PaperModels.pl

Pełna wersja: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Kilka miesięcy temu napisał do mnie Piotr Dzięgielewski z pytaniem czy nie miałbym ochoty pobawić się sklejając surówkę RWD-13. Wiedziałem że od jakiegoś czasu Piotr pracuje nad tym modelem i byłem bardzo zadowolony że będę mógł go skleić, tym bardziej że dla mnie osobiście to najładniejszy samolot cywilny dwudziestolecia międzywojennego i jednocześnie wspaniały przykład jak zaangażowanie i konsekwencja  prowadzą do wspaniałych efektów.
Tyle tytułem wstępu przejdźmy do konkretów model który będę budował będzie w skali 1:33 i przedstawia samolot RWD-13 /Turystyczny/ to 215 samolot który opuścił zakłady DWL w pierwszej połowie 1937 roku zarejestrowany w lipcu 1937 roku jako SP-BMK  samolot był wyposażony w silnik PZInż.4 o numerze 2016 jego właścicielem był Śląski Okręg Wojewódzki LOPP samolot należał do szkoły pilotów LOPP w Aleksandrowicach ( Bielsko-Biała).
Samolot ten dla szkoły ufundowało Towarzystwo Polek z siedzibą w Katowicach. 17-18 września 1939 roku samolot ten ewakuowano do Rumunii gdzie został zarejestrowany jako YR-BMK. Samolot uległ zniszczeniu prawdopodobnie w roku 1944.
Wycinanka będzie składać się z czterech arkuszy formatu A4 na których są wydrukowane części płatowca oraz jednego arkusz A4 z wręgami ponadto krótki rys historyczny, opis budowy i rysunki montażowe.
Przystępuję do budowy zaczynam od przygotowania wręg i podłużnic szkieletu kadłuba, maski silnika i elementów stateczników.


[Obrazek: RWD-13-wr-gi.jpg]

Po wycięciu wszystkich elementów sprawdziłem ich spasowanie jest zadowalające.


[Obrazek: RWD-13-wr-gi-1.jpg]

RWD-13 tak jak większość samolotów z warsztatów RWD miała konstrukcję kadłuba spawaną z z rurek cienkościennych wzmacnianą naciągami i oprofilowaną drewnianymi wręgami. W modelu kartonowym ten układ wymusza zastosowanie szkieletu takiego samego jak w modelach okrętów a co za tym idzie bardzo łatwo może dochodzić do zapadania się poszycia i powstania tzw. efektu krowich żeber. By temu zapobiec wyciąłem we wręgach nr. 2,3,4,5,6 paski o grubości 1mm tak jak widać to na fotografii zamieszczonej poniżej by tam zmieścić wzmocnienie.


[Obrazek: RWD-13-wr-gi-2.jpg]


 Po złożeniu szkieletu kadłuba w miejsce między podłużnicami 8 i 9 a także wcześnie przyciętymi wręgami wkleiłem odpowiednio przycięty kawałek 1mm tektury i w ten sposób otrzymałem płaską powierzchnię na której nie będzie efektu zapadania się poszycia.


[Obrazek: RWD-13-szkielet.jpg]

[Obrazek: RWD-13-szkielet1.jpg]


Ostatnią czynnością przy budowie szkieletu było naklejenie części podłogi i tylnej ściany przedziału pasażerskiego i wywiercenie tam otworów w które będą zamocowane fotele.

[Obrazek: RWD-13-skielet2.jpg]


Całość odstawiłem by wyschła i zabrałem się za wyposażenie kabiny i elementy poszycia kadłuba. Ale o tym w następnym odcinku.

Pozdrawiam.

Paweł O.
Pawełku, czy wiesz gdzie Piotr to wyda? Chyba, że to jeszcze tajemnica... choć mam nadzieję, że u Przemka.
(12-10-2021, 07:13)Lesio73 napisał(a): [ -> ]Pawełku, czy wiesz gdzie Piotr to wyda? Chyba, że to jeszcze tajemnica... choć mam nadzieję, że u Przemka.
Lesio nie mam pojęcia gdzie to będzie wydane.

Pozdrawiam.

Paweł
Witam.

W następnej kolejności skleiłem część wyposażenie wnętrza. Powstały orczyki, drążki sterowe i fotele. W większości tych elementów o głównie konstrukcje z drutu i pomalowane kolorem szarym. Całość wkleiłem  i zabezpieczyłem lakierem bezbarwnym. 

