PaperModels.pl

Pełna wersja: [G] MIL MI 8 MT
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dziś przedstawiam galerię końcową śmigłowca wielozadaniowego MIL MI 8 MT wydanego przez GPM nr 535 w malowaniu z okresu wojny w Afganistanie. Budowa modelu zajęła mi równy rok. Model miał premierę wydawniczą w Przeciszowie 2018 mój miał premierę rok później również na tym konkursie. Model zasadniczo zbudowałem w standardzie. Do modelu wykorzystałem wręgi laserowe oraz wirniki żywiczne. Sam dodałem od siebie dość sporą ilość dodatkowych wzmocnień szczególnie w budowie kadłuba części transportowej bo tam wg mnie projekt przewidywał zbyt mało wręg. Dodatkowo wszystkie podłogi podkleiłem tekturą. Wzmocniłem też łopaty wirnika głównego bo projekt przewidywał tylko włożenie w nie drutu. Modyfikacji uległ również wirnik ogonowy bo ten żywiczny był za płaski. Najwięcej przeróbek wykonałem przy zasobnikach pocisków niekierowany. Z oryginału zostało tylko poszycie zewnętrzne. Prowadnice w wyrzutniach pocisków B8M-l wykonałem rurki mosiężnej natomiast z zasobnikach UB 32 z igieł lekarskich.
Sam model jest bardzo dobrze spasowany pod względem dopasowania poszczególnych części jak i przejścia kamuflażu. Bryła też wydaje się być poprawnie zaprojektowana i dość wiernie odzwierciedla oryginał. Aby to uzyskać model został rozrysowany na 10 arkuszach A3. Poszczególne elementy są   dość mocno zdetalizowane. Ze względu na bardzo obłe kształty śmigłowca głównym zadaniem modelarza podczas pracy nad tym modelem będzie sklejanie listów i profilowanie wyobleń. Tu trzeba przyznać że siatki z listkami są prawidłowo rozwinięte i ładnie spasowane. Model ma bardzo ładne malowanie z naniesionymi śladami zabrudzeń.
Podsumowując jest to jak najbardziej sklejany i ciekawie wyglądający model lecz zdecydowanie trudny i nie przeznaczony dla początkujących modelarzy. Wymaga mnóstwa pracy nad wszelkiego rodzaju obłościami. Najtrudniejsze elementy do wykonania to oprofilowanie zespołu napędowego oraz wykonie przeszklenia nosa. Ja ogólnie jestem zadowolony z efektu końcowego. Zapraszam do oglądania i wyrażania swoich uwag.  

[Obrazek: uc?export=view&id=1_VLX2FEfSAY5JkVl6TJaFdSqJz6PluT2] [Obrazek: uc?export=view&id=1PFAXWJyklEmpr7L5CmqF8I1B2DvCXEl5] [Obrazek: uc?export=view&id=1GALOXf9VbCNsVqNVaLA14DaspN3Mf9vQ] [Obrazek: uc?export=view&id=1wvbw0A5MyyLxyCPrAA31ytLzalWU7lDw] [Obrazek: uc?export=view&id=17s8x4bXkQfh5rJjzmVzFdhL-sbDin_YG] [Obrazek: uc?export=view&id=167U_WdXfm_o0-gk-HKNvqrXk5ATCErfN] [Obrazek: uc?export=view&id=1kw0l5yrjeab1PRpeIMHbXXKsrbmOlZb8] [Obrazek: uc?export=view&id=1er4M5fruO351CkyRqHfwkjt0Tg8du-7z] [Obrazek: uc?export=view&id=1FpqNPHIKCkJH_rFogj6eYRs-W5_Jo9zh] [Obrazek: uc?export=view&id=1vVhfTSPUz-SLKZPJd2OKpKHP88jMKziT] [Obrazek: uc?export=view&id=1NVtP68cEgYoe9j2NOcxFblCsqY5UuQZM] [Obrazek: uc?export=view&id=1KxwC3ZMz22wbESuCaV6YWVK9feocwcq5] [Obrazek: uc?export=view&id=1vdb50A8cLaWMhKN_Td6xfKT0V5Vc-Me5] [Obrazek: uc?export=view&id=1rMwN2KgLtNBeVkHcfSuIpu5agXUG8rf1] [Obrazek: uc?export=view&id=1tOMPtg4NRMyJ8WjBJ6uRQWd6ahIcEzOC] [Obrazek: uc?export=view&id=1-HNnmMm8CvPVChOa0HEYBBK7ADrsBP0c] [Obrazek: uc?export=view&id=1s16d4MOaV58boXqsnlwUH8Dgl4Ge7VZS] [Obrazek: uc?export=view&id=1pkl4xW9ONkP5J7nxdm8N6HnBIC1eR-fv] [Obrazek: uc?export=view&id=148P90wytdm7fXV18MDmMftvIrnpcYTdP] [Obrazek: uc?export=view&id=1ESTt0_HCrjxjzY8Zq0gt_-Qev8bCe3tA] [Obrazek: uc?export=view&id=1m_pupWlJ2R-gRirOhaNgbXCTrRk80jQk] [Obrazek: uc?export=view&id=1tAOkk0AOH-SSkJDMkK0EHGOsyN-Qjzxn] [Obrazek: uc?export=view&id=13YFirSF4raGGC4HN7fkQKBEOtKx8o7AI] [Obrazek: uc?export=view&id=1oXSdUx-ZCnBtC-4E_G11PvdfLdRVkZTa] [Obrazek: uc?export=view&id=1Tz_hc9ExZHUp5FSuFDxm8OTpDb3uRb6L] [Obrazek: uc?export=view&id=1pMgZhRqKPUsjY81bftvn2cNpNyG5ktSi] [Obrazek: uc?export=view&id=1MS_WFGO1t8qeBZ5eP4wyxl1-0BD4I5g5] [Obrazek: uc?export=view&id=14OeeNAXN6UPaUXBewmSGXIgWfiv37UXG]
Miałem przyjemność klęczenia przed nim Smile
Wspaniały model! I wspaniała galeria!

Patent z kręcącym wirnikiem ekstra.
Wow, piękny model  PDT_Armataz_01_34 Nic tylko pogratulować umiejętności, fotograficznych również!
Miałem okazję oglądać na żywo i... co tu dużo gadać - model jest rewelacyjny. Świetnie sobie z poradziłeś z bryłą modelu i tymi wszystkimi listkami.
Gratuluję!
Gratulacje za fantastyczne wykonanie.
Można się było tego spodziewać.
Piękny model do Twojej kolekcji wiropłatów.
Czy do transportu śmigła główne będą demontowane?
Nie pamiętam czy w relacji była o tym mowa.

Powodzenia w kolejnych projektach. Czy też będzie śmiglak?
Świetnie sklejony, świetnie sfotografowany, jednym słowem świetny model. Wyrazy uznania!
Wydaje się, szalenie skomplikowaną bryłą. Tym większe słowa uznania, za tak staranne poskładanie latadła.
WOW. Pięknie się prezentuje. Moje gratulacje  Big Grin
Witaj,
Podglądałem na Konradusie,
Model Zacny, wykoniae Tip - Top!
Gratki