PaperModels.pl

Pełna wersja: Z papieru na polistyren
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

slaveman

Witam, Trafił mi w ręce stary egzemplarz małego modelarza z czołgiem Stuart VI podajże egzemplarz wycinanki pochodzi z 93 roku.
Ale do rzeczy nie chce go niszczyć mimo że mam ochotę go złożyć, przypomniało mi się ze mam dużo polistyrenu różnej grubość którym można budować jak z papieru tylko z tą różnica że jest lepszy w obróbce i waloryzacja jest na wyższym poziomie.

Moje pytanie do was jest następujące znacie jakiś sposób przeniesienia kontorów wycinanki na arkusze polistyrenu bez konieczności przerysowywania ręcznie może jakoś kalką dociskać, sam nie wiem?
Cytat:... znacie jakiś sposób przeniesienia kontorów wycinanki na arkusze polistyrenu...
Hej.
Najprostszy z możliwych - skan + wydruk + naklejenie wydruku na polistyren

Poniżej masz przykład z natury - z tym, że "przenoszone" były plany a nie wycinanka
[Obrazek: th_ICM35121_20090221_03.jpg]

Pozdrowionka
ZzB

slaveman

Dzięki za odpowiedz, tez nad tym myślałem tylko jakim klejem przykleić żeby potem ładnie się odrywał papier
Pytanie po co w ogóle przyklejać? Z tego co rozumiem chcesz to skleić na dobre. Ja używałem taśmy klejącej dwustronnej przyklejonej w kilku miejscach. Po przeniesieniu obrysu ostrym rysikiem odrywałem od polistyrenu i wycinałem element.

slaveman

i to jest dobry sposób chyba właśnie takiego użyje ale najpierw niech skończę to co zacząłem w wersji tradycyjnej papierowej.
A może przykleić część na polistyren za pomocą butaprenu, po wycięciu wystarczy tylko pędzelkiem nanieść trochę rozpuszczalnika Nitro i budzio puści [klej robi się znowu "mokry", wystarczy jego chusteczką/palcem/itp. zebrać z polistyrenu].
Rozpuszczalnik nitro to chyba szybciej zeżre polistyren niż butapren.
Slaveman proponowałbym skorzystać z CA . Skan można szybko igłą perforować . Położyć na tworzywo , drutem lub narzędziem dentystycznym nanieść warstwę CA .Otrzymasz przyklejony zaimpregnowany skan . Powierzchnie przeszlifujesz ,a przez przeźroczystą warstwę CA będą widoczne linie skanu . CA ma ważną wadę jest szkodliwy ,uważaj na oczy, postaraj się o przesłonę szklaną i dobrą wentylację .Butaprenu używam do klejenia wręg szkieletu . Po szlifowaniu krawędzi dwóch sklejonych z sobą wręg ,rozdzielam skalpelem a butapren zwałkowuje .

pozdrawiam Tomasz Ś

slaveman

Tomasz Ś, możesz rozwinąć co to jest to CA bo nie za bardzo wiem?
CA, czyli super glue [SG, Kropelka itp.]

slaveman

A cyjano-akryl teraz wszystko jasne :lol:
CA - cyjanoakryl . Główny związek stosowany w klejach które podał Krystian . Inne nazwy to cyjanopan , bondini itp . Są wersje o różnej gęstości ale popularne rzadkie będą najlepsze .

slaveman

Tomasz Ś, twój pomysł jest ciekawy i postaram się go przetestować przy kolejnym modelu. Gdyż muszę skończyć model który już zacząłem z papieru.

Nasunęło mi się jeszcze ceno pytanie jak zwijacie rulony z polistyrenu skręcacie drucikiem polistyren na jakiejś rurze i dmuchacie suszarką aż utrwali się kształt?
Suszarka możesz nie uzyskać właściwej temperatury . Ja do zmiękczania tworzyw używam opalarki (suszarka dużej mocy powyżej 1000W) . Dobrze jest zaprzyjaźnić się z posiadaczem tokarki .
Witam
A czym to można ciąć ,ponieważ ja mam dostęp do płyt ABS i HIPS ale jest problem z ich cięciem
Pozdrawiam
Tak jak Karton-nóż [np.Olfy+mata]
Ciąć można nożykiem/nożem, ale musisz pamiętać, że grube arkusze ok 1 mm i więcej tylko nacinasz, a później łamiesz. Polistyren ładnie pęka wzdłuż nacięcia. Inaczej zajeździsz nożyki i siebie.

slaveman

Ja tnę to normalnie skalpelem do grubości 1 mm nie ma problemu
Cytat:jak zwijacie rulony z polistyrenu
Hej.
Nie przechodź z jednej skrajności w drugą.
Co się da zrobić z polistyrenu - rób z polistyrenu.
Ale nie próbuj na siłę robić wszystkiego.