[Obrazek: RWD-13-kabina.jpg]

[Obrazek: RWD-13-kabina1.jpg]


Na zakończenie tego etapu wyciąłem elementy poszycia i wnętrza kabiny. Całość poskładałem na sucho i pasuje bardzo dobrze co rokuje na dobre sklejanie w dalszym etapie.


[Obrazek: RWD-13-poszycie.jpg]


przy okazji wyjaśniło się w jakich barwach będzie samolot. Zapewne w wycinance będzie malowanie srebrno czerwone u mnie to kolor biały i czerwony ale na potrzeby sklejania testowego w zupełności wystarczy.


Pozdrawiam.

Paweł O.
Witam.
No wreszcie jakieś kolorki,zacnie to będzie wyglądać.
P.S.
Pokazałbyś U-bocika,którego widziałem w Rudzie.
Witam.

drakon - cieszę się że model się podoba a co do UB-16 to niedługo go dokończę o pokażę w doku tak jak ma być.

Pozdrawiam.

Paweł O.
Witam.

W mijającym tygodniu nie było za wiele czasu trochę jednak udało się posunąć pracę do przodu. Okleiłem poszycie,na początek formowanie i sprawdzenie
dopasowania części. 

[Obrazek: RWD-13-poszycie1.jpg]


Jak było bardzo mało czasu powstawała drobnica taka jak tablica przyrządów

[Obrazek: RWD-13-tablicaprzyrz-d-w.jpg]


Samo oklejenie nie sprawia najmniejszych problemów wszystko pasuje.


[Obrazek: RWD-13-oklejone-poszycie.jpg]

[Obrazek: RWD-13-oklejone-poszycie1.jpg]


Następne w kolejności było okapotowanie silnika i jego szkielet. Tutaj też bez uwag.


[Obrazek: RWD-13-okapotowanie-silnika.jpg]



Szkielet silnika zamocowany do kadłuba, okapotowanie będzie dołożone po zamocowaniu przedniej szyby.


[Obrazek: RWD-13-szkielet-silnika.jpg]



Na zakończenie tego etapu znów przejaw inwencji własnej, dorobiłem manetki gazu i wyłącznik zapłonu w wycinance autor tylko zaznaczył miejsce montażu manetek. Ten model co prawda nie będzie nigdzie pokazywany ale nie dawał by mi spokoju brak tych detali.


[Obrazek: RWD-13-dodatki-kabina.jpg]


I to tyle na dzień dzisiejszy.

Pozdrawiam.

Paweł O.
Witam.

Ponieważ ten model to sklejanie testowe to nie sięgałem przy nim do dokumentacji czasami tylko rzut oka do monografii Panów Glassa i Woźniaka by sprawdzić czy wszystko zgadza się z rysunkami.I z rysunkami się zgadzało za to nie zgadzało się z oryginałem. W modelu górna część kratownicy kabiny została obrócona o 180 stopni w stosunku do oryginału na szczęście dzięki spostrzegawczości Pana Marka Rogusza udało się ten błąd usunąć bez strat dla konstrukcji.


[Obrazek: RWD-13-tniemy.jpg]


[Obrazek: RWD-13-ca-o-kratownicy-wyci-ta.jpg]



Przy powtórnym montażu kratownicy prawidłowo już zamocowane elementy wygiąłem zgodnie z kształtem dachu. Nie mocowałem górnych zasłon przeciw słonecznych ponieważ autor ich nie przewidział ale dla tych którzy będą ten model kiedyś budować polecam je wykonać bo będą bardzo ładnie wyglądać.


 [Obrazek: RWD-13-kratownica-tak-jakpowinna-wygl-da.jpg] 


 [Obrazek: RWD-13-okapotowanie-silnika-1.jpg]



W następnej kolejności zamontowałem okapotowanie silnika też standard bez żadnych dodatków. Fajnie że autor nie poszedł na łatwiznę i zaprojektował część 44 ( przód okapotowania tam gdzie wychodzi wał silnika do którego mocowane jest śmigło )jako pustą w środku jak zamocuje się tam śmigło  będzie naturalnie wygladać.


[Obrazek: RWD-13-okapotowanie-silnika.jpg]


Na zakończenie tego etapu montaż usterzenia.Najpierw wszystkie elementy z których się ono składa.


[Obrazek: RWD-13-elementy-ustarzenia.jpg]


Montując usterzenie w tym modelu trzeba pamiętać że najpierw montujemy statecznik poziomy wraz ze sterem wysokości a dopiero później statecznik pionowy wraz ze sterem kierunku. A tak prezentuje się gotowe usterzenie.


