PaperModels.pl

Pełna wersja: Kolej - jakie kolory
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,
Postanowiłem skleić BR86 , któy wymaga pomalowania. Model jest w całości cięty laserem - taki model na wyluzowanie sie wydawało.
Nic bardziej mylnego. Mam problem z doborem odpowiedniej farby najlepiej akrylowej aby nie śmierdziała gdy sie używa. Ale po wielu próbach z Pactrą jestem otwarty na wszystko. Szukam odpowiedniego gotowego koloru czerwonego - taki jak widać w wycinankach modeli kolejowych i na niektórych modelach. Nie chcę używać w sprayu bo mi sie to nie sprawdza ze względu na ograniczenia mieszkalne.
Proszę napiszcie jakie kolory czerwonego  i jakiej firmy używacie w swoich modelach kolejowych?

pozdrawiam
Andrzej
Co z Pactrą jest nie tak? Ja używam właśnie czerwonej Pactry (chyba insignia red, ale głwy nie dam, bo numer mi się wytarł ze słoiczka) i jestem zadowolony.
Lasery zaimpregnowałeś przed malowaniem?
(15-11-2017, 06:56)Andrzej Px48 napisał(a): [ -> ]Lasery  zaimpregnowałeś przed malowaniem?

 Nie impregnowałem laserków . A czym należało by je impregnować ? Caponem?

Niektóre części po sklejeniu pomalowałem farbą w spray, ale farba nie kryje równomiernie przy malowaniu pędzlem i kolory Pectry jakiś mi nie pasują . Areografu nie mam ale jak będzie trzeba to mogę mieć dostęp ale to ostateczność.

Czy używać matowych, czy błyszczących czy "pośrednich"? Proszę poradź jakich farb używałeś w swoich modelach ?
(15-11-2017, 05:51)Piotr D. napisał(a): [ -> ]Co z Pactrą jest nie tak? Ja używam właśnie czerwonej Pactry (chyba insignia red, ale głwy nie dam, bo numer mi się wytarł ze słoiczka) i jestem zadowolony.

Piotr D. - Próbowałem również Insignia Red ale kolor był bardzo matowy , przytłumiony. MOże dlatego że to farba matowa, ale gdzieś wyczytałem, że dla lokomotywy powinna być matowa. Używałeś błyszczącej farby czy matowej?
Używałeś błyszczącej farby czy matowej?

Zapytam przewrotnie: co za różnica?;-) Jeśli będziesz malował farbą matową Pactry za pomocą pędzla, to efekt i tak będzie nieco inny niż gdybyś malował nią za pomocą aerografu (w przypadku pędzla będzie to raczej satyna niż mat). Z resztą model i tak na koniec się lakieruje (przynajmniej ja tak robię), od tego jakiego lakieru użyjesz zależy ostateczny efekt. Jeśli użyjesz lakieru półmatowego, farba będzie miała ładny "soczysty" odcień. 
Do parowozów polecam właśnie lakier półmatowy. Na starych zdjęciach bardzo często widać, że parowozy nie były wcale matowe (o ile się nie mylę, to farba matowa jest wynalazkiem drugiej połowy XX wieku, farby stosowane wcześniej były mniej lub bardziej błyszczące). 

Przede wszystkim zanim pomalujesz karton Pactrą albo jakąkolwiek inną farbą na bazie wody, musisz go zaimpregnować caponem, lakierem albo podkładem. 

Ten parowóz malowałem pędzlem, Pactrą czarną i czerwoną (obie matowe). Na koniec poszła warstwa lakieru matowego nakładanego aerografem. Przed malowaniem arkusze impregnowałem lakierem nitro do drewna.
Kolego Wagabunda-kolejność jest taka:
zakupiony zestaw laserowy IMPREGNUJESZ przed sklejeniem warstwą separującą od farb akrylowych. Może to być capon, nitro, podkład samochodowy w spraju.Mogą być też farby OLEJNE typu Humbrol, Revell , do malowania pędzlem rozcieńczone dedykowanym do nich rożcieńczalnikiem/ np.Wamod/. Nie malujemy prosto z puchy pędzlem, gdyż farba jest za gęsta i narobisz smug. Impregnacja to podstawa.Następnie wybierasz dwa kolory jak podał Piotr powyżej. Lekko rozcieńczasz i zabawa pędzlem. Dobry ,płaski pędzel kosztuje w sklepach dla plastyków parę złotych, ale to niezbędna inwestycja. Nakładasz od prawej do lewej  w poziomie pierwszą warstwę i odstawiasz na 24 h do wyschnięcia. Druga warstwa idzie od góry do dołu. jak już wszystko ładnie pomalujesz to bierzesz się za lakierowanie. i tu masz dwie drogi. Albo OLEJNY półmat po całości modelu/lekko rozcieńczony/, albo dwie warstwy popularnego Sidoluxu z czerwoną nakrętką i dopiero na to akrylowy bezbarwny matt. Dlaczego tak? Ano dlatego,że jak położysz na pomalowany model bezbarwny lakier akrylowy, może on rozpuścic punktowo farbę pod sobą,a na pewno wytrąci sie talk w nim zawarty i model Ci posiwieje. Dosłownie.
Poniżej zdjęcie z moim modelem. Nałozyłem  bezbarwny matt  bezpośrednio:

[img=300x300][Obrazek: HF062_jpg_300x300_q85.jpg][/img]
Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Poszperałem w necie jeszcze wiecej o technikach malowania, dobierania farb i kolorów. Widzę że nie jest to takie szybkie i łatwe jak sie na początku wydawało. Jak mi wyjdzie to sie podziele jakąś galeryjka.
Pozdrawiam
Andrzej
Możesz też spróbować zabawy z farbami tamiya i podkładami, tego typu (dostępne z różną "gradacją"): http://allegro.pl/mr-surfacer-500-podkla...32890.html
Wg mnie, farby tamiya są lepsze od pactry. Ale to subiektywne odczucie. Ile farb, tyle opinii Smile
Najlepiej poeksperymentować samemu.