PaperModels.pl

Pełna wersja: Retusz T-27 Modelika
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Tak na wstępie - witam wszystkich. Jakiś już czas czytuję sobie to forum, i mnie złapało żeby coś zlepić:] W karton się bawiłem lata temu, co skończyło się kupą popsutych modeli :] Się przewinęły: ORP Burza (chyba) - nieskończony, Rudy - nawet, Apacz - popsuty, Błyskawica - zginął cały numer małego modelarza, Nighthawk od AH (to było niedawno)- nie skończony, cały MM z miesiąca gdzie był JU-87 - popsute wszystko, i chyba Avro Lancaster nie skończony. Coś tam sklejać umiem, ale bardzo początkujący, i tu właśnie moje pytanie.



Zamierzam poskładać T-27 z Modelika - prosty, łatwy i przyjemny, a przede wszystkim mały - duża szansa że go skończę. W żadne udziwnienia typu nity itp bawić się narazie nie będę - lepiej model skleić dokładnie i estetycznie, co - miejmy nadzieję - się mi uda. Zamierzam zrobić tylko retusz krawędzi. Pytania są takie - czy ktoś retuszował pastelami, i co z tego wychodziło? Może zna ktoś numer humbrolki tego koloru? I ogólnie, co polecacie? Akwarelki, humbrolki, jakieś akryle?
Tutaj napisałem kilka słów o retuszowaniu tego modelu:

http://www.papermodels.pl/topics1/relacj...2-vt81.htm


Mimo wszystko polecam samemu wymieszać kolor z temper...
Mnie się coś wydaje ze wymieszanie dobrego odcienia przerasta moje mozliwości. A tym bardziej wymieszanie tego odcienia kilka razy tak samo. Ale pactra A-34 - tym jestem zainteresowany bardziej. Szczególnie że i kolor pasi, i akwarelka, więc żaden rozpuszczalnik nie jest mi potrzebny. Nie pogryzie się pactra z klejem?
Cytat:Mnie się coś wydaje ze wymieszanie dobrego odcienia przerasta moje mozliwości.
A próbowałeś już, że tak sądzisz? Do uzyskania koloru podobnego do koloru wycinanki wystarczy zmieszać jako podstawowy kolor żółty z odrobiną czarnego i korygować czy to brązem czy to zielenią lub jeszcze innymi barwami podstawowymi.
Cytat:A tym bardziej wymieszanie tego odcienia kilka razy tak samo.
Mieszasz tylko raz i w razie potrzeby użycia dodajesz do wyschniętej tempery odrobinę wody i malujesz.
Cytat:Ale pactra A-34 - tym jestem zainteresowany bardziej. Szczególnie że i kolor pasi, i akwarelka, więc żaden rozpuszczalnik nie jest mi potrzebny.
Z tego co wiem to Pactra jest farbą akrylową nie akwarelą. A z pasowalnością gotowych odcieni jest różnie.
Cytat:Nie pogryzie się pactra z klejem?
A jaki klej masz na myśli, bo z reguły nie powinno nic się stać.
Cytat:A próbowałeś już, że tak sądzisz?

Nie, ale z plastyki byłem kiepski:]

Cytat:Mieszasz tylko raz i w razie potrzeby użycia dodajesz do wyschniętej tempery odrobinę wody i malujesz.

Tempery na oczy nie widziałem, więc nie wiedziałem jak sie tym maluje.

Cytat:Z tego co wiem to Pactra jest farbą akrylową nie akwarelą. A z pasowalnością gotowych odcieni jest różnie.

Mój błąd. O czym innym myślałem, co innego napisałem. Co do pasowalności jestem jakoś dobrze nastawiony, bo w końcu to: 1) pierwszy model, więc cudów się nie spodziewam, 2) tylko krawędzie, więc i tak nie za wiele widać, 3) za 2 pactry dam 7 zeta, a i szara i oliwkowa się przyda. Tempery raczej nie, i nie wiem ile kosztują.

Cytat:A jaki klej masz na myśli, bo z reguły nie powinno nic się stać.

BCG/hermol. Nigdy z BCG nie miałem styczności, ale ludzie chwalą i sklejają, więc pewnie i ja się mogę nauczyć. A polimerowy to w ostateczności. Że BCG klei dobrze to już słyszałem. Ale obawiam się co będzie jak się bcg spotka z farba. Ale to już sobie przetestuję.
Tempery w ilości 10 kolorów kosztują ok. 19 zł, a wystarczą na lata Smile