Np. cienkie rurki lepiej skręcić z papieru (książka telefoniczna rulez) i usztywnić CA.
Spróbuj też poeksperymentować z blaszką z puszek 0,5l po piwie. Jest tak cienka jak papier a o niebo sztywniejsza - doskonale np nadaje się na błotniki czołgów, elementy kratownic czy pomosty okrętów.
Tu masz kratownicę zbudowaną z "piwoblaszkowych" kątowników (oczywiście ciętych ręcznie skalpelem a nie fototrawionek) i miedzianego drutu
[Obrazek: cd4f43b78b1765f8m.jpg]

Pozdrowionka
ZzB

P.S.
Podobnie jak Tomasz mocuję skan na polistyrenie butaprenem. Po docięciu polistyrenu usuwam papier na mokro a butapren "zwałkowuję" palcem.
ZzB ma racje . Modelarstwo powinno uczyć technicznego sprytu . Dobór materiałów do osiągnięcia pożądanych efektów musi uwzględniać możliwości techniczne modelarza . Dla kolegów nie mających dostępu do wyrzynarek proponuje zdobycie PCV spienionego . Firmy zajmujące się robieniem reklam ,szyldów zewnętrznych używają tego typu tworzyw . Zawsze mają odpady, które może przygarnąć modelarz . W Lublinie grupa znanych modelarzy skalpelami wykonała stosując te tworzywa makietę Bazyliki pw. Św. Stanisława i klasztor OO. Dominikanów w skali 1:80

Pozdrawiam Tomasz Ś

slaveman

Tomasz Ś, ja z polistyrenu już sklejałem tylko według własnego projektu więc rysowałem od razu ołówkiem na polistyrenie, teraz chodziło mi jak najlepiej przenieś siatkę z gotowego opracowania.
Wracając do tego formowania rulonów to mam w swoim zbierze narzędziowych opalarkę warsztatową do prostowania wgniecionych zderzaków samochodowych i wykonałem testy w których udało mi się forować rulon z 1mm polistyrenu na miedzianej rurce o średnicy 10mm
Slaveman jak już pisaliśmy skan możesz przykleić na polistyren butaprenem (polecam smarować pędzlem przechowywanym w zakręcanym słoiku z rozpuszczalnikiem nitro .Przed klejeniem wytrzyj szmatką pędzel ,nitro rozpuści powierzchnie polistyrenu.butapren też nie może być zbyt rzatki,duża zawartość rozpuszczalników)jeśli chcesz go puźniej usunąć lub CA jeśli może pozostać po wyszpachlowaniu i wyszlifowaniu powierzchnię pomalujesz .Patent podany przez ZzB na laminat (cienki papier + CA)daje duże możliwości . Pozwala uzyskać bez szwowe rurki o różnych przekrojach (np kwadratowych ) różnej wielkości i grubości ścianki , można go toczyć , szlifować ,wykonać otwory . Termiczne kształtowanie tworzyw dobrze sprawdza się przy tłoczeniu ,wyciąganiu prętów aż do nici , zaginaniu ,gięciu . Napisz do jakich części chcesz stosować nawijanie termiczne polistyrenu na pręty. Na pytanie które zadał Scyzorsw czym ciąć tworzywa podałem PCV spienione jako tworzywo łatwo obrabialne skalpelem o dobrych własnościach . Ciąłem skalpelem płytę o grubości 8mm z tego tworzywa .

Pozdrawiam Tomasz Ś
A może by tak wydrukować siatkę na folii przeźroczystej, folie nakleić na polistyren, wyciąć części, uformować a folię oderwać. Jakby co to służę pomocą, mogę nawet Ci na próbę wydrukować arkusz i przesłać pocztą.