PaperModels.pl

Pełna wersja: Drezyna Tatra
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Chciałbym zwaloryzować model Tatry z GPM, ponieważ tamto malowanie mi nie w oko. A chciałbym także pobawić się z nitowaniem.
Poszukuję schematów malowań drezyn (najlepiej jednobarwne), zastanawiałem się czy Tatry nie były też malowane na zielono jak wiele polskich maszyn?

Czekam na odpowiedzi i z góry za nie dziękuję,
pozdrawiam
Siemanko Mihu!
Nic konkretnego nie jestem w stanie Ci podpowiedzieć ale na początek proponował bym Ci przekopanie forum Odkrywca.pl i ew. podpytanie ludzi z tamtego forum.
W tej materii(pojazdy WP z tamtego okresu) to największa znana mi skarbnica wiedzy :wink:
Co do "zieleni" czas najwyższy skończyć z fałszywym przekonaniem, o "zielonym" malowaniu polskich maszyn....
Nie mam pojęcia skąd te bzdury... najstarsze znane mi ich źródło to plastikowy 7TP Spójni/Mirage Hobby w którym instrukcja sugerowała Humbrola 117 :ble:
Otóż wozy bojowe w II RP NIE były! malowane na "zielono" ( tylko niektóre FIAT'y-508, sanitarki FIAT-614 i wcielone cywilne wozy mogły być zielone)
Większość sprzętu była malowana farbą ochronną wg. PNW Uzbr.Chem.12,19 i 54 czyli ugier z umbrą w stosunku 2:1 rozprowadzone w pokoście lnianym....co dawałoby kolor bardziej brązowo-oliwkowy/khaki niż "zielony"
Cytat:co dawałoby kolor bardziej brązowo-oliwkowy/khaki

Właśnie chodziło mi o "polish khaki", jednak modele wydawane bardziej podchodzą do zieleni. I stąd ten błąd.
Dzięki poszperam na tej stronce.
[OOC]
Odnośnie malowanie - znane jest zdjęcie jednego z prototypów 7TP w całości pomalowanego na zielono-oliwkowy.
Ale to jest jedyny znany przypadek.
Mógłbyś mi podesłać to zdjęcie albo na forum wrzucić?
Skoro był to prototyp to tym bardziej był pomalowany jedynie farbą ochronną
Zdjęcie to - a właściwie dwa zdjęcia, z przodu i z tyłu - jest zaprezentowane w Monografii 7TP.
Jest rysunek i na następnej stronie owe zdjęcia.
Wojtku, jeżeli to nie są zdjęcia H.Jaeger'a, a na pewno nie są.... to na 99% jest to malowanie wg. PNW a tego 1% niepewności nikt nie jest w stanie niestety nam jednoznacznie określić jako "zieleń" Jak mniemam zdjęcia wraz z opisami, pochodzą ze zbiorów śp. Janusza Magnuskiego, co także przemawiało by na korzyść malowania regulaminowego...
Odnośnie samego koloru farby ochronnej trzeba by Grendela podpytać czy coś w końcu sensownego namieszał :wink:
pozdrawiam
J.
Hmm ...
Zdjęcia pochodzą z kolekcji J. Magnuskiego i przedstawiają wóz o nr rej. 1595
Prototypu z modelową wieżą Boforsa, jeszcze bez "niszy" na radiostację.
Ha! tak myślałem....
czyli przebudowany VAU-33 (PZInż-120) tzw."Smok" no to najprawdopodobniej jest w malowaniu "warsztatowym"
PS: nisze na radiostacje 2N/C pojawiły się dopiero pod koniec 1938 roku