PaperModels.pl

Pełna wersja: Radziecki niszczyciel "Taszkient" - plany a zdjęcia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, postanowiłem napisać ten wątek, aby podzielić się z Wami ciekawym faktem, który – jak mi się wydaje – zauważyłem.
Sklejam właśnie model tegoż pięknego okrętu, wydany przez GPM. Doszedłem do wniosku, że Profile Morskie, a także chyba większość (jak nie wszystkie) inne rysunki z sieci i inne modele tego niszczyciela zawierają ten sam błąd. A konkretnie chodzi mi o wygląd podstawy pomostu z działkami 37mm (rejon drugiego komina). W opracowaniu GPM (w Profilach, jak i zdjęciach innych modeli oraz na rysunkach znalezionych w sieci) podstawy (4 grube słupki) tegoż pomostu opierają się na pokładzie. Zdjęcia pokazują, że słupki te opierały się na nieco poszerzonej w tym miejscu nadbudówce śródokręcia, były też oczywiście krótsze o wysokość tej nadbudówki. W kierunku szalup wystawały też wąskie, trapezowe pomosty, a rysunki jak i modele pokazują w tym miejscu jakieś deski.Inny był też kształt wentylatorów.

Tak to miejsce wyglądało na zdjęciach:
http://navsource.narod.ru/photos/03/270/03270019.jpg
http://navsource.narod.ru/photos/03/270/03270016.jpg
http://farm8.staticflickr.com/7162/64253...28b8_m.jpg

A tak pokazane jest to miejsce na planach:
http://www.randewy.ru/mod/lider3.gif

Wiem, że zdjęć okrętu jest niewiele, i z reguły jest zatłoczony ludźmi, a na dodatek miejsce to zasłaniają środki ratunkowe, ale ciekawi mnie ten powtarzający się błąd. Tak, jakby autorzy rysunków oraz modeli korzystali z jednego, niezbyt dokładnego planu -opracowania, powielali ten sam błąd i nikt nie zauważył, że na zdjęciach jest inaczej.
Ciekawe...