrzeć. Pogratulować modelu!
Odpowiedz
#4
Made in WINEK. Cóż więcej można dodać? PDT_Armataz_01_34
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#5
Brawo Wiesław!

Model malina! Przyciągał wzrok na tematycznej na Paprykarzu Smile
Bardzo mi się podoba. Smile
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#6
Wow! Imponujący!  PDT_Armataz_01_23

Jak tu nie podziwiać okręciarzy...
Odpowiedz
#7
Podepnę się pod chór piewców Winka talentu - Brawo Ty!!!

Model rzeczywiście robi wrażenie Smile
Odpowiedz
#8
Przyjmij i moje gratulacje za ten piękny okręt. Poziom wykonania taki do jakiego zdążyłeś nas już przyzwyczaić czyli bardzo wysoki!
Mam nadzieję, że następny model jaki jest w kolejce doczeka się relacji na forum ku uciesze naszej, skrytoklejcom mówimy stanowczo NIE!Smile
Odpowiedz
#9
Moje gratulacje również!
Byłem, Widziałem, Zachwyciłem się Big Grin 

Gdybyś nie wypisał tych pierdół na temat przesunięć kolorów czy też jakości druku to w życiu bym się nie domyślił, że coś jest z Twoim wykonaniem nie tak. Niczego takiego nie zauważyłem "na żywo" a tym bardziej na zdjęciach więc jeżeli nawet były jakieś problemy to umiejętnie je ukryłeś Wink 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Ha, śmiem twierdzić po tym co pokazuje WINEK, że jak by sklejał surówkę to by mu wyszła w kolorach :-)
Te palce chyba tak mają heehe :-)
Pzdr
Odpowiedz
#11
Bardzo mi się podoba! Gratuluję!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#12
Piękny model wykonałeś. Moje gratulacje  PDT_Armataz_01_37
Odpowiedz
#13
Szanowni Koledzy.
Bardzo serdecznie dziękuję za tak miłe przyjęcie WojnyMojej.
Cieszą pochwały, ale czy faktycznie zasłużone?
Skleiłem jak potrafiłem, uczę się od Was i stosuję najlepsze rozwiązania. Ot cała robota.
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#14
Przyjmij też moje gratulacje.
Ciekawe z kim Ci bardziej po drodze, oczywiście w kartonie: z marynarzami czy lotnikami Wink .
Odpowiedz
#15
Witaj Kolego Kajym
Dzięki za uznanie.
W kwestii wyborów - jestem zdeklarowanym modelarzem okrętowym.
Z zamiłowania do morza, statków i okrętów wyemigrowałem z Krakowa na wybrzeże.
A modele samolotów to taka odskocznia:
B-17 - przypadek i sprawdzenie o czym na forum dyskutują;
P-11c - ogromny sentyment do klasyki polskiej myśli inżynierów awiacji (PZL w tym Łoś, Karaś i Jastrząb, RWD w tym 5bis, ewentualnie inne).
Jednak okręty to moje zainteresowanie od przedszkola.
A Ty spróbujesz jakiegoś pływadła?
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#16
Próby pływadeł to ja mam. Kiedyś kleiłem i statki i czołgi i budowle, ale to były standardy mniej wymagające, więc z każdym modelem człek sobie szybciej radził. Ostatnie moje pływadło to Revenge z Shipyardu z poprzedniej zimy ale nie dokończone. Dokończę tylko zamówiona wena się opóźnia.  Tak jak Ciebie okręty, tak mnie jednak samoloty najbardziej pociągają. Twoja emigracja na wybrzeże to tylko zamiłowanie do morza? Czas na klejenie i wsparcie Twojej żony pewnie ma coś wspólnego z Twoją emigracją.
Odpowiedz
#17
Niestety nie dane było mi oglądać modelu na  żywo na Paprykarzu za co niezmiernie jest mi przykro, ale cieszę, że nasz Mistrz z Trójmiejskiego Pikniku Modelarskiego Smile nie zawodzi, trzyma wysoką formę i daje kopa do działania z czym u mnie jest ostatnio problem.
Na zdjęciach model prezentuje się świetnie, ale szampana odpalimy na najbliższym spotkaniu TPM-odelarskiego PDT_Armataz_01_40
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
#18
Wybacz Wiesiu, ale dopiero teraz dzieci dopuściły mnie do komputera.
Powtórzę, to co Ci mówiłem na Paprykarzu.
Świetna robota, detalizacja na bardzo wysokim (czyli Twoim normalnym) poziomie, po prostu
uczta dla oczu.
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#19
Moje GRATULACJE! Modelik rzeczywiście wart, aby w galerii "modelu tygodnia" wystąpić.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#20
Nie było mnie przez 2 dni a tu taka niespodzianka.
Toż to szok!
Dziękuję bardzo Moderatorowi za wyróżnienie.
A ZbiG'owi za uznanie.
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#21
Pięknie wykonana krypa
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] Lokomotywa Davenport z wagonami - 1:25 / Świat z Kartonu bomb007 3 1,839 23-05-2021, 07:16
Ostatni post: grek
  [G] Stajnia - Świat z Kartonu 1/87 seria CASTLE karol1985 1 1,953 11-11-2020, 02:10
Ostatni post: Lukee
  [G] AEC Dorchester Świat z kartonu malakser 0 2,009 25-11-2018, 12:36
Ostatni post: malakser
  [G] PZL P.11c Kartonowy Świat 1:50 Gregory 3 3,521 10-09-2018, 01:18
Ostatni post: Gregory
  Szybowiec treningowy Ohka K-1 wyd. Świat z Kartonu Piotr D. 11 5,503 20-10-2017, 04:27
Ostatni post: Tommy T.B.
  [G] Fiat 125p milicja 1:25 Świat z kartonu karol1985 4 4,602 30-09-2016, 10:42
Ostatni post: Gregory
  [G] Ciężki kuter uzbrojony ORP Nieuchwytny - 1:100 - Świat z Kartonu Gregor 6 4,602 27-04-2016, 03:29
Ostatni post: yogi
  [SWW] [G] Pflaz D. XII (Kartonowy Świat 1:50) kirasier 4 4,147 12-06-2014, 05:51
Ostatni post: kirasier
  Killa kan czyli warhammer z kartonu dominik294 4 3,490 22-10-2012, 09:33
Ostatni post: Arovist
  [Galeria] P-39Q Airacobra 1:50 Kartonowy Świat +wkład własny Guciu 4 3,421 11-10-2012, 06:26
Ostatni post: Guciu

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości