PaperModels.pl

Pełna wersja: T-62 1:25 angraf
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam szanownych kolegów.
Po kilkudziesięciu latach wróciłem do sklejania modeli z kartonu i chciałbym się z wami podzielić postępem prac.
Na warsztat idzie model czołgu T-62 w skali 1:25 plus elementy wycięte laserem dla ułatwienia prac oraz oszczędnością czasu.

Mam nadzieję że uda Mi się wrócić do dawnego hobby.

[Obrazek: 5e2266b25f31be97med.jpg]
Witamy na forum Smile Dawaj zdjęcia z postępu prac!

Cieszę się, że chcesz tu przedstawić relację z tego modelu. Bardzo mi się ta puszka podoba. Zamierzasz czymś zabezpieczyć karton? Czym chcesz retuszować model?

Pozdrawiam
Model będzie retuszowany, kiedyś lakierowałem modele nie wiem jak teraz to wygląda jakie są techniki.

Jak macie jakieś cenne porady będę wdzięczny.
Cenne jak cenne, po prostu pewne rzzeczy ułatwiają życie i pracę w myśl zasady niewyważania otwartych drzwi Smile Mam kilka pomysłów jak Ci na początek pomóc. Może zaczniemy od tego jakie masz narzędzia? Mata do cięcia? Nożyk?

Druga sprawa to zabezpieczenie modelu przed jego sklejaniem - caponowanie. Tu nie ma żadnej filozofii. Capon z marketu budowlanego, prosto z puchy na arkusze i tyle. Ułatwia pracę z papierem, sprawia, że ten staje się bardziej sprężysty i podatny na formowanie a przy tym nie tak łatwo się brudzi.

Retusz proponuję robić dedykowanymi farbkami. Tutaj już hulaj dusza piekła nie ma i każdy ma swoje upodobania. Ja sugeruję akrylowe z wyższej półki - Tamiya, Model Master, czy Revell. Z Pactry to chyba już wszyscy wyrośliśmy Smile

Jakich klejów chcesz używać?
Nożyki Olfa oraz matę mam, wszelkie linijki, liniały do cięcia też mam, właściwie warsztat na start mam. Oczywiście jak czegoś będzie brakować to kupię, zdecydowałem że nie będę impregnował modelu.
Kleje ma, butapren, wikol, mam tylko jedno pytanie czym się teraz klei duże powierzchnie żeby wyszło ładnie bez fal itp.
(15-06-2020, 08:01)rafal75 napisał(a): [ -> ], mam tylko jedno pytanie czym się teraz klei duże powierzchnie żeby wyszło ładnie bez fal itp.

Butapren wystarczy.

Czekam zatem na zdjęcia z budowy Smile
(15-06-2020, 08:15)Sprudin napisał(a): [ -> ]
(15-06-2020, 08:01)rafal75 napisał(a): [ -> ], mam tylko jedno pytanie czym się teraz klei duże powierzchnie żeby wyszło ładnie bez fal itp.

Butapren wystarczy.

Czekam zatem na zdjęcia z budowy Smile

Jak skleję szkielet w wrzucę fotki.
Ja lakieruję wycinankę. Nie używam caponu  Tongue
Szkoda, że to nie okręt  Big Grin
 Ale puszka też fajna
No nareszcie jakaś konserwa. Bo od tej wody to już utopić się można. Wszędzie okręty....Podglądam wątek i powodzenia życzę.Do wypełniania pustych miejsc między wręgami wieży proponuję piankę florystyczną z kwiaciarni. Spytaj, zapewne odstąpią Ci kilka kostek. Ładnie się przycina i obrabia. A potem poszycie na obłościach ładnie się ułoży.
Piankę "kwiatową" zakupić można w marketach w dziale ogrodniczym. Trzeba tylko poprosić o piankę wodoodporną, - ta zwykła się nie nadaje.
(15-06-2020, 07:29)rafal75 napisał(a): [ -> ]Witam szanownych kolegów.
Po kilkudziesięciu latach wróciłem do sklejania modeli z kartonu i chciałbym się z wami podzielić postępem prac.
Na warsztat idzie model czołgu T-62 w skali 1:25 plus elementy wycięte laserem dla ułatwienia prac oraz oszczędnością czasu.

Mam nadzieję że uda Mi się wrócić do dawnego hobby.

To żeś wybrał model na powrót... no ale są ludzie którym merytoryczne błędy w opracowaniach nie przeszkadzają.
Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek pracę proponuję zrobić skan wszystkich arkuszy - z Answerem nie wiadomo nigdy jakich części brakuje Angry .
(15-06-2020, 10:32)skarczew napisał(a): [ -> ]Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek pracę proponuję zrobić skan wszystkich arkuszy - z Answerem nie wiadomo nigdy jakich części brakuje Angry .

Eee, nie ma co się spinać, tym bardziej, że w czeluściach internetu jest nawet sklejony... Wink
(15-06-2020, 11:22)Sprudin napisał(a): [ -> ]Eee, nie ma co się spinać, tym bardziej, że w czeluściach internetu jest nawet sklejony... Wink

Masz na myśli tego od A. Nikitina? Big Grin
Nie moja nacja i nie ten okres, ale  z zainteresowaniem będę śledził Twoje postępy przy budowie tej puchy PDT_Armataz_01_29

Powodzenia i wytrwałości  życzę  PDT_Armataz_01_34
Trzymam kciuki! 

P.s. Nie zastanawiałeś się nad tym, aby pomalować cały pojazd? Wtedy możesz ostro poszaleć z dodatkami i waloryzacją PDT_Armataz_01_29
(16-06-2020, 01:34)Tommy T.B. napisał(a): [ -> ]Nie zastanawiałeś się nad tym, aby pomalować cały pojazd? Wtedy możesz ostro poszaleć z dodatkami i waloryzacją PDT_Armataz_01_29

A może kolega lubi standard? Tongue
Witam, więc ruszyłem z budową modelu i zacząłem sklejać szkielet.

[Obrazek: d1ece7d8412b8c54med.jpg]

[Obrazek: 58b78f472bf8da6cmed.jpg]
Rozmawiałem dzisiaj z Aleksandrem na temat tego modelu. Jego opinia jest następująca: kadłub klei się bezproblemowo, wieża to masakra. Obiecał podesłać linki do 2 relacji, po otrzymaniu których umieszczę je w tym wątku.
Cytat:Rozmawiałem dzisiaj z Aleksandrem na temat tego modelu. Jego opinia jest następująca: kadłub klei się bezproblemowo, wieża to masakra. Obiecał podesłać linki do 2 relacji, po otrzymaniu których umieszczę je w tym wątku.

Do wieży do mam jeszcze sporo do złożenie ale faktycznie może być problem z sklejeniem poprawnie odlewanej płaskiej wieży czołgu T-62.
Chyba najlepszym podejściem dla wieży w tym modelu jest najpierw sklejenie jej "wydmuszki", a dopiero potem wpasowanie w nią szkieletu.
Cytat:Chyba najlepszym podejściem dla wieży w tym modelu jest najpierw sklejenie jej "wydmuszki", a dopiero potem wpasowanie w nią szkieletu.

Dobry pomysł, mam sklejony szkielet wieży i planuje wypełnić przestrzeń między wręgami kartonem i ewentualnie wyszpachlować wieżę i następnie przykleić poszycie wieży.
Jest problem, części wycięte laserem mają inną skalę co model. Włożyłem sporo pracy i wszystko na marne szkielet zupełnie nie pasuje do poszycia jest o kilkanaście milimetrów za mały.
(20-06-2020, 05:32)rafal75 napisał(a): [ -> ]Jest problem, części wycięte laserem mają inną skalę co model. Włożyłem sporo pracy i wszystko na marne szkielet zupełnie nie pasuje do poszycia jest o kilkanaście milimetrów za mały.

A czy masz możliwość porównać jedną część laserową z wręgą z wycinanki? Zrobić foto porównawcze obu elementów, i skontaktować się z Answerem.
Już zareklamowałem u sprzedawcy, zrobiłem wszelką dokumentację porównawczą i wysłałem.
Czekam na nowe wypałki laserowe, nie ukrywam że się trochę zdenerwowałem bo straciłem czas i zapał.
Nie liczyłbym na to że autor modelu przeprojektuje szkielet laserowy.Temat już że tak powiem sprzedany. Pozostaje Ci wycięcie szkieletu z wycinanki,naklejenie na tekturę,wycięcie,złożenie i uzupełnienie wstawkami z pianki kwiatowej.Jeżeli po przymiarce poszycia dalej będzie ,,kuso" pozostaje Ci pocięcie na pasy papieru gazetowego,nasączanie wikolem i nakładanie warstwowe na ten chudy szkielet wieży. po każdorazowym obłożeniu szkieletu nasączoną klejem ,gazetą"dajemy mu wyschnąć.Operacja na kilka dni do momentu uzyskania wymaganej grubośći.
Szkielet został źle wycięty, prawdopodobnie popełniono błąd przy skalowaniu w programie CNC wycinarki. Czekam na nowy szkielet wolny od wad i zacznę sklejać od nowa.