[Obrazek: RWD-13-usterzenie-gotowe.jpg]


Pozdrawiam.

Paweł O.
Piękny modelik tu powstaje. A i sposób prowadzenia relacji taki jak lubię! :-)
Pozdrawiam
Witam.

Łukasz bardzo dziękuję  Blush mam nadzieję że dojadę do końca w jednym kawałku.

Pozdrawiam.

Paweł
witaj,
równolegle prowadzisz na czarnym relację z klejenia testowego tego modelu ?
Podziwiam pracę i czekam na gotową wycinankę do kupienia
Witam.

lee - tę relację prowadzę w sumie na trzech forach swojej ośmiu grupach na FB i swojej tablicy na tymże.  Smile

Pozdrawiam.

Paweł O.
Witam.

W następnej kolejności skrzydła czyli trzeba uważać. Po wycięciu wszystkich elementów zmontowałem szkielet ale postanowiłem niczym go nie wypełniac tylko okleić tak jak to zaprojektował autor.


[Obrazek: RWD-13-elementy-skrzyde.jpg]


[Obrazek: RWD-13-szkielet-prawego-p-ata.jpg]



Budowa obydwu skrzydeł zajął mi prawie trzy dni, wyszło poprawnie nie robiłem oszklenia świateł pozycyjnych i nie dodawałem nic od siebie.


[Obrazek: RWD-13-skrzyd-a-g-ra.jpg]


[Obrazek: RWD-13-skrzyd-a-d.jpg]



Montaż skrzydeł do kadłuba bez historii i jak skrzydełka schły zmontowałem podwozie



[Obrazek: RWD-13-podwozie.jpg]


Teraz wszystko połączyć w całość 


[Obrazek: RWD-13-podwozie.jpg]


Dołożyć jeszcze pięknie chromowaną rurę wydechową.


[Obrazek: RWD-13-podwozie-i-wydech.jpg]



I całość już na własnych nogach, jeszcze tylko obuwie i śmigiełko



[Obrazek: RWD-13-na-podwoziu.jpg]



Po zamocowaniu brakujących elementów model gotów, zdjęcie jeszcze na macie roboczej i pełnym bałaganie warsztatu.


[Obrazek: RWD-13-koniec.jpg]



A na zakończenie tradycyjnie próba silnika. 


[Obrazek: RWD-13-pr-ba-silnika.jpg]


Cieszę się że właśnie dzisiaj udało mi się zakończyć budowę tego modelu. Jutro bądź w sobotę zamieszczę taką mini galerię końcową i napiszę jeszcze parę słów. Generalnie model jest bardzo dobrze zaprojektowany i polecam go każdemu kto buduje model samolotów a w szczególności samolotów Polskiej konstrukcji.


Pozdrawiam.


Paweł O.
Pięknie sie prezentuje tylko nie wiem czy to geometria kadłuba z tej perspektywy tak go wykrzywia czy po prostu kadłub leci na prawą burtę?
Ale krawędź natarcia to już mogłeś bardziej dopieścić ;-)
(12-11-2021, 11:49)Lukee napisał(a): [ -> ]Pięknie sie prezentuje tylko nie wiem czy to geometria kadłuba z tej perspektywy tak go wykrzywia czy po prostu kadłub leci na prawą burtę?
Ale krawędź natarcia to już mogłeś bardziej dopieścić ;-)

Łukasz tak jak teraz patrzę na ten model to wszystko w linii i nic nie ucieka a co do krawędzi natarcia to niestety efekt robienia z tzw. doskoku.
(12-11-2021, 02:01)Paweł O napisał(a): [ -> ]
(12-11-2021, 11:49)Lukee napisał(a): [ -> ]Pięknie sie prezentuje tylko nie wiem czy to geometria kadłuba z tej perspektywy tak go wykrzywia czy po prostu kadłub leci na prawą burtę?
Ale krawędź natarcia to już mogłeś bardziej dopieścić ;-)

Łukasz tak jak teraz patrzę na ten model to wszystko w linii i nic nie ucieka a co do krawędzi natarcia to niestety efekt robienia z tzw. doskoku.

OK - czyli tylko niefortunna perspektywa! :-)
Lukee napisał,  "Ale krawędź natarcia to już mogłeś bardziej dopieścić"
Zapewne Paweł O dopieści krawędź ale już w nowo wydanym modelu. Tu chodziło o test spasowania części.
Prawda Paweł?  bo skleić musisz gdyż - "dla mnie osobiście to najładniejszy samolot cywilny dwudziestolecia". Wink